Obecnie rynek kart graficznych cały czas się zmienia. Dostępnych modeli jest wiele – przy czym nie każdy z nich jest godny uwagi. W przypadku karty graficznej do laptopa dużo zależy od zastosowania.

Dla miłośników rozgrywki na najwyższych detalach będą potrzebne GPU z najwyższej półki – niedzielnemu graczowi w zupełności wystarczą budżetowe układy. Sprawdź, jakie modele są godne uwagi oraz o czym należy pamiętać przy wyborze karty graficznej w laptopie!

Ranking 6 najlepszych kart graficznych do laptopa – te modele warto wybrać w 2022 roku!

Wybór odpowiedniej karty graficznej do laptopa zależy w dużej mierze od zastosowania sprzętu. Jeżeli zamierzasz grać w mniej wymagające gry i używać komputera w podstawowych zadaniach, nie warto kupować modeli z najwyższej półki – tutaj wystarczy zintegrowany układ graficzny.

Bardziej wymagający docenią jednak dedykowane karty, które radzą sobie podczas rozgrywki w najnowszych grach na najwyższych ustawieniach graficznych. Mimo wszystko cena laptopa, który poradzi sobie ze wszystkim na ultra, będzie niebotyczna. Wybór zależy jednak od osobistych preferencji. Sprawdź ranking najlepszych kart graficznych do mobilnych komputerów!

NVIDIA GeForce RTX 3080 oraz 3080 Ti – najlepsza obecnie karta graficzna do laptopa

NVIDIA GeForce RTX 3080 oraz 3080 Ti

MSI Creator Z17 z kartą graficzną NVIDIA GeForce RTX 3080 Ti

Karty graficzne NVIDIA RTX 3080 oraz 3080 Ti są obecnie najdroższymi układami, jakie wykorzystuje się w laptopach. To niezwykle wydajne konstrukcje, które bez problemu poradzą sobie z najnowszymi produkcjami przy najwyższych detalach.

Seria RTX 3080 obsługuje technologię Ray-Tracing i DLSS. Dzięki temu gry prezentują się świetnie oraz bardzo dobrze działają. Układy te posiadają 16 GB pamięci VRAM. Warto wiedzieć, że laptopowe karty graficzne oferują mniejszą wydajność, niż desktopowe odpowiedniki.

Laptopy z układami NVIDIA Ampere RTX 3080 i 3080 Ti są ogromnym wydatkiem. Często trzeba zapłacić około 10 tys. zł za taki sprzęt. Modele z najwyższej półki to cena nawet ponad 20 tys. zł. Mimo wszystko takie karty graficzne zostały stworzone dla najbardziej wymagających użytkowników.

Zalety

 • Topowa wydajność w programach użytkowych i grach
 • Obsługa technologi Ray-Tracing i DLSS
 • Świetna kultura pracy
 • Bardzo dobry stosunek zużytej energii do wydajności
 • 16 GB pamięci VRAM

Wady

 • Bardzo wysoka cena układów

NVIDIA GeForce RTX 3070 oraz RTX 3070 Ti – bardzo wydajne karty graficzne do laptopa z wyższej półki

ASUS ROG Flow X16 2022 z kartą graficzną NVIDIA GeForce RTX 3070 Ti

ASUS ROG Flow X16 2022 z kartą graficzną NVIDIA GeForce RTX 3070 Ti

Ranking kart graficznych w laptopach nie może obyć się bez topowych propozycji NVIDII. RTX 3070 i 3070 Ti to również karty graficzne z wyższej półki. Oferują świetne osiągi – takie układy wystarczą do rozgrywki przy najwyższych ustawieniach w najnowsze tytuły.

Jedynie płynność może być ograniczona przy rozgrywce w 4K. Mimo wszystko kupując laptopa z RTX 3070 nie trzeba przejmować się wydajnością. Karty z tej serii oferują 8 GB pamięci VRAM. Sprzęt poradzi sobie zarówno z grami, jak i programami użytkowymi.

Niestety w tym przypadku także za wydajność trzeba zapłacić naprawdę dużo. Laptopy z kartami NVIDIA GeForce RTX 3070 rozpoczynają się od około 5 do 6 tys. zł i wspierane są świetnymi pozostałymi podzespołami, takimi jak czołowe procesory Intela. Oczywiście bardziej rozbudowane modele to nawet dwukrotność tej ceny. Te karty graficzne są również idealnym wyborem dla naprawdę wymagającego gracza.

Zalety

 • Niezwykle wysoka wydajność – aż 8 GB VRAM
 • Możliwość rozgrywki w wysokiej rozdzielczości przy satysfakcjonującej płynności
 • Karty radzą sobie świetnie także w pracy
 • Technologie Ray-Tracingu oraz DLSS
 • Bardzo dobra kultura pracy

Wady

 • Wciąż naprawdę wysoka cena – nawet około 6 tys. zł za podstawowego laptopa z RTX 3070
 • Wydajność mimo wszystko mocno okrojona względem 3080

NVIDIA GeForce RTX 3060 oraz RTX 3060 Ti – niezwykle opłacalna i wydajna karta graficzna do laptopa

NVIDIA GeForce RTX 3060 oraz RTX 3060 Ti

Lenovo Legion 5 15ACH6H z kartą graficzną NVIDIA GeForce RTX 3060

Te modele kart graficznych zostały stworzone, by w naprawdę przystępnej cenie dostarczyć wydajność, która wystarczy do nawet najnowszych gier wideo na wysokich ustawieniach.

Mimo wszystko sprzęt jest ograniczony pod względem osiągów – RTX 3060 nie radzi sobie zbyt dobrze w rozdzielczości powyżej Full HD. Warto zwrócić uwagę także na mniej pamięci wbudowanej. RTX 3060 posiada “tylko” 6 GB VRAM. W tym przypadku ceny są już bardziej przystępne, można bez problemu znaleźć dość taniego laptopa, który sprawdzi się w najnowszych produkcjach.

Cena sprzętu z kartą NVIDIA RTX 3060 zaczyna się od około 4 do 4,5 tys. zł. Oczywiście są na rynku znacznie droższe, lepsze pod względem wydajności modele. Mimo wszystko tylko tyle wystarczy, by kupić satysfakcjonującego laptopa, który sprawdzi się w najnowszych grach oraz poradzi sobie z naprawdę wymagającymi programami i pracą.

Zalety

 • Naprawdę opłacalne karty graficzne – świetna wydajność w przystępnej cenie
 • 6 GB pamięci VRAM
 • Bardzo dobry wybór głównie do Full HD
 • Obsługuje technologie Ray-Tracingu oraz DLSS
 • Kultura pracy

Wady

 • Nie wystarczy do rozgrywki powyżej Full HD
 • Niektóre gry mogą okazać się zbyt wymagające na najwyższych ustawieniach

AMD Radeon RX 6800M, 6800S i 6850M XT – najwydajniejsze karty graficzne do laptopa od firmy AMD

AMD Radeon RX 6800M, 6800S i 6850M XT

ASUS ROG Strix G15 AE z kartą graficzną AMD Radeon RX 6800M

Ranking kart graficznych w laptopach musi również zawierać propozycje od konkurencji NVIDII, czyli AMD. RX 6800M i pochodne konstrukcje to bardzo dobre propozycja dla naprawdę wymagającego użytkownika.

Wyróżnia się tu topowa wręcz wydajność – cena niestety idzie z tym w parze. RX 6800 posiada 12 GB pamięci VRAM. Karta poradzi sobie z najnowszymi grami na najwyższych detalach.

Ceny laptopów z tymi układami graficznymi nie są wbrew pozorom tak duże. Za dobry sprzęt trzeba będzie zapłacić około 7 tys. zł. Koszt takiego sprzętu można porównać do modeli z kartami RTX 3070. Mimo wszystko RX 6800M oferuje wyższą wydajność.

Lepsze osiągi to duży plus, jednak cierpi tutaj kultura pracy. AMD nie posiada również technologii DLSS, co jest sporym minusem. Sprzęt obsługuje jednak Ray-Tracing oraz FSR i RSR – 2 autorskie technologie producenta, które zwiększają wydajność w grach.

Zalety

 • Porównywalna wydajność do RTX 3080 za niższą cenę
 • 12 GB pamięci VRAM
 • Sprzęt obsługuje technologie Ray-Tracing, FSR i RSR
 • Karta wystarczy do gry w rozdzielczości powyżej Full HD

Wady

 • Brak DLSS
 • Średnia kultura pracy

NVIDIA GeForce RTX 2080 Max-Q – topowa karta graficzna do laptopa z poprzedniej generacji

NVIDIA GeForce RTX 2080 Max-Q

ASUS ROG Zephyrus S z kartą graficzną NVIDIA GeForce RTX 2080 Max-Q

Karty graficzne z poprzedniej generacji wciąż są godnymi uwagi propozycjami – szczególnie dotyczy to RTX 2080. Ten model bez problemu poradzi sobie z najnowszymi grami AAA, np. przygodowymi grami akcji, w najwyższych detalach. Sprzęt obsługuje DLSS oraz Ray-Tracing.

Warto zwrócić uwagę na świetny stosunek jakości do ceny. Karta występuje głównie w starszych, gamingowych laptopach. Dobry model można kupić już za około 7 tys. zł – warto jednak zwrócić uwagę na używane propozycje.

NVIDIA GeForce RTX 2080 Max-Q to specjalna wersja karty graficznej, którą przygotowano dla laptopów. Charakteryzuje się ona niższym zużyciem energii przy zachowaniu satysfakcjonującej wydajności. Ta karta jest zdecydowanie propozycją dla wymagających – wciąż oferuje ogromne możliwości, mimo że pojawiła się kolejna generacja.

Zalety

 • Bardzo dobra wydajność w przystępnej cenie
 • Obsługa technologii DLSS i Ray-Tracing
 • Wersja Max-Q jest dedykowana dla laptopów – została perfekcyjnie przemyślana i przystosowana do takiego sprzętu
 • Kultura pracy

Wady

 • Ray-Tracing i DLSS działa gorzej, niż przy nowszej generacji
 • Nie wystarczy do grania z wszystkimi opcjami na Ultra w 4K

AMD Radeon RX 6600M oraz RX 6650M XT – świetny stosunek wydajności do ceny

AMD Radeon RX 6600M oraz RX 6650M XT

HP OMEN 16 z kartą graficzną AMD Radeon RX 6600M

Ranking kart graficznych w laptopach nie mógł obyć się także bez średniopółkowych propozycji. Radeon RX 6600M i RX 6650M to naprawdę wydajne propozycje, za które nie trzeba zapłacić tak wiele.

Laptopy z tymi układami zaczynają się już od około 4 do 4,5 tys. zł. Niektóre modele mogą być nawet tańsze. Niestety nie ma tu technologii DLSS. Sprzęt obsługuje Ray-Tracing, SRS, FRS – mimo wszystko efekt nie jest tak dobry, jak w przypadku kart od NVIDII.

Jeżeli szukasz gamingowego laptopa, który będzie przystępny cenowo, warto wziąć pod uwagę RX 6600M i RX 6650M. To bardzo opłacalne, świetnie wykonane układy graficzne. Mają porównywalne osiągi na przykład do RTX 2070 czy też delikatnie mniejsze od RTX 2080.

Zalety

 • Świetny stosunek ceny do wydajności
 • Obsługa Ray-Tracingu, SRS i FRS
 • Laptopy używane z tymi układami można kupić poniżej 4 tys. zł
 • Bardzo dobra kultura pracy
 • Energooszczędne układy

Wady

 • Brak DLSS
 • Niestety Ray-Tracing nie sprawdza się tu najlepiej – wydajność jest zbyt mocno ograniczana

Jak wybrać najlepszą kartę graficzną do laptopa? Zastanów się nad zastosowaniem sprzętu!

Najważniejsze przy zakupie laptopa jest jego zastosowanie. Na przykład do pracy biurowej w zupełności wystarczą podstawowe podzespoły oraz zintegrowany układ graficzny. Można wtedy zdecydować się na laptopy z Intel UHD Graphics lub AMD Radeon Vega itd. Mimo wszystko modele z dedykowanymi kartami graficznymi oferują znacznie większe możliwości. Tutaj również można zauważyć pewien podział.

Niektóre laptopy gamingowe służą dla standardowego użytkownika – są one średniopółkowe. Jeżeli chcesz grać nawet w najnowsze produkcje w Full HD przy bardzo wysokich detalach, możesz wybrać na przykład sprzęt z RTX 3060. Bez problemu taka karta graficzna wystarczy. Należy zauważyć, że nie zawsze warto przepłacać.

Najbardziej wymagający użytkownicy docenią jednak możliwości topowych kart graficznych i laptopów, które je posiadają. Takie propozycje, jak NVIDIA RTX 3080 lub RTX 3080 Ti są skierowane dla osób z ogromnym budżetem. Można grać w dowolną produkcję przy rozdzielczości powyżej Full HD – na przykład 4K

WARTO PRZECZYTAĆ:

Intel wprowadza ich najmocniejszy procesor Core i9 do laptopów
“Najlepszy gamingowy procesor do laptopów jaki kiedykolwiek stworzono” – tak producent zapowiada wprowadzenie najmocniejszych procesorów serii i9 do komputerów przenośnych. Odkąd Intel przedstawił w zeszłym
Najlepsze laptopy do gier w 2019 roku - który wybrać? Najlepsze laptopy do gier w 2019 roku – który wybrać?
Laptop do gier dla niektórych może zabrzmieć jak oksymoron. W końcu do gier przeznaczone są w dużej mierze komputery osobiste, a w laptopach chodzi o
jak zadbać o laptopa Jak zadbać o żywotność laptopa?
Laptopy nie są tak wytrzymałe, jak komputery osobiste – ciągle je przenosimy, przechowujemy w różnych miejscach, zamykamy i otwieramy. Mają tendencję do szybszego psucia się,
Udostępnij

Administrator

Nasza redakcja składa się z zapalonych pasjonatów gamingu i technologii. Każdy ma swoją niszę, dzięki czemu razem możemy zaproponować Wam szeroki przekrój eksperckich materiałów. Dzielimy się najświeższymi wiadomościami, recenzjami i poradami, aby nasi czytelnicy byli na bieżąco z tym, co najważniejsze w świecie techu i gier.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *