
Jedną z wielkich zalet komputerów jest możliwość ich upgradowania. Za mało miejsca na dysku? Możesz posprzątać lub dokupić większy dysk. Za wolny komputer? Dorzuć więcej pamięci. Możesz też wymienić kartę graficzną lub procesor na lepsze i w ten sposób tanim kosztem wydłużać życie komputera. Ile z tych rzeczy można zrobić w laptopie? Czy można wymienić procesor w laptopie?
Czy można wymienić procesor w laptopie?
Procesor to najważniejsza jednostka komputera, zwana również jednostką centralną (CPU). To właśnie procesor odpowiada za wszystkie niezbędne obliczenia, które umożliwiają działanie systemu. Każdy procesor ma określoną moc, która jednak z czasem może okazać się niewystarczająca dla nowszych i bardziej wymagających aplikacji. Wymiana procesora w komputerze stacjonarnym jest stosunkowo prosta, jak to wygląda w przypadku laptopów?
Czy można wymienić procesor w laptopie? W teorii tak… aczkolwiek zanim zaczniesz rozkręcać swojego laptopa, przeczytaj, z czym to się wiąże.
Wymiana procesora w komputerze stacjonarnym jest łatwa, ponieważ ten jest umieszczony w specjalnym gnieździe w płycie głównej. W laptopach jednak zazwyczaj procesor jest przylutowany do płyty głównej. Ma to na celu oszczędność miejsca i poprawę trwałości. Laptopy są bardziej narażone na wstrząsy w związku z ich przenoszeniem i procesor mógłby się poluzować. To sprawia, że wymiana procesora w laptopie, chociaż możliwa, jest niebywale skomplikowanym zadaniem. Można na spokojnie powiedzieć, że wymaga nie tylko odpowiednich narzędzi, ale również umiejętności na poziomie zawodowca.
Z drugiej strony niektóre laptopy są budowane z myślą o rozbudowie. Są to w szczególności droższe laptopy do gier i stacje robocze. W rzeczywistości jest to jednak tylko niewielki podzbiór, a i wtedy wymiana procesora w laptopie nie jest łatwym zadaniem. Warto pamiętać, że takim działaniem można również spowodować utratę gwarancji oraz oczywiście uszkodzić sprzęt.
Jak sprawdzić, czy można wymienić procesor w laptopie?
Przed sprawdzeniem, czy można wymienić procesor w laptopie, warto rozważyć wszystkie “za” i “przeciw” i upewnić się, czy na pewno jest to opłacalne rozwiązanie. Następnie trzeba sprawdzić, czy można wymienić procesor w konkretnie twoim modelu.
W tym celu musisz zajrzeć głęboko do szczegółowej specyfikacji (lub instrukcji) na stronie producenta lub w dokumentach dostarczonych razem z laptopem. Szukaj terminów “lutowany procesor” lub “procesor z gniazdem”. Jeśli uda ci się dostać dokumenty w formacie .pdf, pamiętaj, że z reguły możesz je przeszukać. Okno wyszukiwania otworzysz skrótem klawiaturowym “Ctrl” + “F”. Warto również przejrzeć fanowskie fora internetowe, gdzie często zbierają się entuzjaści danego sprzętu.
Jeśli procesor ma gniazdo, trzeba również sprawdzić, jakie procesory będą kompatybilne z danym gniazdem, gdyż to określa, na jaki procesor możesz sobie pozwolić. Nie możesz kupić najmocniejszego procesora obecnie na rynku. Gniazda również się starzeją i zostają zmienione w nowszych płytach głównych. Sprawdzenie kompatybilności jest absolutnie kluczowe, inaczej można zmarnować mnóstwo czasu i pieniędzy na darmo.
Czy da się samodzielnie wymienić procesor w laptopie?
Samodzielna wymiana procesora w laptopie to niestety ultra trudne zajęcie nawet dla ludzi, którzy wiedzą, co robią. Dzieje się tak z jednego powodu: wymiana procesora w laptopie tylko w bardzo rzadkich sytuacjach jest rzeczywiście rozwiązaniem bardziej opłacalnym niż kupno nowego komputera. Owszem, da się samodzielnie wymienić procesor w laptopie, aczkolwiek zdecydowanie odradzamy. Dobrze jest czasem w życiu wziąć sprawy w swoje ręce, ale w tym przypadku lepiej polegać na profesjonalistach.
WARTO PRZECZYTAĆ:





