Dość często można spotkać się z pytaniem, jak sprawdzić czy moje IP jest stałe czy zmienne. Nie jest to do końca oczywiste i w niektórych przypadkach przydzielany jest stały adres IP, a w niektórych nie, więc nic dziwnego, że tak wiele osób się nad tym zastanawia.

Na szczęście sprawdzenie czy adres IP jest stały, czy zmienny nie jest szczególnie trudne i wystarczy kilka chwil, aby to zrobić. Nie są nawet potrzebne żadne zewnętrzne programy czy narzędzia. Wystarczy tylko chwila, aby sprawdzić adres IP komputera. Wszystko dokładnie wyjaśnimy poniżej. Zapraszamy!

Jak sprawdzić czy moje IP jest stałe czy zmienne? Poradnik krok po kroku

Odpowiedź na pytanie, jak sprawdzić czy moje IP jest stałe czy zmienne można opisać w czterech prostych krokach. Brzmią one następująco:

  1. Naciśnij na klawisz Windows, wpisz w pasek wyszukiwania Wiersz polecenia i naciśnij Enter.
  2. Wpisz we Wiersz poleceń komendę “ipconfig /all” (bez cudzysłowu) i naciśnij Enter.
  3. Odnajdź wśród wyników kartę sieciową, z której aktualnie korzystasz (Wi-Fi lub Ethernet), aby połączyć się z Internetem.
  4. Sprawdź, co widnieje obok “DHCP enabled”.

Jeśli obok pozycji “DHCP enabled” widzisz “Yes”, masz zmienne IP. W przypadku, gdy znajduje się tam fraza “No”, oznacza to, że Twój adres IP jest stały. Jak widać, cały ten proces jest bardzo prosty i wystarczy do jego wykonania Wiersz polecenia, nikt więc nie powinien mieć z nim problemu.

Często prywatne adresy IP są stałe, a publiczny adres IP – zmienny, ale bywają wyjątki od tej reguły. Sporo zależy od dostawcy Internetu i jego typu, więc lepiej nie robić założeń, tylko to sprawdzić.

IP stałe czy zmienne – podsumowanie

Wystarczy, że będziecie podążać za powyższymi wskazówkami, a nie będzie już dla Was tajemnicą kwestia tego, jak sprawdzić czy moje IP jest stałe czy zmienne. Czasami taka wiedza może się przydać, więc warto zapamiętać, jakie kroki należy wykonać, aby w razie potrzeby można było szybko ustalić swój typ IP.

Jeśli spodobał Wam się ten artykuł, być może zainteresuje Was również ten, w którym tłumaczyliśmy, jak sprawdzić IP komputera. Przydatny może się też okazać poradnik dotyczący tego, czym jest VPN i dlaczego warto z niego korzystać. Gdybyście mieli jakieś propozycje odnośnie do kolejnych tematów, którymi powinniśmy się zająć, koniecznie się nimi z nami podzielcie!

Udostępnij

administrator

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *