Internet to wspaniałe miejsce, pełne wiedzy, rozrywki i różnorodnych, ciekawych treści… a także oszustów, złodziei i innych podejrzanych osobowości, które czają się na osoby nieostrożne, a także dzieci i młodzież. Warto w związku z tym znać i stosować pewne najważniejsze zasady bezpiecznego korzystania z Internetu. Pozwoli to uniknąć kradzieży tożsamości, utraty pieniędzy czy dostępu do swoich skrzynek pocztowych, kont w grach sieciowych, plików i wielu innych. W takim razie jak bezpiecznie korzystać z Internetu?

Jak bezpiecznie korzystać z Internetu? Zainwestuj w dobry program antywirusowy

Smutna prawda jest taka, że chociaż w Internecie jest wiele wartościowych treści (i wartościowych osób), to na każdym kroku trzeba się opędzać od oszustów, złodziei i innych podejrzanych osób. Zainfekowane reklamy i wyskakujące okienka, wirusy w załącznikach do e-maili, niebezpieczne strony wykradające nasze dane czy phishing to tylko niektóre z wielu zagrożeń, jakie czyhają na użytkowników Internetu.

Pierwszą linią obrony przed nimi jest program antywirusowy. Zablokuje on dostęp do niebezpiecznych stron, przeniesie do kwarantanny lub usunie niebezpieczne pliki, zdezynfekuje podejrzane maile, zabezpieczy nasze hasła i nie tylko. Absolutnie nie powinno się w obecnych czasach funkcjonować bez żadnego antywirusa, a najlepiej korzystać nie z programu darmowego, a płatnego, dobrej jakości.

Wbrew pozorom nie są one takie drogie. Już wbudowany  w każdy system Windows 10 Windows Defender zapewnia pewien poziom ochrony, ale biorąc pod uwagę, jak kreatywnie są internetowi oszuści, może to być za mało. Należy pamiętać, że aktualnie Internetu używamy (często nawet w przeważającej części) nie na komputerach osobistych czy laptopach, ale też smartfonach.

Na smartfonie również powinno się zainstalować dobrą aplikację antywirusową, zwłaszcza dlatego, że systemy mobilne są pod pewnymi względami bardziej podatne na ataki, a korzystając z nich jesteśmy często mniej ostrożni. Warto sprawdzić, czy ta aplikacja antywirusowa, którą zakupiliśmy dla PC-ta lub laptopa, nie oferuje w ramach wybranego pakietu również aplikacji mobilnej.

Uważaj na podejrzane maile

Dobry program antywirusowy powinien zająć się wszelkimi zagrożeniami związanymi ze skrzynką pocztową, ale w praktyce nie jest to regułą, w związku z czym przy korzystaniu z e-maila należy zachować szczególną ostrożność. O tym, że nie powinniśmy wysyłać żadnych pieniędzy ani podawać swoich danych osobowych ludziom, którzy twierdzą, że wygraliśmy wielką nagrodą czy otrzymaliśmy jakiś spadek, wie (niemal) każdy. W skrzynce e-mailowej może czyhać jednak znacznie więcej zagrożeń (i to mniej oczywistych).

Mowa tutaj między innymi o fałszywych fakturach, które na pierwszy rzut oka wydają się być w formacie PDF (lub .xls), ale w rzeczywistości są plikami EXE, które zainfekują nasz komputer. Często można spotkać także naprawdę dobrze przygotowane wiadomości od oszustów podających się za PayPala, Spotify czy jeden z wielu innych wykorzystywanych przez nas serwisów. W takiej wiadomości znajdziemy np. informację, że ktoś włamał się na nasze konto i link do zmiany hasła. W rzeczywistości po kliknięciu w link zostaniemy z reguły przeniesieni na podrobioną stronę, która zbierze dla oszustów wszystkie wpisane przez nas dane, takie jak aktualne hasło.

Zasady bezpiecznego korzystania z Internetu w takiej sytuacji są dość proste. Jeśli mail wydaje się podejrzany na pierwszy rzut oka, na przykład z uwagi na nadawcę czy tytuł, najlepiej usunąć go bez otwierania. W przypadku jakichkolwiek faktur czy rachunków lub innych wiadomości z plikami do pobrania, których się spodziewamy, należy sprawdzić, czy nadawcą jest rzeczywiście dana firma, czy mail pochodzi np. z konta na Gmailu, które założyć może każdy.

Jeśli żadnych rachunków czy faktur się nie spodziewamy i nazwa firmy nic nam nie mówi, absolutnie nie należy takiej faktury ściągać. W przypadku, kiedy dostaniemy informację o np. włamaniu na nasze konto czy konieczności zmiany hasła, zamiast klikać w link podany we wiadomości, najlepiej wejść na daną stronę bezpośrednio, wyszukując ją w Google czy korzystając z zakładek i ustawić nowe hasło manualnie.

Stosuj rozbudowane, różnorodne hasła

Login admin, hasło admin do np. sieci WiFi (czy… wewnętrznych sieci rządowych) czy hasła w rodzaju qwerty lub 123456 od lat są obiektami żartów, a mimo to statystyki pokazują, że bardzo wiele osób wciąż ich używa. Jest to oczywiście błąd, z którego oszuści chętnie skorzystają. Hasła powinny być długie i skomplikowane, aby nie można było ich łatwo zgadnąć czy złamać. Warto, aby składały się z co najmniej 8 lub 10 znaków, w tym dużych i małych liter, cyfr i znaków specjalnych.

Hasło do każdego jednego konta powinno być całkowicie inne, zwłaszcza, jeśli chodzi o bankowość internetową czy skrzynkę e-mail. Nawet, jeśli hasło jest trudne do złamania, to może się zdarzyć, że np. w jakimś forum czy serwisie z którego korzystamy dojdzie do wycieku danych. W ten sposób oszuści otrzymają adresy e-mailowe oraz hasła nas oraz wielu innych osób. W przypadku, kiedy hasło to służyło nam tylko do tego jednego konta, wystarczy je zmienić i problem zostanie rozwiązany.

Jeśli jednak wszędzie używamy tego samego hasła, wyciek danych na forum, na którym napisaliśmy jednego posta osiem lat temu może oznaczać, że złodzieje w szybkim tempie uzyskają dostęp do naszej skrzynki e-mail, konta bankowego i wielu innych miejsc. Jeśli nie potrafisz zapamiętać tak dużej ilości skomplikowanych haseł (a zdecydowanie nie należy ich zapisywać, czy to na kartce, czy w zwykłym pliku tekstowym na komputerze), warto skorzystać ze specjalnego menadżera.

Wygeneruje on i ustali unikalne, skomplikowane hasło do każdego serwisu i będzie przechowywał wszystkie z nich, aby móc logować się szybko i sprawnie. Samo hasło główne do menadżera powinno być ulokowane tylko w naszej pamięci i bardzo silne. Warto zainwestować w dobrego menadżera, który szyfruje przechowywane hasła i zapewnia maksymalne bezpieczeństwo. Niekiedy do programów antywirusowych dołącza się dedykowanego menadżera haseł – warto sprawdzić, że nie ma go w naszym pakiecie.

Jesteś rodzicem i chcesz chronić swoje dziecko w Internecie? Korzystaj z trybów rodzicielskich

Różnego rodzaju tryby i zabezpieczenia rodzicielskie można znaleźć w grach sieciowych, przeglądarkach internetowych, systemach operacyjnych, serwisach społecznościowych i wielu, wielu innych. Pozwalają one m.in. śledzić aktywność danego użytkownika w Internecie czy blokować niebezpieczne portale.

Nie zachęcamy do naruszania prywatności dzieci, do której one również mają prawo, natomiast ograniczanie dostępu do treści niebezpiecznych/treści dla dorosłych, blokowanie zakupów w aplikacjach mobilnych czy ograniczanie godzinowo dostępu do pewnych portali to sprawdzone i etyczne sposoby na zapewnienie bezpieczeństwa najmłodszym.

Ochronimy ich w ten sposób przed zobaczeniem rzeczy nieodpowiednich dla ich wieku, wydaniem pieniędzy rodziców czy spędzaniu niezdrowej ilości czasu w mediach społecznościowych. Zazwyczaj tego typu możliwości można znaleźć w ustawieniach danej aplikacji, programu czy serwisu. Nadzór rodzicielski w przypadku przeglądarki Google Chrome wymaga konta Google, a w przypadku Windowsa 10 – konta Microsoft.

Bezpieczeństwo w Internecie dla zaawansowanych

Powyższe wskazówki pozwolą zarówno dziecku, jak i dorosłemu uniknąć zobaczenia niepożądanych treści czy padnięcia ofiarą oszustwa. Są one wystarczające do bezpiecznego korzystania z Internetu przez podstawowych użytkowników. Jeśli jednak bezpieczeństwo i prywatność są dla nas bardzo kluczowe i chcemy np. uchronić się przed śledzeniem naszego postępowania w Internecie, jest jeszcze kilka dodatkowych kroków, które warto podjąć.

Zasady bezpiecznego korzystania z Internetu dla zaawansowanych obejmują przede wszystkim w zainwestowanie w dobrego VPN-a (co to jest VPN i dlaczego go potrzebujesz już tłumaczyliśmy w innym artykule, do przeczytania którego serdecznie zapraszamy) lub ewentualnie serwer proxy (temat tego, czym jest serwer proxy i do czego służy też już poruszaliśmy). Nie jest to bardzo duży wydatek, a jeśli zdecydujemy się na dobrego VPN-a, nie zbierającego logów, z dobrym szyfrowaniem, nasz poziom bezpieczeństwa w sieci znacznie się zwiększy.

Kolejnym ważnym krokiem jest korzystanie z szyfrowanych komunikatorów do wymieniania zdjęć, wiadomości tekstowych czy połączeń. Stworzyliśmy już obszerny poradnik na temat tego, jaki szyfrowany komunikator wybrać. W przypadku innych narzędzi, za pomocą których wymieniamy wrażliwe dane, również warto sprawdzić, jak dbają one o prywatność i bezpieczeństwo użytkowników. Na przykład w artykule odnośnie do tego, który program do wideokonferencji wybrać, pisaliśmy o tym, że tak popularny Zoom ma (a w zasadzie miał – wiele z nich już załatano) poważne luki bezpieczeństwa.

Najważniejsze zasady bezpiecznego korzystania z Internetu – podsumowanie

Bezpieczne korzystanie z Internetu jest bardziej ważne, niż wiele osób zdaje sobie sprawę. Nieostrożność może doprowadzić do wycieku naszych wrażliwych danych, kradzieży tożsamości (i np. wzięcia na nasze dane pożyczki), ogołoceniu naszego konta bankowego i wielu innych nieprzyjemnych konsekwencji. Dlatego też tak ważne jest, aby znać i stosować powyżej wymienione zasady bezpiecznego korzystania z Internetu.

Nie wymaga to wcale wiele wysiłku czy czasu, a znacznie wzmaga szanse, że nasza przygoda z Internetem nie zakończy się negatywnie. Jeśli jesteś rodzicem, pamiętaj, że dzieci są szczególnie podatne na próby oszustw, wyłudzeń i innych tego typu działań, z uwagi na swój brak wiedzy i doświadczenia. Zadbaj o bezpieczeństwo swojej pociechy, korzystając z trybów rodzicielskich, a także edukując ją na temat tego, jak powinna zachowywać się w sieci.

WARTO PRZECZYTAĆ:

Pozycjonowanie witryn internetowych – efektywne pozycjonowanie SEO dla Twojego biznesu
Efektywne pozycjonowanie stron internetowych jest kluczowym elementem sukcesu online Twojej działalności. Inwestując w SEO, zwiększasz szanse na zwiększenie widoczności w wynikach wyszukiwarek oraz przyciągnięcie większej
signal nazwa użytkownika Signal wprowadza nazwy użytkownika. Już nie trzeba dzielić się numerem telefonu
Do tej pory, aby skontaktować się z kimś przy użyciu Signala, trzeba było podać mu swój numer telefonu. Twórcy popularnego komunikatora zdecydowali się to zmienić,
nordvpn specjalna oferta techpolska NordVPN nawet do 70% taniej ze specjalną ofertą dla czytelników TechPolska! Nie przepłacaj i zyskaj kupon na 3 miesiące za darmo
Nie ma w naszej działalności lepszych momentów niż te, w których możemy zaoferować naszym czytelnikom coś specjalnego. Dlatego bardzo się cieszymy, że NordVPN, lider na
Udostępnij

Administrator

Nasza redakcja składa się z zapalonych pasjonatów gamingu i technologii. Każdy ma swoją niszę, dzięki czemu razem możemy zaproponować Wam szeroki przekrój eksperckich materiałów. Dzielimy się najświeższymi wiadomościami, recenzjami i poradami, aby nasi czytelnicy byli na bieżąco z tym, co najważniejsze w świecie techu i gier.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *