Korzystając z komputera, czasami możemy trafić na pliki, które chcielibyśmy otworzyć, a nie mamy zielonego pojęcia jak to zrobić. Przy setkach rozszerzeń plików i tysiącach aplikacji do ich otwierania, można pogubić się w tym całym galimatiasie na tyle, że musimy zaczerpnąć informacji z Internetu. Z tego artykułu dowiesz się, czym jest, jak otworzyć oraz jak edytować plik XML.

Co to jest XML?

XML (ang. Extensible Markup Language, rozszerzalny język znaczników) – jest językiem do zapisywania, oraz transportowania danych. Używamy go, gdy nasze dane mają zachować daną, ustaloną strukturę.

Podobnie jak w języku HTML, XML wykorzystuje w swojej budowie znaczniki. Na tym jednak podobieństwa pomiędzy dwoma językami się kończą. Chcąc napisać stronę Internetową w języku HTML, musimy znać nazwę, oraz działanie znaczników. W języku XML to my sami ustalamy własne znaczniki. Np. tworząc plik z produktami sklepowymi, możemy zastosować znacznik “<produkt>”.

Pewnie będzie to trochę skomplikowane, jednak język XML sam w sobie nie robi nic. Jest to tylko forma przedstawienia danych, którą jesteśmy w stanie potem wykorzystać. Możemy to zrobić m.in. na naszej stronie internetowej, w bazie danych, czy w projektowanej aplikacji.

Jak otworzyć plik XML?

  1. Klikamy prawym przyciskiem myszy na plik XML, który chcemy otworzyć.
  2. Wybieramy “otwórz za pomocą”, a następnie klikamy naszą przeglądarkę internetową, np. Google Chrome. Gotowe! Możemy już odczytać zawartość naszego pliku XML, wraz z jego strukturą.
    Jak otworzyć plik XML

Tak jak widać, do otwarcia naszego pliku XML wystarczy jakakolwiek przeglądarka internetowa. Dzięki temu w łatwy sposób otworzymy te pliki na każdym urządzeniu. Pliki XML możemy także zaimportować do programów obsługujących arkusze takich jak Excel, gdzie zostaną one przedstawione jako tabele danych.

Jeśli plik XML nie posiada żadnego formatowania CSS, to nasza przeglądarka poinformuje nas o tym (patrz zdjęcie) i zobaczymy tylko drzewo danych.  Oczywiście możemy zmienić ten stan rzeczy, edytując nasz plik XML.

Jak edytować plik XML?

Do edytowania nieskomplikowanych plików XML wystarczy nam prosta aplikacja do edycji tekstu, taka jak domyślnie oferowany przez system Windows Notatnik. Dużo lepszym wyborem będą jednak bardziej rozbudowane edytory takie jak: Visual Studio Code, Atom, Nodepad ++, czy Sublime Text.

Oznaczą one znaczniki pliku XML za pomocą kolorów, dzięki czemu kod będzie bardziej czytelny. Dodatkowo takie edytory pomogą nam ze składnią, jeśli będziemy chcieli dodać XML do naszej strony internetowej, lub zmienić formatowanie pliku XML za pomocą CSS.Jak otworzyć plik XML

Aby edytować plik XML, po prostu otwórz go za pomocą danego edytora tekstowego. Żeby to zrobić, klikamy na plik XML prawym przyciskiem myszy, następnie “otwórz za pomocą” i wybieramy nasz edytor. Teraz możemy dowolnie zmieniać dane w naszym pliku XML. Należy jednak pamiętać, o prawidłowym otwarciu, oraz zamknięciu znaczników. Jeśli tego nie zrobimy, to nasz plik nie pokaże się prawidło w przeglądarce.

Jak dodać formatowanie CSS do pliku XML?

  1. Tworzymy nowy plik CSS i nadajemy mu nazwę.
  2. W pliku XML dodajemy linię<?xml-stylesheet type=”text/css” href=”NAZWA.css”?>” słowo NAZWA zastąp nazwą swojego pliku CSS.Jak otworzyć plik XML
  3. Przechodzimy do pliku CSS i dodajemy formatowanie do znaczników naszego pliku XML.Jak dodać formatowanie CSS do pliku XML
  4. Zapisujemy zmiany w plikach CSS, oraz XML i gotowe! Po otwarciu pliku przeglądarką zobaczymy nasze nowe formatowanie.Jak dodać formatowanie CSS do pliku XML formatowanie

Jeśli jeszcze nie umiesz korzystać z CSS, odwiedź stronę https://www.w3schools.com/. Zawiera ona wiele przydatnych poradników dotyczących HTML, XML, CSS oraz programowania, dzięki którym lepiej zrozumiesz ten temat.

WARTO PRZECZYTAĆ:

Jak grać w Among US? Jak grać w Among Us? Poradnik, jak nie być sus
Jeden z największych hitów wśród gier indie ostatnich lat. Among Us stało się nie tylko szybką kopalnią śmiesznych filmików, ale również posłużyło do stworzenia serii
Jak grać w Teamfight Tactics? Jak grać w TFT (Teamfight Tactics)? Poradnik
Czasami tak bywa, że najpopularniejsze gry powstają na podstawie modów tworzonych przez społeczność graczy. Tak było z DOTĄ 2, która rozpoczęła swoją historię jako mod
Jak grać jungle w LOLu? Jak grać jungle w LOL-u? Poradnik i najlepsze wskazówki
Znacie LOL-a? Kto nie zna! Jeśli jednak jakimś cudem pominęliście istnienie tej gry, szybko zerknijcie do naszego rankingu najlepszych darmowych gier na PC i to
Udostępnij

Administrator

Nasza redakcja składa się z zapalonych pasjonatów gamingu i technologii. Każdy ma swoją niszę, dzięki czemu razem możemy zaproponować Wam szeroki przekrój eksperckich materiałów. Dzielimy się najświeższymi wiadomościami, recenzjami i poradami, aby nasi czytelnicy byli na bieżąco z tym, co najważniejsze w świecie techu i gier.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *