Liczne ataki cyberprzestępców, wyłudzenia danych i oszustwa wycelowane w mniej zorientowanych użytkowników sprawiają, że w obecnych czasach warto korzystać z oprogramowania antywirusowego na wszystkich urządzeniach, które używamy na co dzień. Tyczy się to także antywirusa na Androida. Jaki antywirus na telefon z Androidem wybrać, by być bezpiecznym? Sprawdź nasze polecenia najlepszych rozwiązań antywirusowych na smartfony i tablety.
Jaki antywirus na Androida – na co zwrócić szczególną uwagę podczas wyboru?
W dzisiejszych czasach, gdy niemal wszyscy korzystają z urządzeń mobilnych, ochrona przed złośliwym oprogramowaniem jest niezwykle ważna. Cyberprzestępcy próbują bowiem wykorzystać ten fakt na swoją korzyść, atakując smartfony i tablety mniej świadomych osób.
Wybór odpowiedniego antywirusa na Androida może pomóc w zapewnieniu bezpieczeństwa naszego urządzenia. Jaki dobry antywirus na Androida wybrać? Oto kilka czynników, na które warto zwrócić uwagę podczas poszukiwania najlepszej opcji.
- Skuteczność – antywirus powinien skutecznie wykrywać i usuwać złośliwe oprogramowanie oraz chronić przed zagrożeniami z sieci. To jego podstawowa funkcja i powinien być w tym naprawdę dobry. Jak to sprawdzić? Pomocne będą np. szczegółowe testy antywirusów lub ranking antywirusów.
- Wydajność – antywirus na Androida działa w tle, a jego funkcjonowanie powinno być niewidoczne dla użytkownika. Dlatego na pytanie, jaki jest dobry antywirus na Androida, odpowiedź brzmi – taki, który nie obciąża systemu, nie wpływa znacząco na wydajność smartfona i czas pracy baterii.
- Funkcje dodatkowe – niektóre antywirusy oferują dodatkowe funkcje, takie jak ochrona prywatności w sieci, blokowanie niechcianych połączeń i SMS-ów, a także zdalne blokowanie i usuwanie danych w przypadku kradzieży urządzenia. Warto sprawdzić, czy są one w pakiecie, jeśli szczególnie nam na nich zależy.
- Cena – wiele antywirusów na Androida jest dostępnych za darmo, ale niektóre oferują również wersje płatne z dodatkowymi funkcjami. Jaki darmowy antywirus na Androida wybrać, tłumaczymy w dalszej części artykułu.
Jaki antywirus na Androida – wersja płatna (najlepsze propozycje)
Jaki dobry antywirus na Androida wybrać, by skutecznie chronił przed aktualnymi zagrożeniami i oferował funkcje dodatkowe, takie jak wspomniana wcześniej lokalizacja urządzenia czy chociażby możliwość zdalnego zablokowania telefonu? Jaki antywirus zainstalować? Poniżej przedstawiamy trzy propozycje, które będą świetną odpowiedzią na pytanie, jakiego antywirusa polecacie na Androida. Są to antywirusy płatne, czyli z zasady oferujące więcej możliwości.
Norton 360
Jaki antywirus na telefon z Androidem? Naszą pierwszą propozycją jest pakiet Norton 360. Dostępna w jego ramach aplikacja mobilna oferuje dobre zabezpieczenie przed zagrożeniami z sieci. Narzędzie wykonuje m.in. automatyczne skanowanie pobieranych aplikacji, chroni przed fałszywymi stronami WWW czy wykrywa niezabezpieczone sieci Wi-Fi i ostrzega przed korzystaniem z nich.
W aplikacji istnieje także możliwość korzystania z połączenia VPN, co w efekcie oferuje jeszcze większą prywatność w sieci, a także możliwość bezstresowego korzystania z publicznych i niezabezpieczonych sieci Wi-Fi.
McAfee Mobile Security
McAfee Mobile Security to nie tylko propozycja dla użytkowników Androida. To także jeden z najlepszych antywirusów na iPhone’a. Aplikacja umożliwia korzystanie z połączenia VPN, dzięki czemu surfowanie w internecie za pomocą publicznych sieci Wi-Fi jest bezpieczne. Narzędzie chroni oczywiście przed złośliwym oprogramowaniem, wirusami oraz programami szpiegującymi.
Pozwala skanować aplikacje w poszukiwaniu zagrożeń, a także blokować złośliwe witryny podczas przeglądania internetu. Podobnie jak inne antywirusy na Androida, także ten skanuje sieci Wi-Fi w poszukiwaniu luk w zabezpieczeniach i zagrożeń. Użytkownik może także być informowany na bieżąco, jeśli jego prywatne dane wyciekły z jakiegoś serwisu.
ESET Mobile Security
Jaki antywirus na smartfona z Androidem można jeszcze polecić? Naszą ostatnią propozycją jest ESET Mobile Security. To jeden z najbardziej rozbudowanych antywirusów mobilnych, a jego producent znany jest również z jednego z najlepszych antywirusów na Mac OS. Oprócz ochrony przed złośliwym oprogramowaniem i atakami ransomware pozwala m.in. zablokować dostęp do wybranych aplikacji na PIN lub odcisk palca, aby chronić prywatne dane.
Umożliwia też wywołanie zdalnej blokady, a także alarmu, gdy telefon zostanie zgubiony. Rozwiązanie Proaktywny Anti-Theft blokuje natomiast użycie innej karty SIM w urządzeniu i pomaga zlokalizować ukradzione urządzenie. Wersja premium wyróżnia się również możliwością zaplanowania skanowania systemu w poszukiwaniu wirusów.
Jaki darmowy antywirus na Androida?
Jaki jest dobry darmowy antywirus na Androida? Wbrew pozorom bezpłatne opcje do podstawowej ochrony powinny w zupełności wystarczyć. Wielu producentów rozwiązań antywirusowych ma w swojej ofercie także darmową propozycję dla użytkowników urządzeń mobilnych. Dobry darmowy antywirus na telefon to m.in. ESET Mobile Security. Pojawił się on już powyżej jako opcja płatna, ale dostępny jest również w nieco odchudzonej, darmowe wersji. Jego funkcje to:
- aktywna ochrona antywirusowa
- skanowanie w poszukiwaniu zagrożeń w czasie rzeczywistym
- obszerne raporty zabezpieczeń
- możliwość zdalnej blokady urządzenia, gdy zostanie zgubione, a także wywołania zdalnego alarmu
- dostęp do logów aktywności
- kompatybilność z tabletami
Jak widać powyżej – ESET Mobile Security jest dobrą odpowiedzią na pytanie, jaki antywirus na Androida za darmo wybrać. Oferuje wszystko, czego można oczekiwać od mobilnego antywirusa i nie trzeba na niego wydawać ani grosza.
W jakim celu używać antywirusa?
Po co w ogóle używać antywirusa na Androidzie? Jak chronić iPhone’a przed wirusami? Takich pytań moglibyśmy mnożyć w nieskończoność i niezależnie od platformy sprzętowej, odpowiedź jest taka sama – w celu zabezpieczenia urządzenia przed zagrożeniami z sieci.
W sytuacji, gdy coraz większa część naszego życia przenosi się do internetu, na urządzeniach mobilnych przechowujemy coraz więcej prywatnych danych. A te mogą być łakomym kąskiem dla cyberprzestępców, którzy wykradają nie tylko dane logowania do bankowości internetowej. Mogą np. wykraść naszą tożsamość, by podszywać się pod nas w mediach społecznościowych. Takich przykładów są tysiące.
Antywirusy chronią przed wieloma przypadkami wyłudzenia danych czy infekcji urządzenia złośliwym oprogramowaniem. Sprawdzają się m.in. w następujących zastosowaniach:
- Ochrona przed złośliwym oprogramowaniem – antywirusy na urządzenia mobilne, także bezpłatne z rankingu darmowych antywirusów, chronią przed złośliwym oprogramowaniem, takim jak wirusy, trojany, robaki i inne szkodliwe aplikacje. Dzięki temu użytkownicy mogą korzystać z urządzeń mobilnych bez obaw o utratę prywatnych danych lub uszkodzenie urządzenia.
- Ochrona prywatności – niektóre antywirusy oferują funkcje ochrony prywatności, takie jak blokowanie niechcianych połączeń i SMS-ów, a także zdalne blokowanie i usuwanie danych w przypadku kradzieży urządzenia. Dzięki tym funkcjom użytkownicy mogą chronić swoje dane osobowe przed niepowołanym dostępem.
- Ochrona przed phishingiem – antywirusy na urządzenia mobilne chronią również przed phishingiem, czyli próbami wyłudzenia poufnych informacji, takich jak hasła, numery kart kredytowych i inne dane osobowe. Dzięki temu użytkownicy mogą korzystać z internetu bez obaw o to, że padną ofiarą oszustwa.
- Ochrona przed innymi zagrożeniami z sieci – antywirusy chronią również przed nietypowymi zagrożeniami z sieci, takimi jak ataki typu man-in-the-middle, które mogą prowadzić do kradzieży danych lub infekcji urządzenia.
Czy antywirus na Androidzie jest konieczny?
Wiemy już, jaki dobry antywirus na Androida wybrać. Jednak czy w ogóle jest on konieczny i czy trzeba go instalować? Wszystko zależy oczywiście od tego, jakim użytkownikiem jesteśmy i co robimy na swoim smartfonie.
Jeśli interesujemy się cyberbezpieczeństwem, czytamy o nowych zagrożeniach, nie pobieramy podejrzanych aplikacji – także ze sklepu Google Play (tak, tam również mogą być wirusy!) i nie klikamy w nieznane linki, prawdopodobnie nie będziemy potrzebować dodatkowej ochrony, a niekiedy będziemy poszukiwać informacji, jak wyłączyć antywirusa, by nie pochłaniał on cennych zasobów systemowych.
Zdecydowana większość użytkowników smartfonów i tabletów nie ma jednak aż tak dużej świadomości odnośnie zagrożeń w sieci i możliwości, jakimi dysponują cyberprzestępcy. Dlatego w ich przypadku antywirus na Androida może okazać się konieczny. Nawet jeśli zdarzy im się pobrać podejrzaną aplikację lub kliknąć złośliwy link, istnieje duża szansa, że antywirus to wykryje i uchroni przed negatywnymi skutkami.
Współczesne antywirusy mobilne działają w tle i nie pochłaniają zbyt wielu zasobów telefonu, dlatego normalny użytkownik nie powinien zauważyć negatywnych skutków ich używania. Z tego względu rekomendujemy używanie antywirusa na Androida, choćby w darmowej wersji, większości posiadaczy smartfonów.
Warto jednak pamiętać, by jednocześnie używać wyłącznie jednego antywirusa. Tutaj sprawa wygląda podobnie, jak w przypadku komputerów z systemem Windows – obecność większej liczby zainstalowanych antywirusów może powodować problemy, dlatego użytkownicy tak często poszukują, jak wyłączyć Windows Defender.
Jaki antywirus na Androida – podsumowanie
Wiemy już, jaki dobry antywirus na Androida wybrać, jakie są jego możliwości i po co w ogóle to robić. W większości przypadków sugerujemy korzystanie z takiego oprogramowania na swoim urządzeniu, przynajmniej w darmowej wersji. Warto też pokusić się o przetestowanie płatnych opcji wymienionych przez nas powyżej, by sprawdzić, czy dodatkowe funkcje są nam w ogóle potrzebne.
Mowa m.in. o zdalnym blokowaniu urządzenia, funkcjach anti-theft czy zabezpieczaniu dostępu do wybranych aplikacji. Dobrą informacją jest natomiast fakt, że mobilne płatne antywirusy zazwyczaj są dostępne w pakietach z wersjami przeznaczonymi na komputery. Jeśli więc korzystamy z takiej usługi, możemy ze spokojem zainstalować także wersję mobilną.
WARTO PRZECZYTAĆ: