Technologia 5G to rewolucja w zakresie internetu mobilnego. Pozwala na szybki transfer danych, przy jednocześnie niskich opóźnieniach. Inwestycja w jej rozwój to priorytet dla największych telekomów w Polsce. Dlatego też tak wiele mówi się o paśmie C, którego wprowadzenie znacząco wpłynęło na jakość korzystania z sieci bezprzewodowej. Z jakimi korzyściami wiąże się używanie 5G w paśmie C? Czy przed tego typu częstotliwością stoją nowe wyzwania? Czym dokładnie jest pasmo C w sieciach 5G? Dowiedz się wszystkiego o internecie mobilnym piątej generacji!
Co to jest technologia 5G?
Funkcjonowanie 5G opiera się na falach radiowych emitowanych przez stacje bazowe. Czyli działaniem nie różni się od poprzednich generacji tj. 2G, 3G i 4G. Kolejna wersja internetu mobilnego jest powszechnie dostępna w większości miejsc Polski i zapewnia wysokie prędkości pobierania danych. 5G od poprzednich generacji odróżnia przede wszystkim wykorzystanie szerszego zakresu widma elektromagnetycznego, obejmującego pasma niskie (poniżej 1 GHz), średnie (1-6 GHz) oraz wysokie (powyżej 24 GHz, tzw. fale milimetrowe).
Częstotliwości 5G – co to jest i co warto o nich wiedzieć?
Różne częstotliwości 5G mają odmienny zasięg, przepustowość, ale i różne opóźnienia. Każde pasma mają swoje zalety i przeznaczenie. Niskie, czyli poniżej 1 GHz to dobra alternatywa w momencie, gdy wyższe pasma są mocno eksploatowane, chociażby przez sieci Wi-Fi czy Bluetooth. Dodatkowo częstotliwość ta ma swoje indywidualne zalety – bardzo szeroki zakres oraz może przenikać przez różne przeszkody np. drzewa. Sprawdza się w mniejszych miejscowościach i na wsiach. Zdecydowanym minusem są tu jednak niższe prędkości transmisji danych.
Pasma średnie oferują kompromis między zasięgiem, a przepustowością. Stanowią podstawę sieci 5G w obszarach miejskich. Umożliwiają szybką transmisję danych, która jest wystarczająca dla większości podstawowych czynności wykonywanych online.
Pasma wysokie natomiast, mimo ograniczonego zasięgu, umożliwiają osiągnięcie wysokiej przepustowości. Sprawdzą się w przypadku wszystkich czynności, które wymagają ultraszybkiej transmisji danych w gęsto zaludnionych obszarach miejskich.
Czym jest pasmo C w technologii 5G?
Pasmo C w technologii 5G to zdecydowanie lepsza jakość połączeń z siecią. W Polsce zostało uruchomione na początku 2024 roku, co szybko dało się odczuć po zwiększeniu prędkości internetu mobilnego. Pasmo C obejmuje zakres częstotliwości od około 3,4 GHz do 4,2 GHz i stanowi ono podstawę dla sieci 5G. To idealne rozwiązanie dla obszarów miejskich i podmiejskich o dużej gęstości użytkowników.
Pasmo C przede wszystkim wyróżnia się wysoką przepustowością i całkiem niemałym zasięgiem. Dodatkowym plusem jest również fakt, że pasmo C umożliwia skuteczną transmisję sygnału nawet w gęsto zabudowanych obszarach miejskich. Jest ono podstawowym wyborem, z którym łączy się kompatybilne urządzenie, gdy znajduje się w jego zasięgu.
Zalety i ograniczenia pasma C w sieciach 5G
Sieć 5G w paśmie C to zarówno zalety, jak i pewne ograniczenia. Jakie?
Zalety pasma C w technologii 5G:
- wysoka prędkość transmisji danych przy dość dużym zasięgu sieci (niskie pasma to wysoki zasięg i niewielka przepustowość, a wysokie pasma to ograniczony zasięg i wysoka przepustowość);
- prędkość przesyłania danych może sięgnąć nawet do 1 Gb/s, co oznacza, że internet mobilny dzięki wykorzystaniu pasma C, może pod tym względem dorównywać światłowodowi;
- odciążenie pozostałych pasm LTE – pasmo C jest domyślne dla urządzeń, które łączą się z siecią 5G, oznacza to zatem mniej przeciążeń na pozostałych pasmach.
Do ograniczeń pasma C zaliczyć można natomiast konieczność budowania gęstszej infrastruktury sieciowej w porównaniu do niskich pasm – przekłada się to na wyższe koszty wdrożenia i utrzymania.
Co jeszcze trzeba wiedzieć o paśmie C w technologii 5G i dalszym rozwoju?
Wdrożenie pasma C w technologii 5G to kolejny krok do jeszcze sprawniejszej i lepiej zintegrowanej sieci mobilnej, w ramach której mogą być tworzone całe inteligentne systemy powiązanych ze sobą urządzeń. Internet Rzeczy to klucz do powstawania nowoczesnych miast, w których główną rolę będzie grała technologia smart funkcjonująca dzięki 5G. Nic więc dziwnego, że pokrycie Polski nadajnikami wykorzystującymi pasma C to priorytet dla obecnych telekomów infrastrukturalnych.
Obecnie najważniejszą kwestią jest zatem dotarcie z pasmem C w kolejne miejsca i maksymalizowanie efektywności jego wykorzystania. Będzie miało to ogromne znaczenie zarówno dla sektora przemysłowego, jak i konsumentów. Rozwój w tym zakresie oznacza rozwój sieci 5G ogólnie. Dalszym krokiem jest bowiem wprowadzanie sieci 26 GHz i 700 Mhz. Szczególnie istotne w kontekście pasma C jest rozwijanie częstotliwości 700 Mhz, która będzie charakteryzowała się jeszcze lepszą penetracją sygnału wewnątrz budynków oraz większym zasięgiem od stacji bazowej.
A co z pasmem 26 GHz? Mimo mniejszego zasięgu częstotliwość ta ma ogromną przepustowość, która jest porównywalna do tej oferowanej przez światłowód. Z tego powodu będzie miało spore znaczenie dla rozwoju Internetu Rzeczy,
5G w paśmie C – mały, duży krok do zmiany
Inwestycja w rozwój pasma C to kolejny krok do zwiększania przepustowości sieci mobilnej, jej zasięgu i możliwości. To przygotowywanie miast do inteligentnych systemów, w których każde urządzenie będzie ze sobą zintegrowane. Obecnie natomiast oznacza to mniejsze przeciążenia sieci mobilnych i zdecydowanie szybszy przepływ danych.
WARTO PRZECZYTAĆ: