Czyszczenie telefonu to bardzo istotna sprawa, o której wielu lubi zapomnieć. Z jednej strony to oczywista oczywistość i każdy o tym wie. Z drugiej strony łatwo się rozleniwić, kiedy dostępna pamięć w telefonach wzrasta wykładniczo. Problem często przychodzi, kiedy najmniej się tego spodziewamy, gdyż pamięć w telefonie może ulec zapchaniu nie tylko od samego instalowania kolejnych aplikacji, robienia zdjęć i wrzucania plików z muzyką.

Z tego artykułu dowiecie się:

  • Jak wyczyścić telefon?
  • Różnica między “czystym” Androidem a Androidem z “nakładką”.
  • Jak usunąć aplikacje z telefonu?
  • Jakie są aplikacje do czyszczenia telefonu?
  • Jak wyczyścić pamięć RAM w telefonie?

Jak wyczyścić telefon z Androidem?

Telefon z zapchaną pamięcią, tak jak komputer z przepełnionym dyskiem, będzie działał dużo wolniej i częściej się zawieszał, dlatego czyszczenie pamięci telefonu jest takie ważne. Nie chcecie, aby telefon zawiesił się, gdy potrzebujecie szybkiej reakcji. Czyszczenie telefonu z androidem z reguły przebiega zawsze tak samo, chociaż niektóre nakładki systemowe mogą utrudniać sprawę. W określonych przypadkach może być też niezbędna zewnętrzna aplikacja czyszcząca pamięć.

Czyszczenie pamięci w telefonach z “czystym” Androidem

Zanim opiszę czyszczenie telefonu, warto przybliżyć termin “czystego” Androida.

  • Czysty Android to system operacyjny bez żadnej nakładki od producenta. Takie telefony mają system najbardziej zbliżony lub dokładnie taki, jakim stworzyło go Google. Nie znajdziecie w nim zbyt wiele dodatków i aplikacji, które w teorii ułatwiają korzystanie z telefonu. Same podstawowe oprogramowanie od Googla. Czystego Androida można spotkać np. w Motoroli, OnePlus lub nowym startupie Nothing. Przeciwwagę dla czystego Androida stanowią systemy operacyjne, z tzw. “nakładką”.
  • Android z “nakładką”. Pod pojęciem “nakładki” rozumiemy interfejs graficzny stworzony przez producenta telefonu, z którego trzeba korzystać zamiast domyślnego. W “nakładce” z reguły jest dodanych sporo dodatkowych aplikacji, w tym takich, które pomagają w czyszczeniu lub utrzymaniu w dobrym stanie. Najlepszymi przykładami telefonów z “nakładką” są smartfony marki Samsung lub Xiaomi.

Czyszczenie pamięci w telefonach z czystym Androidem krok po kroku

Czyszczenie pamięci to nic trudnego. Oto poradnik krok po kroku, po którym opiszemy ze szczegółami poszczególne funkcje:

  • Otwórz w Ustawienia.
  • Wejdź w “Pamięć wewnętrzną”.

Czyszczenie pamięci w telefonach z czystym Androidem krok po kroku

  • Kliknij “Zwolnij miejsce”.

Zwolnij miejsce

  • Wyczyść pamięć zgodnie ze swoimi preferencjami.

Po kliknięciu “Zwolnij miejsce” ukaże się wam menu specjalnie stworzone do tego, żeby pomóc wam wyczyścić telefon. Dostępne opcje to:

  • Niepotrzebne pliki – Te możecie śmiało usunąć od razu. Są to pliki tymczasowe pozostawione przez używane aplikacje. Ich wyrzucenie nie wpłynie w żaden sposób na działanie systemu.
  • Usuń duplikaty – Algorytmy Androida ustalą, które pliki są wg nich na tyle podobne, że mogą być duplikatami i zaproponują usunięcie. Dosyć niebezpieczna opcja. Sprawdźcie dokładnie, czy to na pewno duplikaty i czy chcecie usunąć te pliki. Algorytmy nie są nieomylne i niestety zdarzyło mi się bezpowrotnie stracić zdjęcia, które chciałbym zostawić. Człowiek uczy się na błędach.
  • Usuń niewyraźne zdjęcia – Opcja na to, żeby przerzedzić trochę zdjęć. W moim odczuciu działa dużo lepiej niż poprzednia, aczkolwiek wciąż lepiej skontrolować, co dokładnie zostało przeznaczone do wyrzucenia.
  • Usuń stare zrzuty ekranu – Myślę, że nie trzeba tłumaczyć.
  • Usuń duże pliki – bardzo ciekawa opcja. To przegląd plików wybranych dosłownie po tym, ile zajmują. Znajdziecie tu przede wszystkim filmiki nagrywane aparatem oraz duże pliki muzyczne. Zdecydowanie nie jest to opcja, gdzie można zaznaczyć wszystko i zrobić czyszczenie pamięci wewnętrznej telefonu. Można łatwo przejrzeć wszystkie filmiki i usunąć niepotrzebne, gdyż w moim odczuciu te są często “jednorazowe”.
  • Usuń pobrane pliki – ponownie nie wymaga tłumaczenia i ponownie lepiej nie usuwać tego automatycznie.

Czyszczenie pamięci wewnętrznej telefonu z aplikacji

Mogliście zauważyć, że klikając strzałkę w prawym górnym rogu ekranu “Zwolnij miejsce”, zostaniecie przeniesieni do szczegółowej analizy pamięci. Czyszczenie pamięci telefonu warto zacząć od przyjrzenia się, gdzie jej najwięcej tracicie. Wyrzucenia duplikatów zdjęć lub kilku nieużywanych filmików to bardzo pożądane działania, ale może być niewystarczające, gdyż w skali całej pamięci mogą to być drobnostki.

W takiej sytuacji warto kliknąć “aplikacje” i sprawdzić co zajmuje dużo miejsca, a czego dawno nie używaliście i może warto się rozstać. Takie czyszczenie telefonu będzie najbardziej efektywne. W tym menu możecie też śmiało usunąć pliki instalacyjne. Jeśli zainstalowaliście jakąś apkę zewnętrzną, jest duża szansa, że zapomnieliście usunąć plik instalacyjny, gdy było już po wszystkim.

Jak dobrze usunąć aplikację z telefonu?

Wielu ludzi myli usuwanie aplikacji z pulpitu z odinstalowaniem jej z telefonu. To nie to samo. Nawet jeśli po przytrzymaniu palcem ikony aplikacji widzicie wyraźny przycisk “usuń”, tyczy się on z reguły tylko usunięcia ikony z pulpitu, a nie usunięcia aplikacji z telefonu. Jak w takim wypadku przeprowadzić odpowiednie czyszczenie telefonu z niechciany aplikacji? Są na to trzy sposoby:

  • Po przytrzymaniu palcem ikony aplikacji postarajcie się ją gdzieś przeciągnąć, wciąż przytrzymując ikonę palcem. Powinien się “nad” ekranem pojawić przycisk “odinstaluj”. Przeciągnijcie aplikację na ten przycisk i potwierdźcie. Aplikacja zostanie odinstalowana z waszego smartfona.

Jak dobrze usunąć aplikację z telefonu

  • Jeśli powyższy sposób nie działa: wejdźcie do listy waszych aplikacji (domyślnie pociągnijcie ekran od dołu). Tam po przytrzymaniu ikony powinniście widzieć opcję “odinstaluj”.

odinstaluj

  • Tak jak wspomniałem w poprzednim akapicie: wchodząc przez ustawienia do listy aplikacji, możecie wybrać menu kontekstowe (oznaczone trzema pionowymi kropkami po prawej stronie nazwy aplikacji) i z listy wybrać “odinstaluj”.

Jak usunąć inne pliki z telefonu?

Widząc rozpiskę danych z podziałem na to, co ile zajmuje, zauważycie typ plików nazwane “inne”. Czym są “inne” pliki? Z reguły są to po prostu jakieś pozostałości, na które szkoda czasu, żeby je nazywać i dokonywać dalszego podziału. Zdarza się jednak, że pliki “inne” zwiększają swoją objętość na tyle, że zaczynają przeszkadzać, a Android nie pozwala ich usunąć. To niestety znana przypadłość telefonów z systemem operacyjnym Android.

Jak przeprowadzić czyszczenie pamięci telefonu z takich plików? Do tego pomoże wam tylko zewnętrzna aplikacja czyszcząca. Te są opisane pod koniec tego artykułu.

Czyszczenie telefonu z “nakładką” na Androida

Tutaj sprawa jest bardziej skomplikowana, ale tylko trochę. Nie da się jednak określić na sztywno jak to zrobić, gdyż każda “nakładka” jest inna. Fakty są jednak takie, że jest to wciąż Android, więc powinien mieć te same opcje, tylko ukryte pod różnymi interfejsami graficznymi. Niezależnie, czy chcecie zrobić czyszczenie telefonu Samsung, czy czyszczenie telefonu Xiaomi.

Warto jednak uważać. Wiele “nakładek” jest znanych z tego, że próbują wymyślić koło na nowo, co skutkuje czymś kompletnie nieintuicyjnym. Xiaomi w swoją “nakładkę” lubi za to wciskać reklamy i inne niekoniecznie bezpieczne rzeczy, często pod przykrywką antywirusa. W dodatku wiele tych “nakładek” jest tak zasobożernych, że same z siebie powodują duże spowolnienie telefonu. Niestety zmiana systemu operacyjnego to ingerencja w telefon, która powoduje utratę gwarancji, więc nie polecam tego robić.

Aplikacja czyszczenie telefonu

Czyszczenie telefonu można również przeprowadzić za pomocą zewnętrznych aplikacji. Te z reguły zrobią cały proces za nas, a często także więcej, pozwalając na usunięcie niepotrzebnych plików, których wg Androida usunąć się nie da lub nie powinno.

Czyszczenie telefonu – aplikacja CCleaner

aplikacja CCleaner

Aplikacja do czyszczenia telefonu CCleaner to jedna z najbardziej znanych aplikacji, o ile nie ta najbardziej znana. Dzieje się tak z powodu, że nie jest to jakaś randoma aplikacja ze sklepu Googla, ale lata doświadczenia w tworzeniu aplikacji czyszczących, również na komputer.

Pojedynczym kliknięciem aplikacja CCleaner usunie wszystkie zalegające niepotrzebne rzeczy, o których nie macie nawet pojęcia. Do tego w jednym interfejsie znajdziecie możliwość usuwania aplikacji i przyspieszenie telefonu.

Czyszczenie telefonu – aplikacja Phone Cleaner

aplikacja Phone Cleaner

Aplikacja czyszcząca telefon Phone Cleaner to połączenie antywirusa z przyspieszaczem i sprzątaczem. Phone Cleaner pomoże zoptymalizować telefon, żeby szybciej chodził nawet bez czyszczenia zbędnych plików. Jeśli chodzi o czyszczenie, to pozwoli też uporządkować powiadomienia, daje też użytkownikom funkcje menedżerskie, podobnie jak CCleaner.

Jak wyczyścić pamięć RAM w telefonie?

Nie ma jednego konkretnego sposobu, żeby wyczyścić pamięć RAM w telefonie. Czemu? Otóż pamięć RAM to pamięć operacyjna, nie służy do trzymania w niej plików w ten sam sposób jak dotychczasowa pamięć. Systemy operacyjne są stworzone w taki sposób, że użycie pamięci RAM jest w pełni zautomatyzowane i to, co niepotrzebne zostanie z niej usunięte same.

Oczywiście to nie zawsze jest prawda  i działające aplikacje potrafią zająć tyle RAM-u, że telefon zwalnia, gdyż nie starcza mu na obsługę następnych aplikacji. W takiej sytuacji warto wyczyścić pamięć operacyjną. Jak wyczyścić RAM w telefonie?

  • Zamknijcie wszystkie aplikacje. Jeśli problemem jest brak RAM-u z powodu zbyt dużej ilości zamkniętych aplikacji, to zamknięcie ich powinno rozwiązać problem.
  • Zrestartuj telefon. To czyści RAM i system do zera i może doraźnie poprawić działanie telefonu.
  • Usuń pliki tymczasowe aplikacji. To opisywaliśmy wyżej.

Czyszczenie telefonu – podsumowanie

Czyszczenie telefonu to czynność, o której lubimy zapominać, jednak warto wyrobić sobie nawyk i podejść do tematu rutynowo. Regularne czyszczenie telefonu sprawia, że nie będą się gromadzić niechciane pliki, nie będzie brakować pamięci, a telefon posłuży dłużej.



Administrator

Nasza redakcja składa się z zapalonych pasjonatów gamingu i technologii. Każdy ma swoją niszę, dzięki czemu razem możemy zaproponować Wam szeroki przekrój eksperckich materiałów. Dzielimy się najświeższymi wiadomościami, recenzjami i poradami, aby nasi czytelnicy byli na bieżąco z tym, co najważniejsze w świecie techu i gier.

Udostępnij

WARTO PRZECZYTAĆ:

szkolenie ai Szkolenie AI: jak wykorzystać sztuczną inteligencję w marketingu?
Sztuczna inteligencja zrewolucjonizowała sposób prowadzenia działań marketingowych i otworzyła przed firmami nowe możliwości. Jednak aby w pełni wykorzystać jej potencjał, niezbędna jest wiedza, jak poprawnie
Największe polskie wynalazki. Te innowacje zmieniły nasz świat
Polska jest bez wątpienia krajem, w którym kultywowany jest niejeden zwyczaj, a także niejedno święto, które jest związane z jego bogatą historią. Jednym z objawów
Baldur's Gate 3 - Ile godzin potrzeba na przejście? Baldur’s Gate 3 – ile godzin potrzeba na przejście? Sprawdzamy!
Jedną z powszechnych zmian w podejściu do współczesnego tworzenia gier jest ich skracanie. Gra musi być do przejścia w weekend, ewentualnie w kilka wieczorów, inaczej

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *