Przez ostatnie dwadzieścia lat dostęp do internetu w warunkach domowych zaliczył ekspresowy rozwój. Najpierw były modemy o prędkości 56 kilobajtów na sekundę, których użycie blokowało linię telefoniczną. Pierwsze stałe łącza kablowe, które z reguły ledwo co podwajały prędkość modemu.

Prędkość 1-2 mega na sekundę, którą oferowała Neostrada, wyglądała jak nieosiągalne marzenie, zdolne ściągnąć na dysk cały internet w mgnieniu oka. Kto by pomyślał, że w tak krótkim czasie, standardem staną się prędkości rzędu 300-600 mb/s, a dostęp do internetu nie będzie ograniczony kablem? Ba, do sieci będziemy podłączać telefony, telewizory, a nawet zegarki!

Szybki rozwój technologii ma jednak też swoje minusy – nie dość, że normy prawne nie nadążają za rozwojem (można to łatwo zauważyć, jeśli interesujecie się tematem hulajnóg elektrycznych, które z reguły wprost walają się po miastach). Inną sferą, która nie nadąża za technologią, jest nasze bezpieczeństwo. Na szczęście nie ma już chyba operatora, czy modemu/routera, który by nie miał domyślnie hasła na WiFi, ale jeszcze niedawno to nie było standardem.

Hasło do WiFi, a hasło do routera – czym się różnią?

Warto w tym miejscu zacząć od rozróżnienia dwóch spraw: hasło do WiFi to nie jest to samo, co hasło do routera/modemu w naszym domu. Hasło do WiFi daje nam dostęp do internetu na urządzeniu, którym się podłączamy do sieci. Hasło do routera/modemu to natomiast hasło, którym logujemy się do urządzenia odpowiedzialnego za rozprzestrzenianie sieci po naszym miejscu zamieszkania. Logując się tam, dostaniemy dostęp do opcji naszej sieci.

Zacznijmy od ważniejszej opcji, jaką jest dostęp do urządzenia.

Zmiana hasła w routerze – wszystko co musisz wiedzieć

Hasło do routera to jedna z tych rzeczy, o których wielu ludzi nie wie. Często po prostu pan monter z sieci operatora przyjdzie, postawi router, da hasło do Wifi i tyle. Router to jednak bardzo niebezpieczne narzędzie, gdy znajdzie się w niepowołanych rękach.

Na szczęście zalogować się do routera można tylko, jeśli mamy podłączenie do tej konkretnej sieci, więc jest podwójnie zabezpieczony. Niestety z drugiej strony, jeśli nie zmieniliście nigdy hasła do routera, to ten ma tylko podstawowe hasło. Domyślne hasło i login w tego typu sprzęcie to z reguły coś w tym stylu:

  • Login: Admin, Hasło: Password
  • Login: Admin, Hasło: Admin
  • Login: Admin, Hasło: 12345678.

Rozumiecie.

Jeśli ktoś uzyska dostęp do waszej sieci bezprzewodowej, to bez problemu zaloguje się też do routera, jeśli ten ma wciąż domyślne hasło. Jeśli mi nie wierzycie: wpiszcie w wyszukiwarkę frazę: “model routera basic password”. Bez problemu znajdziecie domyślny login i hasło.

Czemu zostało to zabezpieczone w ten sposób? Otóż domyślnie producenci wyszli z założenia, że nikt niepożądany nie będzie miał dostępu do waszego WiFi, a jednocześnie proste hasło wystarczy do ochrony przed przypadkowymi osobami, np. gdyby jakimś trafem wasze dzieci próbowały coś pozmieniać.

Jak zmienić hasło w routerze?

Jak już wspomniałem przed chwilą, pierwszym krokiem jest bycie podłączonym do sieci. Nie musisz być podłączony do WiFi, czyli sieci bezprzewodowej. Wystarczy podłączenie kablem do komputera (sieć kablowa nie wymaga hasła). Aby połączyć się z routerem, musicie znać jego adres. Jak sprawdzić adres routera? W polskojęzycznym Windowsie:

  • Otwórzcie menu start
  • Wpiszcie “Wiersz polecenia”

wiersz polecenia

  • Uruchomcie wiersz polecenia
  • W nowo otwartym oknie wpiszcie “ipconfig” i wciśnijcie enter
  • Pod “Default Gateway” macie adres swojego routera.

jak zmienić hasło do wifi adres routera

Kiedy już znacie adres swojego routera, wpiszcie go w okno adres w wyszukiwarce i wciśnijcie enter.

Waszym oczom powinno ukazać się okno logowania do systemu sterującego routerem. Zwróćcie uwagę, że w zależności od firmy, to okno będzie wyglądać inaczej.

ustawienia routera

Skąd wziąć login i hasło? Powinny być podane w instrukcji urządzenia. Jeśli nie ma, to poszukajcie w internecie wg podanego w poprzednim akapicie sposobu.

Panel kontrolny routera to potężne narzędzie, mogą cię zainteresować funkcje:

  • Zmiana hasła do routera
  • Zmiana hasła do WiFi
  • Zmiana nazwy WiFi
  • Wyłączenie i ponowne włączenie sieci bezprzewodowej
  • Wiele innych mniej lub bardziej zaawansowanych ustawień. Jeśli czegoś nie rozumiecie, to polecam jednak nie dotykać. Można sporo zepsuć.

Hasło do routera znajdziecie i zmienicie właśnie tam.

Czemu warto zmienić hasło w routerze?

Jeśli ktoś niepożądany dostanie dostęp do waszego WiFi, może łatwo (przez domyślny login i hasło) dostać dostęp do panelu sterowania routera, z którego może narobić wam dużo szkód. Nie są to szkody nieodwracalne, ale dla niedoświadczonych użytkowników może być ciężko sobie poradzić.

Najgorzej, że w ten sposób intruz może przejąć wasza dane poufne, a tego lepiej pilnować, gdyż to naprawić będzie dużo trudniej. Jeśli będziecie mieli wymyślone przez siebie hasła do sieci bezprzewodowej i routera (oba inne!) stajecie się dużo bezpieczniejsi.

Jak sobie poradzić, gdy utracimy dostęp do WiFi i routera? Jak zresetować router?

Trudno, stało się. Jak sobie poradzić, jeśli intruz wszedł w posiadanie naszych haseł i coś poprzestawiał? Paradoksalnie rozwiązanie jest bardzo proste: zresetować urządzenie, inaczej mówiąc: zrobić twardy reset routera. Jak zresetować router?

Każdy router, tak jak i każdy modem ma przycisk do twardego resetu. Czasem będzie się on znajdował na tylnym panelu, a czasem będzie to malutka dziurka umieszczona w niepozornym miejscu, w którą trzeba wsadzić wykałaczkę, spinacz lub pinezkę, aby wcisnąć guzik odpowiedzialny za reset.

Z reguły trzeba przycisk reset wcisnąć i trzymać przez długie dziesięć sekund. Urządzenie “poinformuje” nas o wykonaniu resetu specjalnym zaświeceniem lampkami, inaczej niż zwykle.

Co powoduje reset urządzenia? Powrót do ustawień fabrycznych. Przywróci jakąś bazową nazwę WiFi oraz login i hasło do routera, a to daje nam czas, aby wszystko ustawić ponownie pod siebie.

Jak zmienić hasło do WiFi?

Skoro wiemy już jak zmienić hasło do routera, zmiana hasła do Wifi będzie prosta. Jak zmienić hasło do WiFi? Wypunktujmy:

  1. Zalogujcie się do routera. W tym celu:
  • Wciśnijcie pasek start
  • Wpiszcie “Wiersz polecenia”
  • W otwartym oknie wpiszcie “ipconfig” i wciśnijcie Enter
  • Pod “Default Gateway” znajdziecie adres swojego routera
  • Wpiszcie ten adres w pole adres w wyszukiwarce i naciśnijcie Enter
  • Zalogujcie się do routera.
  • W panelu sterowania routerem, znajdźcie opcję odpowiadająca za WiFi. Najpewniej będzie to “Wireless connection”. Zmiana nazwy sieci Wifi i jej hasła to nie są zaawansowane opcje, będą gdzieś na wierzchu.

połączenie wifi

  • Zmieńcie hasło do WiFi i jeśli chcecie – jej nazwę.
  • Gotowe!

Po zapisaniu nowych ustawień router może wymagać restartu. Bez paniki – internet zaraz wróci.

Czemu zmieniać hasło do WiFi?

Chociaż może wam się wydawać, że to “tylko” dostęp do internetu, doświadczeni hakerzy mogą wyrządzić dużo większe szkody. Nie muszę wyjaśniać, czemu utrata swoich danych osobowych, czy kart bankowych jest groźna, ale to nie tylko to.

Intruzi dostają w ten sposób dostęp do waszej korespondencji, czy nawet listy zakupów. Ta ostatnia wbrew pozorom, to wasze najcenniejsze dane dla wielu firm e-commerce.

Jak sprawdzić hasło do Wifi?

Dobrze, a co jeśli nie chcecie zmieniać, a po prostu zapomnieliście hasła? No cóż, zdarza się najlepszym. Na wasze szczęście portal TechPolska opisał rozwiązanie tego problemu już jakiś czas temu. Przeczytajcie artykuł tutaj: jak sprawdzić hasło do WiFi?

Czym jest dobre hasło?

Czym jest dobre hasło? Jak wymyślić hasło, które trudno złamać? Hasło do WiFi pod tym względem nie różni się od haseł, blokujących dostęp do “ważniejszych” miejsc. Może was zaskoczę: trudne do złamania hasło nie wymaga tworzenia krzaczków z miksowania małych i wielkich liter, cyfr i znaków specjalnych.

Nie musicie oglądać się przez lewe ramię, stawać na jednej nodze, ani robić pajacyków. Porządne hasło charakteryzują dwie rzeczy: długość i niska popularność frazy. Im dłuższe hasło, tym jest silniejsze. Tak, w przypadku hasła długość ma znaczenie.

Czym jest “popularność frazy”? Hasło ma być długim zdaniem, ale nie popularnym wycinkiem z popkultury czy literatury. Profesjonaliści znają to pod terminem “Entropia” (użyty w obrazkowym wytłumaczeniu poniżej).

“Zaraz, zaraz” – powiecie. “Każdy inny portal, wymaga ode mnie wymyślania kodu Enigmy od nowa za każdym razem, gdy muszę podać hasło”. Macie rację, tak się dzieje. Niestety te portale są w błędzie.

Trudne do złamania hasło to długie hasło, choćby składało się tylko z małych liter. Hasło powinno być łatwe do zapamiętania dla człowieka i trudne do złamania dla komputera. Wytłumaczenie poniżej.

W jaki sposób hakerzy zdobywają wasze hasła?

Wiecie, skąd hakerzy znają wasze hasło, gdy was hakują? W większości przypadków wchodzą w jego posiadanie w wyniku wycieku jakiejś bazy danych, gdzie dostają wasz email od razu połączony z hasłem, jedyne co im potem zostaje to próbować tej kombinacji na wszystkich znanych portalach, aż was gdzieś trafią i przejmą dane.

Niestety z punktu widzenia użytkownika jedyne rozwiązanie przed takim zwrotem akcji, to używanie wszędzie innego hasła. Jeśli tego jeszcze nie robicie, to zacznijcie. Dobrym pomysłem jest też nie zakładać konta byle gdzie.

Inne sposoby to wyciek samej listy haseł, a potem automatyczne podstawianie ich pod adresy email, aczkolwiek takie działanie wynika z tego samego powodu, co poprzednie: wycieku z jakiegoś źródła. Zdecydowanie najrzadziej spotykanym rozwiązaniem (a w wielu przypadkach już wręcz niemożliwym) jest znane z filmów “zgadywanie” hasła. Atak brute force (atak siłowy)  jest praktycznie niemożliwy z kilku powodów:

    • Liczba kombinacji do odgadnięcia hasła rośnie wykładniczo wraz z długością hasła (liczbą zastosowanych znaków). Dla skryptów hakerskich, które będą to robić, nie ma najmniejszego znaczenia, czy hasło posiada krzaczki, cyfry, fikołki, małe lub wielkie litery.
    • Każdy szanujący się system jest zabezpieczony przed powtarzającymi się masowo próbami odgadnięcia hasła
  • Pan haker siedzący przed komputerem i próbujący na siłę zgadnąć hasło to filmowa fikcja.

Jak stworzyć trudne do złamania hasło?

Może was zaskoczę, ale nie jest to trudne. Jak wspomniałem wyżej: hasło ma być przede wszystkim długie. Pamiętajcie: długość i “niepopularność”. Pomyślcie o czymś długim, ale łatwym do zapamiętania (w przeciwieństwie do krótkich haseł, gdzie trudno zapamiętać zastosowane znaki specjalne itp.). Wymyślcie konkretne zdanie i myślcie o nim jako o “passphrase”, a nie o “password”.

Przykład dobrego hasła:

techpolskatobardzopomocnyportal

Przykład złego hasła:

T3chp0lska!

Jeszcze jeden przykład z naciskiem na “popularność frazy” (zwróćcie uwagę, że nie musicie rezygnować z polskich znaków):

Przykład dobrego hasła:

PaczkaGwoździNaŚrodkuDrogi

Przykład złego hasła:

JeszczePolskaNieZginęła

Niezawodny w obrazkowym wyjaśnieniu jest znany komiks internetowy xkcd (wymagany język angielski):

xkcd

Czemu “standardowe” hasła są złe?

Jak już wspomniałem wyżej, “standardowe” hasła z krzaczkami i fikołkami są słabe: łatwe do odgadnięcia, czy przejęcia. Czemu tak się dzieje? Są one trudne do zapamiętania przez człowieka, przez co:

  • Zapisujemy je na jakichś karteczkach
  • Używamy znanych hakerom schematów (pierwsza litera wielka, wykrzyknik na końcu)
  • Używamy tylko jednego-dwóch haseł.

Wszystkie powyżej wymienione cechy tworzą swoisty antywzorzec dobrego hasła. 

Jak sprawdzić, czy moje hasło gdzieś nie wyciekło?

Jest na to bardzo prosty sposób. Istnieje bezpieczna strona, która zbiera dane ze wszystkich znanych wycieków i informuje nas o tym. Koniecznie zajrzyjcie na: https://haveibeenpwned.com/.

haveibeenpwned

Jak zmienić hasło do WiFi – podsumowanie

Hasło do WiFi to element naszego bezpieczeństwa, który łatwo przeoczyć. Tracąc hasło do WiFi, nie tylko dajemy obcym ludziom możliwość korzystania z naszego łącza, żeby przejrzeć internet – wystawiamy na “pokaz” wszystkie swoje dane. Zmiana hasła do WiFi to nic trudnego, podobnie jak zmiana hasła do routera.

Korzystną nowością może być dla was wiedza jak wymyślić trudne do złamania hasło, gdyż jest inna, niż to, co promuje większość nawet największych firm z branży.



Administrator

Nasza redakcja składa się z zapalonych pasjonatów gamingu i technologii. Każdy ma swoją niszę, dzięki czemu razem możemy zaproponować Wam szeroki przekrój eksperckich materiałów. Dzielimy się najświeższymi wiadomościami, recenzjami i poradami, aby nasi czytelnicy byli na bieżąco z tym, co najważniejsze w świecie techu i gier.

Udostępnij

WARTO PRZECZYTAĆ:

mentzen kryptowaluty “Przekręt na Mentzena”. Analitycy ostrzegają przed nową akcją oszustów
Specjaliści z G Data biją na alarm: w sieci pojawił się nowy, całkiem sprytny przekręt. W rolach głównych Sławomir Mentzen, polityk Konfederacji, oraz kryptowaluty. Oszuści
signal nazwa użytkownika Signal wprowadza nazwy użytkownika. Już nie trzeba dzielić się numerem telefonu
Do tej pory, aby skontaktować się z kimś przy użyciu Signala, trzeba było podać mu swój numer telefonu. Twórcy popularnego komunikatora zdecydowali się to zmienić,
nordvpn specjalna oferta techpolska NordVPN nawet do 70% taniej ze specjalną ofertą dla czytelników TechPolska! Nie przepłacaj i zyskaj kupon na 3 miesiące za darmo
Nie ma w naszej działalności lepszych momentów niż te, w których możemy zaoferować naszym czytelnikom coś specjalnego. Dlatego bardzo się cieszymy, że NordVPN, lider na

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *