Najlepsze gry hack’n’Slash to właśnie to – tytuły bardzo proste do zrozumienia, z reguły z prostą, często wręcz pretekstową fabułą. Główną osią tych gier jest eksterminacja kolejnych armii wrogów, w celu zwiększenia siły postaci, w celu możliwości wzięcia na cel jeszcze trudniejszych przeciwników. I tak w kółko. Potencjalnie prosta rozgrywka, ale z potencjałem na wsiąknięcie na długie godziny i dni.

Zapraszam do rankingu najlepszych gier hack and slash.

Diablo 4

najlepsze gry hack and slash diablo 4
Źródło: Blizzard

Nie sposób zacząć od innego tytułu. Diablo 4 to najnowszy hit Blizzarda, który szybko po premierze stał się ich najszybciej sprzedającą się grą. I chociaż od weteranów serii można usłyszeć, że w grze brakuje aktywności na wysokich poziomach postaci, to mniej doświadczony gracz i tak znajdzie tam kilkadziesiąt godzin świetnej zabawy.

Najnowsza odsłona popularnej serii być może najlepszych gier hack and slash wprowadza spore zmiany w głównej mechanice, czym poniekąd “odświeża” rozgrywkę. Przede wszystkim rozgrywka odbywa się w otwartym świecie, czym przypomina najlepsze gry MMORPG. Otwarty świat pozwala również na podobne aktywności: grupowanie się na eventy, czy wspólne zabijanie olbrzymich world bossów.

Producenci popracowali też nad klimatem, sprawiając, że gra jest dużo mroczniejsza, a momentami wręcz brutalna. Na spokojnie można powiedzieć, że nawet najlepsze gry horrory mogłyby się wzorować.

Wolcen

najlepsze gry hack and slash wolcen
Źródło: WOLCEN Studio

We wstępie napisaliśmy, że najlepsze gry hack and slash to często gry bez głębi fabularnej. Taki jest Wolcen, chociaż w tym przypadku jest to zabieg celowy. Cały świat wygląda jak typowe podręcznikowe fantasy odhaczające najważniejsze elementy z listy. Podobnie jest z fabułą, która w typowo pretekstowy sposób bawi się z widzem, wyolbrzymiając najbardziej znane wątki z branży.

Całość tworzy wyjątkowo oryginalne połączenie, w które można wsiąknąć na wiele godzin. Wolcen ma też wyjątkowo oryginalny endgame, który można porównać do tych oferowanych przez najlepszy gry strategiczne. W Wolcenie trzeba powoli odbudować zniszczone miasto. Kolejne budynki mogą dawać odpowiednie bonusy dla postaci lub do szybkości budowania, lub odblokować kolejne budynki.

Path of Exile

najlepsze hack n slash path of exile
Źródło: Tencent

Słynne PoE to gra gigantyczna w każdym znaczeniu tego słowa. Przez lata updatów contentu jest tam co niemiara. Na tyle dużo, że łatwo się tam pogubić, tak jak gubią człowieka najlepsze gry survival. Właściwie to dobrym sposobem na grę w PoE jest wybrać jedną czynność, która wam się spodoba i robić tylko to, aż do znudzenia. A następnie odkryć, że takich czynności jest sporo więcej.

Innym sposobem na grę w PoE jest zaczekanie na drugą część, która została zapowiedziana już jakiś czas temu. Wybór należy do was.

Diablo 3

najlepsze gry hack and slash diablo eternal
Źródło: Blizzard

Nie bądźcie zaskoczeni. Obecność Diablo 4 na liście najlepszych gier hack and slash nie umniejsza w żaden sposób poprzedniej części. To wciąż porządna gra, która po jedenastu latach od wydania nie dość, że ma od groma contentu, to pozwala na setki godzin gry. W dodatku wciąż dostaje nowe sezony, żeby upewnić się, że gra wciąż jest w miarę świeża.

Diablo 3 to siedem klas postaci, pięć aktów i jeden tryb przygodowy, który służy za główny hub gry, gdy już zapoznacie się z fabułą. W trybie przygodowym główną rozrywką są szalone losowe rifty, które oferują coraz bardziej wymagający poziom trudności, który zależy od waszego skilla i itemów. Ten pozornie prosty gameplay loop starcza jednak na naprawdę długo.

Diablo 3 należy do najlepszych gier hack and slash jeszcze z innego powodu. Jeśli potrzebujecie gry kooperacyjnej do grania ze znajomymi na kanapie, wydanie konsolowe zostało po prostu do tego stworzone. Polecam wypróbować, zestawienie najlepsze gry na Switcha to potwierdza.

Last Epoch

the last epoch
Źródło: Eleventh Hour Games

Last Epoch to dla wielu odkrycie ostatnich lat. Gra, która poniekąd wzięła się “znikąd” okazała się wielkim zaskoczeniem. Pięć klas postaci, które można rozbudować w 15 klas mistrzowskich. Ponad 100 drzewek talentów, dzięki którym każdy skill można dopasować do swojego stylu gry. Last Epoch powala rozmachem, a w rzeczywistości nie miała jeszcze premiery: jest ciągle we wczesnym dostępie. Nie odbiera to nic samej grze, która może rywalizować z największymi w branży.

Grim Dawn

grim dawn
Źródło: Crate Entertainment

Grim Dawn może pochwalić się podobną historią, co Last Epoch. Gra była nieoczekiwanym zaskoczeniem, którą wielu ludzi określało “prawdziwym” spadkobiercą Diablo 2. Grim Dawn wyróżnia się nawet settingiem: nie jest to “typowe” brudne fantasy i zabijanie demonów. To świat na skraju upadku, w którym ludzkość jest na krawędzi wyginięcia, a żelazo jest cenniejsze niż złoto.

Przemierzać ten oryginalny świat można jako jedna z sześciu klas, aczkolwiek może się równie dobrze zdecydować na stworzenie postaci dwuklasowej. Jak w starych papierowych RPG. Czeka na ciebie ponad 250 skilli, z których wiele przychodzi z itemów, dzięki czemu można personalizować postać na jeszcze więcej sposobów. Grim Dawn to gra z 2016 roku, więc bez problemu kupicie ten tytuł dosyć tanio.

Diablo 2: Resurrected

najlepsze gry hack and slash diablo 2
Źródło: Blizzard

A skoro już jesteśmy przy grze, która czerpie z Diablo 2, nie wspomnieć po prostu o remasterze samego Diablo 2. Obecny na rynku od niedawna nie zepsuł nic z oryginalnych mechanik. Usprawnił kilka rzeczy, dodał kompletnie nową grafikę i trochę usprawnień. To wystarczyło, żeby rozniecić miłość do tej gry wśród fanów na nowo.

Może się to wydać zabawne, że pisząc zestawienie najlepszych gier hack and slash, wymieniliśmy prawie wszystkie gry z serii Diablo. Chciałbym was jednak uspokoić: jedynkę zostawimy w spokoju. Czego by nie powiedzieć, ale Diablo właściwie stworzyło ten gatunek.

Inne najlepsze gry hack’n’slash

Gier tego typu jest cała masa, a jak mam być szczery, to wydaje mi się, że to nawet nie wszystkie najlepsze gry hack and slash. Szukając czegoś dla siebie, sprawdźcie poniższe tytuły:

  • Seria Van Helsing – trzy gry, w których gracze wcielają się w tytułowego Van Helsinga. Klimat utrzymany w typowo wampirzym noir.
  • Seria Torchlight – ponownie trzy gry, które mimo tego, że nie są najświeższe, polecają się do grania. Warto wspomnieć, że dwójka zebrałą lepsze recenzje niż trójka.
  • Seria Sacred – podobna historia. Dobra seria, która trochę przyblakła przez słabo odebraną trzecią część.
  • Diablo Immortal – kontrowersyjny spinoff na mobilki pozwala na zaskakująco wiele gry nawet bez mikropłatności.
  • Titan Quest – gra osadzona w mitologicznej starożytnej Grecji, która niedługo dostanie kontynuację.
  • Seria Dungeon Siege – klasyk z lat współczesnych Diablo 2.

Dla kogo będą dobre najlepsze gry hack and slash? Podsumowanie

To ciekawa kwestia. Jak już wspomniałem we wstępie, najlepsze gry hack and slash oferują łatwe “wejście” i zrozumienie gry, stąd każdy się w nich świetnie odnajdzie. Z drugiej strony wszystkie najlepsze gry hack’n’slash polegają głównie na zabijaniu kolejnych hord przeciwników, a wiele z nich jest celowo mrocznych, żeby nie rzec wprost: brutalnych. To może sprawić, że nie będą to dobre gry dla młodszej widowni.

Udostępnij

Właściciel portalu TechPolska. Entuzjasta gier RPG, choć nie pogardzi dobrą strategią. Z portalem jest związany od 5 lat.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *