Przymierzasz się do wymiany procesora? W takim razie upewnij się, że wiesz, jak zaplanować zakup, aby cieszyć się jak najlepszą wydajnością komputera. W poniższym, krótkim poradniku przedstawiamy najistotniejsze kwestie, na które koniecznie trzeba zwrócić uwagę.
1. Po co wymieniać procesor?
Zacznijmy od fundamentalnego pytania – po co w zasadzie wymieniać procesor? Załóżmy, że nie jest to konieczność wynikająca z awarii dotychczas używanej części, tylko chęć poprawy wydajności komputera. Rzeczywiście, to właśnie procesor (CPU) jako jednostka odpowiedzialna za moce obliczeniowe PC w dużej mierze decyduje o efektywnym korzystaniu z wymagających gier czy oprogramowania. Dlatego jeżeli chcesz cieszyć się lepszą pracą komputera, ale bez kupowania całkowicie nowego modelu, sprawdź procesory AMD czy Intel w najlepszych sklepach internetowych.
Zanim jednak zaczniesz szukać dla siebie nowego procesora, powinieneś sprawdzić, jakie modele będą zgodne z posiadaną płytą główną. W przeciwnym razie konieczne będzie jej wymienienie, co generuje dodatkowe koszty. Nawet jeżeli okaże się, że używana dotychczas płyta główna obsługuje nowy procesor, to prawdopodobnie trzeba będzie zaktualizować BIOS.
2. Najlepsze procesory – czy są niezbędne?
Najlepsze procesory na rynku są z zasady najdroższymi. Warto zatem zastanowić się, czy jest sens inwestowania w tak zaawansowany sprzęt. Procesory o potężnych mocach są niezbędne przede wszystkim w komputerach do:
- zaawansowanej obróbki wideo, grafiki, multimediów czy projektowania 3D,
- kopania kryptowalut,
- gamingu – korzystania z najnowocześniejszych i najbardziej wymagających sprzętowo gier,
- zaawansowanych, profesjonalnych działań np. w dziedzinie AI czy deep learningu.
Jeżeli Twoje potrzeby są znacznie skromniejsze, bo korzystasz z komputera jedynie do przeglądania sieci, obsługi standardowego oprogramowania czy oglądania filmów, raczej nie musisz decydować się na wymianę procesora (choć warto zwrócić uwagę na jego parametry, gdy będziesz kupować kolejny komputer stacjonarny lub laptop).
3. Najważniejsze parametry procesora
Podczas wybierania procesora należy zwrócić uwagę na poszczególne parametry, które determinują wydajność i przystosowanie do najbardziej wymagających zadań. Dlatego sprawdź m.in.:
- liczbę rdzeni i wątków,
- typ gniazda,
- system chłodzenia (czy jest zastosowany, a jeśli tak, to jaki),
- termiczny układ zasilania, czyli TDP.
4. Którego producenta wybrać?
Rynek procesorów jest zdominowany przez firmę Intel, odpowiedzialną za procesory z takich serii jak Core i, Xeon, Pentium czy Celeron. Wielu użytkowników zamierza jednak przy wymianie skorzystać z możliwości procesorów drugiej firmy – AMD, znanej przede wszystkim z serii Athlon i Ryzen. Wybór producenta i serii procesora jest bardzo ważny, bo musisz posiadać płytę główną z kompatybilnym gniazdem. W praktyce zatem wymiana procesora na lepszy wymusza dodatkową inwestycję, czyli zakup nowej, pasującej płyty głównej.
5. Samodzielna wymiana procesora
Chcąc samodzielnie wymienić procesor, trzeba koniecznie pamiętać o kilku istotnych rzeczach, ponieważ są to bardzo delikatne części. Nieodpowiednie obchodzenie się z nowym procesorem może spowodować jego uszkodzenie. Jeżeli więc ktoś nie czuje się na siłach, aby samodzielnie zmodernizować PC, warto rozważyć skorzystanie z usług doświadczonego serwisanta.
Pierwszym krokiem powinno być oczywiście odłączenie komputera od zasilania i dostanie się do wnętrza obudowy. Następnie trzeba zdemontować układ chłodzenia (wiatrak i radiator). W przypadku standardowych rozwiązań demontaż nie powinien przysparzać żadnych trudności, ale jeżeli w komputerze zastosowano specjalne chłodzenie, warto przed rozpoczęciem prac zajrzeć do instrukcji.
Po dostaniu się do procesora należy docisnąć delikatnie niewielką dźwignię, co pozwoli unieść ramkę przytrzymującą procesor. Jeżeli znajdują się na nim pozostałości starej pasty termoprzewodzącej, można ją łatwo usunąć przy pomocy izopropanolu.
Przy wkładaniu nowego procesora do gniazda trzeba zwrócić uwagę na dwa symbole. Jeden z nich powinien się znajdować w jednym z rogów układu, a drugi w rogu gniazda na płycie głównej. Po przyłożeniu i puszczeniu procesora na dedykowany socket element powinien delikatnie opaść. W razie potrzeby można go delikatnie przesunąć, aby całość dobrze pasowała.
Następnym krokiem jest skorzystanie z nowej pasty termoprzewodzącej, przy czym nie należy przesadzać z ilością. Przyjmuje się, że po umieszczeniu procesora w gnieździe wystarczy wycisnąć na jego górną część ilość odpowiadającej wielkości ziarenka ryżu. Kroplę pasty najlepiej umieścić na samym środku, bo po zamontowaniu chłodzenia zostanie rozsmarowana po całej jego powierzchni. Zanim jednak będzie można przystąpić do zakładania układu chłodzenia, należy ponownie sięgnąć po izopropanol i wyczyścić go z pozostałości starej pasty.
Jak widać zarówno zakup, jak i wymiana procesora początkowo mogą wydawać się nieco skomplikowane. Warto to jednak zrobić, aby poprawić komfort związany z użytkowaniem sprzętu, a przede wszystkim zyskać możliwość uruchamiania nowych gier.
WARTO PRZECZYTAĆ: