Wybór odpowiedniego urządzenia w postaci tabletu graficznego nie należy do najłatwiejszych zadań. Wiele zależy od naszych osobistych preferencji i poziomu umiejętności, jaki obecnie prezentujemy. Dobry tablet graficzny dla profesjonalisty będzie czymś zupełnie innym, niż taki, dla początkującego grafika czy niedzielnego pasjonaty. Z tego rankingu najlepszych tabletów graficznych dowiesz się, który z produktów najlepiej będzie pasował właśnie dla Ciebie.

Czym różnią się tablety graficzne?

Wśród zaprezentowanych na tej liście tabletów graficznych znajdziesz te budżetowe, możliwe do zakupu po kwocie znacznie poniżej 500 zł, ale i te dla profesjonalistów, które mogą dość dużo kosztować. Tablety różnią się także między sobą wielkością i wagą, a co najważniejsze rodzajem matrycy i wyświetlacza. Niektóre dostarczane są z ekranem dotykowym inne z dodatkowym darmowym oprogramowaniem. Ponadto wśród najważniejszych różnic wymienimy jeszcze ilość stopni nacisku, częstotliwość odświeżania czy pokrycie gamy kolorów.

Zanim zdecydujesz się na zakup tableta numer jeden na naszej liście doczytaj to zestawienie do końca, by mieć pewność, że właśnie ten model będzie dla Ciebie najbardziej odpowiedni. Pierwsze miejsce wcale nie oznacza, że jest to model, który sprawdzi się dla każdego z nas. Tym bardziej że na szczycie zestawienia pokazaliśmy najlepsze tablety stworzone dla początkujących i te dość budżetowe, które przydadzą się osobom dopiero zaczynającym przygodę z tworzeniem projektów graficznych na tabletach.

Czy wybrać tablet graficzny z ekranem, czy bez niego?

Na rynku dostępne są tablety graficzne z wyświetlaczem LCD, Full HD, ale i nieco bardziej budżetowe opcje. Z ich wykorzystaniem możemy znacznie łatwiej dopracować projekt graficzny. Mimo to wyposażone w ekran tablety osiągają znacznie wyższe ceny. Po prostu są droższe od tych, z których korzystamy poprzez podłączenie do urządzenia mobilnego czy bezpośrednio do naszego komputera osobistego.

Tablety graficzne z wyświetlaczem możemy zabrać ze sobą tam, gdzie mamy ochotę się znaleźć i pracować na nich również w plenerze. Zupełnie bez konieczności posiadania dodatkowego sprzętu, na którym wyświetlalibyśmy efekt naszej pracy. Gdy dostępne na rynku tablety graficzne wyposażone w wyświetlacz można już dostać po przyzwoitej, budżetowej cenie, nietrudno o dokonanie wyboru. Mimo to wiele tabletów bez ekranu prezentuje sobą naprawdę wysoka jakość i precyzje w wykonywaniu prac graficznych. Zanim dokonamy więc zakupu, zastanówmy się nad kompromisem ceny do jakości wykorzystywanego sprzętu w postaci tabletów graficznych.

Ranking tabletów graficznych

W tym rankingu znajdziesz najlepszy sprzęt graficzny wyłoniony spośród ogromnej ilości tego rodzaju sprzętu. Na szczycie te budżetowe, lecz świetne tablety, które z pewnością sprawdzą się doskonale w rękach początkującego grafika. Niżej te dla grafików pro, projektantów, twórców, mistrzów w tym fachu, którzy potrzebują wyposażenia najlepszej jakości do wykonywania własnej codziennej pracy zarobkowej i projektów, które robią wyłącznie dla siebie.

1. Wacom One M

1. Wacom One M
To tani, lecz świetny produkt z tej kategorii, który sprawdzi się jako pierwszy tablet graficzny dla laika, stawiającego swoje pierwsze kroki w świecie rysunku cyfrowego. Wacom One M jest lekki, ma 10-calowy panel dotykowy i zaledwie 9 mm grubości więc bez przeszkód zmieścimy go w podróżnej torbie i zabierzemy ze sobą także na wyprawę, urlop wypoczynkowy czy do wakacyjnych kurortów. To tablet z ponad 2 tysiącami stopni nacisku co zapewnia wysoką precyzję rysowania. Można na nim pracować w rozdzielczości 2540 lpi na obszarze roboczym wielkości 216 X 135 mm. Dzięki tym parametrom praca i nauka na tym urządzeniu jest prawdziwą przyjemnością.

Instalacja jego oprogramowania jest łatwa do wykonania, więc przejście od zakupu przez sterowniki do rysowania zajmuje naprawdę niewiele czasu. Być może nie stworzymy na nim najbardziej wybitnych dzieł, lecz z całą pewnością jest to doskonały wybór do nauki i zaspokajania niedzielnych, hobbystycznych pasji. Tym bardziej że porównanie ceny do jakości w tym przypadku plasuje się na wyjątkowej wysokiej pozycji w tym zestawieniu. I choć jest to model dość budżetowy, to nie dajmy się oszukać niskiej cenie, bo jest to tablet o świetnych parametrach technicznych.

2. Huion Inspiroy Dial Q620M

2. Huion Inspiroy Dial Q620M
Ten model tabletu graficznego prezentuje sobą znacznie lepszą jakość od wyżej wspomnianego, równie budżetowego tableta Wacom One M. Wraz z większym o 2 cale panelem dotykowym i ponad dwukrotnie większą rozdzielczością wykrywa 8129 poziomów nacisku i bierze pod uwagę kąt nachylenia do 60%. Wraz z lepszymi parametrami technicznymi jego cena jest już dwukrotnie większa, lecz jest to równie budżetowy tablet, który możemy zakupić po cenie nieprzekraczającej 600 złotych.

Jest także stworzony do tego, by wykorzystywać łączność bezprzewodową, dzięki czemu ustanowienie połączenia z urządzeniami mobilnymi z systemem Android 6.0 lub wyższym jest możliwe do wykonania. W taki sposób nie ma żadnej konieczności dysponowania komputerem osobistym, by móc korzystać z pełni jego funkcjonalności. Prace na nim możemy wykonywać tam, gdzie nas nogi poniosą. Do naszej dyspozycji oddaje aż 8 przycisków, które możemy programować jak nam się podoba i jednocześnie zapewnia wielofunkcyjne kółko. Z takim oprzyrządowaniem i parametrami praca w najlepszych programach graficznych jest swobodna i intuicyjna. Z jego pomocą wykonywanie projektów graficznych, takich jak obróbka zdjęć, rysunek, malarstwo czy nawet cyfrowe rzeźbienie, jest czystą przyjemnością.

3. Huion Kamvas 13

3. Huion Kamvas 13
Jest to szybkie urządzenie, na którym prędkość odświeżania wynosi 266 PPS. Wyposażone w pasywne piórko pozwala na wykrywanie aż 8192 stopni nacisku a to połączenie obydwu wymienionych parametrów daje efekt w postaci wysoce płynnej pracy. Opisywany tu model ma 13,3 cala, lecz w sklepach dostępne są również modele o większej przekątnej ekranu. Wymienimy więc 15,6, 19,5 i 21,5 cala, które można nabyć po nieco wyższej cenie.

Mówiąc o kosztach, model ten zakupimy w internetowych sklepach za cenę nieco wyższą niż 1100 zł, lecz będzie to z całą pewnością trafiony wydatek. Podobnie jak Wacom One M wymieniony na szczycie tego rankingu, ten model tableta graficznego wyróżnia się podobnym stosunkiem jakości do ceny. Jest to produkt stworzony zarówno dla już profesjonalnych twórców, jak i dla początkujących, którzy dopiero co zaczynają swoją przygodę z wykonywaniem cyfrowych projektów graficznych.

To urządzenie również zostało wyposażone w dodatkowych 8 przycisków, co znacznie ułatwia pracę w programach graficznych z najwyższej półki. Huion Kamvas 13 został zbudowany z myślą o oddaniu grafikom możliwość tworzenia tego, co sobie wymarzyli. Dzięki matrycy IPS, pełnej rozdzielczości Full HD i obsłudze ponad 16 milionów kolorów sprawia, że efekty pracy często wiernie odzwierciedlają wymarzony w głowie projekt. I choć wiele zależy tu od naszych umiejętności, to wraz z regularną praktyką model ten okażę się idealny do wykonywania każdego z wymarzonych projektów graficznych.

4. Wacom One Display 13

4. Wacom One Display 13
Wraz z dołączonym kreatywnym piórkiem Wacom One Pen, które wykrywa 4096 poziomów nacisku, z zakupem Wacom One Display 13 otrzymujemy duży obszar roboczy. Ekran Full HD osiąga tu 294 X 166 mm co przybliża go do wielkości kartki papieru A4. Rozdzielczość ekranu osiąga tu podobnie jak w przypadku wcześniej wymienionego modelu 1920 X 1080 pikseli i jest równa 2540 lpi. Ten model również tak jak Huion Kamvas 13 wyświetla ponad 16 milionów kolorów a otrzymywany tu kontrast to 1000:1. Taki tablet graficzny ponadto rozpoznaje kąt nachylenia pióra do wartości +/- 60%. Jest także kompatybilny z wieloma modelami nowoczesnych smartfonów, ale i oprogramowaniem systemów Windows, Mac i Android.

Jest to tablet graficzny z nieco wyższej półki, na który z całą pewnością zdecydują się profesjonaliści, którzy odczuwają sympatię do tego japońskiego producenta. Nie bez przyczyny już od wielu lat produkty firmy Wacom są jednymi z najlepszych na rynku. Podobnie jest w tym przypadku i nikt nie powinien się dziwić, wyboru tego urządzenia ponad teoretycznie lepszy Huion Kamvas 13. Nawet gdy produkt Wacom wyróżnia się znacznie wyższą ceną to nie bez powodu znalazł się w tym rankingu najlepszych tabletów graficznych.

5.  Wacom Cintiq 16

5.  Wacom Cintiq 16
Parametry tego tabletu graficznego nie odbiegają zbytnio od tych, którymi cechuje się Huion Kamvas 13, lecz jest to produkt, który zbiera niezwykle pozytywne recenzje użytkowników, w tym profesjonalistów, którzy sprawdzili go na wiele rozmaitych sposobów. Tablet wyróżnia się wielkością, posiadając ekran Full HD o rozdzielczości 1920 X 1080 pikseli, ale z obszarem roboczym o wymiarach 344 X 194 mm. Wyświetlacz został zbudowany na matrycy IPS, a osiągana rozdzielczość lpi wynosi tu 5080. Piórko wykrywa 8192 poziomy nacisku wraz z kątem nachylenia wynoszącym do 60 stopni.

Wacom Cintiq 16 wyróżnia się antyodblaskową powłoką, dzięki czemu odwzorowanie kolorów jest tu idealne. Wraz z produktem najlepiej jest zaopatrzyć się (o ile nie otrzymamy w zestawie) w podstawkę, która ułatwi pracę na tak dużym ekranie tabletu graficznego. Może z niego korzystać zarówno osoba lewo, jak i praworęczna, co spowodowane jest dodatkową funkcjonalnością. Jest też dobrze zabezpieczony przed uszkodzeniem poprzez wykorzystanie do jego budowy materiałów lepszej jakości. Mimo to najczęściej otrzymujemy również 2-letnią gwarancję producenta, co także wyróżnia ten produkt na rynku. Praca na nim jest przyjemna, płynna i komfortowa co zapewnia wysokiej jakości, wyważone piórko, pozwalające także na wysoką precyzję pracy.

6. Huion H1161

6. Huion H1161
Wśród tanich tabletów stworzonych
z myślą o początkujących grafikach wymienimy także Huion H1161. Jest to produkt o dość sporym obszarze roboczym osiągającym wielkość 279,4 X 174,6 mm. Jego wyjściowa rozdzielczość plasuje się na poziomie 5080 lpi. Wyposażony został dodatkowo w aż 12 przycisków funkcyjnych i 16 pól dotykowych. Poprzez ich zaprogramowanie w sposób, który nam najbardziej odpowiada, praca przy tego typu tablecie jest wyjątkowo intuicyjna. Ponadto także piórko do rysowania zostało wyposażone w 2 przyciski funkcyjne a jednocześnie oferuje wysoki poziom wykrywania nacisku o wartości 8192. Model został także wyposażony w pasek dotykowy, dzięki któremu da się przybliżać, oddalać wynik naszej pracy, ale i zmieniać szerokość wykorzystywanego w danej chwili pędzla.

Huion H1161 znalazł się w tym rankingu nie bez właściwej przyczyny. Poza możliwością jego obsługi w systemach Windows i MacOS tablet da się podłączyć do smartfonów z systemem Android 6.0 lub nowszym, obsługującym technologię OTG. Jest także w stanie obsłużyć wiele programów graficznych z rodziny Adobe, lecz nie tylko. To tani, budżetowy, a zarazem wysokiej jakości tablet graficzny, który zdecydowanie sprawdzi się w rękach początkującego grafika, dopiero szlifującego własne umiejętności.

Jakość, precyzja, czy budżetowe rozwiązanie?

Wiele zależy od tego, jak wygląda stan naszych domowych finansów. Z oczywistych względów każdy pragnąłby zakupić dla siebie, czy w prezencie dla kogoś, tablet graficzny z najwyższej półki, lecz nie każdego stać na taki wydatek. Ponadto za kupnem bardziej budżetowego wyposażenia tego typu stoją także inne przesłanki. Początkujący grafik, mógłby napotkać wiele problemów podczas obsługi sprzętu stworzonego dla profesjonalistów. Poza tym do wstępnej nauki rysunku cyfrowego, czy obróbki zdjęć nie potrzeba urządzenia za miliony. Wraz z postępami poczynionymi przez nas samych, czy naszych podopiecznych inwestycja w lepsze urządzenie może okazać się strzałem w dziesiątkę, która być może pozwoli młodemu człowiekowi na rozpoczęcie prawdziwej kariery grafika. Zanim do tego dojdzie, trzeba uzbroić się w cierpliwość i ocenić zaangażowanie i wyniki w nauce. Nie każdy z nas ma przecież duszę artysty.

WARTO PRZECZYTAĆ:

klawiatura do tabletu Najlepsza klawiatura do tabletu – ranking
Na rynku mamy dziś wiele różnych urządzeń dotykowych, które wyróżniają się wysoką funkcjonalnością. Jednak posiadają one również wady, ponieważ często nie są wyposażone np. w
Wartościowy zakup – dlaczego używany iPad może przewyższać inne tablety?
Zastanawiasz się nad zakupem używanego tabletu, ale nie wiesz, na jaki model się zdecydować? Jeżeli zależy Ci na najwyższej jakości, dobrym rozwiązaniem może być iPad.
ios 17 iOS 17 i iPadOS 17 są już dostępne! Co się zmieniło?
Kilka dni po oficjalnej zapowiedzi iPhone 15 i innych nowych sprzętów Apple dostajemy do rąk nowe systemy operacyjne na smartfony i tablety. Pełne ulepszeń i
Udostępnij

Administrator

Nasza redakcja składa się z zapalonych pasjonatów gamingu i technologii. Każdy ma swoją niszę, dzięki czemu razem możemy zaproponować Wam szeroki przekrój eksperckich materiałów. Dzielimy się najświeższymi wiadomościami, recenzjami i poradami, aby nasi czytelnicy byli na bieżąco z tym, co najważniejsze w świecie techu i gier.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *