Reklamy na laptopach i komputerach osobistych to obecnie mało uciążliwy problem. Niektóre przeglądarki (np. Opera) mają natywne blokowanie reklam, plus większość użytkowników zdaje sobie sprawę z tego, że problem w dużej mierze można rozwiązać instalując wtyczkę typu uBlock Origin czy AdBlock. Oczywiście, wiedzą to także właściciele stron zamieszczające reklamy i czasami wymuszają wyłączenie blokera, ale na to też są sposoby.

Znacznie bardziej problematyczne są wyskakujące reklamy na telefonie, na które natykamy się dosłownie co chwilę grając w gry, korzystając z aplikacji czy przeglądając strony internetowe. Nie dość, że są one irytujące, to niekiedy potrafią instalować na naszym smartfonie złośliwe oprogramowanie. W takim razie jak zablokować wyskakujące reklamy na smartfonie?

wyskakujące reklamy w telefonie

Zainstaluj aplikację do blokowania reklam

Coraz częściej można spotkać się z pytaniem: jak wyłączyć reklamy w telefonie? Jeśli męczą Cię wyskakujące co dosłownie kilka sekund reklamy w grach i aplikacjach mobilnych, a także masz dość wyskakujących okienek wszelkiej maści, jest na to sposób – wystarczy zainstalować jedną z kilku dostępnych aplikacji, które działają w tle i pozbywają się uciążliwości. Do najpopularniejszych z nich należą: AdGuard, AdLock, AdAway i AdBlock Plus. Można je bez problemu znaleźć w sklepie Google Play i innych sklepach z aplikacjami.

Niestety, taka odpowiedź na pytanie, jak usunąć reklamy z telefonu nie zawsze wystarczy. Niektóre z wymienionych programów wymagają bowiem roota (niedawno poruszaliśmy temat tego, czym jest root i czy warto go robić), inne radzą sobie i bez tego, ale za to trzeba się trochę przy instalacji pomęczyć.

Nie mają one może stuprocentowej skuteczności, ale realnie poprawiają odczucia z użytkowania smartfona. Musimy jednak pamiętać, że dla wielu twórców gier i aplikacji reklamy są głównym bądź jedynym źródłem zarobku, którego ich pozbawiamy całkowicie je blokując.

Jeśli jeszcze go nie masz, zainstaluj dobrego antywirusa i przeskanuj smartfona

Niemal każdy pamięta o konieczności posiadania programu antywirusowego na komputerze bądź laptopie, ale już nie wszyscy decydują się na korzystanie z takiego zabezpieczenia na smartfonie. Jest to oczywiście bardzo duży błąd. Dlatego też jeśli jeszcze nie masz antywirusa na swoim telefonie, koniecznie to zmień – nawet wśród darmowych aplikacji można znaleźć w miarę solidne opcje.

Po zainstalowaniu antywirusa przeprowadź głęboki skan całego telefonu. Zadbaj, aby w ustawieniach włączona była opcja automatycznego skanowania każdej nowej aplikacji podczas jej instalacji.

wyskakujące reklamy w telefonie - antywirus

Odinstaluj niedawno zainstalowane lub nieużywane aplikacje, które mogą być przyczyną problemu

Czy wyskakujące reklamy (bądź np. plaga reklam w powiadomieniach) pojawiły się w Twoim smartfonie niedawno? Jeśli tak, to nie tylko pomyśl nad blokowaniem reklam, ale też zastanów się, jakie aplikacje ostatnio ściągałeś i dla bezpieczeństwa je odinstaluj. Jeśli problem się nie rozwiąże, zawsze możesz zainstalować je z powrotem.

Może się bowiem okazać, że Twoje pytanie jak usunąć wyskakujące reklamy wirus właśnie spowodował. Warto także pozbyć się od dawna nieużywanych aplikacji, ponieważ nie tylko zajmują one miejsce, ale potencjalnie mogą być niebezpieczne nawet, jeśli to nie one powodują pojawianie się reklam. Zawsze jest bowiem ryzyko, że gromadzą one nasze dane i śledzą nasze ruchy.

Zablokuj pop-upy w przeglądarce mobilnej

Jak zablokować wyskakujące reklamy w przeglądarce? Jeśli korzystasz z domyślnej przeglądarki mobilnej na Androida, czyli Chrome, wejdź w Ustawienia, a następnie upewnij się, że Pop-upy i przekierowania są ustawione jako “zablokowane”, a także, że blokowane są reklamy z potencjalnie niebezpiecznych źródeł.

Podobne opcje powinny być dostępne także w ustawieniach większości innych mobilnych przeglądarek. Wiele z nich zawiera jeszcze bardziej rozbudowane systemy blokowania wyskakujących reklam, przekierowań i innych niebezpieczeństw (np. Ghostery), tak więc jeśli mimo blokad pop-upów Chrome się nie sprawdza, warto rzucić okiem na alternatywy.

Teoretycznie reklamy są zablokowane, ale wciąż otrzymujesz powiadomienia z podejrzanych stron? Sprawdź, czy przypadkiem nie udzieliłeś niebezpieczny, witrynom pozwoleń na wyświetlanie wyskakujących reklam. Po tym, jak otworzy się niepożądana strona, naciśnij na trzy kropki po prawej stronie ekranu (w Chrome), następnie na i w kółku, oznaczające informacje o witrynie, po czym “Ustawienia witryny”.

Pod sekcją “Uprawnienia” powinna być informacja o tym, czy pozwolenia są dla danej witryny zablokowane, czy dozwolone. Upewnij się, że na pewno są one zablokowane. W innych przeglądarkach cały proces wygląda bardzo podobnie.

Jak chronić się przed niebezpiecznymi aplikacjami?

W wielu przypadkach okazuje się, że za dręczące nas reklamy odpowiada jakaś niepozorna aplikacja czy gra, która na pierwszy rzut oka wydawała się nam bezpieczna. Na przykład jakiś czas temu informowaliśmy was, że miliony osób pobrały zainfekowane aplikacje ze Sklepu Google, które miesiącami zbierały ich dane.

Dlatego też warto podjąć pewne kroki, aby ochronić się przed niebezpiecznymi aplikacjami. Nie da się ich uniknąć całkowicie, ponieważ niekiedy potrafią naprawdę świetnie się maskować, ale na pewno większa dbałość o swoje bezpieczeństwo nie zaszkodzi, a przeciwnie – może pomóc.

wyskakujące reklamy w telefonie

Jak chronić się przed niebezpiecznymi aplikacjami? Przede wszystkim:

  • nie instaluj aplikacji z niesprawdzonych źródeł – również w np. Sklepie Play mogą się znaleźć aplikacje zainfekowane, ale przynajmniej istnieje tam jakaś wstępna selekcja
  • czytaj opinie innych użytkowników
  • skanuj każdą aplikację po pobraniu antywirusem, rób także co jakiś czas skany całego smartona (i koniecznie cały czas miej go aktywnego!)
  • zwracaj uwagę na ilość pobrań, ale pamiętaj, że nawet popularne aplikacje mogą być zainfekowane
  • rzuć okiem na autora aplikacji i to, co innego ma na swoim koncie – może to być na przykład jakaś podejrzana chińska firma, która nic innego nigdy nie wypuściła.

Jak zablokować wyskakujące reklamy w telefonie – podsumowanie

Nie każdy w ogóle wie, że da się zablokować reklamy na smartfonie, a jak najbardziej jest taka możliwość. Wyskakujące reklamy na telefonie to irytujący i stosunkowo często spotykany problem. Zdecydowanie warto wiedzieć, jak sobie z nim poradzić, a także jak potencjalnie całkowicie uniknąć jego posiadania. Nie jest to wbrew pozorom takie trudne, a może oszczędzić nam sporo czasu i nerwów.

Koniecznie dajcie znać, czy zdarzyło wam się mieć tego typu problem i czy udało wam się go rozwiązać i wyłączyć reklamy, które Was trapiły!

Udostępnij

Administrator

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *