Chciałeś kiedyś zagrać w World of Warcraft? WoW obchodził niedawno swoje osiemnaste urodziny, więc było wystarczająco czasu, żeby się zainteresować. W końcu, jeśli jakaś gra jest tyle czasu na rynku, na pewno jest w niej coś, co przyciąga graczy.

A może twoje dotychczasowe doświadczenie to prywatne serwery WoW-a i chciałbyś sprawdzić, jak wygląda i działa niedościgniony oryginał?

A może kiedyś już grałeś i zastanawiasz się, jak wrócić do gry w WoW-a? Przez te wszystkie lata i dziewięć dodatków gra i jej systemy przeszły niejedną rewolucję. Można się zgubić.

Niezależnie, czy chcesz się dowiedzieć, jak zagrać w WoW-a, czy jak wrócić do WoW. Poradnik dla początkujących jest przed tobą.

O autorze

Cześć, jestem Konrad, w WoW-ie mogłeś mnie spotkać pod nickiem Grokoko. W World of Warcraft gram od TBC (The Burning Crusade), czyli pierwszego dodatku.

Przeszedłem dosyć standardową drogę: najpierw serwery prywatne WoW, żeby szybko przejść na oficjalne serwery, gdzie wsiąkłem na długi czas. Tam przez kilka lat rajdowałem, żeby później przejść na bardziej casualowe granie. To nie zmieniło faktu, że wciąż bardzo uważnie śledzę, co się dzieje w Azeroth.

WoW – Poradnik początkującego. Jak zacząć grać?

Jak zacząć grać w WoW-a? To bardzo proste:

 1. Do gry w World of Warcraft wymagane jest konto w serwisie Battle.net.
 2. Następnie z tej samej strony ściągasz aplikację Battle.net, która służy jako launcher.
 3. Za jej pomocą ściągasz i instalujesz na dysk grę World of Warcraft.
 4. Jedyne co zostaje potem, to uruchomić grę, stworzyć postać i dać się wciągnąć na długie godziny. Do tego jeszcze wrócimy.

WoW – Poradnik początkującego

Nic więcej nie jest potrzebne, żeby zacząć grać w WoW-a. Co prawda, żeby móc się cieszyć nim w pełni, wymagane jest opłacenie abonamentu oraz zakup najnowszego dodatku.

WoW oferuje trzy wersje w zależności od opłaty.

 • WoW za darmo, czyli darmowy trial. W trialu masz dostęp do lokacji startowej Exile’s Reach (nowa lokacja stworzona z uwzględnieniem nowych i powracających graczy). Następnie możesz grać do 20 poziomu postaci. Obejmuje to każdą klasę i rasę.
 • Abonament. Opłacając abonament, dostajesz dostęp do wszystkich opcji socjalnych, całego contentu z wyjątkiem najnowszego dodatku (czyli do 60 poziomu postaci) oraz serwerów WoW Classic. Czym są serwery WoW Classic? O tym przeczytasz więcej kilka akapitów dalej.
 • WoW Dragonflight (najnowszy dodatek). Kupując najnowszy dodatek, dostaniesz dostęp do maksymalnego poziomu postaci (70) i wszystkich nowości.

WoW – Ile kosztuje abonament?

Abonament możesz kupić również na powyższej stronie Battle.net lub bezpośrednio przez aplikację. Miesięczny koszt abonamentu do WoW-a to 12,99€. Da się to jednak radę obniżyć, jeśli zdecydujesz się na kupno większej liczby miesięcy z góry. I tak:

 • Abonament na trzy miesiące zmniejsza koszt abonamentu do WoW-a do 11,99€.
 • Abonament na sześć miesięcy zmniejsza koszt abonamentu do WoW-a do 10,99€. Do tej opcji dostaniesz gratis mounta (wierzchowca) w grze.
 • Jest jeszcze opcja roczna, w której abonament do WoW-a to wciąż 10,99€, ale do niej dostaniesz kilka mountów, petów i inne dodatki, które zmieniają się co jakiś czas. Mount z abonamentu na 6 miesięcy zawiera się w tej ofercie.

WoW – Ile kosztuje abonament

Jeśli nie chcesz kupować subskrypcji, możesz wykupić dwumiesięczną kartę przedpłaconą. Poprzez Battle.net jej koszt jest równy dwumiesięcznej sukbskrypcji, czyli 25,98€. Kartę (kod) możesz kupić również na wielu portalach z kluczami do gier, aczkolwiek przy aktualnym kursie Euro raczej nie są opłacalne.

Uwaga! Klucze na zewnętrznych stronach mogą być na krótszy okres! Jeśli znajdziesz podejrzanie dobrą ofertę, sprawdź, czy nie jest na 30 dni.

Kupiony na zewnątrz klucz zrealizujesz na swoim koncie Battle.net. Ważne: nie możesz być w tym czasie zalogowany do gry!

WoW – jak anulować abonament?

Jeżeli interesuje cię, jak anulować abonament w WoW-ie, wejdź na stronę swojego konta battle.net, pod “Subscriptions and Game Time” wciśnij manage. Tam znajdziesz opcję, jak anulować abonament w WoW-ie.

jak anulować abonament

WoW – Jak grać za darmo?

“Jak grać za darmo w WoW-a?” to trochę podchwytliwe pytanie. Otóż WoW za darmo jest dostępny już za założenie konta, ale w wersji trial. W trialu możesz grać w WoW-a za darmo, jak długo chcesz.

Od niedawna czas gry można kupić również za gold w grze. Token WoW jest dostępny z poziomu domu aukcyjnego (auction house). Token WoW można wymienić na doładowanie salda konta Battle.net o 13€ lub na 30 dni czasu gry.

Jak zarobić na token WoW?

Nie da się na to pytanie odpowiedzieć jednoznacznie. Najlepsze metody na zdobywanie i zarabianie golda ciąglę się zmieniają. Często wymagają też wiedzy, która nie jest raczej dostępna dla początkujących.

Jak zarobić na token WoW

Najlepsza ogólną poradą i metodą na to, jak zarobić na token WoW to wybrać dla swojej postaci dwie profesje zbierackie. Wtedy wszystko, co uzbierasz, możesz sprzedawać w auction house. Nie sądze jednak, żebyś mógł od samego początku nastawić się na to, żeby opłacać abonament przez kupno tokenu.

Czy mogę grać w trial, jeśli miałem już subskrypcję?

Tak! Trial nie jest w żaden sposób ograniczony i nawet bez aktywnego abonamentu możesz w każdym momencie zalogować się na swoje konto. Z użycia będą jednak wyłączone postacie, które mają poziom wyższy niż 20. Możesz jednak bez problemu stworzyć nową postać i grać do rzeczonego poziomu bez limitu.

RAF – Recruit a friend

RAF, czyli system rekrutowania przyjaciół pozwala na zdobycie dodatkowych nagród za grę. Jeśli masz jakiegoś znajomego, który aktualnie gra poproś go o link do rekrutacji. Konta założone z takiego polecenia otrzymają w prezencie plecak w grze na 30 miejsc, który ułatwi początkową grę. Połączone konta mogą też przywoływać się do siebie (raz na 30 minut), kiedy potrzebna jest pomoc.

Jeżeli nie masz żadnego znajomego, który gra, nic straconego! Odezwij się do mnie, a z chęcią pomogę. Napisz do mnie, to podrzucę ci link. Z racji tego, że link jest ważny tylko przez 30 dni, nie ma sensu, żebym wrzucał go tutaj.

Gdzie mnie znajdziesz?

Ważne! W przypadku nowych kont nie trzeba czekać na wiadomość ode mnie, żeby zacząć grę. Link rekrutacyjny będzie ważny dla kont założonych w ostatnich siedmiu dniach.

W przypadku powracających do gry: twoje konto musi być nieaktywne przez 12 poprzedzających miesięcy, żeby link rekrutacyjny zadziałał. (Nieaktywne = bez opłaconego abonamentu).

WoW – pierwsze kroki

Jeżeli grasz po raz pierwszy, to zanim przejdziesz do stworzenia postaci, będziesz musiał zdecydować, na jakim serwerze grać.

WoW – jaki serwer wybrać?

Decyzja w WoW, jaki realm wybrać ma dużo większe znaczenie, niż przedstawi to gra. Domyślnie gra będzie chciała cię wrzucić na serwer dla nowych graczy, problem jest taki, że te serwery są dosyć puste. Zdecydowanie lepiej samemu zdecydować się na serwer, gdzie jest więcej graczy.

WoW – jaki serwer wybrać

W tym celu:

 • kliknij przycisk “Change Realm” w prawym górnym rogu ekranu, na którym wybierasz postać.
  • W nowo otwartym oknie wybierz sortowanie po “Population” (Populacja).
 • Wybierz jeden z serwerów, którego populacja jest określona jako “High” lub “Full”.

WoW jaki serwer 2023

Dobre przykłady na to w WoW jaki serwer 2023 wybrać poniżej:

 • Burning Legion – serwer z największą liczbą polaków. Tzw. “polski serwer”.
 • Draenor – największy serwer pod względem liczby graczy w ogóle i największą populacją po stronie Hordy.
 • Silvermoon – serwer z największą populacją graczy Alliance.

Jeśli chcesz sprawdzić inne serwery, pomocna będzie strona WoWProgress. Nie jest to oficjalna strona Blizzarda, ale lepszych danych nie znajdziesz.

WoW server PvP vs PvE (Normal)

Kiedyś wybierając serwer, musiałeś wybrać, czy preferujesz server PvE (normal), czy serwer PvP. Aktualnie tego wyboru nie ma. Każdy serwer domyślnie jest normalny (PvE), ale będąc w stolicy, możesz włączyć War Mode, który przerzuci cię do “wspólnej” między serwerowej strefy PvP.

Czym są serwery RP w WoW-ie?

Serwery RP to inaczej serwery role-playing. Na takich serwerach grają ludzie, którzy “wczuwają” się w swoją postać i odgrywają rolę. Na tych serwerach panują dodatkowe zasady, które wymagają od graczy, aby ci nie wyłamywali się z konwencji.

Serwery RP w WoW-ie to bardzo ciekawe doświadczenie, ale nie polecam ich na początek, jeśli nie miałeś wcześniej przyjemności z taką grą.

WoW – jaką rasę wybrać?

W świecie Azeroth możesz wybrać jedną z kilkunastu dostępnych ras. Można się w tym pogubić, ale spokojnie: nie ma to większego znaczenia.

Każda rasa ma swoje dodatkowe walory, o których możesz przeczytać przy tworzeniu postaci, ale bonusy przez nie zapewniane są absolutnie minimalne. Tak naprawdę, dopóki nie będziesz w ścisłym topie najlepszych graczy na świecie, nie musisz się nimi przejmować.

WoW – jaką rasę wybrać

Jeśli nie wiesz jaką rasę wybrać w WoW-ie, to ucieszy cię wiadomość, że możesz wybrać tą, która ci się spodoba.

Jak odblokować nowe rasy w WoW-ie?

Tworząc nową postać, zobaczysz, że część ras jest niedostępna do wyboru od razu. Dla uproszczenia możemy nakreślić podział na “podstawowe” (stare) rasy i “nowe” rasy. WoW do odblokowania nowych ras wymaga, żeby jedną postacią zrobić specjalne questy fabularne, które wyjaśnią, w jaki sposób nowa rasa dołączyła odpowiednio do Hordy lub Ally.

Na początek musisz wybrać jedną z podstawowych ras i dopiero później odblokować nowe.

WoW – jaką klasę wybrać?

Tutaj sytuacja jest podobna, co z rasą. Można wybrać, co wam się bardziej podoba. Oczywiście każda klasa ma swoje plusy i minusy, ale to już musisz dobrać wedle własnego gustu.

WoW – jaką klasę wybrać

Ucieszy cię wiadomość, że WoW oferuje triale klasowe. Używając class trial, dostaniesz na krótki czas postać na 60 poziomie, żeby zobaczyć, co oferuje i poczuć jak się nią gra w praktyce.

triale klasowe

Horda czy Przymierze (Alliance) ?

Od strony gameplayu nie ma to większego znaczenia, którą stronę wybierzesz. Weź jednak pod uwagę, co pisałem tu i ówdzie w kilku miejscach wcześniej.

  • Decydując się na Hordę lub Przymierze wybierz serwer, na którym danej frakcji jest dużo. Mało który serwer ma populację, gdzie obie strony byłyby w miarę zbalansowane. Z reguły jedna strona bardzo przeważa.
 • Jeżeli chcesz dołączyć do znajomych – spytaj, po której stronie grają.

Czy Horda i Przymierze mogą grać razem?

Tak! To dosyć spora nowość, ale z racji tego, że fabularnie wojna się skończyła, obie strony mogą grać razem. Jeżeli masz w znajomych kogoś z drugiej frakcji, wystarczy, że zaprosisz do go party. Istnieją jednak pewne ograniczenia: razem można robić tylko content grupowy, czyli dungeony, rajdy i battlegroundy.

Horda i Przymierze

Jak zacząć grę w WoW-a? Pierwsze kroki

Exile’s Reach, pierwsza lokacja

Myślę, że nie potrzeba poradnika, jak zacząć grę w WoW-a w pierwszej lokacji. Dzieje się tak z tego względu, że Exile’s Reach została stworzona właśnie jako dosyć nowoczesny tutorial. Tam krok po kroku nauczysz się gry, poznasz podstawowe mechaniki, w tym te, które są charakterystyczne dla twojej klasy.

Nie przejmuj się niczym i oddaj się graniu.

Wracasz do WoW-a? To może być dla ciebie duża zmiana. Wcześniejsze oryginalne lokacje startowe wciąż są dostępne i tworząc kolejne postacie, będziesz mógł wybrać, gdzie chcesz zacząć.

Z pierwszej lokacji “wyjdziesz” mając 10. poziom. Horda trafi do Orgrimmaru, swojej stolicy, natomiast postacie z Przymierza do Stormwind. W tym momencie będziesz mógłi zrobić lub wybrać kilka rzeczy, o których warto wiedzieć.

Wybór specjalizacji

Specjalizacja nie ma większego znaczenia: wbijać levele można w każdej, chociaż każdy spec ma inne mocne i słabe strony.

Warto wiedzieć: WoW używa słynnego trójpodziału ról. Te trzy role to:

 • Tank – skupia się na defensywie i sprawieniu, żeby wszystkie agresywne mobki atakowały jego.
 • Healer – skupia się na leczeniu.
 • Damage dealer (Dps) – skupia się na ataku.

Robiąc dungeony, pięcioosobowe party powinno składać się z tanka, healera i 3 dps-ów. Do robienia questów najlepiej sprawdzą się specjalizacje zadające obrażenia, chociaż bez problemu poradzisz sobie w każdym specu. Specjalizacje możesz zmienić w każdym momencie.

Wybór specjalizacji

Talenty

Po wyborze specjalizacji ujrzysz dwa drzewka talentów: po lewej będzie “ogólne” drzewko klasowe, natomiast po prawej drzewko dedykowane twojej specjalizacji. Od tego momentu w nagrodę za osiągnięcie każdego kolejnego poziomu, dostaniesz talent do rozdysponowania wedle uznania.

Jeżeli coś wydaje ci się użyteczne: śmiało! Wybór można zawsze cofnąć i przenieść talent w inne miejsce. Jeśli nie wiesz co wybrać, z rozwijanego menu w lewym dolny rogu możesz wybrać, aby gra podpowiedziała ci, jaki jest podstawowy build.

Talenty

Jak zdobyć mounta w WoW-e?

Na 10 poziomie postaci dostaniesz możliwość kupna pierwszego mounta. Gra cię o tym poinformuje stosownym questem, służącym do tego, żeby zaprowadzić cię do trenera. U trenera musisz wykupić skill pozwalający na jazdę, a u postaci obok musisz wykupić wierzchowca. Sprawdź poradnik, jak zdobyć inne mounty w WoW-ie.

Jak zdobyć mounta w WoW-e

Jak używać mounta w WoW-ie? Po kupnie trafi do twojego bagu, gdzie musisz go kliknąć prawym przyciskiem myszy. Wtedy się go “nauczysz”. Zbiór swoich mountów znajdziesz w menu kolekcji, domyślnie pod skrótem klawiszowym Shift + P.

mount

Stamtąd możesz przeciągnąć go na pasek umiejętności, żeby mieć go pod ręką.

Wracaj do trenera co dziesięć poziomów, żeby dokupować lepsze skille:

 • Na 10. poziomie nauczysz się “zwykłej” jazdy.
 • Na 20. poziomie nauczysz się szybkiej jazdy.
 • Na 30. poziomie nauczysz się latania.
 • Na 40. poziomie nauczysz się szybkiego latania.

Latanie na smoku (Dragonriding) poznasz w pierwszej lokalizacji najnowszego dodatku: Waking Shores, niedługo po rozpoczęciu kampanii, którą odblokujesz na 60. poziomie.

Chcesz zdobyć mounta, którym się wyróżnisz w tłumie? Sprawdź nasze zestawienie najlepszych mountów w WoW-ie.

Jakie wybrać profesje w WoW-ie?

Profesje w WoW-ie dzielą się na dwa rodzaje: crafterskie (rzemieślnicze) i zbierackie. Profesje można zmieniać, więc jeśli wybierzesz źle, nie stanie się nic strasznego. Najlepszym podstawowym wyborem będzie wybranie profesji odpowiadającej tworzeniu pancerza, dla twojej klasy postaci oraz odpowiadającej jej profesji zbierackiej.

Przykładowo:

 • Twoja postać nosi cloth armor? Wybierz Tailoring.
 • Leather i mail armor? Wybierz Leatherworking i Skinning.
 • Plate armor? Blacksmithing i Mining.

Tailoring nie ma domyślnej profesji zbierackiej, ponieważ materiały wypadają z pokonanych humanoidów. Jako drugą profesję możesz wybrać, co chcesz, chociaż dobrym pomysłem jest Enchanting, który materiały zdobywa przez “niszczenie” przedmiotów (np. stworzonych przez Tailoring).

Inne pary profesji:

 • Jewelcrafting i Mining.
 • Engineering i Mining.
 • Inscription i Herbalism.
 • Alchemy i Herbalism.

Możesz bez problemu wybrać dwie profesje zbierackie, żeby zarabiać gold lub dwie profesje crafterskie, ale wtedy materiały będziesz musiał kupować.

Jak znaleźć gildie w WoW-ie?

Domyślnie menu szukania gildii znajduje się pod przyciskiem J. Tam możesz sprecyzować, czego szukasz (rajdy, pvp, dungeony) lub użyć wyszukiwarki i szukać po słowach kluczowych (np. “Polska” dla polskich gildii).

Jak znaleźć gildie w WoW-ie

Jeżeli interesuje cię jak znaleźć gildie w WoW-ie starym sposobem, to wciąż jest możliwe. Będąc w mieście, po prostu czytaj ogłoszenia na kanale Trade, gdzie dużo gildii się reklamuje. Gdy zobaczysz ogłoszenie, które cię interesuje, nie bój się odezwać do reklamującej osoby!

Jak wyjść z gildii w WoW-ie?

Podobnie jak bywa z talentami i profesjami, gildia pierwszego wyboru może ci się nie spodobać. To normalne i nie musisz czuć się z tym źle. Jak wyjść z gildii w WoW-ie? Na dwa sposoby:

 • Otwórz menu gildii (domyślnie przycisk J), naciśnij swoją postać prawym przyciskiem myszy i z rozwijanego menu wybierz “Leave Guild”.
 • Wpisz w czacie gildyjnym (/g) komendę “/gquit” (bez cudzysłowów).

Tak się wychodzi z gildii w WoW-ie.

Community

Społeczności to inny sposób na zbieranie się ludzi w konkretnym celu. Społeczności znajdziesz w tej samej zakładce co gildie, domyślnie pod przyciskiem J. Możesz należeć do kilku społeczności naraz. (Wyszukiwanie community możesz zobaczyć na screenie powyżej).

Newcomer chat

Dosyć nową opcją jest system przewodników (guidów), którzy na specjalnym Newcomer chat postarają się odpowiedzieć na każde pytanie. Nowe konta domyślnie należą do tego czatu, domyślnie jest on pod /4.

Przewodnicy to doświadczeni gracze, którzy wyrazili chęć do pomocy. Stąd nie musisz się bać o toksyczne podejście. Zdarzy się, że i mnie ujrzysz odpowiadającego na pytania.

WoW – jak expić?

Expienie to inaczej zdobywanie doświadczenia, a co za tym idzie zdobywanie kolejnych poziomów postaci. Doświadczenie zdobywa się praktycznie za każdą czynność w grze:

 • Zabijanie potworów.
 • Robienie questów.
 • Bonus za instancjonowane PvP.
 • Bonus za ukończenie dungeonu.
 • Zbieranie skałek i kwiatków również daje exp.

Możesz spokojnie grać, tak jak lubisz i nie martwić się o doświadczenie – to przyjdzie prędzej, czy później.

Jak najszybciej expić?

Nie ma na to jednego konkretnego sposobu, gdyż jest na to zbyt wiele zmiennych. Ogólnie trzymając się questów fabularnych, bardzo szybko dojdziesz do maksymalnego levelu. Grając healerem lub tankiem, możesz liczyć na szybkie kolejki na dungeony, które też dają pokaźny bonus do doświadczenia.

Czym jest Chromie Time? Wybór dodatku

Jeżeli jesteś kompletnie nowy w WoW-e, możesz pominąć ten akapit.

Expiąc drugą i każdą kolejną postać na 10. poziomie można wybrać, w którą linię fabularną chcesz grać do 60. poziomu. Jedna linia fabularna = jeden przeszły dodatek do WoW-a. Po wbiciu 60. poziomu postaci zostaniesz przeniesieni do swojej stolicy, gdzie zostaniesz skierowani fabularnie do najnowszego dodatku: Dragonflight.

Nowe konta nie dostaną wyboru, tylko zostaną skierowane do dodatku Battle of Azeroth, który działa jak “wstęp” do najnowszej historii.

Chcesz się dowiedzieć, czego się spodziewać po konkretnych dodatkach? Sprawdź nasz artykuł na temat: dodatki do WoW-a.

Czym jest Character Boost?

Character Boost to sposób na to, jak natychmiastowo awansować postać na 60. poziom. Można go wykupić od Blizzarda, aczkolwiek wielokrotnie był dodawany gratis do poprzednich dodatków. W przypadku WoW: Dragonflight dostaniesz jeden, jeśli zakupisz co najmniej wersję deluxe.

Czym jest Character Boost

Jak użyć Character Boost? W menu tworzenia postaci wciśnij przycisk odpowiedzialny za Character Boost, który znajduje się w prawym górnym rogu. Tak stworzona postać będzie miała podstawowy zestaw ekwipunku, żeby mieć łatwiej na starcie.

Jak zarabiać gold w WoW-ie?

Grając pierwszą postacią, może być ci ciężko o zdobycie większej ilości golda. Najlepsze metody stają się dostępne dopiero na maksymalnym levelu postaci, szczególnie że z reguły wymagają dodatkowych kroków, których nie dasz rady uczynić wcześniej.

Pewnym ułatwieniem może być wybranie dwóch profesji zbierackich i sprzedawanie wszystkiego w domu aukcyjnym. Nic w ten sposób nie tracisz.

Jeżeli masz nadmiar rzeczywistej gotówki, możesz ze strony Battle.net wykupić wspomniany wcześniej token i sprzedać go na Auction House w grze. Suma golda, jaki dostaniesz za token, waha się, gdyż jest regulowana prawem popytu i podaży. Cena tokenu to 20€.

Looking for Dungeon – jak zapisać się na dungeon w WoW-ie?

Looking for Dungeon (w skrócie LFD) to system, który pozwala się zapisać w kolejkę do zrobienia losowego dungeona. Domyślnie znajduje się pod przyciskiem I. Musisz wybrać swoją rolę i wcisnąć czerwony przycisk na dole okna.

Jako tank lub healer dostaniesz zaproszenie do dungeonu dosyć szybko. Jako dps trzeba z reguły czekać od kilku, do kilkunastu minut. Oczywiście w późnych godzinach nocnych może to się jeszcze wydłużyć. Możesz w tym czasie robić wszystko inne, np. questy.

Gdy wszyscy zaakceptują zaproszenie, zostaniesz teleportowany na start dungeonu.

jak zapisać się na dungeon

Dungeony w WoW-ie – jak grać?

Dungeony to specjalnie wydzielone miejsca (instancje), w których potwory i bossowie są dużo trudniejsze. Dlatego wymagają pięciu osób, o ściśle określonych rolach. W zamian za to masz szansę na lepsze itemy, które mogą wypaść z bossa.

Będąc w party, pamiętaj, żeby traktować innych z szacunkiem. Zgodnie z wyjaśnionym wcześniej podziałem ról, to tank inicjuje walkę, a DPS-i uaktywniają się dopiero po nim.

Jeśli masz z czymś problem w dungeonie, zawsze możesz spojrzeć do dungeon journala – domyślnie pod skrótem Shift + J. Podobnie zawsze można spojrzeć na mapę, gdzie zaznaczony jest każdy boss, a kliknięcie go przeniesie cię do jego strony w przewodniku.

Dungeony w WoW-ie

PvP i Battlegroundy

W podobny sposób możesz zapisać się na instancjonowane PvP, czyli Battlegroundy (w skrócie BG). Gdy zbierze się odpowiednia liczba osób, dostaniesz zaproszenie i zostaniesz teleportowany do instancji z battlegroundem.

PvP i Battlegroundy

Celem każdego battlegroundu jest wygranie meczu. Chociaż to czyste PvP, to jednak, żeby wygrać mecz potrzeba czegoś więcej niż zabicia wroga.

BG to dosyć standardowe archetypy rywalizacji: czasem trzeba przynieść flagę z bazy przeciwnika, a czasem uzbierać więcej surowców. Jeśli chcesz dowiedzieć się czegoś więcej o każdej mapie, zmień “Bonus Battlegrounds” na “Specific Batllegrounds” z rozwijanej listy, widocznej na screenie powyżej. Tam znajdziesz krótki opis każdej mapy.

Czym jest WoW Classic?

Chcesz zagrać w WoW: WotLK, ale prywatne serwery WoW to nie dla ciebie? Mam dla ciebie super informację, od jakiegoś czasu Blizzard pozwala na grę w starsze dodatki oficjalnie!

WoW Classic to specjalne oficjalne serwery, na których można grać w starsze dodatki. Aktualnie aktywne są dwa:

 • World of Warcraft Classic: Season of Mastery. Delikatnie odświeżony WoW bez żadnych dodatków.
 • Wrath of the Lich King Classic (WotLK) – drugi, chyba najpopularniejszy dodatek.

Żeby zagrać w którykolwiek z nich, potrzeba mieć jedynie wykupiony abonament, nic więcej. Niestety serwery klasyczne nie oferują opcji trial.

Jak zagrać w WoW Classic?

W aplikacji Battle.net nad przyciskiem “Graj” znajdziesz rozwijaną listę wersji gry do wyboru. Po wybraniu odpowiedniego serwera trzeba jeszcze ściągnąć klient gry.

Jak zagrać w WoW Classic

Najlepsze addony do WoW-a

Czym są addony? Addony to specjalne minirozszerzenia pisane przez graczy, które mogą ułatwić pewne rzeczy lub zmienić interfejs na taki, który bardziej ci pasuje. Możliwość ściągania addonów jest oficjalnie dopuszczona przez Blizzarda. To jednak na tyle szeroki temat, że poświęciłem im osobny artykuł. Sprawdź, jakie są wg mnie najlepsze addony do WoW-a.

Masz jakieś pytania?

Każdy poradnik, jak i każdy przewodnik mają wspólną jedną cechę: nie są w stanie przewidzieć wszystkich pytań. Masz jakieś pytania? Napisz je w komentarzu!

Możesz też mnie złapać w social media na Facebooku lub na Twitchu.

Udostępnij

Na co dzień zajmuję się organizacją konkursu łazików marsjańskich, żeby wieczorami móc oddać się graniu. Lubię klimaty post-apo, jeździć na woodstock i preferuję PvE od PvP. Posiadam komplet smoczych kul. Odwiedź mnie na Twitchu: https://www.twitch.tv/grokoko

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *