Gry survivalowe to względna nowość na rynku gier, która absolutnie eksplodowała pod względem popularności wraz z premierą wczesnego dostępu do DayZ w grudniu 2013 roku. Od tamtej pory rynek gier survivalowych rósł z każdym kolejnym klonem, aż ciężko powiedzieć, co wybrać. Na ratunek przybywa nasz ranking najlepsze gry survival.
Na czym polegają gry survival?
Słowo “survival” określa tu w zasadzie wszystko: jako gracz zostaniecie postawieni w sytuacji, gdzie z jakiegoś powodu musicie po prostu przeżyć. Z reguły nie mając wielu zapasów i narzędzi. Waszym zadaniem będzie eksploracja świata, zbieranie surowców i tworzenie przedmiotów, żeby po prostu przeżyć. W większości gier śmierć jest ostateczna i w takim wypadku trzeba rozpocząć grę od nowa.
Prawdziwymi gwiazdami, jeśli chodzi o gry survival, są przepięknie zaprojektowane światy, w których dzieje się gra. To właśnie settingiem gry producenci starają się wyróżnić. W końcu ile razy można mierzyć się z wirusem, który zmienia ludzi w zombie?
Z reguły lokacja startowa, jak i rozmieszczenie przedmiotów będzie losowe, żeby gra za każdym razem była trochę inna. Gracz musi często troszczyć się o wskaźniki: nie tylko o zdrowie, ale często również o głód, pragnienie, a nawet zdrowie psychiczne. Survival ma na celu omijanie NPC, mało która gra pozwala na strzelanie do wszystkiego, co się rusza. Nawet gry survival multiplayer nie oznaczają, że macie gwarancje spotkać innych graczy na wielkiej mapie.
W jakie gry survival warto zagrać? Ranking
A więc interesują was gry survival? PC będzie najlepszą platformą dla tej rozgrywki, chociaż bez problemu znajdziecie również na konsolach gry survival. PS4 jest tego dobrym przykładem.
DayZ
Historia DayZ sięga czasów gry ARMA 2, do którego DayZ było modem. W 2012 roku twórca moda dołączył do Bohemia Interactive, aby stworzył pełnoprawną grę o tej samej nazwie. Pierwotny cel zakładał wypuszczenie pierwszej wersji do końca roku, jednak już ten plan musiał zostać zweryfikowany.
DayZ wpuściło na swoje serwery graczy dopiero na koniec 2013 roku, i to we wczesnym dostępie. W early access gra spędziła kolejne pięć lat, doczekując premiery dopiero w grudniu 2018 roku. Do dopracowania wersji na konsole potrzebowała jeszcze roku. W tym czasie gra była stale rozwijana we współpracy z graczami.
Celem DayZ jest przetrwanie w świecie opanowanym przez zombie. Klimatu nadaje kraina Czarnorusi stylizowana na republiki sowieckie, która jest wielka na 225 km2. Jest co zwiedzać! O ile przeżyjecie oczywiście. W tym mogą pomóc mechaniki polowania na zwierzęta i gotowania.
DayZ to gra survival multiplayer, więc chociaż świat został opanowany przez zombie, to możecie spotkać innych graczy, którzy również będą starali się przeżyć. Pamiętajcie jednak, że w post apokaliptycznym świecie rządzi prawo silniejszego, a napotkani ludzie niekoniecznie będą do was przyjaźnie nastawieni.
Rust
Gry survival cechuje podobny development: szybkie wypuszczenie wersji early access, a następnie długi czas potrzebny na wypuszczenie gotowego produktu. Nie inaczej było z Rust. Wczesny dostęp został otwarty w grudniu 2013 roku, natomiast premiera miała miejsce dopiero w styczniu 2018 roku.
Zwróćcie uwagę na podobieństwo do DayZ. Jak to zwykle bywa, gdy tylko wybuchła popularność gier survival, wiele firm rzuciło się do pracy nad własnym tytułem dla uszczknięcia swego kawałka tortu. Rust był niczym innym jak klonem DayZ.
Rust jest nastawiony przede wszystkim na przetrwanie, w tym sensie, że absolutnie wszystko chce cię zabić. Nie tylko dzikie zwierzęta, ale również NPC oraz oczywiście inni gracze. Podobnie trudny jest początek: zaczynamy dosłownie nadzy, a jedyne co mamy pod ręką, to kamienie leżące na plaży. Wymagana jest spora ilość grindu, żeby w ogóle przebrnąć przez stworzenie podstawowego ekwipunku.
Valheim
Valheim to trochę nowsze podejście do tematu. Na tyle nowe… że wciąż jest we wczesnym dostępie. Early access rozpoczął się w lutym 2021, więc biorąc pod uwagę powyższe przykłady, jeszcze trochę poczekamy. To oznacza, że jeśli interesują was nordyckie klimaty i gry survival, pc będzie waszą platformą. Przynajmniej na razie.
Setting Valheim to wariacja na temat mitologii nordyckiej. Jako poległy wiking trafiasz do dziesiątego świata w drzewie Yggdrasil (w mitologii światów jest 9). W świecie Valheim musicie udowodnić w walce, że zasługujecie na to, żeby dostać się do Valhalli. Aby to osiągnąć, musicie pokonać innych graczy (wikingów) lub nawet bogów.
Gameplay loop jest z grubsza standardowy jak w innych grach survival. Zaczynamy z niczym, zbieramy surowce, tworzymy przedmioty i stajemy się coraz potężniejsi. Gra wyróżnia się podejściem do świata, który zawsze jest generowany proceduralnie (czyli zawsze jest inna, losowo stworzona mapa). Do tego ambitnego mixu został dorzucony moduł, dzięki któremu można budować schronienia.
Mapy obsługują od 1 do 10 osób, a cel gry, jakim jest pokonanie sześciu bossów, można osiągnąć w co-opie.
Grounded
Grounded to gra survival z bardzo wyraźnym twistem. Otaczający nas świat nie jest brutalno-szaro rzeczywistością postapo, ale przydomowym ogródkiem. Gracze wcielają się w postać, która po zmniejszeniu musi przeżyć dokładnie w takim miejscu.
Nie spotkacie potworów, chyba żeby za takie uznać pająki, które z tej perspektywy będą naprawdę duże i straszne. Wszystko będzie bardzo żywe i kolorowe. Spotkacie typową faunę i florę znaną nawet z naszego polskiego klimatu.
Biedronki wskażą drogi do pożywienia, pająki będą na was polować, a mszyce można ugotować i zjeść. Do kompletu pszczoły i inne żyjątka. Do przeżycia wymagane są standardowe mechaniki znane z gier survival, w tym budowa schronienia, które przyda się w nocy, kiedy to tak, jak w prawdziwym życiu pewnie insekty są bardziej agresywne.
Grać można solo lub w czteroosobowym co-opie. Przełamanie szaroburej palety barw innych gier przekonuje nawet mnie, chociaż ostatecznie chyba jednak wolę mierzyć się z zombiakami niż pająkami…
Don’t Starve
Klei Entertainment podobnie jak inni próbowali się wbić w modę na gry survival i Don’t Starve ujrzało światło dzienne już w 2013 roku, chociaż wcześniej było dostępne jako gra przeglądarkowa. Jeśli lubicie konsole i gry survival, ps4 ma swoją edycję: Don’t Starve: Giant Edition.
Jeśli chodzi o gry survival, to Don’t Starve jest chyba nawet bardziej oryginalne niż Grounded. Rysunkowa, przyjemna dla oka grafika może zmylić niejedną osobę. Don’t Starve to jednak prawdziwy survival, który nie sili się na realizm, a to sprawia, że do odkrycia jest mnóstwo ciekawych interakcji – po zdobyciu Chester bone, będzie za wami chodził Chester. Włochata i wędrująca skrzynka na itemy. Czego nie rozumiesz?
Styl graficzny był silnie inspirowany pracami Tima Burtona, dzięki czemu gra nabiera niebagatelnego klimatu, co pozwala jeszcze bardziej wyróżnić się potworkom, które podobnie, jak pokemony są po prostu wariacjami prawdziwych zwierząt. Do wyboru (między innymi): Crabbit, Crocodog, czy Dogfish
Co dodatkowo wyróżnia ten tytuł, to możliwość wyboru jednej z wielu postaci do gry. Każda ma swoje unikalne cechy i statystyki, dzięki czemu podejście do gry i samego survivalu wymaga dostosowania się, szczególnie że świat jest zawsze generowany losowo.
Dead by Daylight
Jeśli lubicie gry na PC za darmo, to polubicie Dead by Daylight. To kompletnie inne podejście do gry survival online. DbD to asymetryczna gra, w której drużyna złożona z czterech graczy musi przeżyć i uciec przed zabójcą.
Możliwości to prawie ten sam zestaw, co w innych grach, z tym że rozwój odbywa się tu w dużej mierze poza grą. Dodatkowym smaczkiem jest fakt, że zabójcy to często znane postacie z popkultury i najbardziej znanych horrorów. Ta gra survival dokładnie to stara się odwzorować: znane z horrorów sytuacje, gdy grupa znajomych musi uciec przed zabójcą.
Ark: Survival Evolved
Pomysłem Ark: Survival Evolved na przyciągnięcie graczy miał być oryginalny setting. Twórcy ze Studia Wildcard postawili na prehistorię i dinozaury, ale z własnym fantasy twistem. Negatywnie nastawionych bestii jest więcej i to nie tylko tych znanych z historii. Środowisko gry płynnie przechodzi od znanych z podręczników dinozaurów do stworzeń typowo znanych z fantasy, a na dodatek nie widzi problemu, żeby dodawać tam karabiny i współczesną technologię.
Jak prawie każda gra survival zaczęła powstawać w podobnym okresie: w 2014 roku i wiele czasu spędziła we wczesnym dostępie. Twórcy postanowili jednak z graczy wycisnąć, ile się da i jeszcze przed premierą wypuścili do gry… dodatek. Płatny dodatek! Ocenę pozostawiam wam.
Mimo to Ark: Survival Evolved to świetna gra, która po tylu latach wprost kipi od contentu. ARK oferuje standardową grę PvE lub PvP, budowanie baz, a także łączenie się w plemiona i wojny z innymi plemionami. ARK ma też profesjonalny endgame i walki z bossami, które zostały pominięte w wielu innych grach. Dzięki temu ARK powinien starczyć na jeszcze dłużej.
Co ciekawe ARK zapowiedział już drugą część, która ma trafić do early access w 2023 roku. Jeśli chodzi o survival gry to dosyć niespotykane.
The Forest
Wracamy w mroczniejsze klimaty. The Forest opowiada historię Erica LeBlanca, który przeżywa katastrofę samolotu pasażerskiego, tylko po to, żeby szybko się przekonać, że to była ta łatwiejsza część jego przygody.
Studio Endnight Games stara się wprowadzić nie tylko klimat rodem z horroru dzięki bardzo mrocznym lokacjom i plemionom kanibali. Gra podkreśla, że to wcale niekoniecznie są nasi wrogowie, a sami mogą czuć się zaatakowani. Nie są to typowe opuszczone plemiona z głębokiej dżungli. Schodząc głęboko pod ziemię, spotkacie wyjątkowo zmutowane osobniki.
Jakby tego było mało, The Forest ma pełnoprawną fabułę, która również jest mocno niestandardowa i sprawi, że nie będziecie mogli zasnąć.
Metal Gear Survive
Kojarzycie nazwę? Metal Gear Survive to spin off Metal Gear Solid 5, stworzony trochę “przy okazji” głównej gry. To jednak nie oznacza, że pracował przy grze Hideo Kojima, który wielokrotnie zaznaczał, że nie ma z nią nic wspólnego.
To wraz z późniejszym odejściem Kojimy z Konami sprawiło, że gra na swoją premierę miała dosyć negatywną otoczkę. Nie pomógł fakt, że gra nie wyróżniała się niczym, a do tego brakowało rozbudowanych elementów stealth, z których znana jest główna seria. Właściwie nie wiadomo było, do kogo kierowany jest ten tytuł.
Pikanterii dodawał fakt, że jeśli darmowej grze można było wybaczyć korzystanie z zasobów MGS 5, to Metal Gear Survive był grą z pełną ceną, jak za grę AAA. W dodatku najeżoną mikrotransakcjami.
Inne gry survival, które warto znać
Z racji tego, że terminem “gry survival” określa się głównie gatunek opisany w powyższym zestawieniu, mogło wam umknąć wiele innych gier, których motywem przewodnim jest przeżycie. Najlepsze gry survival niewymienione w powyższym zestawieniu to:
- Frostpunk – strategia ekonomiczna polskiego 11bit studios. W obliczu kolejnej epoki lodowcowej musicie zbudować miasto i społeczność w taki sposób, żeby przetrwać.
- This War of Mine – kolejna gra z 11bit studios. Przetrwanie w czasie wojny to nie taka prosta sprawa, szczególnie jeśli musisz zdecydować, kto nie zje posiłku… ty, czy sąsiad.
- Conan Exiles – gra survival klimatem zbliżona do Ark: Survival Evolved, ale trzymająca się “realnej” prehistorii.
- Minecraft – to bardziej sandbox, ale elementy craftingu stanowiły dobry przykład dla wielu produkcji z powyższego zestawienia.
Jeżeli lubicie mroczne klimaty, ale bardziej skupiające się na akcji niż przeżyciu, sprawdźcie nasze zestawienie “Najlepsze gry – horrory!”.
Najlepsze gry survival – podsumowanie
Jeśli lubicie gry survival online, to powyższe zestawienie przedstawia wam mnóstwo gier. Chciałoby się rzecz “do wyboru, do koloru”, aczkolwiek ostatecznie wiele z nich jest cięte z jednego szablonu.
Najważniejsze, że wiele z nich to gry survival za darmo, dzięki czemu łatwo sprawdzicie i wybierzecie, co wam pasuje.
WARTO PRZECZYTAĆ: