Bezpieczeństwo podczas poruszania się w Internecie jest niezwykle ważną kwestią. Nawet najostrożniejszym osobom wystarczy chwila nieuwagi, by za pomocą jednego kliknięcia niechcący zainfekować komputer. Warto więc zaopatrzyć się w dobry program antywirusowy, który zapewni ochronę przed potencjalnymi zagrożeniami. Jakie powinien mieć cechy?

#1 Ochrona w czasie rzeczywistym

Elementarną i najważniejszą funkcją programu antywirusowego jest monitorowanie działania urządzenia. Dobry antywirus na bieżąco analizuje działania użytkownika, sprawdza odwiedzane strony internetowe, pobrane pliki i uruchamiane aplikacje. Jeśli wychwyci niepokojący sygnał, natychmiastowo blokuje potencjalne zagrożenie. Najlepsze programy antywirusowe potrafią rozpoznać i zneutralizować różne rodzaje szkodliwych oprogramowań, w tym konie trojańskie, wirusy, oprogramowania śledzące (spyware), rejestrujące działanie klawiatury (keyloggery), wyświetlające niepożądane reklamy (adware), a także coraz popularniejsze oprogramowanie ransomware. Ten typ zagrożenia wiąże się z zainfekowaniem urządzenia i zaszyfrowaniem znajdujących się na nim plików. Użytkownik ma zablokowany dostęp do systemu komputerowego, a by go odzyskać musi zapłacić adresatowi. By ograniczyć ryzyko wystąpienia tego rodzaju zagrożenia, należy dodatkowo uważać na następujące czynniki:

  • załączniki w mailach pochodzące od fałszywych adresatów,
  • awarie wtyczek lub przeglądarki, podczas których do systemu może zostać wgrane szkodliwe oprogramowanie.

Szczegóły znajdziesz w rankingu programów antywirusowych na KwestiaBezpieczeństwa.pl

#2 Skaner

Dobrej jakości antywirus posiada także funkcję skanera. Za jego pomocą można przeskanować cały dysk twardy lub konkretne foldery bądź pliki. Antywirus powinien być w stanie znaleźć i unieszkodliwić zainfekowane elementy, zanim spowodują one szkody. Skanowanie można uruchomić ręcznie, a wiele antywirusów posiada również opcję regularnego automatycznego skanowania, np. raz w tygodniu. Przy pomocy tej opcji da się sprawdzić podpinane do komputera urządzenia zewnętrzne, takie jak pendrive’y, karty pamięci i przenośne dyski twarde.

#3 Firewall

Firewall to zapora ogniowa, czyli usługa filtrująca przychodzący i wychodzący ruch sieciowy na naszym adresie IP. Zapewnia ona neutralizowanie potencjalnych zagrożeń. Może stanowić część antywirusa lub być osobnym programem. Firewall skupia się na monitorowaniu całego ruchu sieciowego generowanego przez konkretne urządzenie. Jeśli uzna program za zaufany, pozwala mu na swobodne wysyłanie i odbieranie danych, a gdy widzi program potencjalnie niebezpieczny – blokuje ruch. Użytkownik ma możliwość określenia listy zaufanych programów.

#4 Ochrona skrzynki pocztowej

Prywatne e-maile zawierają wiele poufnych i wrażliwych informacji, dlatego muszą zostać objęte dodatkową ochroną. Dobry program antywirusowy posiada funkcję zwiększania bezpieczeństwa skrzynki pocztowej. Wśród praktycznych narzędzi można wymienić filtr antyspamowy, który zauważa niechciane wiadomości i przenosi je do oddzielnego folderu. Antywirus może też ułatwić ochronę przed phishingiem. Oszuści korzystający z tej metody podszywają się np. pod banki czy firmy kurierskie i nakłaniają odbiorcę do pobrania zainfekowanego pliku lub wejścia na fikcyjną stronę transakcyjną banku. Jeśli misja się powiedzie, przestępca zyskuje dostęp do konta bankowego ofiary. Programy antywirusowe powinny więc posiadać funkcję skanowania załączników oraz linków umieszczonych w wiadomościach i wychwytywać niebezpieczne elementy.

#5 Aktualny i wydajny program antywirusowy

Program antywirusowy może pochwalić się skutecznością wtedy, gdy jego baza zagrożeń jest aktualna. Nowe zagrożenia pojawiają się każdego dnia, dlatego należy korzystać z programu, który aktualizuje na bieżąco bazę wirusów i niebezpiecznych aplikacji. Antywirus działa w tle, gdy użytkownik korzysta z komputera i nie powinien w żaden sposób wpływać negatywnie na wydajność urządzenia. Najlepsze programy antywirusowe to więc takie, które działają w sposób niezauważalny i umożliwiają komfortową pracę.



Administrator

Nasza redakcja składa się z zapalonych pasjonatów gamingu i technologii. Każdy ma swoją niszę, dzięki czemu razem możemy zaproponować Wam szeroki przekrój eksperckich materiałów. Dzielimy się najświeższymi wiadomościami, recenzjami i poradami, aby nasi czytelnicy byli na bieżąco z tym, co najważniejsze w świecie techu i gier.

Udostępnij

WARTO PRZECZYTAĆ:

mentzen kryptowaluty “Przekręt na Mentzena”. Analitycy ostrzegają przed nową akcją oszustów
Specjaliści z G Data biją na alarm: w sieci pojawił się nowy, całkiem sprytny przekręt. W rolach głównych Sławomir Mentzen, polityk Konfederacji, oraz kryptowaluty. Oszuści
signal nazwa użytkownika Signal wprowadza nazwy użytkownika. Już nie trzeba dzielić się numerem telefonu
Do tej pory, aby skontaktować się z kimś przy użyciu Signala, trzeba było podać mu swój numer telefonu. Twórcy popularnego komunikatora zdecydowali się to zmienić,
nordvpn specjalna oferta techpolska NordVPN nawet do 70% taniej ze specjalną ofertą dla czytelników TechPolska! Nie przepłacaj i zyskaj kupon na 3 miesiące za darmo
Nie ma w naszej działalności lepszych momentów niż te, w których możemy zaoferować naszym czytelnikom coś specjalnego. Dlatego bardzo się cieszymy, że NordVPN, lider na

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *