Termin “firewall” nie powinien być obcy dla użytkowników komputerów, a od jakiegoś czasu również smartfonów. Oczywiście znajomość pojęcia, nie sprawia, że wiemy, co tak naprawdę znaczy. Co to jest firewall i jak działa? Ta wiedza pozwoli wam go dostosować do swoich potrzeb.

Z tego artykułu dowiecie się:

  • Co to jest firewall?
  • Jakie są rodzaje zapory?
  • Jak działa firewall?
  • Jak skonfigurować firewall?
  • Czy warto używać firewall?
  • Czy firewall spowalnia mój komputer?

Co to jest firewall?

Firewall to system bezpieczeństwa, który kontroluje przychodzący i wychodzący ruch sieciowy, na podstawie wyznaczonych wcześniej reguł. W skrócie: firewall dopuści cały ruch, który nie został zakazany przez przyjęte ustawienia, w celu ochrony przed nieautoryzowanym dostępem.

Firewall istnieje w kilku wersjach:

  • Sprzętowy firewall (hardware firewall).
  • Programowy firewall (software firewall).
  • Kombinacja obu wersji.

Sprzętowy firewall z reguły będzie się mieścił między komputerem a internetem, a programowy będzie zainstalowany na waszym urządzeniu. To ten ostatni najpewniej kojarzycie, za sprawą firewalla wbudowanego w system operacyjny Windows.

Sprzętowy firewall – co to jest?

Jak już napisaliśmy wyżej, sprzętowy firewall to urządzenie umieszczone między internetem a komputerem. Jego działanie jest dokładnie takie same jak firewalla zainstalowanego na urządzeniach końcowych. Różnica tkwi w fakcie, że dzięki sprzętowemu firewallowi możecie za pomocą jednego urządzenia wprowadzić te same zasady dla każdego końcowego użytkownika jednej sieci.

Sprzętowy firewall to bardzo wartościowe narzędzie, aczkolwiek raczej do użycia na większą skalę, np. w firmie. W ten sposób jedno urządzenie zapewni bezpieczeństwo wszystkim. Prywatnie w domu będzie raczej nieopłacalny, znacznie lepszą opcją może być programowy firewall.

Firewall programowy – co to jest?

Firewall programowy to program zabezpieczający, który został zaprojektowany do tego, żeby zostać zainstalowany na komputerze lub smartfonie w celu zapewnienia ochrony. Są bardzo ważną częścią całościowej ochrony swoich urządzeń, z reguły są również już bazowo instalowane, jak np. w Windowsie.

Programów typu firewall jest na rynku całe mnóstwo, podobnie jak i programów antywirusowych. Również podobnie znajdziecie wiele darmowych. Pamiętajcie jednak, żeby wybrać program dopasowany do waszego systemu operacyjnego (Windows, macOS, Linux, Android).

Trzeba jednak pamiętać, że firewall to tylko jedna składowa część ochrony. Nie zadziała, jeśli atakujący otrzyma dostęp do komputera np. za pomocą phishingu.

Jak działa firewall?

Działanie firewalla opiera się na sprawdzaniu każdego przychodzącego i wychodzącego pakietu i przyrównywanie go do określonych wcześniej reguł. Jeśli pakiet pasuje do zasad, zostanie przepuszczony. Jeśli jest kompletnie obcy (nie pasuje do żadnej reguły), zostanie zablokowany.

Możliwość kontroli ruchu dokładnie co do określonych przez człowieka zasad sprawia, że firewall to bardzo potężne narzędzie. To właśnie dzięki możliwości konfiguracji pod siebie możemy bez problemu zablokować ruch z nieznanych źródeł, którym nie ufamy lub dopuścić ruch ze znanej nam strony, jeśli jesteśmy pewni bezpieczeństwa.

Jak skonfigurować firewall?

Skonfigurować firewall można na wiele sposobów: na podstawie adresu IP, numeru portu, czy rodzaju danych. Za pomocą firewalla można zablokować cały ruch do i z konkretnych stron internetowych, które są niebezpieczne. To sprawia, że dostęp do waszych urządzeń jest utrudniony dla hakerów i wszelkich niechcianych programów, jak trojany i wirusy.

Konfigurując firewall, musicie określić zestaw zasad i reguł, co ma zostać dopuszczone, a co zablokowane. Zasady używane przez firewall mogą być proste lub złożone (a nawet bardzo złożone). Prosta reguła będzie dopuszczać lub blokować ruch z konkretnych IP. Bardziej złożona reguła może sprawdzać konkretny rodzaj ruchu i na tej podstawie dopuszczać lub blokować ruch z konkretnym IP.

Prawidłowe skonfigurowanie firewalla może zająć trochę czasu, jednak warto się porządnie skupić nad tym zadaniem. Bardzo ważne jest zachowanie umiaru: zablokowanie zbyt wielu rzeczy może sprawić, że używanie internetu będzie utrudnione. Podobnie, jeśli za bardzo poluzujecie ochronę, stajecie się podatni na ataki z zewnątrz. Źle skonfigurowany firewall blokuje dostęp prawidłowy ruch i spowolni pracę całej sieci.

Jednocześnie warto pamiętać, że nawet podstawowa (domyślna) konfiguracja zapewni ci lepszą ochronę przed zagrożeniami, o których nawet nie masz pojęcia.

Rodzaje firewalla

Firewalle występują w trzech głównych rodzajach:

  • Filtr pakietów (packet filter) – Każdy przychodzący i wychodzący pakiet jest porównywany z zestawem zasad i na tej podstawie blokowany lub przepuszczany. Najbardziej podstawowy typ firewalla, ale bardzo efektywny.
  • Firewall z pełną kontrolą (Stateful inspection firewall) – Ten firewall patrzy nie tylko na pakiety, ale również na stan połączenia. Jest bardziej efektywny, ale też bardziej skomplikowany i wymaga większych zasobów. Z tych powodów używany raczej w większych organizacjach.
  • Bramka na poziomie aplikacji (application-level gateway) – sprawdza każdy pakiet przeznaczony dla chronionych sieci. Bardziej efektywny od poprzednich dwóch, aczkolwiek wymaga jeszcze lepszej konfiguracji i większych zasobów.

Czy warto używać firewalla?

Jeśli zależy ci na bezpieczeństwie twoich urządzeń to warto. Jak już wspomniałem wcześniej, producenci oprogramowania dążą do tego, żeby firewall był bazowo wbudowany w ich systemy.

Jednocześnie warto pamiętać, że firewall to tylko jeden program i nie zapewni nam pełnego bezpieczeństwa. Przede wszystkim trzeba wyrobić w sobie nawyk używania silnych i trudnych do złamania haseł. Niedoświadczeni użytkownicy powinni również uzupełnić swój system o program antywirusowy. Jeśli chcecie się dowiedzieć, który antywirus jest dobry, przeczytajcie nasz ranking darmowych antywirusów.

Zalety używania firewalla

Jakie są zalety używania firewalla?

  • Chroni twój komputer przed zewnętrznymi zagrożeniami.
  • Pozwala kontrolować, kto ma dostęp do twojej sieci internetowej. To nie tylko blokowanie konkretnych danych, to ograniczenie używania twojej sieci przez nieautoryzowanych użytkowników (np. gości).
  • Firewall można użyć, żeby monitorować i logować aktywność sieciową. To jest bardzo przydatne przy robieniu audytów i rozwiązywaniu problemów.

Wady używania firewalla

Chociaż domyślnie używania firewalla będzie zawsze przynosić zalety, mogą jednak mieć też pewne małe wady:

  • Mogą blokować prawidłowy ruch, jeśli są źle skonfigurowane.
  • Mogą spowalniać działania sieci. Firewall musi sprawdzić cały przechodzący przez sieć ruch. To normalne, że może wpłynąć na prędkość działania internetu.
  • Firewall to tylko jedna część systemu ochronnego i może zostać pominięty przez hakerów.

Czy firewall spowalnia mój komputer?

Jest to możliwe. Firewall, tak jak każdy inny program, używa części wbudowanej pamięci do działania, a z racji tego, że działa cały czas w tle, będzie zajmować pamięć cały czas. Warto jednak zwrócić uwagę na to, że dobrze skonfigurowany firewall powinien działać wręcz niezauważenie dla użytkownika.

Co to jest firewall? – podsumowanie

Firewall to program, który zabezpiecza nasze urządzenia przez kontrolę tego, co jest wysyłane do internetu i pobierane z sieci. Osobista konfiguracja może być ponad siły wielu użytkowników, jednak nie ma się co zrażać z tego powodu – nawet w podstawowej (domyślnej) konfiguracji jest to bardzo wartościowy program, który warto mieć.

Warto pamiętać, że firewall to tylko narzędzie. Najważniejszym ogniwem ochrony urządzeń jest użytkownik i jego zachowania. Ostatecznie to na użytkowniku ciąży takie używanie sieci, żeby nie narazić się na niebezpieczeństwo i używanie trudnych do złamania haseł. Niedoświadczeni użytkownicy powinni swoją ochronę uzupełnić o program antywirusowy.

WARTO PRZECZYTAĆ:

vpn na telewizor lg Jaki VPN na telewizor LG warto wybrać i dlaczego?
Dla osób, które chcą cieszyć się swobodą przeglądania treści oraz korzystania z internetowych serwisów VOD bez ograniczeń na telewizorze LG, najlepszym rozwiązaniem będzie VPN. Dzięki
canal+ Canal+ z gigantyczną karą. Klienci mogą starać się o odszkodowanie!
Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów od pewnego czasu ma ręce pełne pracy! Co chwila słyszymy, że nakłada kary na firmy, które nie do końca były
surfshark antivirus Surfshark Antivirus – recenzja antywirusa od znanego dostawcy VPN!
Surfshark VPN, jak przystało na „prawdziwego” rekina w nazwie, rynek oprogramowań VPN wziął szturmem. W recenzji chwaliliśmy go za stosowanie dojrzałych rozwiązań i fakcie, że
Udostępnij

Administrator

Nasza redakcja składa się z zapalonych pasjonatów gamingu i technologii. Każdy ma swoją niszę, dzięki czemu razem możemy zaproponować Wam szeroki przekrój eksperckich materiałów. Dzielimy się najświeższymi wiadomościami, recenzjami i poradami, aby nasi czytelnicy byli na bieżąco z tym, co najważniejsze w świecie techu i gier.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *