Potrzebujesz otworzyć plik arkusza kalkulacyjnego XLSX, a nie masz programu Microsoft Excel? Nie wiesz, jak to zrobić, ani jakiego programu użyć? Dobrze trafiłeś! W tym artykule pokażemy jak i czym otworzyć plik XLSX bez używania standardowego Excela.

LibreOffice

Jedną z najlepszych opcji na otwieranie arkuszy kalkulacyjnych, bez użycia Excela, będzie zainstalowanie aplikacji LibreOffice.

LibreOffice, tak samo, jak i Microsoft Office jest zestawem aplikacji do zastosowań biurowych. W skład pakietu Libre wchodzą:

 • LibreOffice Writer – Odpowiednik Microsoft Worda.
 • LibreOffice Impress – Odpowiednik Power Pointa.
 • LibreOffice Base – Odpowiednik programu Access.
 • LibreOffice CalcOdpowiednik Excela.
 • LibreOffice Draw – Program do rysowania.
 • LibreOffice Math – Program do tworzenia formuł matematycznych.

Aby otworzyć plik XLSX za pomocą LibreOffice:

 1. Pobierz i zainstaluj program LibreOffice. Następnie kliknij prawym przyciskiem myszy na plik arkusza kalkulacyjnego i wybierz “otwórz za pomocą”.
 2. Teraz znajdź i wybierz z listy aplikacji program LibreOffice Calc i gotowe! Możesz już zobaczyć, oraz swobodnie edytować twój arkusz kalkulacyjny.LibreOffice

LibreOffice jest dostępny za darmo na systemach operacyjnych Windows, MacOS, oraz Linux. Możesz pobrać LibreOffice, klikając ten link: KLIK

Arkusze Google

Kolejnym dobrym sposobem na otwarcie plików XLS jest przesłanie ich na Dysk Google i użycie Google Sheets (Arkuszy Google).

Arkusze Google pozwalają na wyświetlanie, oraz edytowanie arkuszy kalkulacyjnych tak jak program Microsoft Excel. Ponadto wszystkie zmiany w arkuszach są synchronizowane z naszym kontem Google. Dzięki temu możemy mieć do nich wgląd na dowolnym urządzeniu podłączonym do Internetu. Google Sheets pozwalają też na udostępnienie naszych arkuszy innym ludziom. Jest to naprawdę dobra funkcja dla ludzi pracujących nad danym projektem w grupie.

Żeby otworzyć plik XLSX za pomocą Arkuszy Google:

 1. Wejdź na stronę https://www.google.pl/intl/pl/sheets/about/ i zaloguj się na swoje konto Google. Następnie kliknij przycisk “Otwórz Sheets”.
 2. Kliknij przycisk oznaczony ikoną folderu.Jak i czym otworzyć plik XLSX (bez używania Excela)
 3. W nowo otwartym oknie przejdź do zakładki “Prześlij”. Następnie przeciągnij tu swój plik XLSX, lub kliknij przycisk “Wybierz plik z urządzenia” i wybierz swój plik manualnie.Jak i czym otworzyć plik XLSX (bez używania Excela)
 4. Poczekaj chwilę na przesłanie pliku i gotowe! Arkusz otworzy się automatycznie zaraz po załadowaniu plików. Możesz teraz sprawdzić i edytować dane w swoim Arkuszu.Jak i czym otworzyć plik XLSX (bez używania Excela)

Microsoft Office 365 Online

Jeśli jesteśmy już przyzwyczajeni do aplikacji Excel, jednak nie posiadamy jej na swoim komputerze, możemy skorzystać z Microsoft Office 365 Online.

Microsoft Office 365 Online to oficjalny, uproszczony zestaw aplikacji znanych z Office 365 udostępniany za darmo. Możemy tutaj skorzystać m.in. Worda, Power Pointa, czy właśnie Excela.

Pamiętajcie, że Excel Online nie będzie posiadał wszystkich funkcji dostępnych w standardowej wersji, co może utrudnić nam pracę.

Tak samo jak Arkusze Google, zestaw Office 365 Online pozwala na udostępnianie dokumentów i arkuszy innym ludziom.

Aby otworzyć plik XLSX w Microsoft Office 365 Online:

 1. Wejdź na stronę https://www.office.com/?auth=1 i zaloguj się na swoje konto Microsoft.
 2. Z paska po lewej stronie wybierz ikonę aplikacji Excel.
 3. Po prawej stronie kliknij przycisk “Przekaż”.
  Jak i czym otworzyć plik XLSX (bez używania Excela)
 4. Wskaż swój plik XLSX i wybierz “Otwórz”. Gotowe! Twój Arkusz otworzy się automatycznie po przesłaniu. Możesz go teraz zarówno przeglądać, jak i edytować.Jak i czym otworzyć plik XLSX (bez używania Excela)

WARTO PRZECZYTAĆ:

jak scalić komórki w excelu Jak scalić komórki w Excelu?
Excel to program, który wykorzystuje się często w niejednej branży. Czasami tak bywa, że zdecydujemy, iż jakieś dane powinny znaleźć się w jednej komórce zamiast
jak zmienić język w excelu Jak zmienić język w Excelu?
Trenujecie jakiś język obcy i chcecie sprawdzić swoją wiedzę? A może ktoś niepowołany uzyskał dostęp do Waszego komputera i zmienił Wam język na inny i
jak zmienić format daty w excelu Jak zmienić format daty w Excelu?
Format daty to nic innego, jak to, w jaki sposób jest ona przedstawiona – przede wszystkim w jakiej kolejności są wymienione kolejne jej elementy. W
Udostępnij

Administrator

Nasza redakcja składa się z zapalonych pasjonatów gamingu i technologii. Każdy ma swoją niszę, dzięki czemu razem możemy zaproponować Wam szeroki przekrój eksperckich materiałów. Dzielimy się najświeższymi wiadomościami, recenzjami i poradami, aby nasi czytelnicy byli na bieżąco z tym, co najważniejsze w świecie techu i gier.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *