Kiedyś pod terminem “telewizor do grania” było rozumiane wszystko, pod co można było podłączyć konsole. Przez długi czas jedyne, na co musieliśmy zwracać uwagę to rozdzielczość telewizora, żeby odpowiednio wyświetlać obraz z gry. W ostatnich latach rozwój graficzny jednak zwolnił i poszedł w trochę inną stronę: zwiększenia responsywności np. przez zwiększenie liczby wyświetlanych fps-ów.

Monitory komputerowe już dawno temu poszły do przodu i wraz z rozwojem gier zaczęły oferować wyższe odświeżanie, czy mniejszy input lag. Producenci telewizorów potrzebowali trochę więcej czasu z jednego powodu: dopiero ostatnia generacja konsol zaczęła oferować możliwości, które by tego potrzebowały.

Co sprawia, że telewizor jest dobry do gier?

Oczywiście konsole to nie wszystko, a telewizor gamingowy to nie tylko telewizor do PS5. Coraz popularniejszym rozwiązaniem jest podłączanie komputera do tv. W ten sposób można łatwo połączyć możliwości tego sprzętu z wygodnym graniem na kanapie z padem w dłoni. W takiej sytuacji telewizor gamingowy tym bardziej musi dorównywać możliwościom komputera.

Jakie cechy ma dobry telewizor gamingowy? Jak wybrać telewizor dla gracza? Telewizor do gier powinien łączyć w sobie wysokie odświeżanie, niski input lag, mieć odpowiednią rozdzielczość i matrycę, a najlepiej także wysokiej jakości HDR i obsługę VRR.

Jeżeli interesuje was coś więcej niż sam ranking tv dla graczy, koniecznie przescrollujcie na dół, gdzie wyjaśnimy wszelkie kwestie techniczne i odpowiemy na najczęstsze pytania.

Telewizor do gier: ranking najlepszych modeli

Wybrane przez nas telewizory to wypadkowa cech opisanych wyżej. Nie są to jednak tylko najdroższe telewizory gamingowe, co w dużej mierze by się pewnie pokrywało. Postaraliśmy się również wpleść w ten ranking dobre propozycje budżetowe lub dla ludzi z trochę mniejszymi wymogami. Dlatego, jeśli interesują was tylko duże telewizory, przeczytajcie nasz ranking telewizorów 65 cali.

Philips 32PFS6805 – tani telewizor do gier

Philips 32PFS6805

Philips 32PFS6805 to najtańszy telewizor gamingowy, jaki udało mi się znaleźć na potrzeby tego zestawienia. Jego koszt to około 949 zł. Oczywiście za tą cenę spodziewajcie się absolutnego minimum, jeśli chodzi o jakość i możliwości – to propozycja stricte budżetowa, dla najmniej wymagających użytkowników ze starszym sprzętem.

W domyślnej wersji jest to TV do gier 32 -alowy z matrycą LED i rozdzielczością FullHD. Odświeżanie to standardowe dla starszych urządzeń 50 Hz. To jednak nieistotne, bo żeby to wykorzystać trzeba mieć nowszą konsolę lub mocniejszy komputer, a te wymagają lepszych TV.

Osobiście w takich momentach polecam zawsze dopłacić do czegoś lepszego, ponieważ takie telewizory są przestarzałe praktycznie w momencie zakupu. Jeśli zamarzy wam się upgrade sprzętu do grania, to taki tv szybko okaże się zwykłym elektrośmieciem. Musicie mieć stuprocentową pewność, że przez długi czas nie będziecie potrzebować nic lepszego.

Plusy

 • Tani telewizor do gier.

Minusy

 • Na dobrą sprawę jest przestarzały w momencie zakupu.

Budżetowy telewizor do gier TCL QLED 50C635

TCL QLED 50C635

Ten telewizor gamingowy to propozycja jeszcze z gatunku budżetowych, ale mniej doświadczonym graczom już zapewni efekt wow. Matryca QLED raczej nie zaoferuje tych samych wrażeń, co matryca OLED, ale i tak będziecie żywo zaskoczeni wyświetlanymi kolorami. Prezentowany model to wersja 50 cali z rozdzielczością 4K UHD, ale w razie potrzeby bez problemu znajdziecie model większy lub mniejszy rozmiarem.

Budżetowość widać w odświeżaniu: te jest tylko na poziomie 60 Hz. To oznacza, że nie wyciągnięcie maxa z konsol najnowszej generacji, ale świetnie się nada do innych źródeł obrazu. Będzie idealny pod komputery, które już dają radę z rozdzielczością 4K, ale nie z większą ilością fps. Całość rozjaśni HDR, który w zauważalny sposób poprawi odbiór nawet starszych gier.

Ten telewizor gamingowy dostaniecie już za około 2199 zł.

Plusy

 • Rozdzielczość 4K.
 • HDR.
 • Dobra cena.

Minusy

 • Odświeżanie tylko 60 Hz.
 • QLED to nie OLED.

Telewizor gamingowy Philips 55PUS9206

Philips 55PUS9206

Telewizor do gier Philips 55PUS9206 to już pozycja z wyższej półki. Widać to od razu na pierwszy rzut oka – telewizory firmy Philips wciąż jako jedyne mogą chwalić się funkcją Ambilight. Jej odbiór to kwestia subiektywna, ale obiektywnie jest to wartość dodana.

Technicznie ten tv do gier to obraz 4K UHD, z dobrym HDR i odświeżaniem 100 Hz, które pozwoli w dużej mierze skorzystać z większej liczby fps w nowszych konsolach i mocniejszych komputerach. Matryca jest “tylko” LED-owa, ale i tak można śmiało zakładać, że obraz was urzeknie. To wszystko jest uzupełnione o dźwięk Dolby Atmos, który dla dźwięku jest odpowiednikiem najlepszej jakości obrazu.

Prezentowany model to wersja 55 cali, dostaniecie go już za około 3299 zł.

Plusy

 • Ambilight.
 • Świetny obraz z odświeżaniem 100 Hz.
 • Dolby Atmos.

Minusy

 • “Tylko” LED.

Sony KD-50X85K – telewizor do konsoli

Sony KD-50X85K

Jeśli szukacie telewizora do gier, to musiał się w końcu pojawić telewizor Sony. W końcu co będzie lepsze do najnowszego Playstation? Pod kątem możliwości telewizor Sony oferuje z grubsza “to samo” co poprzednik, ale trochę lepiej. Obraz 4K jest wzbogacony o technologie, które poprawią obraz o niższych rozdzielczościach.

Co wyróżnia ten telewizor to zastosowanie najnowszej technologii obecnej dopiero w najnowszej generacji konsol. Mowa oczywiście o VRR, czyli Variable Refresh Rate. Do kompletu jest również ALLM, czyli Auto Low Latency Mode. Co jeszcze? Matryca LED, HDR10, odświeżanie 100 Hz oraz Dolby Atmos.

Prezentowany model 50 cali dostaniecie już za około 3999 zł.

Plusy

 • Marki Sony nie trzeba nikomu przedstawiać.
 • Wszystkie technologie do najlepszego grania.

Minusy

 • Wciąż “tylko” LED.

Telewizor dla gracza LG OLED48C21LA

LG OLED48C21LA

Telewizor gamingowy LG OLED48C21LA to najprawdopodobniej najprzystępniejszy sprzęt z matrycą OLED. Jeśli możecie sobie na taki pozwolić, koniecznie powinniście rozważyć ten zakup. Matryca OLED to taki ugprade, że na dobrą sprawę przykrywa kilka innych cech. Producenci sprzętu często traktują wymianę wyświetlacza na taki z matrycą OLED właśnie jako upgrade! Więcej o takich zachowaniach poniżej.

Gracze ucieszą się, ponieważ ten model obsługuje technologie Dolby Vision Gaming 4K przy odświeżaniu 120 Hz, żeby w pełni wykorzystać moc nowych konsol. Gracze pecetowi ucieszą się ze wsparcia dla AMD FreeSync Premium, NVIDIA G-Sync i HDMI 2.1!. Do tego VRR i input lat na minimalnym poziomie 1 ms.

Ten konkretny model o przekątnej 48 cali dostaniecie już za około 4989 zł.

Plusy

 • Matryca OLED.
 • Odświeżanie 120 Hz.
 • Wsparcie dla Freesync i G-Sync.
 • HDMI 2.1.

Minusy

 • Cena już może trochę przestraszyć.

Wypasiony telewizor do gier Sony OLED XR-65A80K

Sony OLED XR-65A80K

Jak sami wszyscy wiedzą: sky is the limit! Tak i w telewizorach gamingowych półka jakościowa (i oczywiście cenowa) może piąć się jeszcze daleko. Tak jest i z tym modelem. Ten 65-calowy telewizor dostaniecie za “jedyne” 9299 zł. Inna sprawa, że będzie już tak po prostu ciężko znaleźć sprzęt o jeszcze większych możliwościach.

Technicznie to wszystko, co każdy gracz może sobie wymarzyć, niezależnie czy mowa o podłączeniu konsoli, czy najmocniejszego komputera. Matryca OLED jest wspomagana przez optymalizację ruchu XR OLED Motion, a kontrast przez XR OLED Contrast Pro. Do kompletu mnóstwo funkcji wspomagania obrazu, które ciężko tutaj wymienić.

Plusy

 • Ciężko będzie o lepszy telewizor do gier.
 • Wszystkie technologie potrzebne do grania i jeszcze więcej.

Minusy

 • Cena z gatunku kosmicznych.

Jak wybrać odpowiedni telewizor do gier?

Wybór telewizora gamingowego jest na dobrą sprawę podobny do wyboru odpowiedniego monitora gamingowego. Największa różnica oczywiście będzie w jego rozmiarze. Poniżej czeka na was opis konkretnych cech z zaznaczeniem co warto, a czego nie lub jak uniknąć kupienie technologii, która za moment będzie przestarzała.

Rozdzielczość

To podstawowy parametr, przy którym ciężko się pomylić. Standardowa rozdzielczość, w którą należy celować to 4K: najnowsze generacje konsol właśnie w niej domyślnie wyświetlają swoje gry. Jest to też coraz powszechniej osiągalna rozdzielczość dla komputerów. Co najważniejsze: telewizor gamingowy z rozdzielczością 4K bez problemu wyświetli gry o niższej rozdzielczości, np. Full HD. W drugą stronę to nie zadziała.

No właśnie, czy warto w tym momencie kupić telewizor do grania o rozdzielczości Full HD? Ta rozdzielczość ogólnie powoli odchodzi w niebyt i raczej jest synonimem sprzętów budżetowych, a nie standardem. O ile nie macie konkretnej potrzeby kupić tani tv pod gry z konsol poprzednich generacji, to polecam tego nie robić. Szybko się może okazać, że taki tv przestanie wystarczać.

Częstotliwość odświeżania

Wyższa częstotliwość odświeżania pomaga zredukować rozmycie podczas poruszania. Sprawia również, że obraz wydaje się gładszy i bardziej realistyczny, co jest szczególnie ważne w przypadku dynamiczniejszych gier. Umożliwia także wyświetlanie większej liczby klatek w krótszym czasie, co może pomóc zredukować input lag i sprawić, że gra będzie bardziej responsywna.

To właśnie z tego drugiego powodu wyższe odświeżanie jest najbardziej potrzebne. Dotychczas konsole osiągały nie więcej niż 60 fps-ów, ale zmieniło to się z najnowszą generacją, która w wielu grach bez problemu jest w stanie osiągnąć 120 fps. Telewizor o częstotliwości odświeżania 120 Hz będzie też uniwersalnie lepszy do grania na komputerze podłączonym do telewizora.

Variable Refresh Rate (VRR)

VRR (Variable Refresh Rate)  to dosyć nowa technologia, która pozwala telewizorowi zsynchronizować częstotliwość odświeżania wyświetlacza z wyjściem źródła wideo. W ten sposób zapewnia płynniejsze wrażenia w grach dzięki wyeliminowaniu rozrywania i zacinania się ekranu.

W odróżnieniu od odświeżania VRR pomaga w sytuacjach, gdy gry nie są w stanie utrzymać stałej liczby fps-ów. VRR pomaga także zredukować input lag i poprawia ogólną responsywność wyświetlacza.

Niski input lag

Input lag to czas potrzebny telewizorowi na przetworzenie obrazu i wyświetlenie go. W praktyce jest to czas, w jaki twój gamingowy telewizor “zauważy” twoje naciśnięcie przycisku. Im niższy czas input laga, tym płynniejsza i bardziej responsywna będzie gra na TV. Monitory komputerowe mają input lag między 4ms a 1ms, gdzie im 1ms to lepsza wartość.

HDR (High Dynamic Range)

HDR to jedna z lepszych funkcji, które mogą zaoferować telewizory gamingowe. Problem jest z nią taki, że w przypadku HDR nie można godzić się na półśrodki. HDR musi być wysokiej jakości, żeby faktycznie dawał różnicę. Niska półka nie zrobi wrażenia, a jest niemała szansa na to, że wręcz pogorszy obraz.

HDR (High Dynamic Range) to funkcja telewizorów i innych wyświetlaczy, która pomaga poprawić ogólną jakość obrazu podczas wyświetlania gier. Umożliwia ona szerszy zakres kolorów, jasności i kontrastu, co pomaga tworzyć bardziej żywe i realistyczne obrazy. HDR pomaga również zmniejszyć ilość rozdzierania ekranu i rozmycia ruchu, co przekłada się na płynniejsze i bardziej wciągające wrażenia z gry.

Gdybyście mieli wybierać gołym okiem, to prędzej zauważycie przejście z braku HDR na włączony HDR niż przejście z rozdzielczości Full HD na 4K. Szukając telewizora do gier, celujcie w HDR10+.

Matryca

Wybór matrycy to poniekąd kwestia gustu (i budżetu), jednak na ten moment można wskazać, która będzie najlepsza do grania. Telewizor do grania z matrycą OLED zagwarantuje głęboką czerń, w której będziecie mogli się zanurzyć. Takie robi wrażenie, szczególnie jeśli nie mieliście wcześniej okazji się przyjrzeć.

Różnica w porównaniu do zwykłych LED-ów lub matryc IPS jest po prostu gigantyczna. Na tyle, że będziecie mieli wrażenie, że wasze gry dostały upgrade graficzny. Matryca OLED to często narzędzie stosowane jako “prosty” upgrade wyświetlaczy. W ten sposób postąpiło np. Nintendo upgradując konsolę Nintendo Switch – jej nowsza wersja dostała właśnie taki ekran.

Popularną obawą przed kupnem telewizora do gier z ekranem OLED jest słynne “wypalanie się” ekranu. Polega to na tym, że jednostajne podświetlenie pewnych punktów na ekranie sprawiłoby, że ich “cień” stałby się widoczny na stałe. Może się tak stać, jeśli oglądacie non stop jedną telewizję informacyjną. Po jakimś czas stały pasek lub logo kanału “wypali” się w matrycy.

W teorii może się to stać z interfejsem gry, jednak w grach będziecie często pauzować, grzebać w różnych menu i nic takiego nie powinno nastąpić. Jednocześnie technologia idzie do przodu i nowe telewizory mają wbudowane technologie, które pomagają temu zapobiec. W temacie gier jesteście raczej bezpieczni.

Najlepszy telewizor gamingowy. Podsumowanie

Zwykły telewizor od telewizora gamingowego dzielą często tylko drobne szczegóły, które łatwo uznać za nieistotne. Łatwo kupić telewizor do gier o wysokiej rozdzielczości, ciężej wiedzieć, do czego tak naprawdę służy HDR, jak rozpoznać dobrą matrycę lub czemu ważny jest niski input lag i wysokie odświeżanie.Na szczęście dzięki portalowi Techpolska.pl tajniki telewizorów do gier nie stanowią już dla was tajemnic. Miłego grania!

WARTO PRZECZYTAĆ:

c seed CES 2024: telewizor za 800 tys. zł? Czemu nie!
Podczas trwających targów CES 2024 został przedstawiony telewizor kosztujący prawie 800 tys. zł! Wygląda naprawdę nieźle, tylko czy kogoś będzie na niego stać? 137-calowy telewizor
lg przezroczysty telewizor LG zaprezentowało przezroczysty telewizor podczas CES 2024 . Robi wrażenie
Czegoś takiego na pewno jeszcze nie było. Podczas trwających targów CES 2024 LG pokazało przezroczysty, bezprzewodowy telewizor. Trzeba przyznać, że robi kapitalne wrażenie! LG Signature
samsung Samsung zapowiedział 110-calowy telewizor MicroLED
Nowy telewizor zapowiedziany przez Samsunga robi wrażenie. Ma 110 cali i wykorzystuje technologię MicroLED, której większość osób może nie kojarzyć, ponieważ dotychczas dostępna była tylko
Udostępnij

Administrator

Nasza redakcja składa się z zapalonych pasjonatów gamingu i technologii. Każdy ma swoją niszę, dzięki czemu razem możemy zaproponować Wam szeroki przekrój eksperckich materiałów. Dzielimy się najświeższymi wiadomościami, recenzjami i poradami, aby nasi czytelnicy byli na bieżąco z tym, co najważniejsze w świecie techu i gier.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *