
Większość z nas przechowuje na dysku cenne komputera lub laptopa czy w pamięci smartfona cenne dane. Mogą to być zdjęcia rodzinne, dokumenty, notatki i wiele różnych innych rzeczy – najistotniejsze jest to, że ich utrata byłaby dla nas w najlepszym razie uciążliwa, a w najgorszym katastrofalna. Wbrew pozorom utrata danych nie jest tak nieprawdopodobnym wydarzeniem, jak mogłoby się wydawać, i dotknąć może niemal każdego. W takim wypadku rozwiązaniem może być zwrócenie się po profesjonalną pomoc, na przykład tu https://www.alldatarecovery.pl/. Jednak najlepszym rozwiązaniem będzie działanie profilaktycznie, tak, aby utrata danych nie była dla nas zagrożeniem. Wobec tego jak zabezpieczyć się przed utratą danych?
Backupy w chmurze czy na fizycznym nośniku?
Wydawałoby się to oczywiste, ale wiele osób o regularnym robieniu kopii zapasowych, czy to danych znajdujących się na komputerze, czy smartfonie, po prostu zapomina. Zdecydowanie warto o tym pamiętać, ponieważ w razie czego dzięki backupowi powinniśmy być w stanie odzyskać wszystkie potrzebne dane. Jeśli jesteśmy szczególnie zapominalscy, wiele urządzeń i aplikacji oferuje możliwość wykonywania automatycznych backupów.
Pojawia się tutaj pytanie – backup w chmurze czy w na fizycznym nośniku? Backupy w chmurze mają niewątpliwą zaletę poręczności i tego, że nie musimy ani marnować miejsca na fizycznych nośnikach, ani targać ich ze sobą, a kopię możemy dokonać w dowolnym miejscu i czasie. Problemem kopii zapasowych w chmurze jest jednak ograniczone bezpieczeństwo.
W zależności od tego, jakiego narzędzia do wykonywania backupu używamy, może on być lub nie być zaszyfrowany. Jakiś czas temu mediami wstrząsnęła informacja, że kilka lat temu Apple chciało wprowadzić szyfrowanie backupów w chmurze na iPhone’ach… ale zainterweniowało i nie pozwoliło na to FBI. Dlaczego? Dzięki niezaszyfrowanym backupom jest ono w stanie pozyskać wiele informacji o osobach znajdujących się w kręgu jego zainteresowań.
Za to, co ciekawe, backupy iPhone’ów wykonywane na fizyczne nośniki już jak najbardziej mogą być zaszyfrowane. Odchodząc jednak od produktów Apple, ogółem mówiąc, wykonywanie kopii zapasowych na fizyczne nośniki jest może mniej wygodne, ale bezpieczniejsze. Nie ma możliwości, że ktoś zhakuje usługę, w której przechowujemy swoje dane i uzyska do nich dostęp – żeby je utracić, musiałyby one zostać od nas fizycznie skradzione. Jeśli przechowujemy dane w chmurze, jest też zawsze szansa, że w wyniku jakiejś awarii je utracimy.
Oczywiście, nośniki zewnętrzne nie są podatne na ataki zdalne, ale za to mogą być fizycznie zniszczone, zamoknąć, zabrudzić czy zepsuć się. Trzeba to wziąć pod uwagę i, jeśli zdecydujemy się na ten sposób, przechowywać je w odpowiednim miejscu i w odpowiedni sposób.
Podsumowując – jeśli zależy nam na wygodzie, najlepszą opcją będą backupy w chmurze. Jeśli na tym, aby nikt nie uzyskał do nich dostępu – backupy na fizycznym nośniku. Jeśli zaś na zmaksymalizowaniu szansy, że na pewno zawsze będziemy mieć dostęp do jakiejś kopii zapasowej, możemy zrobić backup i tu, i tu.
Zadbaj o swój dysk twardy
Jak zabezpieczyć się przed utratą danych tak, aby w ogóle nie nastąpiła i nie pojawiła się potrzeba korzystania z kopii zapasowej? Przede wszystkim poprzez zapobieganie czynnikom, które mogłyby doprowadzić do jej wystąpienia. Jedną z najczęstszych przyczyn utraty danych jest awaria dysku twardego, dlatego też zdecydowanie warto o niego zadbać.
Jak? Przede wszystkim będąc ostrożnym przy przenoszeniu laptopa czy komputera, a także pamiętając o tym, aby nie wystawiać go na działanie ekstremalnych temperatur. Ponadto warto pamiętać, że każdy dysk, niezależnie jak dobry, kiedyś w końcu przestanie działać. Dlatego też powinniśmy co jakiś czas monitorować, w jakim stanie jest dysk, aby zdążyć przenieść dane na nowy, zanim stary przestanie się do czegokolwiek nadawać.
Zainwestuj w dobrego antywirusa
Co jeszcze może spowodować, że nasze dane nagle staną się dla nas niedostępne? Oczywiście wszelkiego rodzaju wirusy i podejrzane oprogramowanie. Niestety, wiele osób w ogóle o tym nie myśli i bez zastanowienia ściąga i instaluje co popadnie, a później ma z tego powodu problem.
Bez dwóch zdań na każdym komputerze powinien być zainstalowany jakikolwiek program antywirusowy, nawet darmowy. Jeśli jednak przechowujemy na naszym urządzeniu ważne i wrażliwe dane, powinniśmy zainwestować już w antywirusa z wyższej półki.
Nie trzeba się obawiać horrendalnych kosztów, bo wbrew pozorom nawet topowe antywirusy są obecnie stosunkowo tanie. Przy tym musimy zdawać sobie sprawę, że nawet najlepszy antywirus nie uchroni nas przed skutkami naszego własnego nieodpowiedzialnego zachowania (czyli np. instalowania podejrzanego programu wbrew ostrzeżeniom antywirusa).
Jak zabezpieczyć się przed utratą danych – podsumowanie
Niektórzy nie przechowują na swoich urządzeniach nic szczególnie wartościowego i utrata danych nie byłaby dla nich wielkim problemem. Inni za to wypełniają je ważnymi zdjęciami, dokumentami i innymi rzeczami, których utrata byłaby potencjalnie bolesna. Dlatego też zdecydowanie warto wiedzieć, jak zabezpieczyć się przed utratą danych.
WARTO PRZECZYTAĆ:





