Wymiana podzespołów to świetny sposób na tchnięcie nowego ducha w stary sprzęt. Jeśli komputer spowalnia, można często kupić szybszy dysk, więcej RAM-u lub właśnie nowszy i mocniejszy procesor. Dzięki temu starszy sprzęt przyspieszy bez potrzeby inwestycji w nowy komputer. Dzisiejszy temat nie należy co prawda do najprostszych, ale sprawdźmy: jak wymienić procesor w laptopie?
Jak się przygotować do wymiany procesora w laptopie?
Zacznijmy od pewnego ostrzeżenia: wymiana procesora w laptopie to wyjątkowo skomplikowane zadanie, nawet dla ludzi doświadczonych ze składaniem komputerów. Laptopy to zupełnie inna para kaloszy. Są bardziej zabudowane i z reguły raczej nie pozwalają na łatwą wymianę innych podzespołów niż dysk i pamięć RAM.
Z tego powodu pierwszym krokiem musi być zawsze sprawdzenie, czy można wymienić procesor w laptopie. Zdecydowana większość laptopów na rynku nie pozwala zmienić procesora, bez związku z samym skomplikowaniem tego procesu. Dla oszczędności miejsca producenci stosują procesor przylutowany do płyty głównej na stałe.
Jeśli wiesz, że w twoim laptopie można wymienić procesor, musisz jeszcze zadbać o to, żeby był kompatybilny z twoją płytą główną i pasował do gniazda. Poza tym zebrać odpowiednie narzędzia i przygotować się do pracy.
Wymiana procesora w laptopie – poradnik krok po kroku
Jeszcze jedno ważne ostrzeżenie: poniższy poradnik wymiany procesora w laptopie jest uniwersalny. Pewne modele ze względu na swoją budowę mogą się delikatnie różnić. Najlepiej zawsze dodatkowo sprawdź, czy na YouTube nie ma wrzuconego nagrania, pokazującego wymianę procesora w twoim modelu. Jest bardzo duża szansa, że tak jest. W przypadku pojawienia się nieścisłości będziesz mógł szybko znaleźć podpowiedź. Pamiętaj: robisz to na własną odpowiedzialność!
Jak wymienić procesor w laptopie?
- Przed rozpoczęciem pracy warto zadbać o odpowiednią ilość miejsca na biurku, dobre światło i uziemienie. W celu uziemienia najlepiej po prostu złapać (metalowy) kaloryfer i potrzymać przez 10 sekund. Pamiętaj o przygotowaniu pasty termoprzewodzącej.
- Zacznij rozbierać laptopa. Zazwyczaj wystarczy zdjąć tylną pokrywę. Polecamy od razu zbierać śrubki w jedno miejsce, najlepiej z podziałem na rodzaj i wielkość, żeby nie pogubić przed złożeniem.
- Znajdź procesor. Nie musi być od razu na widoku, może być schowany pod wiatrakiem i radiatorem. Te zdejmiesz, odkręcając śrubki lub odpinając wtyczki.
- Wyjmij stary procesor. W tym celu porusz specjalną dźwignią, która powinna się tam znajdować. Może potrzebować odblokowania.
- Zainstaluj nowy procesor. Zwróć uwagę na poprawne ułożenie pinów – ono nie jest uniwersalne! Przyjrzyj się narożnikom procesora. Jeden z nich powinien być “ścięty”, dopasuj go odpowiednio do gniazda w płycie głównej.
- Nałóż niewielką ilość pasty termoprzewodzącej na procesor. Są różne metody na to, jak to zrobić, ale ważne jest, żeby wiatrak/radiator nie dotykały bezpośrednio procesora.
- Złóż laptopa. Zrób to wyjątkowo uważnie i nie pomiń żadnej śrubki. Na koniec sprawdź, czy wszystko działa tak, jak powinno.
Kiedy warto zdecydować się na wymianę procesora w laptopie?
Wymiana procesora wymaga zwrócenia na pewne elementy przy zakupie. Zanim do tego dojdzie, warto jednak najpierw dobrze przemyśleć wszystkie plusy i minusy. Kiedy warto zdecydować się na wymianę procesora w laptopie?
- Większa wydajność – Jeśli masz pewność, że dostaniesz model zapewniający duży wzrost mocy, a twój laptop ma już problemy z obsługą podstawowych aplikacji.
- Niskie koszta – Ten powód w zasadzie pokrywa się w dużej mierze z poprzednim. Jeśli jesteś w stanie dostać duży upgrade w niskiej cenie, może być to tego warte. Niestety bardzo często jest zupełnie odwrotnie – lepiej zainwestować w nowego laptopa niż bawić się w wymianę.
- Żywotność – W wyjątkowych sytuacjach, gdy nie możesz myśleć nad zmianą całego urządzenia, można w ten sposób przedłużyć życie laptopa.
Pamiętaj o tym, co powtarzamy od samego początku. Wymiana procesora w laptopie to skomplikowany proces i wcale nie musi być bardziej opłacalny od kupna nowego laptopa. Nawet jeśli w sensie stricte finansowym wyjdzie taniej.
Dlaczego warto wymienić procesor w laptopie?
Wymiana procesora w laptopie ma wiele zalet, nawet niekoniecznie związanych z finansami. Dlaczego warto wymienić procesor w laptopie?
- Zrównoważony rozwój – Modernizacja laptopa zamiast kupna nowego sprzętu wpływa pozytywnie na środowisko przez zmniejszenie liczby elektrośmieci.
- Większa wydajność i dłuższe życie – Po co kupować nowy laptop, skoro stary jeszcze bez problemu posłuży kilka lat?
- Oszczędność – Oczywiście wszystko zależy od konkretnego modelu laptopa i procesora, ale wymiana może posłużyć za sposób na spore oszczędności.
Co jeszcze warto wiedzieć, o tym, jak wymienić procesor w laptopie?
Rozważając wszystkie “za” i “przeciw” wymianie procesora w laptopie, warto pochylić się nad następującymi kwestiami:
- Kompatybilność – Upewnij się, że płyta główna w twoim laptopie obsłuży nowy procesor. Wszystko jest dokładnie zależne od rodzaju gniazda (socketu), które znajduje się na płycie. Niestety gniazda nie są uniwersalne i również ulegają aktualizacjom. W szczególności dotyczy to procesorów Intel. Mówiąc wprost, może się okazać, że owszem, można wymienić procesor w laptopie, ale na niedużo mocniejszy. To może wprost przesądzić o nieopłacalności całej operacji.
- Chłodzenie – Mocniejszy procesor może wymagać mocniejszego chłodzenia. Warto to wziąć pod uwagę.
- Gwarancja – Wymiana procesora prawie na pewno oznacza utratę gwarancji.
- Ryzyko – Zmiana procesora w laptopie to trudna czynność, nie dla nowicjuszy.
Pamiętaj: jeśli masz problemy z przeprowadzeniem tej operacji, zawsze możesz poszukać profesjonalnego serwisu. Trzeba jednak pamiętać, że taka usługa na pewno będzie dużo kosztować, co może mieć negatywny wpływ na opłacalność całej operacji.
WARTO PRZECZYTAĆ: