Żeby założyć firmę, trzeba się do tego odpowiednio przygotować. Sukces rynkowy osiągną wyłącznie przedsiębiorcy stosujący się do zaleceń i ważnych podpunktów uprzednio stworzonego przez nich biznesplanu – będzie on dla nich kluczowy nawet przed ostatecznym złożeniem wniosku CEIDG-1.
Analiza rynku – klucz do sukcesu
Skuteczna firma stanowi biznes przydatny przede wszystkim konsumentom. To od liczby klientów należy uzależniać teoretyczny sukces finansowy podmiotu gospodarczego. W większości przypadków nie chodzi przecież o to, aby prowadzić działalność pro publico bono, czyli bezpłatnie (dla dobra publicznego).
Przedsiębiorcy muszą być pewni istnienia zapotrzebowania na oferowane przez nich usługi i produkty. Aby dowiedzieć się tego, mogą np. zbadać docelowe grupy konsumenckie. Pozwoli im to poznać oczekiwania klientów, a następnie dopasować działanie firmy właśnie do nich. To krok zwykle niemożliwy do pominięcia.
Pozostałe ważne etapy to:
- wykonanie analizy SWOT (ang. Strenghts, Weaknesses, Opportunities, Threats) – pomaga ona w opracowaniu strategii;
- zrealizowanie badań trendów rynkowych – pozwalają one dostrzec na czas nowe szanse i możliwości;
- poznanie rywali branżowych – działanie to umożliwia pośrednio znaleźć unikatowe aspekty własnego pomysłu albo stwierdzić ich absolutny brak.
Oprócz tego warto dowiedzieć się podstawowych wiadomości na temat samego procesu zakładania firmy, np. pod adresem internetowym https://blog.sky-shop.pl/jak-otworzyc-wlasny-biznes/ – eksperci platformy e-commerce Sky-Shop przygotowali w tym zakresie rozbudowany poradnik blogowy.
Model biznesowy – fundament podmiotu gospodarczego
Każdemu przedsiębiorcy będzie potrzebny model biznesowy. Stanowi on solidny fundament, na którym opiera się działalność. Każdy z nich musi uwzględniać strukturę kosztów oraz źródła przychodów.
Poza tym trzeba też ustalić kanały rozprowadzania towaru. Wyróżnia się te bezpośrednie – m.in. sprzedaż online lub stacjonarną – oraz pośrednie np. z pomocą partnerów handlowych lub dystrybutorów. Wszystkie sposoby charakteryzują się unikatowymi zaletami oraz wadami, należy więc się nad tym porządnie zastanowić.
Ponadto w ramach takiego modelu powinno się zidentyfikować kluczowe zapasy niezbędne do skutecznego zrealizowania założonych celów. Mogą to być np. dostępny sprzęt oraz infrastruktura (zasoby materialne), wiedza i patenty oraz relacje z partnerami biznesowymi (zasoby niematerialne).
Jeżeli to możliwe na tym etapie, najlepiej rozważyć współpracę z innymi podmiotami. Prowadzi to do zwiększenia efektywności biznesu, a wystarczy znaleźć zawczasu, m.in. dostawców, dystrybutorów lub partnerów technologicznych.
Finansowanie przedsiębiorstwa – skąd pozyskać potrzebne środki?
Do prowadzenia firmy potrzebne są pieniądze. Podstawowe ich źródło powinien stanowić kapitał własny, czyli zgromadzone oszczędności pochodzące m.in. ze sprzedaży aktywów osobistych lub zysków z poprzednich przedsięwzięć, nawet pracy w ramach etatu.
Kapitał własny nie zawsze starcza na pokrycie wszystkich kosztów. Przedsiębiorcy potrzebujący dodatkowego zastrzyku gotówki mogą zdecydować się na wykorzystanie:
- kredytów i pożyczek;
- inwestorów zewnętrznych;
- grantów;
- crowdfundingu;
- leasingu i faktoringu;
- programów wsparcia (UE).
Czasem, aby zarabiać pieniądze, czasem trzeba je także wydać i ulokować, żeby biznes mógł rozkwitnąć.
Kwestie formalne i prawne – o czym należy pamiętać?
Co zrobić tuż po wykonaniu analizy rynku, przygotowaniu wstępnego modelu biznesowego i znalezieniu sensownego źródła finansowania przedsięwzięcia? To odpowiedni moment, żeby zainteresować się wszystkimi istotnymi aspektami prawnymi.
Pierwszy krok to zgłoszenie biznesu w CEIDG oraz KRS. Trzeba skompletować wszystkie potrzebne dokumenty, a potem dostarczyć je do odpowiednich organów prawnych. Dokładne listy wymaganych papierów są udostępniane m.in. w ramach witryn sieciowych należących do rządu.
Następny etap to zdobycie potrzebnych pozwoleń. Tym tematem powinny zainteresować się w szczególności osoby pragnące działać w branżach handlu alkoholem czy wytwarzania żywności. Wszystkie firmy działające na terenie Polski muszą spełniać określone normy i wymagania.
Trzeba też przestrzegać przepisów podatkowych, czyli rozpocząć dokumentację księgową, a potem regularnie składać deklaracje dotyczące finansów. W tych kwestiach warto radzić się ekspertów, czyli niezależnych doradców, aby nie ryzykować popełnieniem żadnego kosztownego błędu.
Marketing i promocja – jak skutecznie dotrzeć do klientów?
Ważnym elementem upewniania się co do słuszności decyzji o założeniu biznesu jest wcześniejsze przygotowanie strategii marketingowych. Samo zebranie dobrych ofert nie wystarcza, bo trzeba jeszcze znaleźć efektywne sposoby docierania z nimi do klientów.
Niektórzy promują własne wyroby głównie w sieci (np. popularnych mediach społecznościowych), natomiast inni lokalnie (m.in. przy pomocy billboardów). Przedsiębiorcy muszą zastanowić się nad tym, który sposób będzie w stanie zapewnić im lepsze efekty, ewentualnie rozważyć wykorzystanie obu.
Dobra reklama nie może być dziełem przypadku, a musi zostać skrupulatnie zaplanowana na podstawie danych pozyskanych w ramach analizy rynku. Nie ma sensu liczyć na to, że tworzony produkt zdobędzie zasięg medialny sam z siebie.
Podsumowując, warto zdecydować się na założenie firmy, ale trzeba zrobić to odpowiedzialnie, kierując się przede wszystkim wiedzą, a nie przeczuciami. Osoby poświęcające czas wolny na przygotowanie się do tego zadania mogą liczyć na większą szansę osiągnięcia sukcesu.
WARTO PRZECZYTAĆ: