Jeżeli czytałeś już kiedyś nasze poradniki, może wpadło ci w oko, że prawie za każdym razem polecamy skanowanie komputera. Częstszym sposobem na rozwiązanie problemów jest tylko… wyłączenie i włączenie komputera. Skanowanie ma jednak trochę sposób działania – pozwala zapobiegać, zanim będzie potrzebne leczenie. Sprawdźmy, jak przeskanować komputer!

Jak przeskanować komputer? Poradnik krok po kroku

Zanim przejdziemy do poradnika jak przeskanować komputer i usunąć wirusy, potrzebujemy jeszcze dodać kilka słów uzupełnienia. Dokładny sposób skanowania komputera zawsze będzie delikatnie różnił się ze względu na wybrane oprogramowanie antywirusowe. Poniżej znajdziecie uniwersalny poradnik czyszczenia komputera, który jednak będzie pasował do każdego oprogramowania. Na rynku jest całe mnóstwo programów do czyszczenia komputera, aczkolwiek z tym już pomogliśmy.

Jak przeskanować komputer z wirusów? Poradnik krok po kroku:

 1. Jeśli nie wybrałeś (i nie masz zainstalowanego) jeszcze programu do przeskanowania komputera, użyj zapory Windows Defender, która jest wbudowana w system Windows.
 2. Zaktualizuj program antywirusowy. Skanowanie komputera i jego czyszczenie będzie tylko wtedy dokładne, gdy baza wirusów będzie aktualna. Antywirusy powinny aktualizować się same, aczkolwiek zawsze warto się upewnić.
 3. Poszukaj opcji przeprowadzenia skanu komputera. Powinna być widoczna na wierzchu.
 4. Uruchom skanowanie komputera z wirusów. Program antywirusowy pozwoli ci wybrać dyski do przeskanowania oraz czy zrobić skanowanie szybkie lub kompletne. Na potrzeby dokładnego sprawdzenia przeskanuj wszystko dokładnie.
 5. Poczekaj, aż skan się zakończy. Pełny skan wszystkich dysków może potrwać trochę czasu. Dokładny czas będzie zawsze zależny od mocy komputera i rozmiaru dysku. Przygotuj jednak trochę cierpliwości.
 6. Sprawdź wyniki skanowania. Każdy program antywirusowy na koniec pracy wyświetli wyniki/statystyki oraz zapyta, co robić w przypadku znalezienia czegoś. Z reguły pozwala wybrać, czy wystarczy zainfekowane pliki poddać kwarantannie, czy trzeba je usunąć. Jeżeli nie macie pewności, antywirus podpowie najlepsze działanie.

Skanowanie komputera to prosta czynność, aczkolwiek dedykowane skany mogą zająć chwilę. Warto zaplanować w antywirusie regularne skanowanie komputera. W ten sposób całość się będzie działa na bieżąco w tle, a wy będziecie mieć spokojną głowę.

jak przeskanować komputer z wirusów

Jak przeskanować komputer z wirusów? Najczęstsze pytania

Powyższy poradnik może być trochę ogólny, stąd zapraszamy do dalszej części. Odpowiemy na wszystkie najczęstsze pytania dotyczące kwestii, jak przeskanować komputer.

Dlaczego skanowanie komputera jest takie istotne?

Skanowanie komputera jest istotne z powodu zapewniania ochrony przed wirusami. To proste dla każdego. Jednak taka ochrona zapewnia wiele więcej zalet:

 • ochrona twoich danych – niektóre wirusy zostały zaprojektowane na niszczenie plików.
 • dbanie o możliwości komputera – niechciane programy działające w tle mogą ograniczać moc komputera przez przejmowanie jego zasobów.
 • ochrona prywatnych informacji – antywirusy dbają o to, żeby twoje dane i hasła nigdzie nie wyciekły.
 • bariera przed złośliwym oprogramowaniem na dyskach zewnętrznych – ktoś niechcący przyniósł coś na pendrivie? Skan to automatycznie wykryje. Zadziała to również w drugą stronę – twoje dyski przenośne pozostaną czyste.

Regularne skanowanie komputera z wirusów to po prostu podstawa dbania o siebie, swoje urządzenie i środowisko pracy.

Jak często należy skanować komputer?

Ciężko odpowiedzieć dokładnie (w sensie co ile dni) należy skanować komputer. Skany muszą być przede wszystkim regularne. Pozwólcie działać antywirusowi w tle i wykonywać automatyczne skany, a nic wam nie umknie. Dobrym pomysłem jest wykonywanie “dużych” skanów, gdy tylko zauważycie coś podejrzanego.

Czy mogę przeskanować komputer bez programu antywirusowego?

Tak! W dzisiejszych czasach każdy system operacyjny ma wbudowany antywirus, np. Windows Defender (po polsku Zapora Windows Defender). Da się również przeskanować komputer przez internet. Warto jednak pamiętać, że chociaż w kryzysowej sytuacji oba rozwiązania mogą być na wagę złota, to jednak mogą nie oferować tej samej jakości ochrony, co dedykowany program antywirusowy.

Jak dbać o swój komputer?

Jeśli chcesz ograniczyć do minimum potrzebę skanowania komputera z wirusów, warto pamiętać o kilku dobrych nawykach. Stosowanie ich na co dzień pozwoli ograniczyć do minimum narażanie się na zewnętrzne zagrożenia:

 • regularnie aktualizuj system operacyjny i sterowniki — aktualne narzędzia to najnowsze zabezpieczenia przed zagrożeniami
 • pozwól antywirusowi działać w tle
 • omijaj niebezpieczne strony, miejsca w sieci i podejrzane aplikacje
 • stosuj silne, łatwe do zapamiętania hasła do Wi-Fi, komputera etc.
 • twórz kopie zapasowe
 • nie zaśmiecaj komputera nieprzemyślanymi aplikacjami. Jeśli coś przestaje być potrzebne – usuń to.

Tych kilka porad pozwoli ci cieszyć się swoją maszyną bez ciągłego poczucia zagrożenia i pytań o to, jak przeskanować komputer!

WARTO PRZECZYTAĆ:

avg antywirus opinie AVG Antywirus – opinie o programie. Warto kupić?
AVG to jeden z popularniejszych antywirusów dostępnych na rynku. Czy warto się nim zainteresować? Ile kosztuje, jakie funkcje oferuje i czy jest skuteczny w wykrywaniu
eset antywirus opinie Jakie opinie ma ESET Antywirus? Sprawdź!
Opinie o ESET Antywirus – pozytywne, czy niekoniecznie? W tym artykule przyjrzymy się dokładniej opinii użytkowników na temat ESET Antivirus, aby pomóc Ci zdecydować, czy
avast antywirus opinie Antywirus Avast – opinie i recenzja programu
Avast to jeden z najpopularniejszych programów antywirusowych na świecie. Wyróżnia się szeroką funkcjonalnością oraz dostępnością darmowego i płatnych planów. Każdy użytkownik dzięki temu może znaleźć
Udostępnij

Jako duchowy przewodnik portalu TechPolska, oddaję się z pasją światu technologii i gamingu. Moje serce bije szczególnie mocno dla gier RPG, gdzie zanurzam się w skomplikowane światy i rozbudowane fabuły, ale równie chętnie oddaję się strategii, planując, manewrując i zdobywając wirtualne imperia.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *