Chmura hybrydowa z języka angielskiego określana jest jako hybrid cloud computing. Jest coraz częściej wykorzystywana przez firmy tworzące różne usługi. Najczęściej przedsiębiorstwa umieszczają część danych w sieci publicznej, a część w sieci w lokalnym Data Center czy też kolokacji. Rozwiązanie to przynosi dużo korzyści firmom, na wypadek wystąpienia różnych problemów biznesowych takich jak np. zwiększony popyt na określoną przestrzeń dyskową w danym miesiącu czy też sezonie. W skrócie więc można rzec, że chmura hybrydowa jednocześnie zezwala na korzystanie z lokalnych zasobów, jak i publicznych w stopniu takim, jaki dana firma tego potrzebuje.

Chmura hybrydowa – zalety

Jedną z zalet jaką posiada chmura hybrydowa to z pewnością oszczędność na amortyzacji sprzętu. Termin ten związany jest ze sposobem odliczenia wydatków poniesionych na zakup środka trwałego, który jest niezbędny do prowadzenia danej działalności. W przypadku wyboru chmury hybrydowej firmy ponoszą niższe koszty, gdyż posiadają mniej zaplecza komputerowego, co pozytywnie wpływa na firmowe oszczędności. Kolejna to możliwość skalowalności, czyli wyboru, w których miesiącach będzie większe zapotrzebowanie na przestrzeń dyskową, a w których mniejsze. Rozwiązanie to sprawia, że ponosi się koszty jedynie za zużyte zasoby w chmurze. Zapewnia dostęp do aktualnych aplikacji oraz gwarantuje znacznie mniejsze uzależnienie od konkretnego dostawcy. Często wybierając tą usługę firmy mają możliwość negocjacji, jeśli oferowane są korzystne warunki to wykorzystuje się więcej zasobów chmurowych.

Chmura hybrydowa a problem biznesowy

Zdarza się, że dana firma rozrasta się w takim tempie, że może zacząć brakować serwerów w pewnym momencie. Jest to także widoczne w branżach, które podlegają sezonowości. W praktyce wygląda to tak, że w jednym miesiącu występuje ogromne zapotrzebowanie na moc serwerów, a w innym będzie jej za dużo. Wówczas najlepiej odnaleźć usługę, która w momencie zapotrzebowania na większą moc obliczeniową będzie przenosić ruch do chmury. Pobierane są wtedy opłaty za wykorzystane zasoby i w każdej chwili można zwiększyć pamięć obliczeniową chmury.

chmura hybrydowa

Klienci międzynarodowi a chmura hybrydowa – przykład zastosowania

Chmurę hybrydową można wykorzystać między innymi w sytuacji świadczenia usług w jednym kraju, jednocześnie planując ją rozszerzyć na inne kraje. Zdarza się, że jakość usługi jaka płynie z lokalnego Data Center nie zawsze jest zadowalająca poza granicami kraju. Wówczas dobrym rozwiązaniem będzie odnalezienie usługi, która będzie sprawnie działała w kilku miejscach. Przykładowo jednym z nich może być własne Data Center, kolokacja, a drugim chmura. W tej sytuacji należy synchronizować dane i korzystać z usług DNS.

Inne typy chmury obliczeniowej

Innym rodzajem chmury obliczeniowej jest chmura publiczna. W tym przypadku wszystkie zasoby w chmurze są własnością zewnętrznych dostawców usług w chmurze, którzy obsługują je i udostępniają przez sieć. Cały sprzęt, oprogramowanie i infrastruktura są po stronie dostawcy. Wyróżnia się również chmurę prywatną, gdzie wszystkie zasoby używane są tylko w obrębie jednej firmy czy też organizacji.



Administrator

Nasza redakcja składa się z zapalonych pasjonatów gamingu i technologii. Każdy ma swoją niszę, dzięki czemu razem możemy zaproponować Wam szeroki przekrój eksperckich materiałów. Dzielimy się najświeższymi wiadomościami, recenzjami i poradami, aby nasi czytelnicy byli na bieżąco z tym, co najważniejsze w świecie techu i gier.

Udostępnij

WARTO PRZECZYTAĆ:

sony Pierwsze informacje o PS6!
Dobrze czytacie. Co prawda ledwo co Sony zapowiedziało PS5 Pro, a już pojawiły się konkretne informacje świadczące o tym, że kolejna generacja czai się tuż
Diablo 4 Wiemy, ile Blizzard zarobił na mikrotransakcjach w Diablo 4!
Co prawda Diablo 4 po premierze zostało przyjęte z raczej dosyć mieszanym odbiorem wśród graczy, nie przeszkodziło to w finansowym sukcesie gry. Zaraz po premierze
stray Zwolnienia w Annapurna – wydawcy Stray!
Zła passa zwolnień w branży gier niestety ciągle trwa. Nie tak dawno pisaliśmy o zwolnieniach w Humble Games, a teraz dołączyło do tego 25 pracowników

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *