W toku korzystania z komputera, nawet, jeśli robimy to ostrożnie i rozsądnie, prędzej czy później nazbiera się na nim sporo elementów niepożądanych. Począwszy od duplikatów zdjęć czy filmów, przez niepotrzebnie zalegające na urządzeniu pliki, po uciążliwe adware. Do ich usunięcia przyda nam się dobry program do czyszczenia komputera.
Opcji do wyboru jest jednak sporo, a część z nich jest nieskuteczna i korzystając z nich tylko zapchamy swój komputer kolejnym zbędnym programem. Dlatego też przygotowaliśmy dla Was listę, dzięki której powinniście być w stanie znaleźć program do czyszczenia komputera, który będzie w stanie realnie Wam pomóc. Zapraszamy!
Który program do czyszczenia komputera wybrać?
Program programowi nierówny. Jak wspomniano powyżej, narzędzi do czyszczenia komputera jest wiele, ale spora część z nich jest zdecydowanie niewarta uwagi. Wybierając właściwe dla nas narzędzie, musimy więc zwrócić uwagę przede wszystkim na takie kwestie, jak:
- zakres funkcji
- łatwość użytkowania
- cena.
Niektóre narzędzia służą znajdowaniu i usuwaniu duplikatów plików, inne usuwają pliki tymczasowe, jeszcze inne pozbywają się niepotrzebnych i uszkodzonych wpisów z rejestru.
Są też programy, które wyszukują i usuwają adware, a więc szkodliwe oprogramowanie, które m.in. powoduje wyświetlanie się reklam w komputerze lub pojawienie się trudnych do usunięcia pasków narzędzi (toolbarów) w wyszukiwarce.
Można też spotkać narzędzia, których głównym celem jest umożliwienie skutecznego i całkowitego usunięcia programów z komputera, w tym na przykład systemowych.
Niektóre narzędzia mają wiele różnorakich funkcji, inne skupiają się tylko na jednej konkretnej funkcjonalności. Oznacza to, że program, który będzie przydatny dla jednej osoby, niekoniecznie sprawdzi się u innej.
Poniżej omówimy kilka najpopularniejszych i naszym zdaniem programów do czyszczenia komputera. Niektóre z nich będą programami typu “kombajn”, które mają bardzo szerokie zastosowanie, ale nie wszystkie.
CCleaner – uniwersalny i popularny program do czyszczenia komputera
CCleaner to jeden z popularniejszych, jeśli nie najpopularniejszy program do czyszczenia komputera. Nie bez powodu – jest on bardzo skuteczny i łatwy w obsłudze. Można pobrać go tutaj.
Trzeba wskazać, że jest on dostępny w dwóch wersjach: CCleaner Free i CCleaner Professional. Ta pierwsza jest, jak sama nazwa wskazuje, bezpłatna, druga zaś kosztuje 24.95 dolarów.
Płatna wersja Professional ma oczywiście znacznie więcej funkcji (m.in. planowanie czyszczenia, automatyczna optymalizacja autostartu), ale już wersja darmowa jest bardzo przydatna. Pozwala ona na szybkie i bezproblemowe oczyszczenie komputera ze zbędnych plików, w tym plików powiązanych z wyszukiwarką internetową.
Darmowa wersja CCleanera pozwala także rozwiązać problemy ze wpisami w rejestrze, a także znaleźć duplikaty plików, włączyć i wyłączyć aplikacje w autostarcie, wymazać dane na dysku, sprawdzić, jakie pliki zajmują najwięcej miejsca na naszych dyskach i nie tylko.
Jeśli nie wiemy od czego zacząć, możemy pozwolić aplikacji przeprowadzić tak zwany Health Check, czyli sprawdzić stan naszego komputera, a następnie automatycznie dokonać potrzebnych napraw i optymalizacji.
CCleaner jest dostępny w języku polskim i często aktualizowany, w związku z czym w naszym odczuciu zdecydowanie warto mieć go na swoim komputerze i od czasu do czasu z niego korzystać.
AdwCleaner – szybki sposób na pozbycie się uciążliwego adware i nie tylko
AdwCleaner, jak wskazuje sama jego nazwa, służy do usuwania wspomnianego wcześniej oprogramowania typu adware i innych niechcianych programów. Jest dostępny do pobrania tutaj.
Może się on przydać między innymi w następujących przypadkach:
- dziwna, nieustawiona samodzielnie strona startowa
- niechciane paski narzędzi w wyszukiwarce
- wyskakujące reklamy
- wolne działanie systemu.
Jest bardzo lekki, prosty w obsłudze i skuteczny. W jego ustawieniach można dodatkowo zaznaczyć wiele przydatnych opcji, takich jak reset zapory, Winsock, proxy czy plików hosts. Znalezione zagrożenia można od razu usunąć, ale można też przenieść je do kwarantanny.
AdwCleaner to narzędzie w stu procentach darmowe i dostępne w języku polskim. Warto przeskanować za jego pomocą komputer nie tylko w sytuacji, kiedy już widzimy któryś z wymienionych powyżej symptomów zainfekowania adware.
Dobrym pomysłem jest użycie AdwCleanera na wszelki wypadek co najmniej raz na kilka miesięcy nawet, jeśli wszystko wydaje się być w najlepszym porządku.
Revo Uninstaller – program do czyszczenia komputera zapełnionego niechcianymi programami
Revo Uninstaller to program do czyszczenia komputera z niepotrzebnych aplikacji, który można pobrać tutaj. Występuje w trzech wersjach: Free, Pro i Pro Portable. Jak łatwo się domyślić, pierwsza wersja jest darmowa, druga płatna, a trzecia to wersja Pro, która dodatkowo może jeszcze być użytkowana bez konieczności instalacji.
Już darmowa wersja pozwala szybko i sprawnie odinstalować zbędne programy, w tym programy wbudowane w systemie Windows.
Co więcej, program jest wyposażony w dodatkowe narzędzia (m.in. usuwanie plików bez możliwości ich przywrócenia, czyszczenie przeglądarek, menadżer autostartu) i, po zakończeniu odinstalowywania danego programu, wyszukuje pozostałości, jakie on po sobie pozostawił.
W wersji Pro znajdziemy zaś dodatkowo takie funkcje, jak odinstalowywanie wtyczek i dodatków do przeglądarki, wymuszone odinstalowywanie resztek już usuniętych programów, odinstalowanie szybkie i grupowe, a także system kopii zapasowej.
Revo Uninstaller jest dostępny po polsku. Warto też wskazać, że również Revo Uninstaller Free można pobrać w wersji Portable, a więc takiej, która do użytkowania nie wymaga instalacji.
Odkurzacz – odkurzy twój PC ze zbędnych plików
Odkurzacz to narzędzie stworzone przez polskiego programistę, dostępne tutaj. Niestety jego ostatnia aktualizacja pojawiła się dość dawno temu, bowiem w 2017 roku. Wciąż jest to jednak program godny uwagi, przede wszystkim z uwagi na fakt, że jest on zarówno w pełni darmowy, jak i skuteczny.
Wśród funkcji Odkurzacza można wymienić między innymi czyszczenie aplikacji i Kosza, a także rejestru systemu Windows z niepotrzebnych plików. Narzędzie dodatkowo przeszukuje autostart pod kątem szkodliwego i zbędnego oprogramowania i pomaga go zoptymalizować, tak, aby system “wstawał” jak najszybciej i jak najbezpieczniej.
Inne warte uwagi funkcje to choćby przypomnienie o potrzebie wykonania czyszczenia, a także możliwość definiowania własnych reguł czyszczenia (i dodania wykluczeń plików czy folderów, które nie chcemy, aby były skanowane).
Programy do czyszczenia komputera – podsumowanie
Mamy nadzieję, że po zapoznaniu się z powyższymi informacjami byliście w stanie odnaleźć program do czyszczenia komputera (lub kilka programów), który spełnił Wasze oczekiwania. Jak widać, różne programy spełniają różne role, więc czasami trzeba posłużyć się kilkoma, aby pozbyć się wszystkich problemów związanych z urządzeniem.
Zalecamy regularne korzystanie z takich programów, jak CCleaner czy Odkurzacz, aby na bieżąco pozbywać się zbędnych plików i programów. Dzięki temu sprzęt będzie chodził szybciej, będziemy mieli więcej wolnego miejsca na dysku i nie będą drażnić nas wyskakujące znikąd reklamy czy dodatkowe paski narzędzi w wyszukiwarce internetowej.
Jeśli zaciekawił Was ten artykuł, prawdopodobnie ważne jest dla Was bezpieczeństwo Waszego urządzenia i zachowanie na nim porządku. Dlatego też zachęcamy Was do zapoznania się także z innymi naszymi poradnikami.
Wyjaśnialiśmy już między innymi najważniejsze zasady bezpiecznego korzystania z Internetu, stworzyliśmy także rozbudowany ranking VPN-ów. Dajcie znać, jeśli jest jeszcze coś, co chcielibyście wiedzieć, a o czym dotychczas nie pisaliśmy!
WARTO PRZECZYTAĆ: