Strona internetowa, niezależnie od tego, czy jest to sklep, blog, witryna firmowa czy cokolwiek innego, powinna być maksymalnie dopracowana zarówno pod względem wizualnym i treściowym, jak i technicznym. Takie problemy z witryną, jak długi czas ładowania czy częste przerwy w dostępności, skutecznie zniechęcą potencjalnych czytelników lub klientów, więc za wszelką cenę należy ich unikać.

Przyczyna tego rodzaju jest często znacznie bardziej prozaiczna niż mogłoby się wydawać, a mianowicie w wielu przypadkach chodzi o hosting. W takim razie, na co zwrócić uwagę przy wyborze hostingu, aby był on stabilny i zapewniał sprawne działanie witryny? Najważniejsze wskazówki w tym zakresie zebraliśmy dla Was poniżej!

Typ dysku i dostępna przestrzeń są kluczowe

Dysk, na którym będą przechowywane dane strony, a właściwie jego wydajność, wpłynie znacząco na czas wczytywania strony. Jest to więc kwestia, na którą trzeba zwracać bardzo dużą uwagę, wybierając optymalny hosting. Użytkownicy nie są już przyzwyczajeni do czekania – jeśli witryna będzie zbyt długo się ładować, często po prostu z niej wyjdą i skierują się w stronę konkurencyjnego portalu.

Obecnie poleca się przede wszystkim hostingi wykorzystujące szybkie dyski SSD (Solid State Drive), a w szczególności dyski SDD NVMe z interfejsem NVM Express.  Klasyczne dyski HDD (Hard Disk Drive) powoli odchodzą w zapomnienie, w każdym razie w kontekście hostingów, z uwagi na niską prędkość i podatność na uszkodzenia mechaniczne.

Prędkość dysku to jednak nie jedyny jego parametr, który ma istotne znaczenie. Dostępna przestrzeń dyskowa, która w zależności od wybranego pakietu wynosi zwykle od kilku do kilkuset GB, jest szczególnie istotna dla sklepów internetowych i blogów.

Na statycznych stronach firmowych z reguły nie pojawia się dużo nowej treści, natomiast w przypadku e-commerce czy bloga ciągle dochodzą nowe zdjęcia, grafiki, podstrony i ogółem wszelkiego rodzaju treści. Gdzieś muszą one być przechowywane, dlatego warto zadbać o wybór hostingu z odpowiednią ilością udostępnionego miejsca na dysku.

Kompetentna pomoc techniczna nieraz uratuje skórę

Na przestrzeni wielu lat korzystania z hostingu każdemu mogą przytrafić się jakieś problemy techniczne. Co oczywiste, ważne jest, aby jak najszybciej je rozwiązać – im dłużej serwis będzie nieaktywny lub będzie działał nieprawidłowo, tym więcej potencjalnych klientów lub czytelników utracimy. Dlatego sprawna, skuteczna i łatwo dostępna pomoc techniczna jest kluczowa.

Tylko jak ją ocenić jeszcze przed zakupem hostingu? Trudno tutaj o jakiś konkretny parametr (chociaż niektórzy hostingodawcy udostępniają np. średni czas oczekiwania na odpowiedź na wiadomość e-mailową), więc najlepiej opierać się na opiniach dotychczasowych hostingobiorców. Można znaleźć je na forach, serwisach społecznościowych czy w wizytówkach firmy w wyszukiwarkach internetowych.

Dobre hostingi wdrażają rozwiązania zapewniające bezpieczeństwo

Utrata danych, czy to z uwagi na awarię techniczną, czy atak osób trzecich, to koszmar zwłaszcza dla właścicieli sklepów internetowych, ale też ogółem wszystkich stron, na których regularnie pojawiają się nowe treści lub zmiany. Dlatego przy wyborze hostingu należy wziąć pod uwagę, jakie funkcje w zakresie bezpieczeństwa i ochrony danych (oraz całej witryny) on oferuje.

Chodzi tutaj przede wszystkim o częstotliwość kopii zapasowych i to, jak długo są one przechowywane. Pakiety hostingów skierowane konkretnie do sklepów internetowych charakteryzują się zazwyczaj właśnie częstym wykonywaniem kopii zapasowych (nawet raz na kilka godzin), co pozwala uniknąć wielu potencjalnie bardzo kosztownych problemów.

Na jakie jeszcze parametry zwracać uwagę, wybierając hosting?

Parametrem, który przewija się w większości ofert hostingu, jest transfer. Może być nielimitowany lub limitowany. Należy pamiętać, że po wejściu na stronę użytkownik zawsze ściąga pewne dane do pamięci tymczasowej urządzenia, m.in. grafiki użyte w szablonie, tak więc im “cięższa” strona i im więcej odwiedzających, tym transfer zaproponowany przez hosting szybciej się zużyje.

Dlatego też należy dobrze się zastanowić nad tym, jaki transfer będzie dla danej strony optymalny. W przeciwnym wypadku transfer może na przykład wyczerpać się w połowie miesiąca i wtedy nie pozostanie nic innego, jak dokupić dodatkowy bądź czekać, aż odnowi się on w kolejnym miesiącu. Przy czym hosting wykupuje się zwykle na co najmniej rok do przodu, a w tym czasie ruch na stronie może wzrosnąć bardziej niż oczekiwano przy wykupywaniu pakietu – wtedy dobrą opcją będzie przejście na pakiet oferujący wyższy transfer.

Osoby, które na przykład prowadzą kilka różnych biznesów i chciałyby obsłużyć je wszystkie w ramach jednego hostingu, powinny przed złożeniem zamówienia sprawdzić, czy w ogóle będzie to możliwe. Niektóre oferty mogą wiązać się z limitem tylko jednej witryny na hosting, nie brakuje jednak również pakietów dających znacznie większe możliwości.

Dla większych firm istotny może być także limit kont e-mail przypadających na witrynę. W najbardziej podstawowych pakietach zwykle oferowana jest możliwość stworzenia kilku lub kilkunastu kont, zaś w tych przeznaczonych dla wymagających klientów często ich ilość jest nieograniczona.

WARTO PRZECZYTAĆ:

najlepszy hosting www Najlepszy hosting WWW — tę ofertę warto znać!
Własna strona internetowa, niezależnie, czy jest to sklep internetowy, strona firmowa czy blog, wymaga hostingu — to kwestia oczywista. Ofert tego typu usług jest jednak
Rodzaje hostingów – który najlepiej wybrać?
Zarówno przedsiębiorcy, jak i osoby prywatne chcą w dzisiejszych czasach posiadać własną stronę internetową. Możesz z łatwością ją utworzyć, jednak musisz wykorzystać do tego serwer
Total Cost of Ownership (TCO), czyli jak wybierać hosting
Planując działalność w sieci, należy skrupulatnie oszacować koszty związane z hostingiem. Niestety wiele osób zakłada, że różnice pomiędzy ofertami poszczególnych usługodawców są na tyle niewielkie,
Udostępnij

Administrator

Nasza redakcja składa się z zapalonych pasjonatów gamingu i technologii. Każdy ma swoją niszę, dzięki czemu razem możemy zaproponować Wam szeroki przekrój eksperckich materiałów. Dzielimy się najświeższymi wiadomościami, recenzjami i poradami, aby nasi czytelnicy byli na bieżąco z tym, co najważniejsze w świecie techu i gier.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *