Ledwo co standardem zaczęło stawać się 4K, a już słyszymy o kolejnych wynalazkach. 8K to w zasadzie wciąż coś niezwykle niszowego, a tymczasem właśnie pojawił się pierwszy 110-calowy telewizor 16K.

Rozdzielczość 16K to równowartość 64 wyświetlaczy 1080p!

Monstrualny, 110-calowy TV może się pochwalić panelem LCD o jasności 400 nitów, współczynnikiem kontrastu 1200:1, częstotliwością odświeżania 60Hz i 99%-owym pokryciu gamy DCI-P3. Rozdzielczość 16K oznacza w praktyce rozdzielczość 15360 x 8640 pikseli (czyli łącznie 132 710 400 pojedynczych pikseli)!

Za sprzętem stoi BOE – producent wyświetlaczy, który zaopatruje m.in. Samsunga. Firma zaprezentowała swój najnowszy wynalazek podczas tegorocznego wydarzenia Display Week w Los Angeles.

telewizor 16k
Źródło: @Vincent_Teoh, Twitter

To aktualnie jedynie prototyp, a nie gotowy produkt, który jest dostępny do zakupu. Co ciekawe, rzekomo podczas prezentacji nie wyświetlono na nim treści w natywnej rozdzielczości 16K, a nagranie w 8K, którego rozdzielczość została upscale’owana do 16K przy pomocy sztucznej inteligencji.

Tutaj właśnie natrafiamy na kluczowy problem – nawet, jeśli kogoś byłoby stać na taki sprzęt, to obecnie treści w natywnym 16K się po prostu nie tworzy. Jest to więc technologia, która może znaleźć swoje pełne zastosowanie i całkowicie rozwinąć skrzydła dopiero za co najmniej kilka, jak nie kilkanaście lat.

Jeśli chodzi o potencjał 16K w gamingu, to tym bardziej sytuacja wydaje się problematyczna. Aktualnie dostępne karty graficzne nie są w stanie poradzić sobie z tego typu wyzwaniem – już rozdzielczość 4K potrafi sprawiać wielu z nich problemy.

Swój wyświetlacz 16K pokazało już Sony

Wyświetlacze 16K nie są całkowitą nowością. Od lat pracują już nad nimi inne firmy – na przykład Sony w 2019 roku pokazało takiego 790-calowego “potwora”, stworzonego przy wykorzystaniu technologii Crystal LED dla japońskiej firmy kosmetycznej.

Koszt takiego rozwiązania wynosił 5,6 miliona dolarów. Tutaj mamy jednak teoretycznie do czynienia z telewizorem, który mógłby być nakierowany bardziej na konsumentów niż przedsiębiorców. Jeśli trafi na rynek, będzie można spodziewać się mniej gargantuicznej, chociaż wciąż ogromnej jak na polskie warunki ceny.

Dajcie znać, co o tym wszystkim sądzicie i czy uważacie, że wyświetlacze 8K lub 16K mają sens i rację bytu!

WARTO PRZECZYTAĆ:

xAl stworzy superkomputer xAI Elona Muska zebrało 6 miliardów dolarów!
xAI wystartowało w lipcu 2023. Teraz, niecały rok później, firma zaczyna się rozkręcać. Właśnie udało jej się zamknąć rundę finansowania z imponującym wynikiem — zebrano
Odee – nowy standard stron internetowych dla firm z Gdańska
Strony internetowe dla firm z Gdańska od Odee tworzone są z dbałością o każdy detal, aby tworzyć witryny, które nie tylko spełniają, ale przewyższają oczekiwania
fornite fallout Fallout wkracza do Fortnite! Będzie też… Magneto
Fortnite powraca z nowym sezonem pełnym akcji i adrenaliny. Sezon 3 Rozdziału 5, nazwany „Kasacja”, przenosi graczy do postapokaliptycznego Pustkowia, gdzie czekają na nich nowe
Udostępnij

Administrator

Redaktor naczelna TechPolska od 2019 roku. W przerwach między nabijaniem kolejnych setek godzin w Genshin Impact recenzuje każdy kawałek elektroniki, który wpadnie jej w ręce.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *