Napisz do nas

TechPolska.pl

Znajdziesz nas

Windows Defender to wbudowany program antywirusowy w systemach Microsoftu, którego historia sięga 2004 roku. Nie wszyscy są jego fanami i niektórzy mogą po prostu stwierdzić, że nie życzą sobie, aby był on włączony – na przykład dlatego, że uważają, że zbyt mocno spowalnia on komputer. W takim razie jak wyłączyć Windows Defender?

Czy można wyłączyć Windows Defendera?

Sytuacji, w których zechcemy wyłączyć bądź odinstalować Windows Defendera, może być wiele. Problem jednak w tym, że jest to wbudowane narzędzie systemowe i nie ma bezpośredniej opcji jego permanentnego wyłączenia, nie da się go też odinstalować.

[AKTUALIZACJA] W pierwotnej wersji artykułu opisaliśmy sposób, w jaki za pomocą zmian w rejestrze systemu można było wyłączyć Windows Defendera. Niestety, wraz z aktualizacją wprowadzoną w sierpniu 2020 roku, sposób ten przestał działać i nie ma obecnie możliwości ręcznego wyłączenia tego programu.

To ustawienie zostało wycofane i będzie ignorowane na urządzeniach klienckich od sierpniowej aktualizacji (o numerze 4.18.2007.8) dla programu Microsoft Defender Antivirus. – Microsoft

Microsoft stwierdził, że to ustawienie w rejestrze zostało stworzone z myślą przez profesjonalistów, a nie konsumentów i nie jest aktualnie potrzebne, ponieważ Defender powinien automatycznie się sam wyłączyć w przypadku zainstalowania innego antywirusa. Jak wiemy, nie zawsze tak się dzieje, ale aktualnie niestety nie ma już możliwości, żeby rozwiązać ten problem modyfikacją rejestru.


Można czasowo wyłączyć go za pomocą ustawień, ale w pewnym momencie automatycznie włączy się on z powrotem. Defender sam się wyłącza (a przynajmniej powinien tak robić – bywa, że są z tym problemy), kiedy wykryje, że na komputerze zainstalowany jest inny program antywirusowy. Wtedy “oddaje mu stery” i nie trzeba się nim przejmować.

Co jednak, jeśli Defender nie rozpoznaje innego programu antywirusowego lub jest on jedynym “antywirem”, ale mimo wszystko chcemy go wyłączyć?

Bez obaw – nie jest to jednak sytuacja bez wyjścia. Podkreślamy jednak, że nie rekomendujemy pozostawiania komputera bez żadnej ochrony, chyba że na chwilę, aby przykładowo zainstalować jakiś program, z którym antywirus nie chce współpracować.

Można trwale wyłączyć Windows Defendera, ale będzie to wymagało dokonania zmian w rejestrze sytemu. Przed ich dokonaniem rekomendujemy zrobienie kopii zapasowej samego rejestru, a dla pewności najlepiej również całego systemu (aczkolwiek prawdopodobieństwo, że stanie się coś negatywnego i nieprzewidzianego, jest bardzo małe, a wręcz mikroskopijne).

Jak wyłączyć Windows Defender? Poradnik krok po kroku

Wiemy już, że jest to możliwe, czas więc do tego, aby pokazać w praktyce, jak wyłączyć Windows Defender.

W pierwszej kolejności musimy zadbać, aby Windows nie usunął dodanego wpisu w rejestrze przy następnym ponownym uruchomieniu komputera czy laptopa. W tym celu należy wpisać w wyszukiwarkę systemową frazę “Zabezpieczenia Windows” i kliknąć w wynik, który nam się wyświetli.

Następnie z paska po lewej należy wybrać pozycję “Ochrona przed wirusami i zagrożeniami“.

W sekcji “Ustawienia ochrony przed wirusami i zagrożeniami” znajdziemy opcję “Zarządzaj ustawieniami“. Ostatnie, co musimy zrobić, to przestawić funkcję “Ochrona przed naruszeniami” na “Wyłączona”.

Po wykonaniu powyższych kroków możemy wreszcie przejść do faktycznego wyłączania Windows Defendera. Cały proces rozpoczynamy od naciśnięcia jednocześnie klawisza Windows i R, a następnie wpisanie w odpowiednie pole frazy “regedit”, jak na poniższym obrazku.

jak wyłączyć windows defender

Po lewej stronie znajdziemy listę folderów. Powinniśmy przejść kolejno do folderów: HKEY_LOCAL_MACHINE, SOFTWARE, Policies, Microsoft i Windows Defender. Końcowa ścieżka będzie wyglądała następująco: HKEY_LOCAL_MACHINE\SOFTWARE\Policies\Microsoft\Windows Defender.

Należy kliknąć prawym przyciskiem myszki w dowolnym miejscu białego pola pod wpisem (Domyślny) i najechać an opcję Nowy, a następnie wybrać Wartość DWORD (32 bitowa).

rejestr windows

Po wybraniu Wartość DWORD (32 bitowa) nowy wpis zostanie stworzona, a my od razu będziemy mieli możliwość zastąpienia domyślnej nazwy inną. Należy wpisać “DisableAntiSpyware” (koniecznie używając w odpowiednich miejscach dużych liter) bez cudzysłowu, a następnie zatwierdzić enterem. Kolejnym krokiem jest naciśnięcie na nowo utworzony wpis prawym przyciskiem myszki i wybranie opcji “Modyfikuj”.

W pole “Dane wartości” należy wpisać “1”, tak jak na poniższym zdjęciu, a następnie zatwierdzić.

edytowanie wartości

Co, jeśli kiedyś będziemy chcieli włączyć Windows Defendera z powrotem? W takim wypadku wystarczy ponownie zmodyfikować ten wpis i w polu “Dane wartości” zastąpić jedynkę zerem.

Czy warto korzystać z Windows Defendera?

Wiemy już, jak wyłączyć Windows Defender, ale czy rzeczywiście warto to robić? Swego czasu program ten był obiektem licznych żartów. Śmiano się, że nie tylko nie potrafi on zatrzymać wirusów, ale też ciągle wywołuje fałszywe alarmy, gryzie się z innymi antywirusami i ogółem mówiąc do niczego się nie nadaje. Program na przestrzeni lat ewoluował i znacznie się zmienił, ale stereotyp pozostał, a wraz  z nim niechęć wśród wielu użytkowników systemu Windows. Czy jednak słusznie?

W obecnych czasach już niekoniecznie. Microsoft wziął sobie wszystkie te kpiny do serca i ewidentnie zadbał, żeby poprawić największe błędy i ubytki. Windows Defender jest lekki, prosty w obsłudze, przejrzysty, nie trzeba go instalować (jest bowiem wbudowanym narzędziem systemowym) i radzi sobie z wirusami znacznie sprawniej niż niegdyś.

Oczywiście, lepszą ochronę zapewnią nam topowe płatne programy antywirusowe. Jeśli jednak mamy wybierać między pierwszym z brzegu bezpłatnym antywirusem (czy co gorsza brakiem jakiegokolwiek programu tego typu) a Windows Defenderem, program od Microsoftu zdecydowanie taką rywalizację wygrywa.

Jak wyłączyć Windows Defender – podsumowanie

Windows Defender nie jest już tak bezużytecznym, czy wręcz natrętnym programem jak niegdyś, ale mimo wszystko czasami może zajść potrzeba jego wyłączenia. Warto w takiej sytuacji wiedzieć, jak to zrobić. Nie jest to aż tak skomplikowane, jak można by się obawiać, ale wymaga działań trochę bardziej zaawansowanych niż po prostu kliknięcie “Wyłącz” w ustawieniach.

Share:

administrator, bbp_keymaster

TechPolska - Zespół, który tworzy naszą stronę składa się głównie z młodych amantów rozwiązań technologicznych oraz informatyki. W swoich treściach stawiamy przede wszystkim na obiektywność i rzetelność, co niejednokrotnie zostało docenione przez naszych czytelników.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *