Kiedyś niezbędne, a teraz już trochę zapomniane. Antywirusy wciąż się mają dobrze i co najważniejsze: wbrew obiegowej opinii ich przydatność w żaden sposób nie zmalała. Porządny antywirus wciąż podwyższy wasz poziom bezpieczeństwa i będzie lepszy niż cokolwiek wbudowanego w Windows lub inne systemy operacyjne. W takim razie, jaki antywirus wybrać w 2024 roku? Sprawdź nasz ranking antywirusów i wybierz swój!
Ranking antywirusów. Zobacz, jakie programy warto znać!
Kilka słów wstępu, zanim przejdziemy do przedstawienia najlepszych antywirusów w 2024 roku. W poniższym zestawieniu zamieściliśmy nie tylko najpopularniejsze marki. Znajdziecie w nim również kilka wschodzących gwiazd na rynku ochrony urządzeń, które wg nas warto mieć na uwadze. Warto również pamiętać, że najlepsze antywirusy są płatne, aczkolwiek na Techpolska.pl znajdziecie również ranking darmowych antywirusów.
Po rankingu odpowiemy na najważniejsze pytania i przedstawimy, co powinien zapewniać dobry antywirus, na wypadek samodzielnych poszukiwań. Tym samym zapraszam do rankingu najlepszych antywirusów!
Bitdefender Antivirus
Ranking antywirusów zaczynamy od prawdziwego klasyka, który dostępny jest na komputery osobiste od bardzo dawna. Z tego samego powodu może być mniej znany wśród młodszych użytkowników. Bitdefender zapewnia skanowanie w czasie rzeczywistym nazwane Virush Shield oraz automatycznie skanowanie, gdy komputer znajdzie się w stanie bezczynności.
Wielbicieli cyfrowych rozrywek ucieszy tryb gamingowy, który zadziała przy każdej aplikacji pełnoekranowej. Tryb gamingowy optymalizuje pracę antywirusa w celu możliwie najmniejszego wpływu na pracę komputera podczas gry.
Bitdefender skupia się na prostocie i minimalistycznym interfejsie użytkownika. Z jednej strony to zaleta, gdyż nie zajmuje dużo zasobów komputera. Z drugiej strony może doprowadzić do pewnej nieczytelności: pełny skan dysku wybiera się z menu kontekstowego w Windowsie (kliknięcie prawym przyciskiem myszy ikony dysku), a nie z poziomu antywirusa.
Plusy
- W miarę tani, z darmową wersją.
- Zoptymalizowany tryb gamingowy.
- Nie zajmuje wielu zasobów komputera.
Minusy
- Interfejs mógłby być czytelniejszy.
Avast Free Antivirus
“Baza wirusów została zaktualizowana” – kilkanaście lat temu to zdanie było niezłym memem wśród społeczności. To bardzo ważna informacja, ale Avast miał tendencje do ogłaszania tego głośno. Bardzo głośno. Głośniej niż jakikolwiek dźwięk dobiegający właśnie z komputera, co przyprawiało użytkowników o miniaturowy zawał. Na szczęście te czasy już minęły, a Avast wciąż może poszczycić się miejscem w rankingu antywirusów.
Avast proponuje dwie wersje: darmową (nazwa w nagłówku) i płatną (Avast Premium Security). Możecie bez problemu zdecydować się na pierwszą wersję do użytku typowo domowego. Avast zapewnia filtry antywirusowe, antyszpiegowskie, antyphishingowe i przeciw szkodliwemu oprogramowaniu. W komplecie proponuje jeszcze menedżer haseł, programy do ratowania dysków twardych i aplikację do aktualizacji zainstalowanych oprogramowań. Czy Avast ochroni iPhone przed wirusami? Nie tylko iPhone, gdyż ma też wersje na smartfony z Androidem.
Czy w takim razie warto zainstalować Avast? Niestety nie mogę odpowiedzieć jednoznacznie twierdząco. Avast w swojej historii ma przypadki sprzedaży danych swoich klientów do firm dostarczających reklamy (np. Google). Firma twierdzi, że już tego nie robi, ale czy można im ufać? Na to pytanie musicie odpowiedzieć sobie sami.
Plusy
- W pełni darmowy.
- Mnóstwo dodatkowych sposobów ochrony urządzeń.
Minusy
- Potwierdzone przypadki sprzedaży danych swoich klientów.
Norton Antivirus
Norton Antivirus to kolejny bardzo znany program, może nawet najbardziej znany. Antywirus jest w rzeczywistości tylko częścią wielkiego pakietu ochronnego zapewnianego przez firmę Norton, ale może być kupiony osobno.
Norton stosuje ochronę przez sprawdzanie plików w środowisku wirtualnym (emulacji), w której zamyka każdy plik na milisekundy w momencie otwarcia. To sprawia, że każdy plik jest sprawdzany na bieżąco, w mgnieniu oka. Stosuje również uczenie maszynowe, które ma na celu automatycznie rozwijać znajomość bazy wirusów i reagować, gdy jakiś plik okaże się niebezpieczny.
Plusy
- Duży pakiet pełen możliwości dostosowania do potrzeb użytkownika.
- Uznana marka z długim doświadczeniem w ochronie antywirusowej.
Minusy
- Mimo wszystko może trochę spowalniać komputer. Szczególnie jeśli zdecydujecie się na więcej aplikacji, niż sam antywirus.
Kaspersky Antivirus
Odnoszę wrażenie, że każdy antywirus da się przedstawić jako znany program. Kaspersky również ma w tym swój udział, gdyż kiedyś był często dodawany na płytach do gazet lub przy zakupie komputerów. Ten sposób dystrybucji może się już wydawać archaiczny, ale Kaspersky świetnie sobie radzi na rynku, oferując wersją płatną i bezpłatną.
Wersja darmowa dostarczy wam wszystkiego, co potrzebne do ochrony: bezpieczeństwo przed wirusami i sprawdzanie maili (i załączników). W wersji premium dostaniecie również ochronę rodzicielską, ochronę płatności online i wbudowany VPN.
Plusy
- Po prostu dobry program.
- Ciekawa oferta premium.
Minusy
- Niestety wersja bezpłatna jest bardzo ograniczona.
Panda Dome
Antywirus Panda Dome (Kopuła Panda) docelowo umieszcza użytkownika pod kopułą ochronną, która nie przepuści żadnego wirusa. Czemu panda? Na rynku oprogramowania jest bardzo popularne nawiązywanie nazwą do ciekawych zwierzątek, przez co program wyda się sympatyczniejszy. Nie jest to zresztą jedyna taka pozycja w rankingu antywirusów, ale do tego jeszcze dojdziemy.
Panda Dome zapewnia protekcję antywirusową w czasie rzeczywistym niezależnie od wykonywanych przez użytkownika czynności. Również podczas grania, w którym nie będzie przeszkadzać dzięki odpowiedniej optymalizacji. Panda Dome sprawdzi również twoje dyski USB, a w razie potrzeby pomoże uratować komputer swoim zestawem ratunkowym.
Plusy
- Lekki, ale konkretny program antywirusowy.
- Panda rescue kit do ratowania swojego komputera w nagłych przypadkach.
Minusy
- Brak darmowej wersji na komputery Mac. Czy to dlatego, że to najlepszy antywirus na Mac OS? Niestety nie da się tego tak prosto stwierdzić.
McAfee Total Protection
Wiecie, skąd się wzięła nazwa McAfee Total Protection? Od Johna McAfee, który już w 1987 roku założył firmę tworzącą oprogramowanie, nazwaną oczywiście od swojego nazwiska. Firma osiągnęła sukces przez wydanie pierwszego na komputery osobiste oprogramowania antywirusowego. Tego, który właśnie opisujemy. Sam John to bardzo ciekawa postać, jednak jest nam w tym momencie nie po drodze, gdyż z funkcji prezesa zrezygnował jeszcze w 1994 roku.
McAfee Total Protection to oprogramowanie, które dobrze sobie radzi z blokowaniem wszelkich szkodliwych robaków, które mogą chcieć zainfekować wasz komputer. Bez problemu blokuje wirusy i szkodliwe oprogramowanie szpiegowskie. Czy ma jakieś minusy? Przynajmniej w wersji darmowej instalator jest łączony z “gratisowym” oprogramowaniem, które zaśmieca komputer.
Plusy
- Najstarszy program antywirusowy na rynku.
- Największe doświadczenie ze wszystkich programów.
Minusy
- Instalator łączony z dodatkowym niechcianym oprogramowaniem.
Avira Antivirus
Avira to następna firma mająca w portfolio wiele lat doświadczeń. Ich oprogramowanie antywirusowe Avira Antivirus w wersji darmowej zapewni podstawową ochronę przeciwko wszelkim wirusom, trojanom i szkodliwemu oprogramowaniu. W wersji płatnej otrzymacie również ochronę skrzynek mailowych i ochronę podczas przeglądana Internetu.
Avira niestety jest również kolejnym programem pełnym dodatkowych programów podczas instalacji. Część z nich należy do większego pakietu (np. Avira Phantom VPN), a część może być kompletnie różna. Wielu ludziom to może przeszkadzać.
Plusy
- Dobra podstawowa ochrona.
- Możliwość poszerzenia ochrony przez inne programy tej samej firmy.
Minusy
- Instaluje dodatkowe programy.
Windows Defender
Wielu może zaskoczyć obecność Windows Defender w rankingu antywirusów. W końcu jest to program domyślnie dostarczany i instalowany razem właśnie z systemem Windows. Z tego powodu ludzie raczej nie szukają możliwości jego instalacji, a pytają… jak wyłączyć Windows Defender.
Prawda jest jednak taka, że w 2024 roku to świetny dodatek i wielu użytkownikom Windowsa może wystarczyć. Przyjrzyjmy się jego zaletom i wadom.
Plusy
- Nie musisz instalować zewnętrznego oprogramowania.
- Częste aktualizacje.
- Niskie zużycie zasobów. Właściwie nie sposób wyodrębnić od Windowsa samego w sobie.
- Ochrona w czasie rzeczywistym podczas używania komputera.
Minusy
- Ograniczone funkcje względem zewnętrznych programów. To tylko podstawowa ochrona.
- Problemy z kompatybilnością. Może sprawiać problemy, jeśli będzie działał równocześnie z zewnętrznym antywirusem.
AVG AntiVirus
Uwierzycie, że AVG AntiVirus to już dziesiąta propozycja w rankingu antywirusów na 2024 rok? Najlepsze jest to, że nie jest ostatnia, gdyż zostawiliśmy sobie pewne ciekawe programy na koniec. Co takiego znajdziecie w AVG AntiVirus?
Podstawową ochronę przed wirusami i szpiegującym oprogramowaniem, niskie użycie zasobów, ciągłą pracę w tle w celu szukania zagrożeń. Dodatkowo codziennie aktualizowana baza wirusów. Każda interakcja urządzenia z internetem jest monitorowana tak, żeby nic niezauważonego nie przeszło.
Plusy
- Dobre podstawowe narzędzie.
Minusy
- Męczące zachęty do kupna pełnej wersji.
ESET NOD32 Antivirus
Ranking antywirusów nie byłby pełen, gdybyśmy nie napisali o ESET NOD32 Antivirus. Czemu? Dla wielu osób to wprost jeden z najlepszych antywirusów, który polecą w ciemno. Jest w pełni wolny od reklam i dodatkowych programów w instalatorze. Nie potrzebuje internetu do pracy. Nie trzeba się nawet rejestrować, żeby przez 30 dni go sprawdzić kompletnie za darmo.
I tu być może pojawia się jeden z największych minusów: Nie ma żadnej okrojonej, ale darmowej wersji, w dodatku może wydawać się dosyć drogi. Z drugiej strony to jeden z najlepiej działających antywirusów, który jest praktycznie niezauważalny pod względem obciążenia systemu.
Plusy
- Absolutna światowa czołówka pod względem jakości.
- Brak reklam.
- Nie zmusza do instalacji innego oprogramowania.
- 30 dni na sprawdzenie.
Minusy
- Brak darmowej wersji.
- Tylko na komputery z Windowsem lub Mac.
Ranking antywirusów: najczęściej zadawane pytania
Jeśli jeszcze nie wiecie, jaki antywirus zainstalować, mamy dla was zestaw odpowiedzi na najpopularniejsze pytania, który mamy nadzieję, pozwolą rozwiać resztkę wątpliwości. Jeśli macie jakieś pytanie, którego nie ma w zestawieniu, koniecznie dajcie znać w komentarzach!
Czy istnieją antywirusy na telefon?
Tak, oczywiście. Istnieją nawet darmowe antywirusy na telefon!
Co powinien zapewniać dobry antywirus?
To jest bardzo ciekawe pytanie. Dobry antywirus będzie mieć następujące funkcje:
- ochrona (skanowanie) w czasie rzeczywistym.
- wykrywanie i usuwanie złośliwego oprogramowania. Najlepiej bez zbyt dużej ingerencji w pracę użytkownika.
- firewall – dobry antywirus będzie miał wbudowaną funkcję firewalla. Można jednak zainstalować osobny firewall lub używać wbudowanego w system.
- ochrona sieci. Powinien blokować potencjalnie złośliwe strony, bronić przed phishingiem i niechcianymi instalacjami złośliwego oprogramowania.
- ochrona poczty email. Powinien skanować załączniki w poszukiwaniu możliwych do przeoczenia zagrożeń.
- automatyczne aktualizacje. Nie chodzi nawet o updaty oprogramowania samego w sobie, ale o uaktualnienia baz wirusów.
- ochrona prywatności. Powinien zarządzać prywatnością i kontrolować kamerkę i mikrofon. Mile widziane są również dodatkowe opcje pokroju menedżera haseł.
- optymalizacja wydajności. Skuteczny antywirus może pomóc z wydajnością komputera, ale przede wszystkim nie powinien go spowalniać.
- łatwość obsługi. Antywirusy mają sporo opcji, które nie należą do łatwych do zrozumienia. Porządny antywirus powinien być zaprojektowany w taki sposób, żeby unikać takich sytuacji.
- obsługa klienta. Skoro już płacisz za antywirus, ten powinien mieć pomoc techniczną gotową pomóc w każdej sytuacji.
Jak chronić smartfona?
Można śmiało powiedzieć, że w taki sam sposób, co komputery. Wiele w przytoczonych antywirusów ma również aplikacje na telefony i to niezależnie od tego, czy mówimy o smartfonach z Androidem, czy iPhonach. Sprawdźcie sami, jaki jest najlepszy antywirus na iPhone.
Czy antywirus ochroni moje dane przed zagrożeniami w internecie?
W dzisiejszym świecie antywirus może nie wystarczyć. Ciekawym rozwiązaniem może być kupno programu VPN, który szyfruje wasze dane i zabezpiecza je przed wyciekiem i profilowaniem. Wirtualna sieć prywatna (VPN – Virtual Private Network) tworzy wirtualny “tunel”, w którym zamyka wasze dane, przez co te są niedostępne dla nikogo z zewnątrz.
Najlepsze kompleksowe rozwiązania VPN mają często w swoich pakietach również programy antywirusowe. Dobrym przykładem mogą tutaj być bardzo znane NordVPN i SurfShark VPN.
Ranking antywirusów – podsumowanie
Jak sami widzicie, rynek antywirusów jest bardzo bogaty. Zagrożenia związane z obecnością pojawiły się na tyle szybko, że wiele firm ma doświadczenie w ochronie od lat 90.! Mimo wszystko, jeśli dobrze znacie swoje potrzeby, nie powinniście mieć problemów, wybrać program z rankingu antywirusów na 2024 rok.
WARTO PRZECZYTAĆ: