Większość z nas nie rusza się z domu bez swojego smartfona. Zawsze mamy go pod ręką i posiadamy w nim mnóstwo różnych funkcji i aplikacji. Telefon służy nam już nie tylko tak jak kiedyś do wykonywania połączeń i pisania wiadomości tekstowych. Producenci wychodzą naprzeciw oczekiwaniom swoich klientów i cały czas wymyślają coraz to nowsze funkcje. Nowoczesne smartfony prócz aparatów, funkcji mierzenia tętna i odblokowywania telefonu za pomocą odcisku palca mogą też sterować urządzeniami AGD i RTV w naszym domu podczas naszej nieobecności. Dla niektórych może się to wydawać dziwne, ale zdalne sterowanie telefonem urządzeniami jest już możliwe i coraz częściej jest dostępne dla każdego. Zobacz, jak działa zdalne sterowanie telefonem i dlaczego warto go używać.
Jak działa zdalne sterowanie telefonem urządzeniami RTV i AGD?
Skoro już wiesz, że masz możliwość sterowania urządzeniami w swoim domu, nawet jeśli jesteś poza nim, to pewnie zastanawiasz się, jak to jest możliwe. Ta innowacyjna technologia dla wielu osób może być zaskoczeniem, jednak trzeba przyznać, że jej działanie nie jest tak skomplikowane, jak mogłoby się wydawać.
Jeśli chcesz na przykład nagrzać piekarnik, aby na Twoje przyjście był już gotowy do wstawienia do niego obiadu lub włączyć pranie, o którym zapomniałeś rano, to niezbędne będzie łącze Wi-Fi. Potrzebne będą także stosunkowo nowe urządzenia, które są przygotowane na to, aby sterować nimi w taki sposób.
W Polskich sklepach coraz częściej można spotkać urządzenia z dopiskiem „smart”. Oznacza to zazwyczaj, że możliwe będzie zdalne sterowanie telefonem. Jeśli nie jesteś obeznany w nowinkach technologicznych, to najlepiej będzie, jeśli podczas zakupów poprosisz sprzedawcę o pomoc. Zaznacz, że zależy Ci na funkcji zdalnego sterowania telefonem, a na pewno zostanie Ci zaproponowane przynajmniej kilka takich urządzeń w różnym przedziale cenowym.
Jeśli masz sprzęt, którym można sterować za pomocą smartfona, to wystarczy, że pobierzesz odpowiednią aplikację i gotowe. Najczęściej producenci dołączają do instrukcji informacje na temat aplikacji i tego, gdzie można ją pobrać. Są to aplikacje intuicyjne i każdy z pewnością poradzi sobie z ich obsługą. Jeśli urządzenia w Twoim domu będą połączone z telefonem, to w każdej chwili np. na zakupach możesz zrobić pranie, nagrzać piekarnik, wyłączyć telewizor, a nawet włączyć odkurzacz, który sam posprząta dom. Brzmi niesamowicie, ale jest to przyszłość, która jest w zasięgu ręki dla większości z nas.
Zdalne sterowanie telewizorem
Tradycyjny pilot pomału odchodzi w zapomnienie. Teraz, aby korzystać z tego urządzenia, wystarczy nam nasz smartfon. Jest to wygodne, ponieważ telefon czasem łatwiej jest znaleźć niż pilot, który nagle został pochłonięty przez czarną dziurę akurat, gdy na innym kanale zaczyna się nasz serial. Aplikacja pilot, którą możemy zainstalować na telefonie, pozwala nam na włącznie i wyłączenie telewizora, zmianę kanałów i głośności. Czyli posiada wszystkie najważniejsze funkcje, do których potrzebny jest nam tradycyjny pilot. Takie sterowanie telewizorem jest bardzo proste i przede wszystkim wygodne. Aplikacja pilot i telewizor, który może być sterowany telefonem, nie jest drogą inwestycją i nawet modele ze średniej półki mają taką funkcję. Taka technologia jest więc na wyciągnięcie ręki i może z niej skorzystać każda przeciętna rodzina.
Zdalne sterowanie pralką
Jeśli połączysz swoją pralkę ze smartfonem, to możesz otrzymać dostęp do informacji, których wcześniej mógłbyś się tylko domyślać. Prócz oczywistej funkcji włączenia prania w momencie, gdy właśnie jesteś w pracy, zdalne sterowanie telefonem pozwoli także otrzymać dużo przydatnych informacji o swoim urządzeniu.
Dzięki funkcji zdalnego sterowania przez telefon dowiesz się, jaki jest stan techniczny Twojej pralki, czy uległa jakiejś awarii, a jeśli tak to, co jest jej przyczyną. Otrzymasz podpowiedzi odnośnie tego, jak naprawić urządzenie i jak korzystać z niego, aby usterka się nie powtórzyła. Będziesz także wiedzieć, jakie jest zużycie energii i wody podczas prania i ile minut zostało do końca programu.
Wszystkie informacje masz na wyciągnięcie ręki i tak samo, jak w przypadku telewizorów, pralki z taką funkcją również nie są drogie. Wiele modeli sprzed roku ma już taką funkcję i nie kosztują więcej niż 2000 zł. Wystarczy, że ściągniesz dedykowaną aplikację, połączysz ze sobą oba urządzenia i gotowe.
Sterowanie lodówką za pomocą telefonu
Producenci lodówek również idą z duchem czasu i nawet do swoich urządzeń wprowadzają funkcję zdalnego sterowania przy pomocy telefonu. Większość aplikacji ma możliwość sterowania temperaturą i sprawdzania stanu technicznego lodówki. Możemy kontrolować to, czy urządzenie nie uległo awarii podczas naszej nieobecności i szybko dowiemy się, co było jej przyczyną. To przydatne funkcje, ale nie ma co ukrywać, że można byłoby się bez nich obejść i nie są tak przydatne, jak te, które posiadają telewizory i pralki smart.
Istnieją także bardziej unowocześnione urządzenia, które monitorują środek lodówki. Podczas zakupów możemy zerknąć do aplikacji, aby sprawdzić jakich produktów nam brakuje. Poza tym w aplikacji możemy także sporządzać listy zakupów, a także kontrolować daty ważności poszczególnych produktów. Co więcej, możemy sprawdzić w aplikacji, co możemy ugotować z produktów, które znajdują się w lodówce. Nie ma co ukrywać, że tak zaawansowane technologie mogą już sporo kosztować. Za taką inteligentną lodówkę, która ma wszystkie te funkcje, możemy zapłacić kilka, a nawet kilkanaście tysięcy złotych. Jest to jednak świetny przykład na to, jak technologia mknie do przodu i dąży do tego, aby jak najbardziej ułatwić nasze codzienne życie.
Już niedługo dojdziemy do sytuacji, w której cały dom może być smart (w zasadzie już teraz jest to możliwe, o ile mamy odpowiednie zasoby finansowe), a dosłownie wszystko będziemy w nim w stanie kontrolować głosowo czy za jednym dotknięciem ekranu smartfona. Dla jednych zdalne sterowanie telefonem wszystkimi sprzętami RTV i AGD w domu może się wydawać przerażające, dla innych ekscytujące – biegu technologii nie da się jednak zatrzymać, więc prędzej czy później stanie się to rzeczywistością.
WARTO PRZECZYTAĆ: