Data 7 sierpnia 2017 roku to dzień o szczególnej symbolice dla miłośników astronomii. Dojdzie wówczas do pełni Księżyca w trakcie, której nastąpi także częściowe zaćmienie tarczy naszego naturalnego satelity. Wszystko za sprawą okoliczności, w których srebrny glob zanurzy się na niewielką “głębokość” w główny cień Ziemi! Zjawisko to powinno być widoczne również z Polski jednak nie w pełnej krasie.
Początek fazy półcieniowej zjawiska częściowego zaćmienia Księżyca będzie miał miejsce w okolicach godziny 17:50 czasu polskiego. Okoliczności zatem będą łagodnie powiedziawszy – niesprzyjające. Na niebie królować będzie jeszcze Słońce, a Księżyc znajdował się będzie głęboko pod horyzontem. W miarę upływu czasu zjawisko to będzie jednak postępować i w ten sposób z półcieniowego zaćmienia Księżyca o godzinie 19:22 przejdzie w zjawisko zaćmienia częściowego.
Maksymalna faza częściowego zaćmienia Księżyca przypadnie na godzinę 20:13, czyli krótko przed wschodem srebrnego globu, który ujawni nam swoje oblicze w okolicach godziny 20:25. Polscy obserwatorzy będą mogli zatem zwrócić uwagę jedynie na końcową fazę zjawiska. Będzie to moment w którym faza częściowa zacznie ubywać i Księżyc powoli wracał będzie do normalnej postaci.
W ten sposób około godziny 21:20 nastąpi koniec fazy częściowej zaćmienia, a sam Księżyc wyjdzie z głównego cienia Ziemi i spowrotem znajdzie się w półcieniu. Faza półcieniowego zaćmienia Księżyca trwała będzie aż do godziny 22:50, a wówczas Księżyc w pełni wróci do swojej – tak, jak już wposmniałem – całkowicie normalnej postaci.
Jak dokonywać obserwacji tak niecodziennego zjawiska?
To pytanie dręczy pewnie głowę niejednego amatora, który z astronomią ma niewiele wspólnego, ale mimo to jest ciekawy widowiska. Ogólnie rzecz biorąc zaćmienia Księżyca są łatwiejsze w obserwacji niż zaćmienia Słońca. W przypadku tych drugich należy stosować odpowiednie zabezpieczenia, a w przypadku Księżyca nie jest to konieczne.
Aby pomyślnie zaobserwować częściowe zaćmienie Księżyca w jego kulminacyjnej fazie należy wybrać się w miejsce, które będzie miało w miarę mocno odsłonięty wschodni horyzont. Mam tutaj na myśli lokalizacje bez wysokich drzew i budynków, ponieważ w trakcie fazy kulminacyjnej zjawiska Księżyc będzie naprawdę nisko nad horyzontem. Ważne wobec tego, żeby nic nam nie przysłaniało jego widoku.
Do obserwacji można użyć wielu urządzeń optycznych oraz elektronicznych. Jeśli posiadacie aparaty z obiektywami o dużej ogniskowej to śmiało możecie fotografować Księżyc w niecodziennej postaci. Aby zauważyć różnicę pomiędzy normalną pełnią, a pełnią częściowo zaćmionego Księżyca należy wykonać zdjęcia w okolicach godziny 20:25, 21:20 i 23:00. Efekt końcowy uzyskany przy pomocy aparatów fotograficznych powinien uwidocznić nam różnice w wyglądzie Księżyca.
Jeśli jednak nie dysponujecie zaawansowanym akcesorium fotograficznym to nie ulegajcie zmartwieniom. Zjawisko częściowego zaćmienia Księżyca jest doskonałym punktem do prowadzenia “naocznych” obserwacji. W tej kwestii wykorzystać możecie zarówno najsłabszą z możliwych lornetek, jak i najsilniejszy z dostępnych teleskopów. Każdy z wymienionych instrumentów powinien dać wam mierne wrażenia obserwacyjne.
WARTO PRZECZYTAĆ: