VPN, czyli wirtualna sieć prywatna jest doskonałym narzędziem, które zapewnia nam bezpieczeństwo w internecie. VPN ochroni nas przed złośliwym oprogramowaniem, czy hakerami. Ponadto, pozwoli na ominięcie ograniczeń treści związanych z cenzurą, dzięki czemu możemy korzystać ze wszelkich zasobów internetu. Chociaż idea sieci VPN może wydawać się nam skomplikowana, większość spośród nich jest niezwykle przyjazna dla użytkowników.

Czym jest VPN?

Użytkowanie internetu bez połączenia VPN jest podobne do wysyłania pocztówek. Nasze dane przepływające pomiędzy serwerami mogą być łatwo przechowywane i odczytywane przez nieupoważnione osoby. Każdy może także zobaczyć, iż pochodzą od nas.

Sieć VPN rozwiązuje ten problem. Jak wyczytamy na VPN.co.pl – Z uwagi na to, iż dane są w niej zaszyfrowane, użytkowanie ich bardziej przypomina wysyłanie danych w zamkniętym sejfie, który może zostać otwarty wyłącznie przez adresata. Jeżeli nawet ktoś spróbuje zerknąć na nasze dane w sieci VPN, zobaczy wyłącznie zaszyfrowane i zagmatwane informacje. Sieć VPN zamaskuje także nasz adres IP, zatem odbiorca nie będzie również wiedział, skąd pochodzą wysyłane przez nas dane.

Jak pomaga nam sieć VPN?

W niezwykle prosty sposób sieć VPN łączy komputer, tablet albo smartfon z innym komputerem (serwerem) gdzieś w internecie i pozwala na przeglądanie treści z użyciem połączenia internetowego tego komputera. Jeżeli zatem ten serwer będzie znajdował się w innym kraju, nasze IP będzie wyglądać tak, jakbyśmy my również tam byli. Dzięki temu można uzyskać dostęp do rzeczy potencjalnie niedostępnych. Połączenie z siecią prywatną może działać zarówno na poziomie całego komputera (specjalny program), jak i jako VPN na routerze. Jak pisze serwis topvpn.pl – wtedy wszystkie urządzenia podłączone do routera, są zabezpieczone.

W jaki zatem sposób pomaga nam VPN?

Możemy użyć go celem:

  • pominięcia ograniczeń geograficznych na stronach internetowych albo przesyłania strumieniowego wideo i audio,
  • zachowania anonimowości, dzięki ukrywaniu swojej prawdziwej lokalizacji,
  • ochrony przed logowaniem w trakcie torrentowania.

Większość ludzi korzysta obecnie z sieci VPN celem ominięcia ograniczeń geograficznych albo torrentowania (według Wikipedii – korzystania z protokołu BitTorrent). Nadal są one niezwykle przydatne do ochrony siebie w trakcie korzystania z publicznej sieci Wi-Fi w kawiarni, niemniej nie jest to już najważniejszym ich zastosowaniem.

Jak zdobyć VPN i który z nich najlepiej wybrać?

W zależności od naszych potrzeb możemy używać VPN z miejsca pracy, samodzielnie stworzyć serwer VPN albo zabrać go z własnego domu, niemniej najczęściej internauci szukają czegoś, co ochroni ich w trakcie torrentowania lub pomoże w oglądaniu wybranych mediów online, do których nie jest możliwe uzyskanie dostępu z kraju, w którym się znajdują.

Najłatwiej będzie udać się do jednej z takich stron, zarejestrować się i pobrać VPN na komputer. Przykładem może być strona surfshark.com, opisująca dokładnie jak działa i co to jest VPN.

Jak dokładnie działa VPN?

Po podłączeniu np. tabletu (komputera, smartfona albo innego urządzenia) do sieci VPN zadziała on tak, jakby był w tej sieci lokalnej, co sama sieć VPN. Cały ruch będzie przesyłany poprzez bezpieczne połączenie z VPN. Z uwagi na to, iż urządzenie zachowuje się tak, jakby działało w sieci, pozwala to na bezpieczny dostęp do zasobów sieci, nawet jeżeli jesteśmy na drugim końcu świata. Będziemy mogli również korzystać z internetu tak, jakbyśmy byli obecni w lokalizacji VPN, co ma oczywiście zalety, jeżeli korzystamy z publicznie udostępnianego Wi-Fi, albo gdy chcemy uzyskać dostęp do geoblokowanych treści internetowych.

Inne przykładowe zastosowania dla VPN

VPN to dosyć proste narzędzie, niemniej jednak mogą być używane w celu robienia różnorodnych rzeczy:

  • dostęp do biznesowej sieci w czasie podróży: VPN są dosyć często używane przez osoby, które podróżują służbowo celem uzyskania dostępu do sieci własnej firmy, w tym również zasobów lokalnej sieci, w drodze. Lokalnych zasobów nie trzeba narażać w sposób bezpośredni na internet udostępniany publicznie, co znacznie zwiększa poziom bezpieczeństwa,
  • dostęp do domowej sieci w czasie podróży: można również skonfigurować swoją własną VPN, aby mieć dostęp do swojej sieci w czasie podróży. Pozwoli to na dostęp do zdalnego pulpitu systemu Windows za pośrednictwem internetu, korzystanie z lokalnych udziałów plików, jak i granie w gry w sieci tak, jakby ich użytkownik znajdował się w tej samej sieci lokalnej,
  • ukrywanie swojej aktywności przeglądania w lokalnej sieci, a także usługodawcy internetowego. Jeżeli korzystamy z publicznego Wi-Fi, nasza aktywność przeglądania na stronach internetowych (poza tymi z przedrostkiem https) widoczna dla wszystkich innych użytkowników, którzy będą wiedzieli, w jaki sposób ją wyświetlić,
  • jeżeli chcemy ukrywać swoją aktywność przeglądania, celem uzyskania większej prywatności, możemy połączyć się z VPN. W lokalnej sieci widoczne będzie wyłącznie jedno bezpieczne połączenie VPN. Cały pozostały ruch odbywać się będzie poprzez połączenie VPN. Chociaż może to służyć celem ominięcia monitorowania połączenia przez dostawców usług, należy mieć na uwadze, iż dostawcy sieci VPN mogą być zdecydowani na rejestrację ruchu na ich końcach,
  • uzyskanie dostępu do stron mających geoblokady. Bez względu na to, czy jesteśmy obywatelami Stanów Zjednoczonych próbującymi uzyskać dostęp do wybranej strony internetowej w czasie podróży poza granicę naszego kraju, czy też chcemy skorzystać z amerykańskich witryn medialnych, będziemy mieć ograniczony ze względu na wybrany region, dostęp do tych usług. Jeżeli połączymy się z siecią VPN, możemy oglądać wszystko to, co normalnie byłoby zablokowane dla naszej lokalizacji,
  • pomijanie cenzury internetowej: wielu spośród obywateli Chin korzysta z VPN celem ominięcia Great Firewall of China i uzyskania dostępu do wszystkich zasobów sieci internetowej.
Udostępnij

Administrator

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *