To, że Zdjęcia Google potrafią rozpoznawać ludzi po twarzach (i radzą sobie z tym bardzo dobrze) nie jest nowością. Natomiast okazuje się, że teraz całkiem skutecznie identyfikują także tył głowy.

Zdjęcia Google nagle rozpoznają zdjęcia sprzed wielu lat

O nowej funkcji Zdjęć Google (Google Photos) doniósł jako pierwszy portal Android Authority. Jego redaktorka zauważyła, że nagle zdjęcia jej męża, na których widać tylko tył głowy i plecy (zarówno nowe, jak i starsze), zostały prawidłowo rozpoznane przez aplikację jako on. Photos zdaje się dalej mieć problemy jedynie z tymi zdjęciami, które

To dość znacząca zmiana. Wcześniej nie dość, że te same zdjęcia nie zostały automatyczne rozpoznane, to nie można byłoby otagować ich ręcznie, jako że nie było na nich widocznej twarzy i Google w związku z tym blokowało funkcję tagowania.

Jednocześnie Zdjęcia nie tagują takich fotografii permanentnie, tylko dodają komunikat, że jest w nich “twarz dostępna do dodania“. Dzięki temu, jeśli sugestia jest nieprawidłowa, można ją łatwo zmienić lub usunąć.

Jak to działa? Jest kilka możliwości

Google nie pochwaliło się oficjalnie, na czym opiera się rozpoznawanie ludzi odwróconych tyłem do kamery, więc można jedynie próbować samemu zgadnąć prawidłową odpowiedź. Opcji jest sporo.

Możliwe, że, bazując na zdjęciach od przodu i boku danej osoby, Zdjęcia są w stanie rozpoznawać unikalny kształt jej czaszki czy fryzurę także na zdjęciach zrobionych od tyłu, aby prawidłowo ją otagować.

Niewykluczone, że aplikacja opiera się także na czasie i miejscu zrobienia zdjęcia. Jeśli w krótkim czasie zrobiliśmy tej samej osobie zdjęcia od przodu (rozpoznane bez problemu) i od tyłu (w tych samych ubraniach i z innymi podobnymi znakami rozpoznawczymi), to Zdjęcia potencjalnie miałyby ułatwione zadanie w tagowaniu fotografii z tej drugiej grupy.

Kto wie, być może w rzeczywistości wykorzystywane są oba te rozwiązania, tylko jedno lub coś zupełnie innego. Tak czy inaczej, zmiana wydaje się znacząca i całkiem dopracowana (chociaż skuteczność rozpoznawania zdjęć od tyłu nie jest jeszcze stuprocentowa).

Dajcie znać w komentarzach, co o tym wszystkim sądzicie! Zauważyliście nowe tagi na swoich zdjęciach?

Udostępnij

administrator

Redaktor naczelna TechPolska od 2019 roku. W przerwach między nabijaniem kolejnych setek godzin w Genshin Impact recenzuje każdy kawałek elektroniki, który wpadnie jej w ręce.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *