Wybór odpowiedniej karty microSD do telefonu może być niełatwym zadaniem dla wielu osób. Dziesiątki producentów, modeli i różnorakich oznaczeń sprawia, że łatwo pogubić się w tym całym miszmaszu. W tym artykule doradzimy, jak wybrać kartę pamięci i pokażemy kilka naszym zdaniem najlepszych kart pamięci do telefonu.

Co powinna mieć dobra karta microSD?

Pierwszą rzeczą, na jaką musimy zwrócić uwagę przy zakupie karty pamięci do telefonu, jest oczywiście pojemność. Dzięki zastosowaniu standardu microSDXC małe karty pamięci potrafią osiągać pojemność nawet 2 TB! Każdy potrzebuje innej ilości miejsca na dane, jednak karty microSD stały się na tyle tanie, że lepiej nie schodzić poniżej 32 GB.

Kolejną rzeczą, którą powinniśmy wziąć pod uwagę, jest awaryjność danego modelu karty pamięci. W końcu nie chcemy nagle stracić naszych cennych danych. Karty microSD z natury nie są szczególnie narażone na uszkodzenie. Większość modeli jest odporna na wszelkie wstrząsy, a niektóre są nawet wodoodporne. Przy wyborze karty, warto jednak zerknąć na opinie innych ludzi, oraz sprawdzić okres gwarancji producenta. Pamiętajmy, że żadne urządzenie nie działa wiecznie. Należy więc pamiętać o tworzeniu kopii zapasowej naszych danych!

Ostatnią rzeczą, którą powinniśmy sprawdzić przy zakupie karty microSD, jest prędkość. Producenci kart pamięci stosują szereg oznaczeń dotyczących prędkości. Są to:

 • Klasa 2, 4, 6, 10 – oznacza minimalną prędkość zapisu sekwencyjnego dla danej karty (odpowiednio 2, 4, 6 lub 10 MB/s). Większość dzisiejszych kart pamięci należy do klasy 10 i to takie modele powinniśmy wybierać. Karty w klasach od 2 do 6 są już przestarzałe i nie będą dobrym wyborem do nowoczesnych urządzeń.
 • Klasa U1 i U3 – Tak samo, jak poprzednie klasy, U1, oraz U3 symbolizują minimalną prędkość zapisu sekwencyjnego karty pamięci. Przy klasie U1 nasza karta osiągnie minimalnie 10 MB/s zaś przy U3 otrzymamy zapis co najmniej na poziomie 30 MB/s
 • Klasa szybkości video V6, V10, V30, V60 i V90 – to nowa klasa stworzona specjalnie na rozpoznanie możliwości karty do nagrywania wideo w wysokiej rozdzielczości. Identycznie, jak wszystkie powyższe klasy, kolejne liczby oznaczają minimalną szybkość zapisu sekwencyjnego w MB/s. Jeśli chcemy nagrywać filmy w 4K lub nawet w wyższej rozdzielczości, najlepiej wybierać karty z klasą od V30 w górę.
 • A1 i A2 – standardy te symbolizują najmniejszą liczbę operacji na sekundę (IOPS), którą nasza karta pamięci jest w stanie obsłużyć. Symbol A1 oznacza co najmniej 500 operacji na sekundę przy zapisie i 1500 przy odczycie. Najniższe prędkości dla A2 to już 2000 operacji na sekundę przy zapisie i 4000 przy odczycie.
 • UHS-I, UHS-II, UHS-III – Skrót od angielskiego “Ultra High Speed”. Oznacza rodzaj magistrali, którą karta wykorzystuje do komunikacji z urządzeniem. Większość kart microSD korzysta ze standardu UHS-I z teoretyczną maksymalną prędkością zapisu 104 MB/s. Bardziej profesjonalne karty korzystają już ze standardów UHS-II oraz UHS-III. Można je rozpoznać przez obecność drugiego rzędu styków. UHS-II pozwala na transfer 312 MB/s, a UHS-III na zawrotne 624 MB/s.

Jak łatwo zauważyć, dosyć sporo tych klas. A przecież wszystkie mają za zadanie dokładnie to samo – pokazać jak szybka będzie karta pamięci.

W uproszczeniu: szukając karty pamięci do telefonu, powinniśmy wybierać modele z co najmniej klasy 10/ klasy U1/ klasy V10. Dzięki temu minimalna prędkość zapisu sekwencyjnego naszej karty na pewno nie będzie niższa niż 10 MB/s (tak naprawdę prędkość ta może być dużo wyższa).

Jeśli chcemy wykorzystać naszą kartę do nagrywania w wysokiej rozdzielczości 4K lub do grania w intensywne gry na telefonie, czy też konsoli przenośnej, powinniśmy spojrzeć na modele z oznaczeniem U3/V30 w górę. W ten sposób zapewnimy sobie płynne nagrywanie filmów oraz szybki zapis danych w grach.

Kupno karty pamięci – czego unikać?

Przy zakupie karty microSD do telefonu, lepiej unikać modeli, które nie mają na sobie nazwy producenta (tzw. no name). Co prawda zaoferują nam one trochę lepszą cenę za GB, ale mogą być dużo gorsze pod względem wytrzymałości i prędkości. To samo tyczy się kart, od nieznanych firm. Jednymi z najpopularniejszych producentów kart pamięci są:

 • Samsung
 • SanDisk
 • Kingston
 • Kioxia/Toshiba
 • PNY
 • Patriot
 • Lexar
 • GoodRam

Oczywiście istnieje wiele innych firm produkujących karty microSD wysokiej jakości. Jeśli jednak nie możemy znaleźć żadnych opinii o firmie, czy też danym modelu karty, to lepiej trzymać się od nich z daleka.

Dużym problemem przy kupnie karty może być także rynek podróbek. Na znanych portalach aukcyjnych istnieje multum ogłoszeń sprzedających karty pamięci po śmiesznie niskich cenach. Niestety większość z nich to produkty nieoryginalne i to takie, które często nie oferują nawet obiecanej pojemności.

Takie karty mogą nie wytrzymać nawet kilku godzin użytkowania. Najczęściej podrabiane są modele Samsunga i SanDiska. Dla spokoju ducha lepiej dokonać zakupu karty microSD w renomowanym sklepie lub gdy to możliwe, sprawdzić kartę przed kupnem.

Samsung Pro Plus

Samsung Pro Plus

Dostępne pojemności: 128 GB, 256 GB, 512 GB.

Jeden z flagowych modeli kart microSD koreańskiego producenta. Dzięki sporej prędkości potwierdzonej klasą V30 oraz A2 sprawdzi się dobrze nie tylko w telefonie, ale także w konsolach Nintendo Switch i Steam Deck. Samsung obiecuje tutaj 160 MB/s przy odczycie danych, oraz 120 MB/s przy zapisie.

Dodatkowo kupując ten model, nie uszczuplimy znacząco naszego budżetu. Samsung Pro plus można często znaleźć w promocji, za sprawą których zakupimy wariant o pojemności 128 GB za ok. 60-70zł. Na model ten nałożona jest długa, 10-letnia gwarancja producenta.

Aktualna cena Samsung Pro Plus 128 GB to 90 zł.

Samsung Evo Plus

Samsung Evo Plus

Dostępne pojemności: 64 GB, 128 GB, 256 GB, 512 GB.

Tak samo, jak wyższy model Samsunga, karta microSD Evo Plus w pojemnościach od 128 GB posiada certyfikację V30, oraz A2. Przez to możemy być pewni, że nagrane przez nas filmy w wysokiej rozdzielczości będą ładne i płynne. Producent chwali się tutaj co najmniej 130 MB/s niezależnie czy mowa tu o odczycie, czy zapisie. Identycznie jak w pozycji powyżej, Samsung przewiduje 10-letni okres gwarancji na ten model.

Na niektórych rynkach, możemy znaleźć także model Samsung Evo Select, który pod względem specyfikacji i możliwości jest bliźniaczo podobny do Evo Plus.

W dzień opublikowania artykułu kartę pamięci Samsung Evo Plus o pojemności 128 GB kupimy za 70 zł.

SanDisk Ultra

SanDisk Ultra

Dostępne pojemności: 16 GB, 32 GB, 64 GB, 128 GB, 200 GB, 256 GB, 400 GB, 512 GB, 1 TB.

SanDisk w modelu Ultra oferuje prawdopodobnie najszerszą gamę różnych pojemności. Mamy tutaj od 16 GB dla najbardziej oszczędnych, aż do 1 TB dla tych, którzy chcą zabrać całą kolekcję filmową ze sobą.

SanDisk Ultra posiada co prawda tylko oznaczenie klasy 10 (nie będzie najlepszą kartą do nagrywania filmów w 4K), ale producent obiecuje tutaj odczyty rzędu 120 MB/s. Identycznie, jak modele Samsunga, SanDisk Ultra okraszony jest gwarancją ważną w okresie 10 lat od zakupu.

Aktualnie kartę microSD SanDisk Ultra 128 GB można kupić za 70 zł.

SanDisk Extreme

SanDisk Extreme

Dostępne pojemności: 32 GB, 64 GB, 128 GB, 256 GB, 400 GB, 512 GB, 1 TB.

Wyższy model firmy SanDisk o nazwie Extreme jest już oznaczony zarówno standardem V30, jak i standardem A2. Nada się więc idealnie do nagrywania filmów w wysokiej rozdzielczości. Według producenta karta ta osiąga zawrotne 190 MB/s przy odczycie oraz 130 MB/s przy zapisie.

Model ten również oferowany jest w sporej pojemności 1 TB. Na kartę microSD SanDisk Extreme otrzymujemy także dożywotnią gwarancję. Dzięki temu możemy być pewni, że karta będzie służyć nam przez naprawdę długi czas.

Za kartę SanDisk Extreme o pojemności 128 GB przyjdzie nam zapłacić 100 zł.

Kingston Canvas Select Plus

Kingston Canvas Select Plus

Dostępne pojemności: 32 GB, 64 GB, 128 GB, 256 GB, 512 GB.

Mimo tego, że Kingston Canvas Select Plus w wariancie 128 GB posiada tylko klasę szybkości V10, producent obiecuje odczyt rzędu 100 MB/s. Jeśli potrzebujemy karty szybszej, będziemy musieli zerknąć na modele Canvas Select Plus z większą ilością GB.

Oferują one już klasyfikacje V30, przez co będą idealne do zapisu filmów 4K. Naszym zdaniem, karta ta to świetny wybór, jeśli chodzi o konstrukcje budżetowe. Nie małe znaczenie ma tutaj wieczysta gwarancja, która zapewni nam spokój ducha przez wiele lat.

Kingston Canvas Select Plus 128 GB jest dostępny w sklepach w cenie od 55 zł.

Lexar Play

Lexar Play

Dostępne pojemności: 128 GB, 256 GB, 512 GB, 1 TB.

Lexar Play to już ostatnia karta do telefonu na naszej liście. Identycznie jak karta Kingston Select Plus model 128 GB Lexar’a posiada jedynie klasę V10. Producent zapewnia jednak odczyt rzędu 150 MB/s.

Lexar Play trafił na naszą listę, przez obecność rzadziej spotykanego wariantu 1 TB. Przyda się on ludziom chcącym zapomnieć o dziesiątkach dysków zewnętrznych. Niestety w porównaniu do innych konstrukcji na tej liście Lexar oferuje “tylko” 5 lat gwarancji na model Play.

Aktualnie kartę microSD Lexar Play o pojemności 128 GB kupimy za 110 zł. 

WARTO PRZECZYTAĆ:

prezenty technologiczne Obdaruj drugą połówkę na walentynki – poznaj najlepsze prezenty dla graczy i nie tylko!
Nadchodzi święto zakochanych. Już dosłownie za kilka dni walentynki, a Ty wciąż nie masz upominku dla swojej drugiej połówki? Jeśli jej hobby to gry lub
Najlepsze smartwatche 2020 Najlepsze smartwatche 2020 – co wybrać?
Robiliśmy już dla Was ranking najlepszych słuchawek bezprzewodowych, a także foteli dla graczy. Dzisiaj przyszedł czas na porównanie smartwatchy, czyli rosnącego w coraz większą popularność
dysk-jest-zabezpieczony-przed-zapisem Dysk jest zabezpieczony przed zapisem – co robić?
Komunikat “Dysk jest zabezpieczony przed zapisem. Usuń ochronę zapisu lub użyj innego dysku” jest jednym z bardziej irytujących błędów, jaki może nas spotkać podczas próby
Udostępnij

Administrator

Redaktor naczelna TechPolska od 2019 roku. W przerwach między nabijaniem kolejnych setek godzin w Genshin Impact recenzuje każdy kawałek elektroniki, który wpadnie jej w ręce.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *