Internet stacjonarny zwykle nie jest niczym ograniczony – ma określoną prędkość i przez cały czas z nią działa. Mimo wszystko niektóre łącza charakteryzują się limitem transferu. Dotyczy to szczególnie internetu mobilnego. Korzystanie w domu z takiego łącza często wymaga stałego monitorowania transferu. Warto więc wiedzieć, jak sprawdzić zużycie internetu w routerze!

Zużycie Internetu – co to oznacza? Transfer danych bez tajemnic

W pierwszej kolejności warto dowiedzieć się, czym konkretnie jest zużycie Internetu. Chodzi tutaj o transfer danych, transmisję. Najczęściej zużycie określa się w gigabajtach (GB). To po prostu przesłane dane przez sieć internetową. Jeżeli posiadasz łącze z limitem, możesz wykorzystać określoną ilość transferu. Po jej przekroczeniu zwykle prędkość przesyłu mocno spadnie – wtedy korzystanie z internetu jest po prostu niemożliwe.

Operatorzy oferują określoną ilość danych, jaką można transferować. Warto więc stale wiedzieć, jak dużo internetu jeszcze zostało do końca limitu. Zwykle taka statystyka znajduje się na stronie operatora, po zalogowaniu. Mimo wszystko, jak sprawdzić zużycie internetu w routerze? Nie jest to wbrew pozorom trudne, a ułatwi monitorowanie transferu danych oraz aktualnego limitu.

Kiedy warto kontrolować zużycie internetu w routerze?

Wiedza, jak sprawdzić zużycie Internetu w routerze LTE lub innym może przydać się tak naprawdę w wielu sytuacjach. Monitorowanie łącza zwykle umożliwia wykrywanie problemów, jednak nie tylko. Dlaczego warto wiedzieć, jak sprawdzić zużycie internetu w routerze?

 • Szacunkowe zużycie sieci – można przeglądać statystyki dotyczące dziennego, tygodniowego czy miesięcznego zużycia transferu danych. Pomoże to między innymi w doborze odpowiedniej taryfy do naszych potrzeb.
 • Monitorowanie limitu transferu danych – łącza taryfowe wymagają stałego sprawdzania zużycia internetu. Wtedy wiadomo, kiedy sieć może zwolnić przez przekroczenie określonego w umowie limitu.
 • Diagnostyka sieci – jeżeli występują problemy z łączem, można sprawdzić zużycie internetu. Niektóre wirusy charakteryzują się tym, że wykorzystują całą przepustowość i są uruchomione w tle.

Oczywiście takich sytuacji może być znacznie więcej. Sprawdzanie zużycia Internetu w routerze przydaje się naprawdę często.

Jak sprawdzić zużycie Internetu w routerze? Najlepsze sposoby

Warto wiedzieć, że można sprawdzać ilość przesłanych danych przy wykorzystaniu wielu różnych metod. Mimo wszystko niektóre z nich są wygodniejsze oraz łatwiejsze w realizacji. Jak sprawdzić zużycie internetu w routerze?

Panel sterowania routera – najprostszy i najskuteczniejszy sposób

Należy więc wiedzieć, jak wejść do samego panelu sterowania. Na szczęście przy większości routerów jest to bardzo proste:

 1. Uruchom dowolną przeglądarkę internetową.
 2. Wpisz adres IP routera w pole URL – zwykle wygląda to tak: 192.168.0.1 lub 192.168.1.1. Odpowiednią informację można często znaleźć także na samym routerze.
 3. Zaloguj się do panelu sterowania routera – należy podać login i hasło lub tylko hasło, zależnie od modelu urządzenia.
 4. Wyszukaj opcję “Statystyki” lub podobną w panelu sterowania routera.

Jak sprawdzić zużycie internetu w routerze

To najprostsza metoda, która jest naprawdę skuteczna. Mimo wszystko nie wszystkie routery oferują możliwość sprawdzania zużycia internetu. Wtedy konieczne jest wykorzystanie jednej z pozostałych metod.

Wbudowany licznik systemu Windows – zużycie internetu z podziałem na poszczególne aplikacje

System Windows posiada domyślnie funkcję, która pozwala monitorować transfer danych. Jeśli zastanawiasz się, jak sprawdzić zużycie internetu w routerze, wystarczy tylko wejść do panelu sterowania systemu. Tam można znaleźć kategorię “Sieć i internet” i wybrać menu “Zużycie danych”.

zużycie internetu z podziałem na poszczególne aplikacje

Następnie wyświetlą się wszystkie najważniejsze informacje dotyczące właśnie wykorzystania internetu. Windows wygodnie pokazuje, które dokładnie programy zużywały najwięcej transferu danych. Warto zauważyć, że system posiada także wbudowaną funkcję limitowania zużycia Internetu. Jest to opcja przeznaczona właśnie dla użytkowników internetu mobilnego.

limitowania zużycia internetu

Zużycie danych sprawdzane w ten sposób jest pobierane z ostatnich 30 dni. System Windows umożliwia także sprawdzenie wykorzystywanego transferu danych w czasie rzeczywistym. Aby to zrobić, trzeba uruchomić Menedżer zadań. To właśnie tam wyświetlane są odpowiednie statystyki.

Zewnętrzne programy do monitorowania zużycia Internetu – rozwiązanie oferujące więcej możliwości

Wiele zewnętrznych aplikacji umożliwia sprawdzanie statystyk łącza internetowego. Często takie właśnie programy mają o wiele bardziej rozbudowane opcje niż sam system Windows czy panel sterowania routera. Można tutaj zwykle sprawdzić wysłaną i otrzymaną ilość danych przez wybrane procesy. Jeśli zastanawiasz się, jak sprawdzić zużycie internetu w routerze, wykorzystanie zewnętrznego programu także będzie dobrym wyborem. Takie aplikacje są dostępne za darmo.

Programów tego typu jest tak naprawdę wiele. Jakie są godne uwagi? Propozycji można wymieniać naprawdę dużo, poniżej przedstawiamy 3 najciekawsze aplikacje, z których warto korzystać:

 • Networx – jest to najbardziej rozbudowana propozycja z zestawienia. Jeżeli zastanawiasz się, jak sprawdzić zużycie internetu w routerze, Networx to umożliwi wraz z dziesiątkami innych parametrów. Nowsze wersje programu są niestety płatne. Networx 5.5 jest jednak darmowy. Ta opcja będzie najlepsza dla naprawdę wymagającego użytkownika.
 • Nettraffic – ten program działa, jako ikona na pasku zadań. Interfejs jest bardzo minimalistyczny. Oprócz standardowych statystyk można generować wykresy, które także da się dość dowolnie personalizować.
 • TCPView – dość rozbudowana aplikacja, gdzie można zobaczyć naprawdę wiele przydatnych danych. To darmowa propozycja. TCPView dzieli nawet wykorzystany transfer na poszczególne procesy.

Na rynku można znaleźć wiele płatnych i darmowych aplikacji. Najczęściej właśnie zewnętrzny program będzie najlepszym wyborem, głównie przez najszerszą funkcjonalność.

Jak ograniczyć zużycie Internetu? Oszczędzaj taryfowy transfer danych

Często limit transferu danych dla mobilnego internetu nie jest duży. Warto go oszczędzać, by prędkości ciągle pozostały wysokie. Sposobów jest wiele – można oglądać filmy w niższej rozdzielczości, nie pobierać dużych plików itd. Mimo wszystko nie każdy wie, że sam system Windows oferuje opcję oszczędzania Internetu specjalnie dla łącza taryfowego z limitem transferu danych. Jeżeli już wiesz, jak sprawdzić zużycie internetu w routerze, możesz monitorować efekty tej funkcji. Jak ją uruchomić?

 1. Przejdź do Panelu sterowania Windowsa.
 2. Wybierz kategorię “Sieć i Internet”.
 3. Wybierz nazwę sieci, która aktualnie jest wykorzystywana, przejdź do “Właściwości”.
 4. Włącz opcję “Połączenie taryfowe”.

Jak ograniczyć zużycie Internetu

W ten sposób system automatycznie będzie zużywał mniej transferu danych. Limit dla połączenia taryfowego wystarczy na dłuższy czas. Z tej opcji warto korzystać nawet przy większych pakietach danych, ponieważ nie powoduje ona różnicy w działaniu internetu.

Statystyki zużycia internetu w routerze, czyli zaawansowane możliwości sprzętu z wyższej półki

Niektóre routery dostępne na rynku oferują rozbudowane statystyki dotyczące zużycia internetu. Jest to bardzo wygodne rozwiązanie, ponieważ nie trzeba sprawdzać danych samodzielnie przez zewnętrzny program lub licznik Windowsa w Panelu sterowania. Najbogatszą funkcjonalnością charakteryzują się routery gamingowe oraz zaawansowane propozycje na przykład routery do światłowodu do mniejszego biura. Mimo wszystko taki sprzęt jest stosunkowo drogi. Niektóre propozycje to koszt nawet około 1000 zł.

Wiesz już, jak sprawdzić zużycie internetu w routerze na wiele sposobów. Warto wiedzieć, że w tym samym panelu sterowania znajdują się opcje pozwalające oszczędzać transfer danych. To naprawdę dobre rozwiązanie dla osób posiadających łącze taryfowe. Routery z wyższej półki oszczędzają Twój limit transferu danych.

Urządzenia umożliwiają często także ograniczanie prędkości łącza dla konkretnych, podłączonych urządzeń. To również rozwiązanie gwarantujące niższe zużycie internetu. Podobnych opcji można znaleźć znacznie więcej.

Co zużywa najwięcej transferu danych?

Aby zużycie internetu było możliwie najniższe, warto wiedzieć, co dokładnie wykorzystuje najwięcej transferu. Są to przede wszystkim filmy wideo oglądane w serwisie YouTube czy też na serwisach streamingowych, takich jak Netflix, Disney+ itd. Oprócz tego oczywiście pobieranie plików zużywa bardzo dużo internetu. Warto wiedzieć, że upload danych także wykorzystuje limit transferu danych.

Jeżeli połączenie taryfowe jest wykorzystywane, jako internet domowy – należy zdecydować się na większe pakiety. Gdy z sieci korzysta więcej osób, transfer będzie zużywany znacznie szybciej.

WARTO PRZECZYTAĆ:

Nielimitowany internet mobilny na kilka urządzeń w Orange Flex
Nie wyobrażasz sobie życia bez dużego pakietu internetu w telefonie? Nie Ty jedyny! Jednak wykupione GB mogą się szybko skurczyć, jeżeli korzystasz z nich nie
budda YouTuber rozdał drogie auta i pobił rekord polskiego Internetu!
Budda znacząco pobił rekord Sylwestra Wardęgi. Chodzi o rekord w liczbie osób na streamie. W niedzielę (14.07.24) Budda zorganizował finał loterii, w której można było
jak odblokować stronę internetową Jak odblokować stronę internetową? Najlepsze sposoby
Nikt tego nie przyzna, ale nawet w Polsce mamy do czynienia z zablokowanymi stronami internetowymi. Nie trzeba wchodzić w tematy polityczne i niekoniecznie uwielbiane teorie
Udostępnij

Administrator

Nasza redakcja składa się z zapalonych pasjonatów gamingu i technologii. Każdy ma swoją niszę, dzięki czemu razem możemy zaproponować Wam szeroki przekrój eksperckich materiałów. Dzielimy się najświeższymi wiadomościami, recenzjami i poradami, aby nasi czytelnicy byli na bieżąco z tym, co najważniejsze w świecie techu i gier.

1 Komentarz

 • Wiechs, 28 czerwca 2023 @ 00:42 Odpowiedz

  Czerwiec 2023 r. W salonie Play ale ponoć dotyczy to wszystkich operatorów, poinformowano mnie, że nikt nie może określić na jak długo wystarczy mi zakupiony pakiet np. 20GB. O co chodzi. Chcę, np. na leśnej działce, pozostawić włączony do sieci LTE, router D-Link z modemem Huawei i z jakąś kartą SIM doładowaną np. 20GB za 20 zł. Poprzez połączenie z routerem chcę podejrzeć, obraz z kamerki IP o rozdzielczości np. 3Mp. która jest podłączona do routera. Chcę podglądać, co się dzieje na działce, 2x w miesiącu, po 2 min. Nikt w żadnym salonie Play, Plus, T-Mobile czy Orange nie umie, albo nie chce, określić, jaki pakiet jest optymalny. Powtarzają mi natomiast, jak mantrę, abym wykupił abonament, najlepiej bez limitu. Tyle, że abonament to minimum 20 zł/m-c ale pod warunkiem korzystania z niego przez 24 m-ce. Przecież to irytujące, zwłaszcza “ich” tłumaczenie, że: – mogę w ogóle nie korzystać z podglądania, a zakupione 20GB i tak coś mi “zeżre” To coś, to niekontrolowana przez operatora – transmisja danych. Przecież to jest chore. Kup, zapłać a my nie dajemy, żadnej gwarancji, że 20GB wystarczy mi na sekundę, minutę, tydzień ????? I to bez żadnej mojej ingerencji. Wietrzę to zmowę, zwłaszcza, że czytałem opinię włoskich portali, że badania wykazały, że najbardziej dochodowa jest sprzedaż internetu w wersji na abonament.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *