Włączenie opcji programistycznych w Androidzie prędzej czy później przyda się większości użytkowników smartfonów. Na przykład po to, aby zainstalować aplikację z nieznanego źródła (czytaj: nie ze sklepu Google Play) czy zmodyfikować ustawienia przeszkadzającego nam notcha. Tak czy inaczej, jest to bardzo szybki i prosty proces, który wymaga tylko i wyłącznie dostępu do wybranego smartfona. W takim razie, jak włączyć opcje programistyczne w Androidzie?

Przejdź do numeru kompilacji systemu

Numer kompilacji systemu brzmi może groźnie, ale w rzeczywistości tak nie jest. Nie musimy wiedzieć nawet, czym dokładnie jest. Wystarczy, że zlokalizujemy, gdzie znajduje się on w naszym smartfonie. Najszybciej i najprościej jest po prostu wejść w ustawienia telefonu i wpisać w pasek wyszukiwania “numer komplikacji”.

Jeśli jednak zależy nam, aby przejść do numeru kompilacji, w przypadku większości smartfonów ścieżka będzie bardzo podobna. Najpierw musimy wejść w Ustawienia, a później w zakładkę O telefonie, Informacje o telefonie (względnie System, a dopiero później Informacje o telefonie) lub podobną. Tam powinniśmy dostrzec informację o numerze kompilacji (może on w niektórych smartfonach nazywać się inaczej, na przykład w smartfonach Xiaomi nosi on nazwę Wersja MIUI).

Naciśnij na numer kompilacji 7 razy

Kiedy już znajdziemy numer kompilacji, jedyne, co musimy zrobić, to nacisnąć na niego 7 razy. Od razu zauważymy, czy naciskamy na właściwy element, ponieważ po każdym naciśnięciu powinien nam się pojawić napis “Jesteś X kroków od zostania programistą!”, na przykład “Jesteś 5 kroków od zostania programistą!”. Jeśli takie napisy się nie wyświetlają, to znaczy, że nie naciskamy na numer kompilacji, tylko na coś innego.

Po naciśnięciu numeru kompilacji finalny, 7 raz, powinien pojawić się napis “Jesteś teraz programistą!”. W Ustawieniach pojawi się dodatkowa zakładka o nazwie “Opcje programistyczne”, może się też w zależności od modelu telefonu zdarzyć, że nie będzie ona ulokowana bezpośrednio w Ustawieniach, a na przykład w sekcji “Dodatkowe ustawienia”.

Wyłączanie opcji programistycznych

Opcje programistyczne w nowszych telefonach z Androidem (począwszy od wersji systemu 7.0) można wyłączyć wchodząc w nie, a następnie przesuwając na górze suwak do pozycji wyłączonej.

Można je później ponownie aktywować bez żadnego problemu. W przypadku starszych modeli smartfonów do wyłączenia opcji programistycznych konieczne może być przywrócenie smartfona do ustawień fabrycznych.

Przydały Wam się kiedyś opcje programistyczne w Androidzie? Jeśli tak, to w jakim celu ich używaliście? Koniecznie dajcie znać w komentarzach!

Udostępnij

administrator

1 Comment

  • Jac, 9 grudnia 2022 @ 10:02 Reply

    Dzięki 🙂
    Przydatna funkcja. w Xiaomi redmi pro 9 działa

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *