Chmura hybrydowa z języka angielskiego określana jest jako hybrid cloud computing. Jest coraz częściej wykorzystywana przez firmy tworzące różne usługi. Najczęściej przedsiębiorstwa umieszczają część danych w sieci publicznej, a część w sieci w lokalnym Data Center czy też kolokacji. Rozwiązanie to przynosi dużo korzyści firmom, na wypadek wystąpienia różnych problemów biznesowych takich jak np. zwiększony popyt na określoną przestrzeń dyskową w danym miesiącu czy też sezonie. W skrócie więc można rzec, że chmura hybrydowa jednocześnie zezwala na korzystanie z lokalnych zasobów, jak i publicznych w stopniu takim, jaki dana firma tego potrzebuje.

Chmura hybrydowa – zalety

Jedną z zalet jaką posiada chmura hybrydowa to z pewnością oszczędność na amortyzacji sprzętu. Termin ten związany jest ze sposobem odliczenia wydatków poniesionych na zakup środka trwałego, który jest niezbędny do prowadzenia danej działalności. W przypadku wyboru chmury hybrydowej firmy ponoszą niższe koszty, gdyż posiadają mniej zaplecza komputerowego, co pozytywnie wpływa na firmowe oszczędności. Kolejna to możliwość skalowalności, czyli wyboru, w których miesiącach będzie większe zapotrzebowanie na przestrzeń dyskową, a w których mniejsze. Rozwiązanie to sprawia, że ponosi się koszty jedynie za zużyte zasoby w chmurze. Zapewnia dostęp do aktualnych aplikacji oraz gwarantuje znacznie mniejsze uzależnienie od konkretnego dostawcy. Często wybierając tą usługę firmy mają możliwość negocjacji, jeśli oferowane są korzystne warunki to wykorzystuje się więcej zasobów chmurowych.

Chmura hybrydowa a problem biznesowy

Zdarza się, że dana firma rozrasta się w takim tempie, że może zacząć brakować serwerów w pewnym momencie. Jest to także widoczne w branżach, które podlegają sezonowości. W praktyce wygląda to tak, że w jednym miesiącu występuje ogromne zapotrzebowanie na moc serwerów, a w innym będzie jej za dużo. Wówczas najlepiej odnaleźć usługę, która w momencie zapotrzebowania na większą moc obliczeniową będzie przenosić ruch do chmury. Pobierane są wtedy opłaty za wykorzystane zasoby i w każdej chwili można zwiększyć pamięć obliczeniową chmury.

chmura hybrydowa

Klienci międzynarodowi a chmura hybrydowa – przykład zastosowania

Chmurę hybrydową można wykorzystać między innymi w sytuacji świadczenia usług w jednym kraju, jednocześnie planując ją rozszerzyć na inne kraje. Zdarza się, że jakość usługi jaka płynie z lokalnego Data Center nie zawsze jest zadowalająca poza granicami kraju. Wówczas dobrym rozwiązaniem będzie odnalezienie usługi, która będzie sprawnie działała w kilku miejscach. Przykładowo jednym z nich może być własne Data Center, kolokacja, a drugim chmura. W tej sytuacji należy synchronizować dane i korzystać z usług DNS.

Inne typy chmury obliczeniowej

Innym rodzajem chmury obliczeniowej jest chmura publiczna. W tym przypadku wszystkie zasoby w chmurze są własnością zewnętrznych dostawców usług w chmurze, którzy obsługują je i udostępniają przez sieć. Cały sprzęt, oprogramowanie i infrastruktura są po stronie dostawcy. Wyróżnia się również chmurę prywatną, gdzie wszystkie zasoby używane są tylko w obrębie jednej firmy czy też organizacji.

WARTO PRZECZYTAĆ:

Talos Principle 2 DLC Talos Principle 2 niespodziewanie otrzymał DLC!
Kurz nie zdążył jeszcze porządnie opaść po premierze drugiej części tej gry logicznej, a Croteam już ponownie zaskoczył! Już od piątku możemy rozwiązywać nowe zagadki.
Automatyzacja pracy projektowej z SOLIDWORKS API
Projektowanie 3D to złożony proces, który często wymaga powtarzania tych samych sekwencji poleceń. Jednak dzięki narzędziu SOLIDWORKS API, możesz znacznie usprawnić swoją pracę poprzez automatyzację
AgilePM AgilePM® – zwinne zarządzanie projektami w dynamicznych środowiskach
Planując jakiekolwiek przedsięwzięcie, chcielibyśmy, by można je było zrealizować możliwie najtaniej, najszybciej i bez przeszkód. W większości przypadków to niemożliwe. Na szczęście istnieją podejścia takie
Udostępnij

Administrator

Nasza redakcja składa się z zapalonych pasjonatów gamingu i technologii. Każdy ma swoją niszę, dzięki czemu razem możemy zaproponować Wam szeroki przekrój eksperckich materiałów. Dzielimy się najświeższymi wiadomościami, recenzjami i poradami, aby nasi czytelnicy byli na bieżąco z tym, co najważniejsze w świecie techu i gier.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *