Router na kartę SIM pozwala cieszyć się szybkim internetem bezprzewodowym wszędzie tam, gdzie mamy dostęp do sieci GSM. To świetny wybór nie tylko na działkę czy podczas wyjazdu na wczasy, ale także jako główny router do domu, jeśli bazujemy na łączności LTE.

Jaki router LTE wybrać, by wykorzystywał pełny potencjał sieci i spełniał wszystkie nasze wymagania? Na co jeszcze zwrócić uwagę, wybierając router na kartę SIM? Sprawdź nasz ranking routerów LTE na karte SIM i wszystkiego się dowiedz!

Router na kartę SIM – na co zwrócić uwagę?

Podczas zakupu routera na kartę SIM warto zwrócić uwagę na parametry, które są ważne także w przypadku zwykłych routerów. Mowa więc przede wszystkim o standardzie sieci bezprzewodowej Wi-Fi, która w głównej mierze definiuje nie tylko szybkość, ale także jakość i stabilność połączenia internetowego.

W przypadku routera LTE ważny jest też standard obsługiwanego LTE. Dobrze, jeżeli sprzęt jest kompatybilny z LTE przynajmniej kategorii 6, dzięki czemu zaoferuje prędkość przesyłu danych na poziomie 300 Mb/s oraz agregację dwóch pasm częstotliwości, co poskutkuje szybszym i stabilniejszym połączeniem.

Jeżeli router na kartę SIM zamierzamy zabierać ze sobą np. na działkę, dobrze jeżeli posiada wbudowaną baterię, pozwalającą na pracę bez podłączenia do źródła prądu przynajmniej przez kilka godzin. Takie urządzenie można zabrać ze sobą wszędzie i korzystać z niego w taki sam sposób, jak w domu.

Ranking najlepszych routerów LTE na 2023

Jaki więc router wybrać? Dobry router LTE – co to właściwie znaczy? Wszystko zależy od naszych wymagań i preferencji. W poniższym zestawieniu umieściliśmy najlepsze naszym zdaniem routery LTE zarówno do zastosowań domowych, jak i te mobilne z wbudowanym akumulatorem.

Staraliśmy się wybrać zarówno tańsze, ale solidne konstrukcje, jak i nieco droższe, wyposażone w więcej przydatnych funkcji. Mamy nadzieję, że nasz ranking routerów LTE okaże się dla Was przydatny. Kupując router LTE na karte ranking może oszczędzić sporo czasu i energii.

Huawei E5576-320

Huawei E5576-320

Dobry router LTE – i jednocześnie tani? To możliwe! Router LTE od Huawei to jedna z bardziej budżetowych propozycji w naszym zestawieniu, która cieszy się bardzo dobrymi opiniami użytkowników. Kosztujący około 200 zł model E5576-320 wyposażony jest oczywiście w gniazdo SIM. Wystarczy włożyć tam kartę, by cieszyć się internetem mobilnym.

Router obsługuje łączność 4G LTE i oferuje transfer dochodzący maksymalnie do 150 Mb/s. Do podstawowych zastosowań w zupełności powinien więc wystarczyć. Niepodważalną zaletą tego urządzenia jest jego rozmiar. Z powodzeniem zmieścimy go w większej kieszeni lub damskiej torebce.

Huawei E5576-320 wyposażony jest we własną baterię, która po naładowaniu umożliwia do 6 godzin ciągłej pracy. W trybie uśpienia akumulator wystarcza nawet na 320 godzin.

Router LTE Huawei potrafi obsłużyć do 16 podłączonych urządzeń jednocześnie i pracuje w sieci 2.4 GHz. Emitowaną w ten sposób sieć można zabezpieczyć hasłem szyfrowanym w standardzie WEP, WPA lub WPA2-PSK.

To świetny wybór, jeżeli zależy nam na niedrogim, ale przenośnym routerze na kartę SIM, który będziemy zabierać ze sobą w podróż.

TP-Link TL-MR6400 LTE

TP-Link TL-MR6400 LTE

Router TP Link TL-MR6400 LTE to propozycja routera stacjonarnego, który oprócz standardowych złącz LAN i WAN, wyposażony jest także w slot na kartę SIM. Dzięki temu możliwe jest udostępnianie z jego pomocą połączenia bezprzewodowego 4G LTE. Wszystko to w cenie nieprzekraczającej 350 złotych.

Prędkość transmisji danych w tym standardzie sięga aż 300 Mb/s. To wystarczająca wartość nie tylko do pracy biurowej, ale także konsumpcji treści multimedialnych w postaci streamingu wideo lub muzyki.

Ten router na kartę SIM wyposażony jest w dwie anteny, które zapewniają stabilne połączenie na stosunkowo dużym obszarze. Urządzenie nadaje sygnał dla innych sprzętów wyłącznie z częstotliwością 2.4 GHz.

Jak już wspomniano, są porty LAN – a dodatkowym atutem tego routera jest port WAN, dzięki czemu możliwe jest podłączenie innych źródeł internetu – modemu DSL lub połączenia kablowego.

Łatwa jest też konfiguracja. Po włożeniu karty SIM router LTE automatycznie nawiązuje połączenie z siecią, a resztę parametrów można dostosować za pomocą specjalnej aplikacji producenta o nazwie Tether.

TP-Link M7650

TP-Link M7650

Najlepszy router LTE dla wymagających? Jeżeli cena nie jest kluczowym wyznacznikiem, a zależy nam przede wszystkim na szybkim i stabilnym połączeniu, warto zainteresować się innym routerem LTE od TP-Linka. Mowa o modelu M7650, który nie bez przyczyny trafił do naszego rankingu.

Mowa bowiem o routerze, który obsługuje LTE kategorii 11, oferującej prędkość pobierania danych do 600 Mb/s. To w zupełności wystarczająca wartość nawet dla najbardziej wymagających użytkowników.

TP-Link M7650 jest przy tym routerem mobilnym, wyposażonym we wbudowaną baterię o pojemności 3000 mAh. Producent deklaruje, że sprzęt będzie działać przynajmniej przez 15 godzin. Zapewni więc dostęp do internetu mobilnego przez cały dzień.

W przeciwieństwie do wcześniejszych routerów z naszego zestawienia ten może nadawać sygnał Wi-Fi z częstotliwością 2.4 lub 5 GHz. Jednocześnie do sieci mogą być podłączone aż 32 urządzenia. Dzięki obecności portu USB możliwe jest również sparowanie routera z komputerem stacjonarnym, który nie jest wyposażony w kartę Wi-Fi.

Producent zadbał też o gniazdo microSD, obsługujące karty pamięci do 32 GB. Dzięki temu możliwe jest szybkie i bezproblemowe udostępnianie plików multimedialnych innym użytkownikom sieci.

Atutem TP-Link M7650 jest również duży i czytelny wyświetlacz, który prezentuje wszystkie najważniejsze informacje. Konfiguracja urządzenia odbywa się natomiast za pomocą specjalnej aplikacji mobilnej.

Router LTE TP-Link M7650 kosztuje około 900-1000 złotych.

ASUS 4G-AX56

ASUS 4G-AX56

ASUS 4G-AX56 to kolejny przedstawiciel stacjonarnych routerów LTE. W zasadzie to standardowy router o bardzo dużych możliwościach, który dodatkowo został wyposażony w łączność LTE.

Sprzęt jest dopracowany pod wieloma względami i oferuje sporo możliwości. Przede wszystkim obsługuje Wi-Fi w standardzie 6, rozpędzając domową sieć bezprzewodową do prędkości nawet 1800 Mb/s. Sam moduł LTE może natomiast pobierać dane z maksymalnym transferem 300 Mb/s.

Router ASUS 4G-AX56 oprócz złącza na kartę SIM, wyposażony jest też w standardowy port WAN oraz cztery porty LAN, za pomocą których nie tylko można podłączyć inne źródła internetu, ale także domowe urządzenia bez wbudowanej karty bezprzewodowej.

Urządzenie nadaje sygnał Wi-Fi w dwóch częstotliwościach jednocześnie – 2,4 GHz oraz 5 GHz, co przekłada się na szybkość i stabilność połączenia bezprzewodowego.

Nad mocnym i stabilnym sygnałem czuwają aż cztery anteny. Trzy z nich to anteny zewnętrzne, a jedna wewnętrzna. To dobry router LTE dla tych, którym zależy na braku lagów.

Do tego wiele funkcji konfiguracyjnych znanych z zaawansowanych routerów. Dzięki temu ASUS 4G-AX56 to świetna propozycja do domu i biura z obsługą łączności LTE. Za sprzęt trzeba jednak nieco zapłacić – około 900 zł.

ZTE MC801A 5G

ZTE MC801A 5G

Ciekawostką, której nie mogło zabraknąć w naszym zestawieniu routerów na kartę SIM jest ZTE MC801A 5G. Jak sama nazwa wskazuje, oprócz łączności 4G kategorii 22, jest on już przygotowany na obsługę znacznie szybszego standardu 5G, który rozwija się w Polsce w bardzo szybkim tempie.

Teoretycznie router LTE może więc zapewnić prędkość pobierania danych w technologii 5G nawet na poziomie 3600 Mb/s, oczywiście w idealnych warunkach zasięgu i oferowanego przez operatora standardu. Co więcej, router od ZTE wspiera kolejne pasma sieci 5G, które będą wykorzystywane w przyszłości. Będzie więc przyszłościowym zakupem.

Sprzęt jest też wyposażony w szybką sieć Wi-Fi 6 AX, która umożliwia przesyłanie danych z maksymalną prędkością 1800 Mb/s, nadając sygnał w trybie Dual Band, czyli w częstotliwości 2.4 i 5 GHz jednocześnie.

ZTE MC801A 5G to propozycja dla osób, które chcą oprzeć domowy dostęp do internetu o połączenie mobilne. Sprzęt umożliwia jednak podłączenie także innych źródeł szerokopasmowych, bowiem jest wyposażony w telefoniczne złącze WAN RJ-11. Oprócz tego oferuje dwa porty LAN oraz złącze USB-C.

To dobry router LTE do zastosowań domowych i biurowych, a w większych miastach pozwoli cieszyć się szybszym połączeniem 5G. Za ZTE MC801A 5G trzeba jednak całkiem sporo zapłacić. Cena waha się obecnie od 1200 do nawet 1500 złotych.

Jaki router LTE – stacjonarny czy mobilny?

Mobilny router LTE, a może stacjonarny? Wybór pomiędzy stacjonarnym modemem LTE a mobilnym zależy przede wszystkim od tego, w jaki sposób chcemy korzystać z urządzenia. Jeśli ma to być router do łączności z internetem głównie w jednym miejscu – domu lub biurze, zdecydowanie wygodniejszy będzie router stacjonarny.

Nie trzeba go bowiem ładować. Wystarczy podłączyć do gniazdka, skonfigurować i zapomnieć. Zazwyczaj oferuje też znacznie więcej funkcji związanych z zarządzaniem siecią Wi-Fi.

Jeśli jednak bardzo często wyjeżdżamy w inne miejsca – np. do domku letniskowego, na działkę czy po prostu na wakacje, warto rozważyć router mobilny. Dzięki wbudowanej baterii może on działać przez kilka bądź nawet kilkanaście godzin bez źródła prądu, zapewniając dostęp do Wi-Fi wielu użytkownikom. Mobilne routery LTE zazwyczaj charakteryzują się jednak mniejszą liczbą funkcji, choć podstawowe założenie spełniają z nawiązką.

Najtańszy router na kartę SIM

Można się prześcigać w wyszukiwaniu najtańszych routerów na kartę SIM, ale dlaczego nie wykorzystać urządzeń, które mamy pod ręką? Praktycznie każdy z nas ma w dzisiejszych czasach smartfona. Wystarczy więc wykorzystać funkcję udostępniania sieci, by stworzyć własny, przenośny hotspot.

Takie rozwiązanie ma oczywiście wiele wad. Podczas nadawania sieci Wi-Fi i udostępniania internetu bateria telefonu rozładuje się bardzo szybko. Prędkość połączenia również może pozostawiać wiele do życzenia, ale nie ulega wątpliwości, że w awaryjnej sytuacji to dobry sposób na udostępnienie internetu 4G innym użytkownikom czy urządzeniom.

Warto więc o nim pamiętać, choć jeśli internet mobilny udostępniamy bardzo często, zdecydowanie wygodniejszy będzie zakup dedykowanego routera na kartę SIM. Takie routery LTE sprawdzą się najlepiej.

Router na kartę SIM – jakie cechy powinien mieć?

Najlepsze routery LTE mogą wyglądać inaczej dla poszczególnych osób. Dla jednego najlepszą opcją będzie router Huawei LTE, dla innego tani router TP. Podczas wyboru routera 4G warto zwrócić uwagę na dodatkowe funkcje, rozwiązania i możliwości, jakie oferuje. Jest to szczególnie ważne w przypadku routerów stacjonarnych, które bardzo często działają przez 24 godziny na dobę. Oto najważniejsze kwestie.

  • możliwość dołączenia zewnętrznej anteny – jeśli mieszkamy na terenie mniej zurbanizowanym lub wręcz wiejskim, gdzie zasięg sieci LTE pozostawia sporo do życzenia, warto wybrać router 4G, który umożliwia dołączenie zewnętrznej anteny. W ten sposób możliwe będzie poprawienie zasięgu i przyspieszenie połączenia, gdy tradycyjna antena routera nie będzie dawać zadowalających efektów.
  • porty USB – obecność w routerze portów USB znacznie ułatwia udostępnianie plików multimedialnych w sieci. W niektórych przypadkach w ten sposób można wręcz stworzyć najprostszy serwer multimediów. Dobrze więc, jeśli urządzenie jest wyposażone przynajmniej w jeden port USB, choć nie jest to obowiązkowy element.
  • porty LAN i WAN – w przypadku stacjonarnych routerów na kartę SIM warto zakupić model, który oprócz LTE obsługuje także inne źródła internetu. Dzięki temu możliwe będzie skorzystanie z połączenia przewodowego – odpowiada za to port WAN. Porty LAN przydadzą się natomiast do przewodowego podłączenia innych urządzeń, np. telewizora czy komputera stacjonarnego.
  • liczba podłączonych urządzeń jednocześnie – warto też sprawdzić, ile maksymalnie urządzeń może być podłączonych do sieci, by Wi-Fi działało bezproblemowo. W dzisiejszych czasach w typowym domu z internetem łączy się coraz więcej sprzętów, począwszy od komputerów, poprzez smartfony, tablety, a na telewizorach, inteligentnych głośnikach czy nawet lodówkach kończąc. Router LTE powinien więc być w stanie obsłużyć przynajmniej kilkanaście urządzeń jednocześnie. W przypadku biura powinno to być nawet kilkadziesiąt sprzętów – najlepszy router LTE bez problemu sobie z tym poradzi.
  • intuicyjne oprogramowanie – wiele współczesnych routerów charakteryzuje się łatwą konfiguracją. Coraz więcej producentów oferuje proste aplikacje na smartfony, za pomocą których można dostosować wszystkie parametry sieci. To dużo prostsze niż korzystanie z mało intuicyjnych paneli przez przeglądarkę WWW. Jeśli zależy nam na łatwej konfiguracji, warto sprawdzić, czy router można obsługiwać przez aplikację.
  • kategoria LTE – w przypadku routerów na kartę SIM ważna jest też obsługiwana kategoria LTE. Im jest ona wyższa, tym oczywiście lepiej. Do domowych zastosowań w zupełności wystarczy już kategoria 6, która umożliwia pobieranie danych z maksymalną prędkością 300 Mb/s.
  • obsługa 5G – jeśli chcemy kupić przyszłościowy router LTE, przygotowany na intensywnie rozwijaną technologię 5G, warto już teraz zakupić router z obsługą tego standardu. Należy jednak mieć na uwadze, że póki co routery 5G są stosunkowo drogie. Co w przypadku, gdy zakupimy takie urządzenie, ale nie znajdujemy się w zasięgu sieci 5G? Router umożliwi połączenie za pomocą sieci 4G.

Istotną rolę gra też cena. Wbrew pozorom tani router LTE może być dobry, chociaż oczywiście pewne różnice między najdroższymi i najtańszymi modelami się pojawiają.

Gdybyście jednak zdecydowali się zamiast routera LTE na kartę SIM wybrać światłowód, to mamy dla Was również ranking, w którym doradzamy, który router do światłowodu wybrać. Zapraszamy!

Udostępnij

Administrator

1 Komentarz

  • ST, 24 listopada 2023 @ 08:14 Odpowiedz

    Super ranking routerów LTE! Bardzo mi pomógł przy wyborze, teraz wiem, na co zwrócić uwagę. Dzięki za pomoc!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *