Po zmianie smartfona na nowy pojawia się pytanie, co z nim zrobić. Niektórzy oddają stary sprzęt rodzinie czy znajomym, a jeszcze inni go wyrzucają, ale większość osób decyduje się poprzedni telefon po prostu sprzedać. Jak przygotować telefon do sprzedaży, abyśmy byli zadowoleni zarówno my, jak i kupujący? Tłumaczymy!

Jak przygotować telefon do sprzedaży? Najważniejsze kroki

W pierwszej kolejności warto doprowadzić telefon do porządku do względem wizualnym. Należy wyczyścić go ze wszystkich zabrudzeń, uważając przy tym, aby go nie zalać – jeśli suchą ściereczką nie da się wyczyścić zabrudzeń, należy stosować odpowiednie, bezpieczne dla smartfona preparaty.

Można też pomyśleć nad usunięciem z ekranu małych rys, jeśli się na nim znajdują, ale będzie wymagało to zakupu specjalnego zestawu polerskiego, co wiąże się z dodatkowym kosztem, więc, o ile nie podniesie to znacznie wartości smartfona, jest to strata czasu i pieniędzy.

W przypadku, kiedy na ekranie znajduje się folia ochronna czy szkło i ma ono widoczne zarysowania oraz ogółem nie wygląda zbyt dobrze, a pod spodem ekran jest w świetnej kondycji, warto do sprzedaży (i zdjęć, które umieścimy w jej ofercie) to zabezpieczenie zdjąć, aby smartfon lepiej się prezentował.

Jeśli chcesz wiedzieć, jak przygotować telefon do sprzedaży, następnie zrób kopię zapasową swoich danych. Istnieje wiele aplikacji, zarówno darmowych, jak i płatnych, które to umożliwiają. W zależności od swoich preferencji można wykonać kopię zapasową w chmurze lub zapisać dane offline, na przykład na laptopie czy komputerze osobistym.

W sytuacji, kiedy zakupiliśmy już nowy telefon i chcemy przenieść do niego wszystkie dane ze starego, jest to bardzo proste. Zazwyczaj podczas pierwszej konfiguracji nowy telefon zapyta nas, czy chcemy skopiować na niego dane ze starego.

Wystarczy podążać zgodnie ze wskazówkami na ekranie, aby połączyć ze sobą dwa urządzenia. Można także dokonać tego później. W Ustawieniach smartfona (chociaż zależy to od wersji systemu i nakładki) powinniśmy znaleźć zakładkę “Przenoszenie danych” (może się ona znajdować w sekcji “O telefonie”, ale też w innym miejscu).

jak przygotować telefon do sprzedaży

Po wejściu w nią zostaniemy poproszeni o wpisanie swojego hasła i nadanie aplikacji odpowiednich pozwoleń. Będzie trzeba wybrać, czy jesteśmy nadawcą danych, czy odbiorcą. Na starym smartfonie należy wybrać “Jestem nadawcą”, na nowym “Jestem odbiorcą”, po postępować zgodnie ze wskazówkami na ekranie.

Jeśli na którymś ze smartfonów nie ma aplikacji Przenoszenie danych, to po wejściu w nią na jednym z nich wystarczy nacisnąć na “Zainstaluje przenoszenie danych” na dole ekranu i wyświetli się kod QR. Po jego zeskanowaniu przez drugie urządzenie będzie można rzeczoną aplikację pobrać.

Kiedy już zapiszemy swoje dane w chmurze czy w innym urządzeniu, można przejść do wyczyszczenia ich ze starego sprzętu.

Jak usunąć dane z telefonu przed sprzedażą?

Tłumaczyliśmy niedawno, jak usunąć konto Google z telefonu, ale nie jest to optymalne rozwiązanie w tym przypadku. W końcu na smartfonie pozostaną także nasze zdjęcia, filmiki, kontakty, aplikacje i pozostałości po nich, ustawienia i nie tylko. Można oczywiście próbować to wszystko usuwać ręcznie, ale jest to czasochłonne i uciążliwe.

Najlepszą odpowiedzią na pytanie, jak usunąć dane z telefonu przed sprzedażą będzie po prostu reset do ustawień fabrycznych. Przywrócenie telefonu do ustawień fabrycznych sprawi, że będzie on jak nowy pod względem zawartym na nim danych – osoba, która go otrzyma, nie natrafi na nim na żadne pozostałości po naszej obecności.

Jak zresetować telefon do ustawień fabrycznych? To bardzo proste. Wystarczy wejść w Ustawienia swojego smartfona, wpisać w wyszukiwarkę “Przywrócenie ustawień fabrycznych” i nacisnąć na wynik wyszukiwania.

Jeśli ta fraza nie zwróci żadnych wyników, warto spróbować “reset”, “ustawienia fabryczne” czy “przywracanie systemu”. W zależności od wersji systemu Android i nakładki producenta opcja ta może po prostu nazywać się nieco inaczej.

jak usunąć dane z telefonu przed sprzedażą

Kiedy już znajdziemy się w sekcji Ustawień dotyczącej resetu do ustawień fabrycznych, wystarczy nacisnąć odpowiedni przycisk (może on brzmieć “Wyczyść wszystkie dane” lub podobnie) i potwierdzić swoją decyzję. Cały proces może chwilę potrwać, po czym smartfon uruchomi się ponownie.

Wtedy już nie musimy nic robić. Nowy właściciel będzie miał możliwość ustawienia samodzielnie języka systemu, podstawowych ustawień i zalogowania się na swoim koncie Google, tak, jak w przypadku fabrycznie nowego telefonu.

Przygotowywanie telefonu do sprzedaży – podsumowanie

Mamy nadzieję, że tym artykułem adekwatnie odpowiedzieliśmy na pytanie, jak przygotować telefon do sprzedaży, a także na wszystkie pytania pokrewne (m.in. jak usunąć dane z telefonu przed sprzedażą). Warto się zastosować do powyższych wskazówek, ponieważ powinny one przede wszystkim zapewnić, że nie stracimy swoich danych, ani nie udostępnimy ich przypadkiem kupującemu.

Przy okazji zapraszamy do zapoznania się także z naszymi innymi poradnikami, które przygotowaliśmy z myślą o użytkownikach urządzeń mobilnych. Tłumaczyliśmy już między innymi, jak połączyć telefon z komputerem i jak przenieść aplikacje na kartę SD. Dajcie znać, jeśli jest jakiś temat, który Was interesuje, a o którym jeszcze nie pisaliśmy!

WARTO PRZECZYTAĆ:

Gry na PC dla różnych typów graczy – ranking według gatunków
Istnieje wiele powodów, przez które gry na PC są tak lubiane i popularne, a jednym z nich jest mnogość gatunków, dzięki czemu każdy typ gracza
Nowoczesne technologie, które wkraczają do codziennego życia — które warto znać?
Rozwój technologii, w tym takiej, która może przydać się w codziennym życiu, nie skończył się na Internecie i smartfonach. Wciąż pojawia się wiele ciekawych, nowatorskich
Xbox S – dlaczego warto zakupić?
Zakup konsoli do gier to często niemały wydatek. Dlatego warto zdecydować się na model od cenionego producenta, który będzie gwarantował nie tylko najwyższej jakości sprzęt,
Udostępnij

Administrator

Nasza redakcja składa się z zapalonych pasjonatów gamingu i technologii. Każdy ma swoją niszę, dzięki czemu razem możemy zaproponować Wam szeroki przekrój eksperckich materiałów. Dzielimy się najświeższymi wiadomościami, recenzjami i poradami, aby nasi czytelnicy byli na bieżąco z tym, co najważniejsze w świecie techu i gier.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *