Bywa, że nowa wersja jakiejś używanej przez nas aplikacji nie spełnia naszych oczekiwań. Może naszpikowana jest błędami, a może sprawiła, że z jakiegoś powodu aplikacja nagle stała się niekompatybilna z naszym smartfonem. Niezależnie od powodu, w takiej chwili możemy zastanawiać się: jak cofnąć aktualizację aplikacji?

Nie jest to trudne, ale będzie wymagało od nas odrobiny wysiłku i kreatywnego myślenia. Kiedyś bowiem można było odinstalować aktualizacje za pośrednictwem ustawień smartfona, ale w nowszych wersjach systemu Android nie ma już takiej opcji. Jak zatem przywrócić aplikację do poprzedniej wersji? Wyjaśniamy!

Co zrobić przed cofnięciem aktualizacji?

Niezależnie od tego, czy po zainstalowaniu aktualizacji coś przestało działać, czy z innego powodu chcemy ją cofnąć, jest jeden krok, który powinniśmy wykonać. Zanim cofniemy aktualizację aplikacji, warto wejść do sklepu Google Play i wyłączyć automatyczną instalację aktualizacji. Nie jest to wymagane, ale, jeśli tego nie zrobimy, dana aplikacja i tak w niedługim czasie przekształci się w bieżącą wersję, czego wolelibyśmy uniknąć.

Kiedy już to zrobimy, przyjdzie czas na przejście do faktycznej odpowiedzi na pytanie, jak cofnąć aktualizację aplikacji. Jak wspomniano na początku, działa to obecnie nieco inaczej niż niegdyś. Konieczna będzie bowiem pomoc zewnętrznego serwisu, nie wystarczy wbudowany Menadżer aplikacji.

Jak cofnąć aktualizację aplikacji?

Najpierw jednak musimy usunąć aplikację, którą chcemy cofnąć do poprzedniej wersji (lub jakiejkolwiek innej – nie musi to być wersja bezpośrednio poprzedzająca bieżącą). Następnie musimy wejść na stronę internetową (lub w aplikację) serwisu, który udostępnia czyste, niezmodyfikowane pliki instalacyjne różnych wersji aplikacji. Dwa najbardziej znane serwisy tego typu to APKMirror i APKPure.

Dalej wystarczy wyszukać aplikację, która nas interesuje i wybrać konkretną wersję. Jeśli nie pobierzemy jej bezpośrednio na smartfona, tylko na przykład na komputer, będziemy musieli przerzucić ją na urządzenie mobilne poprzez kabel USB, Bluetootha lub w dowolny inny sposób.

Ostatni krok to zainstalowanie pobranej starszej wersji aplikacji. Żeby to zrobić, wystarczy wejść w Menadżer plików i odnaleźć ją w miejscu, w którym ją umieściliśmy. Możemy zostać przy instalacji poproszeni na udzielenie zgody na instalację aplikacji z nieznanych źródeł, na co musimy wyrazić zgodę. I gotowe — na naszym urządzeniu powinna być zainstalowana stara wersja aplikacji!

Trzeba przy tym wskazać, że nie zawsze będzie ona działała. W przypadku aplikacji typu always-online, czyli na przykład gier sieciowych, po otworzeniu nieaktualnej wersji aplikacji spotkamy się z komunikatem o konieczności aktualizacji. W takich sytuacjach aktualizacje aplikacji są jedynym wyjściem, jeśli chcemy kontynuować rozgrywkę.

Przywracanie poprzedniej wersji aplikacji — podsumowanie

Jak widać, odpowiedź na pytanie, jak cofnąć aktualizację aplikacji, nie należy do skomplikowanych, ale też nie jest tak prosta, jak niektórzy mogliby mieć nadzieję. Tak czy inaczej, warto ją znać, ponieważ niekiedy może się ona przydać, na przykład w przypadku problemów z kompatybilnością bieżącej wersji.

Trzeba jednak pamiętać, że cofnięcie aktualizacji może oznaczać korzystanie z mniej rozwiniętej czy zawierającej więcej błędów wersji. W związku z tym w większości przypadków powinniśmy dbać o to, aby posiadać jak najbardziej aktualną wersję każdej aplikacji ze względów bezpieczeństwa — starsze wersje mogą być podatne na ataki i zawierać dziury w zabezpieczeniach, z których chętnie skorzystają oszuści.

Jeśli interesuje nas po prostu przywrócenie aplikacji do ustawień fabrycznych, to możemy zwyczajnie ją odinstalować i zainstalować ponownie, nie trzeba kombinować z tym, jak cofnąć aktualizację Android 11 od Google — chociaż oczywiście w takim przypadku znów będziemy mieli najnowszą wersję.

WARTO PRZECZYTAĆ:

jak wybrac dobry vpn Jak wybrać dobry VPN na Androida? Ranking
Urządzenia z Androidem nie chronią użytkownika najlepiej, jeśli chodzi o aktywność w sieci. VPN w tym przypadku jest najlepszym rozwiązaniem, gdy chcesz zadbać o swoje
jak zmienić vpn w telefonie Jak zmienić VPN w telefonie? Instrukcja krok po kroku
Tytułowy VPN (Virtual Private Network) w telefonach to ciągle pewnego rodzaju nisza, podobnie jak niegdyś antywirus. Ciągle się jednak rozwija i tendencję wzrostową utrzyma jeszcze
strzelanki na telefon Odkryj najlepsze strzelanki na telefon!
Jeszcze nie tak dawno temu przez “gry mobilne” mieliśmy na myśli proste gry logiczne, idealne do gry na małym ekranie. Pomyślcie sobie: jakie są według
Udostępnij

Administrator

Nasza redakcja składa się z zapalonych pasjonatów gamingu i technologii. Każdy ma swoją niszę, dzięki czemu razem możemy zaproponować Wam szeroki przekrój eksperckich materiałów. Dzielimy się najświeższymi wiadomościami, recenzjami i poradami, aby nasi czytelnicy byli na bieżąco z tym, co najważniejsze w świecie techu i gier.

2Komentarze

  • Ola, 11 sierpnia 2022 @ 09:25 Odpowiedz

    Bardzo dziękuję, udało mi się odinstalować skopaną przez operatora Plus GSM aplikację do zarządzania kontem i przywrócić starą działającą wersję. Jestem ogromnie wdzięczna 🙂

  • Jacek, 18 sierpnia 2023 @ 16:23 Odpowiedz

    a jak poradzić sobie z aplikacją samsung mail ze sklepu galaxy store?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *