Czy urządzenia mobilne są narażone na ataki cyberprzestępców? Patrząc na liczbę ofiar hakerów wśród użytkowników telefonów, wydaje się, że ryzyko z każdym rokiem wzrasta. Czy urządzenia z iOS potrzebują antywirusa? Sprawdź, w jaki sposób możesz chronić swój iPhone.
iPhone – zabezpieczenia systemowe
Firma Apple, w trosce o swoich klientów posiada własne pakiety zabezpieczeniowe. Nie są to jednak specjalne, firmowe aplikacje antywirusowe. Ochrona jest aktualizowana na bieżąco, w momencie pobierania nowej wersji systemu operacyjnego. Oprócz tego producent zaleca użytkownikom skorzystanie z opcji wzmacniających ochronę, są to:
- dwupoziomowe uwierzytelnianie
- pobieranie aplikacji wyłącznie z AppStore i unikanie innych źródeł
- ustalenie skomplikowanych i trudnych do rozszyfrowania haseł
- dodatkowe zabezpieczenia wykorzystujące kod
- ustawienie alertów
Jak widać, firma Apple oferuje pewne rozwiązania chroniące urządzenie mobilne przed atakiem wirusów. Czy jednak są one wystarczające?
iPhone – czy jest narażony na atak hakerski?
W porównaniu do innych urządzeń osobistych, iPhone wydaje się być bardziej narażony na ataki hakerów, a dzieje się tak z dwóch powodów. Po pierwsze, sprzęt marki Apple jest droższy i bardziej prestiżowy, więc cyberprzestępcy nastawiają się na cenniejsze dane, w końcu atakują bogatszych użytkowników. Po drugie, szansa na posiadanie zabezpieczenia przez użytkownika iPhone’a jest mniejsza, skoro sam producent sprzętu nie rekomenduje pobierania dodatkowego oprogramowania antywirusowego. Cyberprzestępca może więc wykraść dane osobiste, które nie są zabezpieczone.
iPhone – jak wybrać program antywirusowy?
Program antywirusowy, aby w ogóle był w stanie działać poprawnie na telefonach marki Apple, musi być zintegrowany z systemem operacyjnym. Aktualizacje na urządzenia z iOS pojawiają się bardzo często, dlatego w pierwszej kolejności musimy sprawdzić, czy program antywirusowy będzie kompatybilny z najnowszą wersją systemową. Przydatną, choć często pomijaną funkcją antywirusa jest skaner kodów QR. Ochrona antywirusowa firmy G DATA skanuje każdy kod QR i neutralizuje szkodliwe dane, zanim zdążą przedostać się do systemu. Uwzględniając podstawowe urządzenia zabezpieczające, należy sprawdzić, czy program antywirusowy posiada ochronę w czasie rzeczywistym i dodatkowe zabezpieczenia przed phishingiem.
Antywirus na iPhone – kontrola rodzicielska?
Z myślą o bezpieczeństwie najmłodszych, warto zwrócić uwagę na funkcję blokady rodzicielskiej. Nastoletni użytkownik, nawet bardzo obyty w świecie nowych technologii jest narażony na szkodliwe treści. Nie dotyczy to wyłącznie złośliwych linków i programów szpiegujących, ale chociażby pornografii. Antywirus iPhone marki G DATA jest wyposażony w moduł kontroli rodzicielskiej, który pozwala blokować niepożądane strony. Dzięki temu dziecko może bezpiecznie poruszać się w środowisku cyfrowym. Zachęcamy do skorzystania z naszego programu antywirusowego.
WARTO PRZECZYTAĆ: