Znacie podstawowe zasady bezpieczeństwa dotyczące haseł? Kto ich nie zna. Zawsze zakładając konto na kolejnym portalu lub sklepie, zostanie nam to przypomniane. Hasło ma być inne niż wszystkie, ma mieć wielką literę, cyfrę, znak specjalny, wynik równania wykonanego wzorem skróconego mnożenia, a wpisując je, trzeba zrobić fikołka.
Gdy w końcu uda wam się wymyślić odpowiednią kombinację, pojawia się nowy problem: jak zapamiętać takie hasło? Większość problemów z hasłami wynika właśnie ze skomplikowania, a co za tym idzie potrzebą zapisania hasła lub próbą używania jednego hasła wszędzie.
Jest na to proste rozwiązanie: menedżer haseł.
Menedżer haseł – ranking
Menedżer haseł to prosta aplikacja, która pozwala zachowywać swoje hasła na wypadek luki w pamięci. Czym się różni od zwykłego zapisywania hasła w notatniku? Dobry menedżer haseł jest odpowiednio zabezpieczony dla jak najlepszej ochrony. Często można je spotkać wbudowane np. w antywirusy lub programy VPN.
Przejrzyj nasze zestawienie menadżerów haseł i wybierz najlepszy dla siebie. Na koniec odpowiemy sobie na kilka pytań i sprawdzimy, czy poprawne sformułowanie to “menedżer haseł”, “menadżer haseł” lub jeszcze inna forma.
LastPass – płatny menedżer haseł
LastPass to prosta aplikacja, która pokazuje swoją moc, kiedy trzeba synchronizować hasła między urządzeniami z różnymi systemami operacyjnymi. Czemu? Otóż menedżer haseł LastPass działa jako dodatek do przeglądarek (Firefox, Internet Explorer, Chrome i Safari), co sprawia, że wasze hasła będą wszędzie tam, gdzie korzystacie z przeglądarki internetowej. Co oznacza również, że jedna aplikacja do zapisywania haseł pokryje jednocześnie komputer z Windowsem i iPhona.
LastPass to nie tylko hasła, ale również wypełnianie wszelki form za pomocą jednego kliknięcia, wymyślanie silnych haseł i bezpieczne dzielenie się dostępem i notatkami z przyjaciółmi. Przed wysyłką na serwer hasła są szyfrowane.
Jeśli nie chcecie wszędzie instalować i logować się do LastPass, możecie zainstalować osobną aplikację na pendrive, która zapewni dostęp offline do menedżera haseł. Ta wersja jest dostępna na komputery z systemem Windows, macOS i Linux. Niestety samodzielne aplikacje na Androida i iOS są płatne.
Plusy
- Do wyboru dodatek do przeglądarki lub samodzielna aplikacja.
- Możliwość instalacji na pendrive.
Minusy
- Jesteś narażony na wycieki danych z chmury.
- Aplikacje na smartfony są płatne.
Bitwarden – najlepszy menedżer haseł?
Bitwarden to jeden z najpopularniejszych, jeśli nie najlepszych menedżerów haseł. Zapewnia bezpieczną synchronizację haseł między twoimi urządzeniami, będąc dostępnym chyba na wszystkie platformy. Hasła są szyfrowane jeszcze przed opuszczeniem telefonu lub komputera za pomocą możliwie najlepszych metod: 256-bitowemu szyfrowaniu.
Lista możliwości Bitwarden jest naprawdę długa. Poza bezpieczna synchronizacją dostaniecie dwustopniowe i biometryczne uwierzytelnianie, jednorazowe hasła, działanie offline, interfejs z wierszem polecenia, działa z pendrive, nielimitowaną liczbę przetrzymywanych haseł, brak śledzenia i brak reklam.
Brak reklam jest na tyle ciekawy, żeby się temu przyjrzeć dokładniej. Menadżer haseł Bitwarden jest projektem open-source, którego kod jest stale dostępny do wglądu na Githubie. Bitwarden jest kompletnie za darmo, przez cały czas, gdy go używasz. Utrzymuje się z subskrypcji premium, które są kompletnie opcjonalne i nie umniejszają ochrony w podstawowej wersji. W dodatku to tylko 10 dolarów rocznie!
Wiecie co? To wciąż nie wszystko, co mam do powiedzenia na temat Bitwarden. Bitwarden jest dostępny na naprawdę dużą liczbę urządzeń i systemów. Poza samodzielnymi aplikacjami macie do wyboru dodatki do przeglądarek, możliwość pobrania z repozytorium F-Droid, a nawet wersję na Apple Watch! Sprawdźcie sami, szczególnie że Bitwarden jest dostępny w polskiej wersji językowej.
Plusy
- Najlepsze możliwe szyfrowanie.
- Dostępny na wiele urządzeń.
- Polska wersja językowa.
- Za darmo na zawsze.
Minusy
- Można się pogubić w możliwościach tego programu.
KeePass – darmowy menedżer haseł po polsku
KeePass to kolejny menedżer haseł będący propozycją open-source. Wszystkie twoje hasła będą trzymane w jednej bazie danych dostępnej za pomocą jednego hasła (które wciąż trzeba pamiętać), klucza lub pliku. KeePass wzmacnia bezpieczeństwo za sprawą haseł jednokrotnego użytku i możliwości instalacji na USB.
KeePass jest kompletnie darmowy, a dodatkowo można go rozbudować o pluginy i rozszerzenia. Lista możliwych rozszerzeń jest naprawdę bogata. Niestety ma drobny minus tak często spotykany w projektach open-source. Jego interfejs jest dosyć surowy i może nie być przyjazny dla niedoświadczonych użytkowników.
Plusy
- W pełni darmowy projekt open-source.
- Możliwość zainstalowania dodatkowych pluginów i rozszerzeń.
Minusy
- Interfejs może nie być przyjazny niedoświadczonym użytkownikom.
1Password – płatny menadżer haseł
1Password to płatny menedżer haseł, który automatyzuje i upraszcza logowanie jeszcze bardziej niż inne menedżery haseł. Nie dość, że stworzy silne i unikalne hasło do twojego konta, to jeszcze pozwoli zalogować się jednym kliknięciem. Jedno kliknięcie otworzy przeglądarkę, wybraną stronę internetową, a następnie uzupełni login, hasło i zaloguje. Prosto!
Skoro logowanie jest tak proste, naturalnym następstwem jest stworzenie łatwej możliwości szybkiego dostępu, która oczywiście jest obecna. Pod względem bezpieczeństwa to synchronizacja w chmurze, weryfikacja dwuetapowa, wsparcie 2FA i jednorazowe hasła.
Jak już wspomniałem na starcie menedżer haseł 1Password to program płatny, domyślnie dedykowany dla biznesu. Możecie jednak go wypróbować podczas 14-dniowego trialu. W zamian dostaniecie łatwy w obsłudze interfejs, całe mnóstwo wersji: na Windowsa, Maca, Linuxa, Android, iPhone i do przeglądarek. Co ciekawe obsługuje również mniej znane przeglądarki: Vivaldi Browser, Brave i Yandex.’
Plusy
- Przeznaczenie dla biznesu.
- Obsługuje nawet mniej popularne przeglądarki.
Minusy
- W pełni płatny.
KeeWeb – darmowy program do przechowywania haseł
KeeWeb to darmowy program do przechowywania haseł, który również jest projektem open-source i powstał na bazie wspomnianego wcześniej KeePass. Ta prosta aplikacja pozwala na synchronizację swoich haseł na komputerach z systemami Mac, Windows i Linux, nie ma jednak aplikacji na smartfony.
KeeWeb zaskoczy wyjątkowo przyjemnym i łatwym w obsłudze interfejsem graficznym, który został uzupełniony o tak potrzebny aktualnie tryb ciemny. Nic dodać, nic ująć.
Plusy
- Darmowy program do przechowywania haseł.
- Projekt open-source bazujący na KeePass.
Minusy
- Tylko na komputery.
RoboForm – manager haseł
Roboform to manager haseł, który trochę się wyróżnia od poprzedników. Służy nie tylko za przechowalnie twoich haseł, ale również za przechowalnie twoich prywatnych zakładek. Dobrze czytacie: jeśli nie chcecie dodawać zakładek do przeglądarki i np. pozwalać zaglądać tam wujkowi Google, Roboform zrobi to za was.
RoboForm jest dostępny na Internet Explorer, Firefox, Chrome, Safari, Edge, a do tego na Android i iOS. Ten menager haseł jest dostępny kompletnie za darmo dla wszystkich, chociaż opłacając dosyć tanią subskrypcję premium, dostaniecie dostęp do większych możliwości.
Wersja darmowa jest tylko na jedno urządzenie, podczas gdy wersja premium pozwala synchronizować hasła między różnymi urządzeniami. Płatna wersja pozwoli również na tryb lokalny, w którym żadne z twoich haseł nie są wysyłane na serwery zewnętrzne.
Plusy
- Przechowuje zakładki, żeby nie zapisywać nic w przeglądarce.
- Wersja lokalna za dopłatą.
Minusy
- Właśnie: ciekawe opcje są jednak ukryte za subskrypcją.
Menadżer haseł: Najczęściej zadawane pytania
Menager haseł to przydatne oprogramowanie, które bardzo pomogą przy zachowaniu prywatności. Nie jest to jednak wybitnie popularne oprogramowanie, więc pojawia się mnóstwo pytań i wątpliwości. Postaramy się na nie w tym miejscu odpowiedzieć.
Tradycyjnie: jeśli brakuje waszego pytania lub pojawiło się jakieś nowe, koniecznie dajcie nam znać w komentarzach!
Co to manager haseł?
Menedżer haseł to narzędzie, które przechowuje i organizuje dane logowania i hasła do stron internetowych i aplikacji. Pomaga użytkownikom generować silne, unikalne hasła dla każdej strony internetowej i aplikacji, aby chronić się przed intruzami, próbującymi uzyskać dostęp do kont. Umożliwia również użytkownikom dostęp do ich kont za pomocą jednego hasła głównego, które można łatwo zapamiętać i uzyskać do niego dostęp.
Jak działa menadżer haseł?
Manager haseł przechowuje hasła i inne informacje w zaszyfrowanej bazie danych, wymagając utworzenia hasła głównego w celu uzyskania dostępu do wszystkich zapisanych haseł. Gdy potrzebujesz uzyskać dostęp do określonego hasła, możesz wprowadzić hasło główne, które odblokuje całą bazę danych. Dzięki temu możesz szybko i bezpiecznie uzyskać dostęp do potrzebnego hasła.
Menedżer haseł może również generować silne hasła i bezpiecznie je przechowywać, co pozwala na zachowanie bezpieczeństwa w Internecie bez konieczności zapamiętywania wszystkich haseł.
Jakie są zalety używania menadżerów haseł?
Menadżery haseł mają wiele zalet. Przyjrzyjmy im się z bliska:
- Zwiększają poziom ochrony. Zapisanie hasła w bezpiecznym miejscu pozwala na rzeczywiste stosowanie kompletnie innych haseł w różnych miejscach, co będzie dużo bezpieczniejsze niż fizyczne zapisywanie haseł na karteczkach.
- Redukujesz powtarzalność haseł. Ludzie dla łatwiejszego zapamiętania hasła starają się używać jednego z drobnymi odmianami, co generuje swoją porcję problemów, jak wyżej.
- Wygoda. Menedżery haseł dbają o pełną synchronizację i dostęp do aplikacji na wielu urządzeniach i systemach operacyjnych. Wiele z nich pozwala również na automatyczne logowanie z poziomu aplikacji.
- Backup. Każdy porządny manedżer haseł ma opcję backupu całej bazy danych.
- Działanie offline. Wiele programów do haseł pozwala zainstalować program na pendrivie i korzystanie offline.
Czy jest jakiś darmowy menedżer haseł?
Tak! Korzystając z przedstawionego zestawienia menedżerów haseł, bez problemu wybierzecie darmowy menedżer haseł. Wypróbujcie jedną z poniższych aplikacji:
- Bitwarden.
- KeePass.
- KeeWeb.
Czy jest jakiś darmowy menedżer haseł po polsku?
Tak! Właściwie to większość z nich to menadżery haseł po polsku. W naszym rankingu tylko LastPass nie miał informacji o tym, czy tłumaczenie na polski jest dostępne. Wszystkie pozostałe programy do haseł przywitają cię w naszym języku.
Warto w sumie wspomnieć o tym, że czasem może czekać na was małe utrudnienie. Wiele tłumaczeń w projektach open-source to przekłady tworzone przez fanów w społeczności skupionej wokół projektu. Z tego powodu mogą nie być wbudowane w program, a mogą wymagać ściągnięcia ze strony w postaci rozszerzenia.
Czy używanie menedżerów haseł jest bezpieczne?
Tak! Menedżer haseł zapewnia dodatkową warstwę ochrony w celu zapewnienia bezpieczeństwa twoich haseł. Ważne jest jednak, aby zdawać sobie sprawę z potencjalnych luk w zabezpieczeniach, takich jak phishing, keylogging i inne złośliwe oprogramowanie, które można wykorzystać do uzyskania dostępu do menedżera haseł.
Czym różni się menedżer haseł od generatora haseł?
Menedżer haseł bezpiecznie przechowuje hasła i inne poufne informacje, takie jak nazwy użytkowników i pytania zabezpieczające. Może również dodawać, usuwać, modyfikować lub pobierać przechowywane informacje w razie potrzeby. Zazwyczaj wykorzystuje technologię szyfrowania w celu ochrony informacji użytkownika przed intruzami lub hakerami.
Generator haseł to narzędzie, które generuje losowe, złożone hasła, które mają wysoki poziom bezpieczeństwa i są trudne do odgadnięcia lub złamania. Generatory haseł z reguły są wbudowane w menadżery haseł.
Czy poprawna nazwa to menadżer haseł, czy menager haseł?
To w sumie ciekawa kwestia. Na dobrą sprawę to nie kwestia poprawnego nazewnictwa, a poprawności językowej, lub po prostu zwykłych błędów wynikających ze spolszczania angielskich wyrazów. Angielski “password manager to dla jednych “menedżer haseł”, dla innych “menadżer haseł”, a znajdą się i tacy tworzący formy pokroju: “menager haseł” lub “manager haseł”. Która jest prawidłowa?
Zajrzyjmy do Słownika języka polskiego. Ten jest łatwo dostępny dla każdego pod adresem sjp.pwn.pl. Wpisując hasło “menedżer” ujrzycie taki widok:
Jak sami widzicie, Słownik języka polskiego dopuszcza do użycia aż trzy wersje: dwa spolszczenia oraz oryginalne angielskie brzmienie. Postarajmy się zatem podsumować, czego się dowiedzieliśmy:
- “Menedżer haseł” – prawidłowo.
- “Menadżer haseł” – prawidłowo.
- “Manager haseł” – prawidłowo.
- “Menager haseł” – nieprawidłowo.
Nie jest to raczej wiedza potrzebna do codziennego życia, ale gdybyście potrzebowali czasem błysnąć przed znajomymi, to jest to ciekawa anegdotka.
Menedżer haseł – Podsumowanie
Aplikacja do haseł to świetna rzecz, nie tylko ze względu na bezpieczeństwo, ale również wygodę użycia i ułatwienie pewnych podstawowych czynności związanych z logowaniem na różne konta. Jednocześnie z racji tego, że nie są jeszcze mocno popularne, wzbudzają wiele pytań, na które mam nadzieję, udało nam się odpowiedzieć tym poradnikiem.
WARTO PRZECZYTAĆ: