Cześć! Z tej strony Konrad, ale możecie mnie kojarzyć z gry pod nickiem Grokoko. Zapraszam was do kolejnego w naszej serii poradnika dla początkujących graczy WoW. Tym razem omówimy addony do WoWa (ang. WoW addons).

Słowem wstępu: ten przegląd addonów do WoW-a jest czysto subiektywny i na pewno wielu doświadczonych graczy może mieć kompletnie inne zdanie na ten temat. W takiej sytuacji dajcie znać w komentarzach, jestem ciekawy waszych propozycji. Pamiętajcie jednak, że celem jest przybliżenie tematu początkującym, stąd niektóre zaawansowane opcje zostawiłem na koniec.

Jeżeli coś będzie niejasne, zerknijcie do wcześniejszego artykułu: WoW – poradnik dla początkujących, lub dajcie znać w komentarzach. Możecie też mnie znaleźć na Twitchu lub Facebooku.

Czym są addony do WoWa (WoW addons)?

Addony do World of Warcraft to stworzone przez użytkowników modyfikacje, które pozwalają dodać nowe funkcje i ulepszyć grę. Mogą to być ulepszenia jakości życia (quality of life) w postaci umożliwienia zmiany interfejsu, czy przedstawienia informacji dostępnych w grze, w sposób łatwiejszy do zrozumienia dla gracza. Pomysłów jest całe mnóstwo.

WoW addons, tj. addony do WoWa, to często odpowiedź na sytuacje, których rozwiązanie zaoferowane przez Blizzarda (lub jego brak) do jakiejś części gry było niewystarczające. Przez 18 lat istnienia gry wiele addonów posłużyło developerom jako pomysł na rozwinięcie gry.

Wielu graczy może nie wiedzieć lub nie pamiętać, że kiedyś w grze nie było:

  • Oznaczeń lokacji questów na mapie.
  • Map w dungeonach.
  • Miejsca, gdzie można by obejrzeć, jakie itemy dropią z konkretnych bossów.

Najnowszym elementem dodanym do WoW-a, który rozpoczął karierę jako addon, jest możliwość dostosowania UI, która zadebiutowała wraz z najnowszym dodatkiem do World of Warcraft.

Jak zainstalować addony do WoWa?

Kwestia jak zainstalować addony do World of Warcraft jest bardzo prosta do rozwiązania. W teorii wystarczy każdy addon rozpakować do odpowiedniego folderu w grze. Konkretna ścieżka jest następująca:

…\World of Warcraft\_retail_\Interface\AddOns gdzie “_retail_” to wersja WoW-a. Addony do WoW Classic (WoW addons) wrzucicie do folderu odpowiedzialnego za classic.

Można to jednak jeszcze uprościć. Jeżeli sam sposób jak zainstalować addony do WoW-a jest wyjątkowo prosty, to ręczne updatowanie każdego będzie już zmorą. Niestety addony trzeba aktualizować co najmniej tak często, jak gra dostaje patcha. W tym celu można użyć managera addonów np. Curseforge. Możecie kojarzyć tę stronę, gdyż jest to zbiór addonów i modów do wielu gier. Aplikacja jest dostępna do ściągnięcia tu. Po instalacji i otworzeniu apki ujrzycie taki ekran:

jak zainstalowac addony wow

Jeśli Curseforge nie wykryje lokalizacji gry samodzielnie, ustawcie to ręcznie. Kliknijcie World of Warcraft, a tam trzy kropki po prawej stronie, jak na screenie poniżej. Następnie “Manually add a game”.

addony wow pl

Jak aktualizować addony do WoWa?

Używając widocznych na screenie zakładek, możecie sprawdzać i updatować posiadane addony (“My Addons”) lub szukać nowych (“Get More Addons”). Jeżeli po zalogowaniu do gry dostaniecie informację od addonu, że jest nowa wersja (lub wyskoczy wam jakiś błąd) wystarczy w Curseforge wcisnąć przycisk “Update all”. Update to z reguły kwestia sekund.

Jeżeli robiliście update addonów (WoW addons), mając włączoną grę, musicie jeszcze zrobić reload. Szybki reload zrobicie, wpisując w czat komendę /reload W razie problemów pomóc powinno zawsze przelogowanie się.

Gdzie znajdę posiadane addony w WoWie?

W dwóch miejscach:

  • W lewym dolnym rogu menu wyboru postaci.

wow sunwell addony

  • W trakcie gry: w menu dostępnym pod przyciskiem Escape.

wow healing addons

Najlepsze addony do WoWa

Prezentując najlepsze addony do WoWa (czy jak kto woli: WoW addons), skupiam się przede wszystkim na retailu, czyli najnowszym dodatku. Wiele addonów może, ale nie musi mieć wersji do Classica lub Wotlka. Wszystkie bez wyjątku znajdziesz w powyższej aplikacji.

Jeżeli natkniecie się na problem z którymkolwiek z wymienionych addonów, najlepszym miejscem do szukania informacji na ich temat będą podstrony na curseforge.

Poniższy podział jest mocno poglądowy, większość addonów do WoWa nadaje się tak do PvE (polecam przy okazji artykuło expieniu w WoW-ie) i PvP.

Najlepsze addony do PvE w WoW-ie

Zaczynamy od PvE, ponieważ znajdziecie tu większość najważniejszych i najpopularniejszych addonów do WoWa (WoW addons).

Deadly Boss Mods (DBM)

Jak raz zainstalujecie, szybko stwierdzicie, że ciężko grać bez niego. Jest to addon, który pokazuje cooldowny (czasy odnowienia) skilli bossów w dungeonach, rajdach i wszystkich ważnych miejscach. Całość przedstawiona w prostym do zrozumienia interfejsie (paski z nazwami skilli i odliczający się czas), które na krótko przed końcem automatycznie przesuną się na środek ekranu. Oprócz warstwy wizualnej usłyszycie powiadomienia dźwiękowe, żeby nie przegapić niczego ważnego.

wow pvp addons Deadly Boss Mods (DBM)

W skrócie: DBM pokaże, kiedy możecie się spodziewać groźnego ataku lub kiedy będzie trzeba coś zrobić. Wszystkie najważniejsze rzeczy są w nim ujęte. Warto zwrócić uwagę, że po tylu dodatkach DBM stał się zbyt duży i do starszych dodatków trzeba ściągnąć inne wersje.

Alternatywa: BigWigs Bossmods.

Details! Damage Meter

Bez tego addonu da się żyć. Ba, wielu ludzi wam powie, że nawet lepiej nie widzieć informacji, które przekazuje. Jednak jeśli chcecie stać się lepszym graczem i pokonywać trudniejszych bossów, to będzie niezbędny. Details zbiera dane z combat loga, zlicza i pokazuje w prostym do zrozumienia UI. Mówiąc wprost: Details pozwoli wam sprawdzić, jak sobie radzicie na tle innych graczy w grupie, pokazując wasz dps (damage per second), hps (healing per second) i wiele innych przydatnych danych.

questing addons wow Details! Damage Meter

Warto pamiętać o najważniejszym: same liczby nie pokażą całego obrazu. Wszystko trzeba rozpatrywać w kontekście konkretnych sytuacji. Duża różnica w dps-ie nie musi oznaczać słabszej gry, ale słabszy gear. Podobnie wysokie liczby nie muszą oznaczać wysokiego skilla, jeśli nie stosujecie się do mechanik.

Alternatywa: Recount.

GTFO

Prosty addon, który pomoże nie stać w ogniu i innych złych rzeczach. Jeśli przez brak doświadczenia albo zamieszanie w trakcie walki nie zauważycie, że wasza postać stoi w czymś złym, GTFO wyda dźwięk w rodzaju alarmu. To was poinformuje, że pora przesunąć postać.

wow curse addons GTFO

Jasne, czasem wasz healer da radę to przeleczyć, ale przez to może ich zabraknąć w najważniejszym momencie. W dodatku to dobry trening przed wejściem na wyższy poziom trudności.

Najlepsze addony do interfejsu w WoW-ie

Od czasu premiery ostatniego dodatku do WoW-a (Dragonflight) Blizzard zaimplementował rozbudowane opcje dostosowania interfejsu z poziomu gry. Z tego powodu osobiście nie korzystam już z żadnego addonu, który by kompletnie zmieniał UI. Jeżeli checie dostosować UI pod siebie sprawdźcie “Edit Mode” w menu dostępnym pod klawiszem Escape.

Nie zmienia to faktu, że jest kilka addonów dodających bardzo przyjemne drobiazgi.

Opie

Opie to addon do WoWa, który przekształca jeden (lub więcej) z waszych pasków z umiejętnościami w swoisty “zegar” przycisków. Takie UI można często spotkać w grach na konsole lub strzelankach, gdzie delikatny ruch kursora w wybraną stronę oznacza wybór przycisku. Dzięki Opie pod jednym wybranym przyciskiem zmieścicie ich dużo więcej, np. wszystkie swoje ulubione mounty w WoW-ie!

wow addons Opie

Bagnon

Addon, który łączy wasze bagi w jedno duże okno, dla przejrzystości i łatwiejszego użytkowania. “Zaraz, zaraz” – ktoś z was powie. “Przecież UI w grze robi to samo”. No tak. W najnowszym dodatku Blizzard faktycznie wprowadził to domyślnie i gdy już wszyscy myśleli, że Bagnon odejdzie na zasłużoną emeryturę… okazało się, że Blizzard zapomniał ogarnąć bagi w banku. Ba, dum, tss.

wow classic addons Bagnon

TomTom

Chcieliście kiedyś mieć GPS w grze open-world? No to macie. TomTom to addon do WoW-a, który robi dokładnie to. Wprowadza pokazywanie współrzędnych, a za sprawą prostej komendy /tway XX.XX YY.YY zobaczycie strzałkę, która pokieruje was we wskazane miejsce.

best wow addons TomTom

Plater Nameplates

Nameplaty to paski życia nad głowami mobów, które domyślnie włączycie przyciskiem V na klawiaturze. Jeśli potrzebujecie trochę bardziej ambitnych pasków, Plater Nameplates to addon do WoW-a, który to zapewni. Liczba opcji jest absolutnie oszałamiająca, ale zawsze można po prostu zaimportować czyjś gotowy profil.

wow ui addons Plater Nameplates

Tak naprawdę najlepsza zastosowanie dla Platera znajdziecie w grze na wyższym poziomie trudności. W dynamicznej walce z dużą ilością mobów na raz, możliwość rozpoznania zagrożenia po kolorze paska okaże się zbawienna.

Addony do WoWa dla zaawansowanych

WeakAuras (WA)

Jestem w stanie się założyć, że dla wielu graczy to najważniejszy addon. Za pomocą WA można zrobić tak dużo, że powstała osobna strona do importowania aur, na styl CurseForge: Wago.io.

addony wow 3.3 5 WeakAuras (WA)

No dobrze, a do czego służy WA? W wielkim skrócie: do wyświetlania informacyjnych grafik (aur) na interfejsie gry. Jeżeli w trakcie gry odnosicie czasem wrażenie w stylu: “Fajnie by było, gdyby gra wyświetlała tę informację”, WA jest dla was.

Raider.IO

Równie podstawowy addon do WoW-a dla wielu. Kiedy szukasz ludzi do grupy, interfejs nie pokazuje ci zbyt wielu informacji o graczu. Raider.io to zmienia.

przydatne addony wow 3.3 5a Raider.IO

Tak naprawdę nie są to jakieś ukryte dane. Dostępne one są od ręki dla każdego na Warcraft Armory. Tutaj link do mojej postaci z chwili wykonania screena. Dzięki nim możesz łatwiej rozpoznać, jakie gracze mają doświadczenie w aktualnym contencie.

Auctioneer

Ten WoW addon nie tyle co z rozmachem rozbudowuje opcje dostępne w interfejsie domu aukcyjnego, co pozwala na osobną grę z popytem i podażą ekonomii w świecie Warcrafta. Podstawowo pomoże określić fluktuacje cen różnych itemów i pomoże ludziom, którzy lubią spędzać czas na profesjach.

wow jakie addony Auctioneer

Inne ciekawe addony do WoWa

HandyNotes

Handy Notes to addon do WoWa, który pozwala na dodawanie własnych notatek w różnych punktach mapy. A to sprawia… że można ściągnąć HandyNotes do konkretnych dodatków, które zaznaczą nam na mapie wszystkie znajdźki, rzadkie stworki, ważne punkty, achievmenty, itp.

wow tbc addons HandyNotes

Warto zwrócić uwagę, że HandyNotes działa podobnie jak DBM: musicie ściągnąć podstawowy addon, a następnie np. HandNotes Dragonflight dla bazy danych do aktualnego dodatku.

Peggle Classic

Słyszałem, że lubicie gry, więc proponuję wam addon, który pozwala grać w grę, podczas grania w grę. Peggle Classic to addon, który pozwala w trakcie gry w WoWa grać w tę klasyczną minigierkę.

jak instalować addony wow Peggle Classic

Niezależnie, czy akurat flight master gdzieś was wiezie, czy czekacie na kolejny pull na rajdzie. W każdym momencie nudy można odpalić Peggle i pograć.

Addony do WoWa — czy można grać bez nich?

Można… tylko po co? Addony do WoWa (WoW addons) muszą spełniać określone przez Activision Blizzard w licencji użytkownika normy, używanie ich to nie cheating. Addony w WoW-ie pozwalają na ułatwienie pewnych rzeczy, sprawdźcie sami. Pamiętajcie tylko żeby nie przegiąć i nie zasłonić gry warstwą addonów.

WARTO PRZECZYTAĆ:

Kolejne prezenty w WoW-ie!
Blizzard nie przestaje zaskakiwać swoich fanów! Chociaż już przy dropach z okazji premiery dodatku Dragonflight do World of Warcraft zapowiedział drugą turę na 13 grudnia,
wow dragonflight WoW: Dragonflight za darmo!
Chociaż nie minął nawet miesiąc od premiery najnowszego dodatku do World of Warcraft, Blizzard już pozwala na wypróbowanie swojej najnowszej produkcji. Od teraz do 2
wow poradnik dla początkujących Jak zacząć grać w WoW-a? Poradnik dla początkujących i powracających do gry
Chciałeś kiedyś zagrać w World of Warcraft? WoW obchodził niedawno swoje osiemnaste urodziny, więc było wystarczająco czasu, żeby się zainteresować. W końcu, jeśli jakaś gra
Udostępnij

Na co dzień zajmuję się organizacją konkursu łazików marsjańskich, żeby wieczorami móc oddać się graniu. Lubię klimaty post-apo, jeździć na woodstock i preferuję PvE od PvP. Posiadam komplet smoczych kul. Odwiedź mnie na Twitchu: https://www.twitch.tv/grokoko

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *