Wbijanie kolejnych poziomów to integralna część każdej gry RPG. Zapełnianie paska doświadczenia zapewnia nie tylko cel gry samej w sobie – pomaga rozwijać naszą postać, dzięki czemu ta jest coraz silniejsza i ma więcej możliwości walki.

Tyle teorii – w grach MMORPG expienie postaci dawno zmutowało do mniej przyjaznej formy. Przestało być ważne i często gra się “zaczyna” dopiero na maksymalnym poziomie. Z tego powodu wielu ludzi szuka informacji o tym, jak szybko levelować postać w WoW-ie.

Cześć! Z tej strony Konrad, ale możesz mnie kojarzyć również pod nickiem Grokoko. Mój niedawny poradnik Jak zacząć grać w WoW-a? spotkał się z bardzo pozytywnym odbiorem z waszej strony, aczkolwiek pojawiło się też trochę pytań. Najczęstszym z nich jest: “Jak expić w WoW-ie?”.

Tym poradnikiem zamierzam uzupełnić poprzedni. Przybliżyć proces expienia postaci w WoW-ie nowym graczom, a także dać kilka wskazówek, jak go przyśpieszyć dla następnych postaci.

Jak expić w WoW-ie?

Poprzednio napisałem, że najlepszym sposobem na grę to “nie spieszyć się”. Wciąż wyznaje tę zasadę, jednak ku niczyjemu zaskoczeniu różni ludzie mogą mieć różne podejścia. Po wielu latach i dziewięciu dodatkach system levelowania postaci w WoW-ie może przytłoczyć. I to pomimo dostrzeżenia problemu przez Blizzarda i wielu prób uproszczenia całości.

Największym zaskoczeniem może być to, że proces expienia postaci może się różnić w zależności od tego, czy to wasza pierwsza postać, czy każda kolejna. Kolejna rzecz – nowi gracze mogą nie wiedzieć, ale w pewnym momencie najwyższy poziom, który można było osiągnąć to 120. Zmniejszenie maksymalnego levelu było jednym ze sposobów na to, żeby gra w World of Warcraft była łatwiejsza do ogarnięcia.

Jeśli logujesz się po wieloletniej przerwie i widzisz, że twoje postacie mają niższy level niż kiedyś: nic się nie bój! Relatywnie ich moc wciąż jest taka sama.

Sposoby na leveling w WoW-ie

World of Warcraft pozwala na zdobywanie doświadczenia na wiele sposobów. Ogólnie nic nie stoi na przeszkodzie, żebyście wbili maksymalny level, robiąc tylko dungeony lub battlegroundy!

Omówmy leveling w WoW-ie bardziej szczegółowo:

 • Questy – “zwykłe” wykonywanie zadań. Po ukończeniu lokacji startowej Exile’s Reach traficie do głównego miasta swojej frakcji. Jeżeli gracie po raz pierwszy dla ułatwienia gra od razu skieruje was na linię fabularną dodatku Battle of Azeroth. Tam będziecie mogli doświadczyć ostatniej wojny między frakcjami, która rozpocznie się od dosyć epickich bitew na dwóch kontynentach.
  Grając drugą i każdą kolejną postacią, będziecie mogli wybrać, gdzie chcecie robić questy. W tym celu najlepiej użyć Chromie Time. Więcej na ten temat w dalszej części tekstu.
 • Dungeony – możliwość robienia dungeonów zostanie odblokowana na 15 levelu postaci. Wtedy w menu dostępnym pod przyciskiem I będziecie mogli zapisać się na dungeon. Zapisując się na losowy dungeon, dostaniecie bonusowe doświadczenie.

world of warcraft poradnik

 • PvP – już od 10. levelu postaci możecie zapisywać się na battlegroundy, czyli instancjonowane PvP. Okno zapisu znajdziecie domyślnie pod H. Wygrany mecz zapewnia więcej doświadczenia, więc warto się starać! Jeśli przechodzicie na oficjalny serwer z prywatnego: bez problemu znajdziecie battleground na niskim levelu postaci.

level boosting wow

 • Gathering (profesje zbierackie) – profesje pozwalające na zbieranie skałek (mining) i kwiatków (herbalism) zapewniają małą ilość doświadczenia za każdą zebraną skałkę i kwiatek. To też dobry pomysł na zapewnienie sobie golda. Profesje crafterskie mają znaczenie dopiero na maksymalnym poziomie. Dlatego warto używać miningu i herbalismu do zbierania wszystkiego, a następnie wystawiania w auction housie. Na początku gry gold się przyda.
 • Pet Battles – walki zwierzaków to Warcraftowa wersja słynnych Pokemonów! Dobrze czytacie. W WoW-ie możecie stworzyć swoje party z trzech zwierzaków, zdobyć nimi swoje poziomy i doświadczenie, łapać stworki na mapie świata i walczyć z trenerami i innymi graczami. Każda ukończona walka daje doświadczenie również twojej postaci. Możecie levelować w WoW-ie, robiąc tylko pet battles. Do rozpoczęcia zabawy w pet battles w WoW-ie musicie mieć 5. poziom postaci i 10 golda, za które trzeba wykupić trening. Trening oczywiście kupujecie od trenerów, którzy m.in. będą dostępni w miastach.

wow dodatki

Jak szybko expić w WoW-ie?

Nie ma jednego konkretnego sposobu na to jak szybko expić w WoW-ie. To się zmienia często z każdym patchem i wymaga naprawdę dobrej znajomości gry. Jest jednak kilka sposobów na to jak expić szybciej w WoW-ie.

 • Warmode – Rozwiązanie dla ludzi lubiących World PvP. W trakcie zwykłego robienia questów na mapie świata, w każdej chwili możesz zostać zaatakowany przez przedstawiciela obcej frakcji. Nie ma znaczenia, czy akurat walczysz z potworami, masz mało hp, albo jesteś daleko od klawiatury – już w założeniu world PvP nie jest fair. Jeśli lubisz dodatkowy dreszczyk emocji, to może być rozwiązanie dla ciebie. Warmode można włączyć w głównych miastach, w menu dostępnym domyślnie pod N. Zabawa z Warmode zapewnia 10% więcej doświadczenia ze wszystkich źródeł.
 • Rested – Stan wypoczęty pozwala na zdobywanie podwójnego doświadczenia. Zdobywa się go, gdy postać jest wylogowana. Z tego powodu raczej nie posłuży za wiele nowym postaciom, ale możecie bez problemu “odstawić” inną postać na jakiś czas, żeby potem miała chwilowy boost. Rested rośnie w tempie 5% (paska expa) na 8 godzin, gdy jesteśmy wylogowani, a maksymalną wartość osiąga po 10 dniach. Nie jest to więc duży bonus.
 • Darkmoon Faire – Dostępne zawsze przez tydzień od pierwszej niedzieli miesiąca. Darkmoon Faire to swoisty park rozrywki w WoW-ie, pełny minigierek i innych atrakcji. Was interesuje przejażdżka karuzelą, która zapewnia godzinny buff zwiększający zdobywane doświadczenie o 10%! Horda znajdzie teleport do Darkmoon przy windzie prowadzącej do miasta Thunder Bluff w Mulgore, natomiast przedstawiciele sojuszu wejście znajdą pod Stormwind w Elwynn Forest.

Pomocne mogą być również addony do WoW-a.

Heirloom items w WoW-ie

Heirloomy to specjalne itemy w WoW-ie, skalujące się wraz z poziomem, które można wysłać na nową postać. W ten sposób wasz bohater od samego początku będzie ubrane w dosyć dobre itemy, co przyśpieszy grę. Mając założonych sześć różnych heirloomów, otrzymacie dodatkowe bonusy ułatwiające grę!

Po uzbieraniu 35 różnych heirloomów dostaniecie achievement, za który nagrodą jest heirloomowy mount, który można używać od pierwszego levelu. Nie możecie jeszcze wtedy wykupić treningu, więc mount to tak naprawdę wasz własny szofer! Nic zaskakującego, nie takie są mounty w WoW-ie.

heirlooms wow

Heirloomy możesz kupić:

 • Horda: od sprzedawcy w Rogues’ Quarter w Undercity lub na bramie wejściowej do Orgrimmaru.
 • Alliance: Hall of Explorers w Ironforge.

Heirloomy to duży temat, w dodatku nie zdobędziecie ich pierwszą postacią, więc szerzej omówimy je kiedy indziej.

Jak grać w WoW-a w dwie osoby? Level sync

W teorii wystarczy zaprosić drugą osobę do party i wspólnie grać. Jednak po pierwszym poradniku dostałem sporo pytań, co robić, gdy między dwiema osobami jest różnica w levelu. W takiej sytuacji warto użyć opcji Level sync, która zsynchronizuje wasze postaci i pozwoli powtarzać questy, gdy jedna osoba ma je już zrobione.

Przycisk do Level Sync znajdziecie w prawym dolnym rogu mapy, po wciśnięciu M. Ważne: zobaczycie go tylko, gdy mapa nie jest w trybie pełnoekranowym. Tryb można zmienić przyciskiem w prawym górnym rogu obok X.

Jest jedno zastrzeżenie: w pewnych momentach może to nie zadziałać. Jeżeli macie questa, który przenosi was w osobne miejsce, osoba w party musi być z wami, gdy go zaczynacie. Taka sytuacja może mieć miejsce w nowej lokacji startowej: Exile’s Reach. Jeżeli jedna osoba “wyjdzie” z tej lokacji, nie będzie mogła do niej wrócić.

Jak szybko expić w WoW-ie? Druga i kolejne postaci.

Wyexpienie pierwszej postaci w WoW-ie sprawia, że dla każdego następnego bohatera zostanie odblokowany alternatywny system levelowania. Do dotychczasowych możliwości wbijania leveli dołączy Chromie Time, czyli sposób na wygodnie ogrywanie krain ze starszych dodatków.

Każdy z dodatków do WoW-a ma własną pełną fabułę, którą warto poznać. Podobnie każda lokacja ma odrębną historię, która nierzadko jest wyjątkowo ciekawa.

Jak wyłączyć zdobywanie doświadczenia w WoW-ie?

Chromie Time odblokujecie na 10. poziomie. W stolicy swojej frakcji u Chromie będziecie mogli wybrać linię fabularną konkretnego dodatku i grać tylko tam. Ważne: Chromie Time zakończy się, gdy osiągniecie 60. poziom. Wtedy zostaniecie skierowani do najnowszego dodatku WoW Dragonflight.

Jeśli chcecie spokojnie grać do końca wybranego dodatku, do 59 levelu można zatrzymać zdobywanie doświadczenia. Zdobywanie doświadczenia wyłączycie, rozmawiając z:

 • Sahtz w Orgrimmarze (2. piętro baraków w Valley of Honor).
 • Behsten w Stormwind (Stormwind Keep).

Jeśli ukończyliście linie fabularną Dragonflight jedną postacią, następne nie będą musiały powtarzać historii. W zamian będziecie mogli levelować, używając mixu większości dostępnych aktywności.

Gdzie expić? World of Warcraft – dodatki

Jaki dodatek do WoW-a wybrać? To zależy tylko od was! Każdy wybór da wam specjalny quest kierujący w odpowiednie miejsce.

world of warcraft dodatki

World of Warcraft The Burning Crusade (TBC)

Pierwszy, a przez to najstarszy dodatek do WoW-a. Mechaniki będą tam dosyć archaiczne, w dodatku część obecnej tam fabuły została później zmieniona. Grafika i tekstury też będą wyraźnie niższej jakości. W końcu wtedy World of Warcraft wymagania też miał inne. Tylko dla dużych fanów, inaczej łatwo się odbić.

World of Warcraft Wrath of the Lich King

Drugi dodatek do WoW-a dla wielu jest ulubionym. Nie dość, że przyszło nam się zmierzyć z Arthasem, który został fantastycznie wykreowany w Warcrafcie 3, to jeszcze gra poszła w stronę większej dostępności, czym otworzyła się na miliony graczy.

Mechaniczne wciąż będzie trochę nudno, jednak Northrend jest ciekawszym kontynentem do zwiedzania niż Outland.

World of Warcraft Cataclysm

Pod dodatkiem do WoW-a “Cataclysm” kryją się nie tylko nowe krainy dodane w tym dodatku, ale kompletny remake dwóch podstawowych kontynentów: Eastern Kingdoms i Kalimdoru. To daje gigantyczną ilość contentu i na spokojnie wystarczy nawet dla kilku postaci, tak by każdą robić questy w innych krainach.

Nowe krainy to pierwsze w WoW-ie prawdziwie epickie eventy, które powinien zobaczyć każdy. W tym jedyna w Azeroth w pełni podwodna strefa, która swoim wyglądem zauroczy każdego.

World of Warcraft Mists of Pandaria

Ponownie jedno z rozszerzeń powszechnie uznawanych za peak gry. Ten dodatek do WoW-a od Activision Blizzard opowie historię tego, jak do obu stron konfliktu dołączyli pandareni, a także przedstawi ich kulturę i zwyczaje.

Klimat powala już od postawienia pierwszych kroków w Jade Forest, a potem jest tylko lepiej. Można poznać “prawdziwe” pandareńskie święta, sposób warzenia piwa i spędzić trochę czasu na farmie. Do kompletu jedne z ciekawszych ras pobocznych: Hozeni, Jinyu, Virmeni, Mantid i Mogu. Ci ostatni są zresztą odpowiedzialni za bardzo mroczne czasy w historii kontynentu…

World of Warcraft Warlords of Draenor

Dodatek do WoW-a który nie zestarzał się zbyt dobrze. Jego produkcja była najeżona przeciwnościami losu, co ma odzwierciedlenie w dziurawej fabule. Z drugiej strony można na własne oczy zobaczyć, jak wyglądał Outland w przeszłości i poznać trochę postaci z Warcrafta 2. To też najlepszy dodatek do WoW-a pod względem szybkości expienia!

World of Warcraft Legion

Bardzo dobrze odebrany dodatek do WoW-a ze względu na olbrzymią ilość contentu. Expienie w nim nie należy jednak do najciekawszych. Kontynent Broken Isles warto jednak odwiedzić ze względu na domy klasowe (order halls) i ciekawe historie zdobywania broni dla swojej specjalizacji.

World of Warcraft Shadowlands

Ostatni dodatek do WoW-a. Ponownie nie najciekawszy, ale levelując jedną postać raczej nie zdąży wam się znudzić. Oferuje bardzo ciekawe wrażenia wizualne, poniekąd “oderwane” od realizmu, na co Blizzard mógł sobie pozwolić. W końcu Shadowlands to zaświaty w lore WoW-a.

Poradnik do levelingu w WoW-ie – podsumowanie

Tym samym można uznać, że wiecie już wszystko na temat expienia w WoW-ie. Jeśli macie jakieś pytania lub coś pominąłem, piszcie śmiało.

WARTO PRZECZYTAĆ:

iem 2024 podsumowanie IEM 2024 przeszedł do historii. Sprawdź wyniki!
Wszystko, co dobre, musi kiedyś dobiec końca. Ledwo pisaliśmy o tym, że IEM już trwa, a już zastał nas poniedziałek, a to oznacza, że IEM
Najlepsze addony do WoWa, które musisz znać! Najlepsze addony do WoWa, które musisz znać! Zestawienie addonów
Cześć! Z tej strony Konrad, ale możecie mnie kojarzyć z gry pod nickiem Grokoko. Zapraszam was do kolejnego w naszej serii poradnika dla początkujących graczy
3 sezon diablo 4 3. sezon Diablo 4 już niebawem – zbliża się zapowiedź
Trwają przygotowania do zapowiedzi 3. sezonu zmagań w Diablo 4. W tym tygodniu ma pojawić się zwiastun, a oprócz tego również transmisja na żywo, w
Udostępnij

Na co dzień zajmuję się organizacją konkursu łazików marsjańskich, żeby wieczorami móc oddać się graniu. Lubię klimaty post-apo, jeździć na woodstock i preferuję PvE od PvP. Posiadam komplet smoczych kul. Odwiedź mnie na Twitchu: https://www.twitch.tv/grokoko

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *