Wewnętrzna pojemność smartfonów, nawet tych budżetowych, jest coraz większa. Mimo wszystko jednak dla niektórych wciąż może się ona okazać za mała. Dlatego też nawet w obecnych czasach warto wiedzieć, jak przenieść aplikacje na kartę pamięci.

Trzeba przy tym wskazać, że w niektórych smartfonach może to być niemożliwe (z uwagi na brak slotu na kartę SD) lub bardzo trudne (ponieważ potrzebny będzie root smartfona – co to oznacza i jak zrootować smartfona tłumaczyliśmy już w innym poradniku).

Jednak jest wiele modeli, w których będzie to bardzo proste. W poniższym poradniku przedstawimy dwie najpopularniejsze i dwie najskuteczniejsze metody. Jak przenieść aplikacje na kartę SD? Sprawdź!

Jak przenieść aplikacje na kartę pamięci – sposób pierwszy

Warto wskazać, że nie wszystkie aplikacje da się przenieść na kartę SD. Przenoszenie aplikacji na kartę SD może być niedostępne na przykład w przypadku aplikacji systemowych.

Wynika to z faktu, że jeśli aplikacja jest przeniesiona na zewnętrzny nośnik, to po jego wyjęciu po prostu nie będzie działała. Gdyby było możliwe przenoszenie na niego aplikacji systemowych, takie działanie zdestabilizowałoby działanie samego systemu.

Jak przenieść aplikacje na kartę pamięci? Najpierw wejść w Ustawienia swojego smartfona, a następnie w zakładkę Aplikacje. Nazewnictwo poszczególnych sekcji i ustawień może się różnić w zależności od wersji systemu Androida i nakładki, ale różnice powinny być na tyle niewielkie, że każdy bez problemu znajdzie właściwe opcje na swoim smartfonie.

Wśród aplikacji znajdź tą, którą chcesz przenieść na kartę SD. Naciśnij na nią i na jej karcie, gdzie wyświetlą się informacje m.in. o jej wadze, naciśnij na przycisk Przenieś na kartę SD. W niektórych smartfonach konieczne może być naciśnięcie przycisku Zmień i dopiero wtedy odszukanie opcji związanej z przenoszeniem na kartę SD. Odczekaj chwilę, aż proces przenoszenia się zakończy – i gotowe.

Pamiętaj, że karta SD powinna być zgodna z wymaganiami narzucanymi przez smartfona. Chodzi tutaj przede wszystkim o jej pojemność, szczególnie w przypadku starszych smartfonów. Mogą one akceptować jedynie karty SD o pojemności na przykład do 64 GB, podczas gdy obecnie tanie i powszechnie spotykane są choćby karty 128 GB i 256 GB.

Jak przenieść aplikacje na kartę SD – sposób drugi

Jest też druga opcja. Wymaga ona jednak skorzystania z zewnętrznej aplikacji. Może się przydać szczególnie, kiedy chcemy przenieść na kartę SD absolutnie wszystko, co możliwe (lub prawie wszystko) i nie chcemy tracić czasu na robienie tego ręcznie.

Aplikacji umożliwiającej zarządzanie plikami, w tym poprzez przerzucanie ich na kartę SD, jest sporo. Bardzo często wybierana jest chociażby aplikacja AppMgr III, dlatego opiszemy poniżej, jak to wygląda w jej przypadku, ale w innych aplikacjach powinno być dość podobnie.

Najpierw trzeba oczywiście wejść do sklepu Google Play, wyszukać aplikację AppMgr III i ją pobrać. Jest ona darmowa. Kiedy już się ona zainstaluje i ją uruchomimy, należy przejść do zakładki Ruchome (w zakładce Nieruchome znajdziemy takie aplikacje, których przenieść się nie da, a więc m.in. wspomniane już aplikacje systemowe).

Następnie należy nacisnąć na aplikację, którą chcemy przenieść i zaznaczyć OK, kiedy pojawi się okienko pytające, czy jesteśmy pewni. To dobre rozwiązanie, jeśli chcemy przenieść jedną lub maksymalnie kilka aplikacji.

W przypadku, kiedy interesuje nas masowe przenoszenie aplikacji na kartę SD, wystarczy, że klikniemy na trzy kropki w prawym górnym rogu aplikacji i wybierzemy opcję “Przenieś wszystko”. Możemy wtedy ewentualnie odznaczyć te aplikacje spośród wszystkich dostępnych, których jednak przenosić nie chcemy. Następnie należy potwierdzić swoją decyzję przyciskiem OK.

Przenoszenie aplikacji na kartę SD – podsumowanie

Przenoszenie aplikacji na kartę SD to zdecydowanie warte uwagi rozwiązanie. Pozwala ono zwolnić miejsce w pamięci wewnętrznej smartfona, co jest szczególnie ważne w przypadku dużych aplikacji (np. gier mobilnych) i starszych urządzeń, z niewielką pamięcią wewnętrzną.

Mamy nadzieję, że powyższy poradnik dostatecznie odpowiedział na pytanie, jak przenieść aplikacje na kartę pamięci i nie będzie to już stanowiło dla Was problemu.

Korzystając z okazji, chcielibyśmy polecić kilka innych naszych artykułów, które mogą się przydać użytkownikom systemu Android. Mowa tu między innymi o poradniku tłumaczącym, jak włączyć opcje programistyczne, a także, jak cofnąć aktualizację aplikacji. Zapraszamy i polecamy się na przyszłość!

WARTO PRZECZYTAĆ:

karta pamięci do aparatu Jaką kartę pamięci do aparatu wybrać? Ranking 8 najlepszych propozycji na rynku!
Wybór karty pamięci do aparatu może przysporzyć sporo problemów. Propozycji na rynku jest ogrom. Różnią się one pojemnością, szybkością zapisu czy nawet rozmiarem. Wybór odpowiedniej
jak przenieść zdjęcia na kartę pamięci Jak przenieść zdjęcia z telefonu na kartę pamięci?
Karty pamięci do telefonu, są jednymi z bardziej przydatnych komponentów, ponieważ to właśnie na nich możemy zapisywać wszelkie dane, które przypadkowo mogą zostać usunięte z
rodzaje kart pamięci Rodzaje kart pamięci — jakie warto znać? Najważniejsze informacje
Karty pamięci są powszechnie używane w elektronice i mają dosłownie setki zastosowań. Możemy ich używać do przechowywania zdjęć w telefonie, odpalania gier z mobilnej konsoli,
Udostępnij

Administrator

Nasza redakcja składa się z zapalonych pasjonatów gamingu i technologii. Każdy ma swoją niszę, dzięki czemu razem możemy zaproponować Wam szeroki przekrój eksperckich materiałów. Dzielimy się najświeższymi wiadomościami, recenzjami i poradami, aby nasi czytelnicy byli na bieżąco z tym, co najważniejsze w świecie techu i gier.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *