Wysoka popularność stosunkowo nowego serwisu społecznościowego TikTok, który opiera się na krótkich filmikach wideo, sprawiła, że podobne materiały w niemal identycznej formie zaczęły pojawiać się w innych portalach – w tym także na YouTubie w postaci YouTube Shorts. Nie każdemu taki format materiałów wideo musi jednak pasować, dlatego w tym poradniku tłumaczymy, jak wyłączyć YouTube Shorts.

Co to YouTube Shorts?

YouTube Shorts pojawiły się w popularnym serwisie wideo w 2021 roku. Od tamtego momentu użytkownicy mają możliwość nagrywania pionowych wideo, których maksymalna długość nie może przekroczyć 60 sekund.

Twórcy wideo nie mają więc zbyt wiele czasu i muszą się streszczać. Ideą YouTube Shorts jest lżejsze podejście do tematu wideo i zaoferowanie niezobowiązujących treści do przeglądania w wolnym czasie.

YouTube Shorts są oczywiście odpowiedzią na wysoką popularność TikToka, który bazuje właśnie na takich filmikach. Inne serwisy społecznościowe również wprowadziły swoją wersję takich materiałów. Na Instagramie możemy więc oglądać tzw. rolki, a na Facebooku relacje.

Krótkie filmiki nagrywane są w pionie, aby można je było łatwiej oglądać na ekranie smartfona. Zyskały one dedykowaną sekcję na platformie YouTube, która może pochłonąć szukającego rozrywki użytkownika na długie godziny.

Niezobowiązujący i krótki charakter filmików sprawia bowiem, że ogląda się je szybko, przyjemnie i bez większego skupienia, co może prowadzić do poświęcania im zbyt dużo czasu. Z tego względu część użytkowników zastanawia się, jak wyłączyć Shorts na YouTube.

YouTube Shorts – jak wyłączyć krótkie filmiki w przeglądarce?

Serwis YouTube teoretycznie nie daje możliwości wyłączenia Shortsów. Istnieje jednak obejście, które można zastosować, aby ukryć te materiały wideo na popularnej platformie. W tym celu posłużymy się rozszerzeniem do przeglądarki Google Chrome lub Mozilla Firefox o nazwie Enhancer for YouTube. Dowiedz się jak wyłączyć YouTube Shorts.

W pierwszej kolejności pobieramy więc to rozszerzenie, jeśli jeszcze z niego nie korzystamy. Klikamy ikonkę dodatku. Wyświetlą się wszystkie dostępne opcje. Zjeżdżamy niemal na sam dół do sekcji Wygląd i zaznaczamy Ukryj Shorts. Dzięki temu od teraz w serwisie YouTube krótkie filmiki nie będą dla nas widoczne. Oczywiście w każdym momencie możemy odznaczyć tę opcję, by Shortsy ponownie pojawiły się na ekranie głównym YouTube.

jak wyłączyć youtube shorts

YouTube Shorts – jak wyłączyć na telefonie?

Niestety powyższy sposób działa wyłącznie wtedy, gdy korzystamy z YouTube w przeglądarce na komputerze. Jak wyłączyć Shorts na YouTube na urządzeniach mobilnych? Tutaj rozwiązanie nie jest aż tak proste.

Aplikacja YouTube nie pozwala bowiem na wyłączenie krótkich filmików w swoich ustawieniach. Alternatywą jest więc oznaczanie materiałów wideo w taki sposób, aby algorytm analizujący nasze upodobania zrozumiał, że nie chcemy oglądać YouTube Shorts.

W tym celu przechodzimy do sekcji YouTube Shorts na ekranie głównym aplikacji, a następnie klikamy trzy kropki w prawym górnym rogu filmiku. Z wysuwanego menu zaznaczamy Nie interesuje mnie to. Powtarzamy tę czynność dla kilku kolejnych filmików, dzięki czemu algorytm powinien zrozumieć, że nie chcemy oglądać Shortsów i nie będzie ich proponować w naszej aplikacji.

jak wyłączyć shorts na youtube

Jak wyłączyć YouTube Shorts – pobierz starą wersję aplikacji

Ostatecznym rozwiązaniem dla urządzeń mobilnych może być po prostu pobranie starszej wersji aplikacji YouTube z internetu, która nie posiadała jeszcze funkcji YouTube Shorts, a następnie zablokowanie jej automatycznej aktualizacji do nowej wersji. Aplikacja YouTube bez Shorts oznaczona jest maksymalnie numerem 14.12.56.

Nie zalecamy jednak tego rozwiązania ze względu na możliwe problemy z poprawnym działaniem starszej wersji aplikacji oraz brak nowych funkcji, które w przyszłości będą się pojawiać w serwisie YouTube. Krótkie filmiki dobrze sprawdziły się dla serwisu (informowaliśmy Was, że już ponad 2 miliony użytkowników ogląda YouTube Shorts), więc zapewne tego typu rozwiązania będą dalej wdrażane.

WARTO PRZECZYTAĆ:

youtube reklamy YouTube zaczęło wolniej działać? Wiemy dlaczego [AKTUALIZACJA]
Coraz więcej użytkowników skarży się na wolniejsze działanie serwisu YouTube. Czy to problem, który można rozwiązać? Co jest winowajcą? Sprawdziliśmy. Wojna między YouTubem a blokerami
budda YouTuber rozdał drogie auta i pobił rekord polskiego Internetu!
Budda znacząco pobił rekord Sylwestra Wardęgi. Chodzi o rekord w liczbie osób na streamie. W niedzielę (14.07.24) Budda zorganizował finał loterii, w której można było
playstation 5 slim YouTuber stworzył PlayStation 5 Slim, ale jest haczyk
Najnowsza konsola Sony zajmuje za dużo miejsca na półce, a wersji PlayStation 5 Slim nie widać na horyzoncie? Popularny YouTuber znalazł kreatywne rozwiązanie tego problemu,
Udostępnij

Administrator

Nasza redakcja składa się z zapalonych pasjonatów gamingu i technologii. Każdy ma swoją niszę, dzięki czemu razem możemy zaproponować Wam szeroki przekrój eksperckich materiałów. Dzielimy się najświeższymi wiadomościami, recenzjami i poradami, aby nasi czytelnicy byli na bieżąco z tym, co najważniejsze w świecie techu i gier.

2Komentarze

  • Mariusz, 20 lipca 2023 @ 09:51 Odpowiedz

    Niby działa ale mnie akurat nie o to chodziło. Zakładka shorts zniknęła z menu youtube, ale w subskrypcjach niestety dalej wyświetlają się shorts-y. Chodziło mi o to, żeby się nie wyświetlały 🙂

  • podpis, 22 grudnia 2023 @ 22:44 Odpowiedz

    instalujemy dodatek ublock Origin i dodajemy filtr o nazwie “ublock-hide-yt-shorts”. fika!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *