Internet niesie za sobą ogrom nowych, wspaniałych możliwości, zarówno w zakresie pracy i edukacji, jak i kontaktów międzyludzkich oraz rozrywki. Ma on jednak także swoją ciemną stronę. Oszuści ze wszystkich zakątków świata chętnie wykorzystują go do kradzieży danych osobowych, której następstwami mogą być między innymi włamania na rachunki bankowe czy wyłudzanie pieniędzy przez złodzieja od rodziny i przyjaciół ofiary.

Trzeba jednocześnie wskazać, że kradzież danych osobowych w Internecie (a także poza nim) odbywa się często w mało wyrafinowany sposób. Oznacza to, że przy zachowaniu pewnych środków ostrożności, wielu ataków można całkowicie uniknąć bądź skutecznie się przed nimi obronić. O jakich dokładnie środkach ostrożności mowa? Czytajcie dalej, a wszystkiego się dowiecie!

Nie dziel się danymi ze wszystkimi

Kilkanaście czy też kilkadziesiąt lat temu, kiedy Internet dopiero zdobywał popularność, wiele osób sceptycznie i z ostrożnością podchodziło do dzielenia się za jego pomocą, z innymi, swoimi danymi osobowymi. Obecnie wygląda to zupełnie inaczej i często wystarczy wejść na czyjś publicznie dostępny profil na Facebooku, aby wiedzieć, skąd pochodzi, gdzie pracuje, jaka jest jego data urodzin, z kim jest w związku i nie tylko.

Same w sobie te informacje mogą nie wystarczyć do kradzieży tożsamości (i np. zaciągnięcia pożyczki na czyjeś dane), ale niekiedy za ich pomocą można na przykład złamać czyjeś pytanie pomocnicze do skrzynki e-mailowej, dostęp do której daje już hakerowi duże możliwości.

Warto więc zwracać większą uwagę na to, jakiego rodzaju danymi na swój temat się dzielimy i z kim. Dzięki temu kradzież danych osobowych będzie po prostu mniej prawdopodobna. Nie oznacza to, że nie można publikować danych na swój temat w social media, ale warto na przykład ustawić, aby były one widoczne tylko dla znajomych, a nie publicznie.

Korzystaj z weryfikacji dwuetapowej

Weryfikacja dwuetapowa działa w ten sposób, że dostęp do konta czy usługi jest zabezpieczony dwuwarstwowo: pierwszą warstwą jest zazwyczaj hasło, a drugą może być na przykład kod otrzymany na numer SMS lub adres e-mail przypisany do konta. Drugie zabezpieczenie pojawia się z reguły tylko przy pierwszym logowaniu na danym urządzeniu (z wyjątkiem sytuacji, w której wyczyszczono pamięć podręczną i ciasteczka). Dzięki temu nawet, jeśli w jakiś sposób oszust pozna hasło do konta, nie zaloguje się bez spełnienia drugiego warunku.

Dlaczego weryfikacja dwuetapowa jest niezbędna nawet, jeśli stosujemy mocne hasła, nie powtarzamy ich między różnymi portalami i często je zmieniamy? Dostawcy skrzynek e-mailowych, serwisy społecznościowe i zasadniczo wszystkie inne portale, okazjonalnie padają ofiarami wycieków. Nie da się więc całkowicie ochronić przed wyciekiem hasła, ale przy weryfikacji dwuetapowej samo w sobie nic ono oszustowi nie da, ponieważ musiałby on uzyskać dostęp również, na przykład, do naszego telefonu.

Profile w serwisach społecznościowych są, obok skrzynek e-mail i rachunków bankowych, najważniejszymi kontami, które powinniśmy za wszelką cenę chronić. Nie tylko zawierają one bardzo dużo informacji na nasz temat, ale też na przykład, za ich pomocą może zostać przeprowadzone tak zwane oszustwo na BLIK.  W jego ramach hakerzy piszą z konta w social media ofiary do jej znajomych lub rodziny z prośbą o podanie kodu BLIK, uzasadnioną na przykład zgubieniem portfela.

Warto przy okazji dodać, że w przypadku otrzymania tego typu wiadomości nigdy nie powinno spełniać się takiego żądania, a najlepiej skontaktować się z daną osobą w inny sposób, aby potwierdzić prawdziwość prośby. Często spotyka się także wyłudzenie danych osobowych przez telefon, kiedy to oszust podszywa się pod przykładowo pracownika banku, więc do tego typu połączeń proszących o podanie wrażliwych danych osobowych także należy podchodzić z dużą ostrożnością.

Zachowaj ostrożność podczas przesyłania dokumentów

Przesyłanie skanów takich dokumentów, jak paszport czy dowód osobisty e-mailem bądź za pomocą komunikatorów tekstowych (Messenger, WhatsApp) jest bardzo ryzykowne. Jeśli już pojawi się taka konieczność i nie będzie bezpieczniejszego sposobu, koniecznie obie strony powinny usunąć daną wiadomość po jej wysłaniu lub otrzymaniu (pobrany plik również należy usunąć, kiedy już zostanie on wykorzystany w celu, w którym został przekazany). Zasada ta obowiązuje również w przypadku przesyłania sobie haseł.

Dlaczego jest to takie ważne? Profile na portalach społecznościowych są częstymi celami ataków złodziei tożsamości. Po uzyskaniu do nich dostępu złodziej może nie tylko próbować wyłudzić płatności BLIK-iem, ale też na przykład przeszukać prowadzone konwersacje pod kątem wrażliwych informacji. Podobnie w przypadku skrzynek e-mailowych.

Gdzie zgłosić wyłudzenie danych osobowych?

Bywa, że chwilowa nieuwaga, popełniony błąd czy po prostu przypadek sprawił, że nawet mimo generalnej ostrożności nie udało się uchronić danych osobowych przed kradzieżą. W takiej sytuacji przede wszystkim należy przypomnieć sobie odpowiedź na pytanie, gdzie zgłosić wyłudzenie danych osobowych.

Nie można tracić cennego czasu na panikowanie, ponieważ im szybciej zadziałamy, tym mniejsze szanse, że oszustowi uda się wykorzystać pozyskane informacje w krzywdzący dla nas sposób. Jeśli podejrzewamy, że padliśmy ofiarą przestępstwa, sprawę należy zgłosić na policję.

Warto w tym momencie wskazać, że Internet to nie jedyne pole, na którym działają złodzieje tożsamości. Często poruszana się także takie kwestie, jak kredyt na skradziony dowód czy pożyczka na skradziony dowód (czy to fizyczny dowód, czy na przykład przesyłany przez Internet skan dokumentów).

W tych przypadkach również powinniśmy zgłosić zdarzenie na policję, a także jak najszybciej skontaktować się z bankiem (tym, w którym mamy konto lub innym), aby zastrzec utracony dokument i uniemożliwić zaciągnięcie za jego pomocą zobowiązania finansowego. Następnym krokiem jest całkowite unieważnienie dowodu (można to zrobić przez Internet). Ważne jest, aby uzyskać z policji zaświadczenie o złożeniu zawiadomienia o kradzieży danych, a następnie przedłożyć je w procesie unieważniania dowodu.

WARTO PRZECZYTAĆ:

nintendo direct Kolejne Nintendo Direct już dziś!
Jeśli jest coś, czego gracze nie lubią, to jest to czekanie. Nikt nie lubi czekać, aż wczyta się kolejny level, na ściągnięcie nowej gry, a
Talos Principle 2 DLC Talos Principle 2 niespodziewanie otrzymał DLC!
Kurz nie zdążył jeszcze porządnie opaść po premierze drugiej części tej gry logicznej, a Croteam już ponownie zaskoczył! Już od piątku możemy rozwiązywać nowe zagadki.
Automatyzacja pracy projektowej z SOLIDWORKS API
Projektowanie 3D to złożony proces, który często wymaga powtarzania tych samych sekwencji poleceń. Jednak dzięki narzędziu SOLIDWORKS API, możesz znacznie usprawnić swoją pracę poprzez automatyzację
Udostępnij

Administrator

Nasza redakcja składa się z zapalonych pasjonatów gamingu i technologii. Każdy ma swoją niszę, dzięki czemu razem możemy zaproponować Wam szeroki przekrój eksperckich materiałów. Dzielimy się najświeższymi wiadomościami, recenzjami i poradami, aby nasi czytelnicy byli na bieżąco z tym, co najważniejsze w świecie techu i gier.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *