Napisz do nas

TechPolska.pl

Znajdziesz nas

Seria Far Cry od Ubisoftu jest doskonale znana większości graczy, nawet, jeśli dla niektórych z nich jest nie ich parą kaloszy. “Trójka” to część, wokół której narosła wręcz legenda (coś jest w tym numerze 3 – za klasyka uważa się w końcu też chociażby Heroes of Might and Magic III).

Jeśli jeszcze ktoś nie grał, koniecznie powinien to nadrobić, zwłaszcza biorąc pod uwagę, że gra ta jest obecnie dostępna wręcz za grosze, z racji na swój dość zaawansowany wiek. Przed zakupem warto jednak rzucić okiem na stawiane przez Far Cry 3 wymagania sprzętowe na PC.

Mają one znaczenie zwłaszcza, jeśli planujecie odpalić dzieło Ubisoftu na starszym sprzęcie bądź na urządzeniu, które niekoniecznie ma rys gamingowy. Wymagania minimalne wskażą, czy w ogóle gra będzie w stanie przyzwoicie działać na niskich wymaganiach graficznych, zaś zalecane – na wysokich. Oba typy wymagań sprzętowych Far Cry 3 przedstawimy szczegółowo w dalszej części tego materiału. Zapraszamy!

Far Cry 3 wymagania sprzętowe – najważniejsze informacje

Jak już wspomniano, Far Cry 3 nie jest grą młodą. Wciąż jest to tytuł jak najbardziej grywalny i ciężko tu mówić o kanciastej grafice czy innych tego typu cechach charakterystycznych dla jeszcze starszych tytułów.

Mimo wszystko dla współczesnego oka, przyzwyczajonego do wręcz fotorealistycznej warstwy wizualnej, grafika może już wydawać się nieco przestarzała. Zwłaszcza przy niskich ustawieniach graficznych, dlatego zalecamy raczej granie na sprzętach, które pozwolą grać na wysokich ustawieniach i cieszyć się najlepszymi możliwymi wrażeniami wizualnymi.

Zanim przedstawimy dokładne Far Cry 3 wymagania sprzętowe, warto wskazać, że w momencie premiery gra wspierała następujące karty graficzne:

 • AMD: Radeon HD 2900/3000/4000/5000/6000/7000
 • NVIDIA: GeForce 8800 GTX/9/200/400/500/600

Chodzi tutaj konkretnie o modele stworzone z myślą o laptopach stacjonarnych, wersje laptopowe mogą, ale nie muszą działać (w zależności od ich wydajności).

Nie trzeba oczywiście zanadto się przywiązywać do powyższej listy, ponieważ od czasu premiery FC3 zadebiutowała cała masa kolejnych, mocniejszych kart, które oczywiście również powinny bez większego problemu sobie z tym tytułem poradzić. Warto raczej traktować ją jako wskazówkę odnośnie do wymaganej wydajności.

far cry 3
Źródło: Ubisoft

Minimalne wymagania systemowe

 • System operacyjny: Windows 7 (z SP1) lub Windows 8
 • Procesor: Intel Core 2 Duo E6700 @ 2,6 GHz lub lepszy, AMD Athlon 64 X2 6000+ @ 3,0 Ghz lub lepszy
 • Pamięć RAM: 4 GB
 • Grafika: karta 512 MB zgodna z DirectX 9.0c z Shader Model 3.0 lub nowszym / NVidia 8800 lub lepsza, AMD HD 2900 lub lepsza
 • Dźwięk: karta dźwiękowa kompatybilna z DirectX 9.0c z najnowszymi sterownikami
 • DirectX: 9.0c
 • Miejsce na dysku: 15 GB

Zalecane wymagania systemowe

 • System operacyjny: Windows 7 (z SP1) lub Windows 8
 • Procesor: Intel Core i3-530 @ 2,9 GHz lub lepszy, AMD Phenom II X2 @ 3,1 GHz lub lepszy
 • Pamięć: 4 GB
 • Wideo: 1024 MB DirectX 11.0 Karta zgodna z Shader Model 5.0 lub wyższy / NVidia 480 lub lepszy, AMD HD 5770 lub lepsza
 • Dźwięk: karta dźwiękowa 5.1 zgodna z DirectX 9.0c z najnowszymi sterownikami
 • DirectX: 9.0c
 • Miejsce na dysku: 15 GB

Czy warto zagrać w Far Cry 3?

Zanim zajmiemy się wyliczaniem powodów, dla których w drugiej dekadzie XXI wieku wciąż warto brać się za “trójkę”, warto podać kilka kluczowych faktów. Far Cry 3 zadebiutowało 29 listopada 2012 w Europie, w tym w Polsce, zaś w Ameryce Północnej 4 grudnia 2012. Za jego stworzenie było odpowiedzialne studio należące do wydawcy (Ubisoftu), a mianowicie Ubisoft Montreal.

Jeśli wierzyć Ubisoftowi, do końca 2014 FC3 sprzedał się w ponad 10 milionach egzemplarzy. Wersja na PC na Metacriticu może pochwalić się ocenami od krytyków na poziomie 88/100 i od graczy na poziomie 8.4/10, co jest naprawdę świetnym, nie tak często spotykanym wynikiem.

Niektórzy mogą kojarzyć Far Cry 3 głównie z definicją szaleństwa Vaasa, ale prawda jest taka, że ten tytuł ma naprawdę wiele do zaoferowania. Między innymi ciekawą opowieść, interesujące postacie (takie jak właśnie Vaas, ale nie tylko) i przyjemny gameplay. Zwolennicy strzelanek dla jednego gracza z widokiem pierwszoosobowym powinni zdecydowanie być zadowoleni.

far cry 3 wymagania sprzetowe na pc
Źródło: Ubisoft

“Trójka” to obecnie koszt rzędu zaledwie kilkudziesięciu złotych, jeśli nie nawet mniejszy przy okazji różnorakich promocji. Można ją zakupić chociażby na Steamie, ale też w wielu innych miejscach.

Tytuł pojawił się zarówno na PC (w którym to wypadku trzeba zwrócić uwagę na Far Cry 3 wymagania sprzętowe), jak i na konsolach Xbox 360 i PlayStation 3. Obecnie dostępne są też wersje na nowsze konsole, więc można bez problemu zagrać w FC3 na PlayStation 4, a nawet PlayStation 5. Niezależnie od posiadanego sprzętu, powinno się znaleźć jakieś rozwiązanie.

Far Cry 3 wymagania – podsumowania

Nie da się ukryć, że stawiane przez Far Cry 3 wymagania sprzętowe są dość niskie, w każdym razie jak na obecne standardy. Z grą powinien poradzić sobie niemal każdy nowszy laptop czy komputer gamingowy (a wręcz nie tylko – 1024MB VRAM-u w wymaganiach zalecanych to warunek, który jest w stanie spełnić niejedna zintegrowana karta graficzna w urządzeniu biznesowym). Jest to świetna gra, którą warto ukończyć (lub powrócić do niej po jakimś czasie), więc dobrze, że tak wiele osób powinno być w stanie sprostać jej wymaganiom technicznym.

Jeśli ten materiał przypadł Wam do gustu, być może warto, abyście rzucili okiem również na artykuł, w którym omawiamy Far Cry 5 wymagania sprzętowe. “PIątka” nie jest być może tak kultowa, jak “trójka”, ale mimo wszystko jest warta uwagi dla fanów serii (w naszym odczuciu). Miała premierę 27 marca 2018 roku, a na Metacriticu otrzymała ocenę 78/100 od krytyków i 6.3/10 od fanów. Szału nie ma, ale mimo wszystko jest to kolejny Far Cry. Jeśli macie jakieś pomysły, propozycje lub prośby odnośnie do tego lub kolejnych materiałów, które powinny pojawić się na naszym portalu, koniecznie podzielcie się nimi w komentarzach!

Share:

administrator

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *