Gry strategiczne na PC to jeden z pierwszych szeroko rozpowszechnionych gatunków gier. Już w latach 90. mogliśmy zagrywać się w tytuły pokroju pierwszych hirołsów, w Diunę, Starcrafta, Warcrafta i wiele innych. Nie zapominając oczywiście o tym, że były to również złote czasy dla strategii ekonomicznych pokroju Europa Universalis, Civilization i każdego innego tytułu stworzonego przez Sida Meiera.

Gry strategiczne

Gry strategiczne nie są już tak popularne, jak kiedyś: niestety próg wejścia w nie jest dosyć wysoki, a opanowanie mechanik zajmuje dłuższą chwilę. Przez to gracze naturalnie zaczęli odchodzić w kierunku gier dających satysfakcję szybciej. To oznacza, że rynek gier strategicznych na PC nie jest tak bogaty, jak kiedyś, ale wciąż ma się dobrze. Świadczy o tym nieustająca popularność Starcrafta jako e-sportu.

Gry strategiczne dzielą się na dwa rodzaje:

  • Turówki – rozgrywka odbywa się w turach. Gracz i przeciwnik poruszają się na zmianę.
  • RTS (Real Time Strategy/strategia czasu rzeczywistego). Wszyscy gracze poruszają się w tym samym czasie.

Oba typy strategii mogą pasować innym graczom, stąd przy każdej grze znajdziecie info, jaki to typ gry.

Gry strategiczne – PC to jedyna platforma do gry

Omawiając gry strategiczne, PC jest domyślną platformą. Chociaż zdarzają się pojedyncze przypadki strategii na konsolach, to jednak nigdy nikomu nie udało się w sensowny sposób przełożyć sterowania myszką i klawiaturą na pada.

Ranking: najlepsze gry strategiczne

Starcraft i Starcraft 2

Starcraft i Starcraft 2

Ranking “Najlepsze gry strategiczne” nie mógł się zacząć od innego tytułu. Chociaż wyszedł w 1998 roku, gdy gry RTS nie były niczym nowym, to właśnie pierwszy Starcraft jest uznawany za praojca gatunku, a “przynajmniej” za najważniejszy tytuł. Czemu? To właśnie dzięki Starcraft powstał i rozwinął się słynny e-sport.

Fani Starcrafta w Korei Południowej spotykali się w kafejkach internetowych, żeby mierzyć się z innymi, co szybko przerodziło się w profesjonalne współzawodnictwo z transmisjami w TV. Nowa moda natychmiastowo rozprzestrzeniła się na całym świecie, a dziś to biznes generujący gigantyczne zyski. Wtedy wszystkie gry strategiczne chciały być jak Starcraft i dostać swój kawałek tortu.

Czym zasłynął Starcraft sam w sobie? Gra opowiada o konflikcie trzech grywalnych ras. Każdą gra się inaczej, dzięki różnej charakterystyce oraz silnym i słabym stronom. Są to:

  • Terranie, czyli potomkowie ziemian. Stereotypowa “ziemska armia przyszłości”.
  • Zergowie – rój bezmyślnych kosmitów, którzy posiedli zdolność szybkiej ewolucji. Braki w strategii nadrabiają ilością mięsa armatniego.
  • Protosi – stereotypowi “inteligentni kosmici”, którzy mniejszą liczbę jednostek nadrabiają ich jakością oraz tarczami, które wydłużają żywotność.

Współcześnie w 2022 roku raczej się gra w drugą część, która też nie jest najmłodsza: wyszła w 2010 roku. Dodatkowo w 2017 roku wyszedł remaster pierwszego Starcrafta z dużo ładniejszą grafiką, aczkolwiek bez żadnych zmian mechanicznych.

Czemu tak się stało? Otóż pomimo tego, że wyszła druga część, jest wciąż spora grupa fanów, która gra tylko w pierwszą. Blizzard nie chciał alienować swoich fanów, gdyż udało im się stworzyć remaster jako nakładkę na oryginalną grę, przez co można zmieniać grafikę ze starej na nową dynamicznie, jednym przyciskiem w trakcie rozgrywki. Łatwo w ten sposób zauważyć upływ lat i ile dodaje nostalgia.

Obie gry, choć nie najnowsze, są niesamowicie grywalne. Starcraft II oczywiście dostał sporo ulepszeń, dzięki którym będzie łatwiej zacząć. Mimo wszystko warto poznać obie części ze wszystkim dodatkami: fabuła w Starcrafcie to naprawdę mocny punkt programu. Co prawda prace nad grą już się zakończyły, to dla urozmaicenia rozgrywki wciąż raz do roku wychodzi patch ze zmianami w balansie rozgrywki.

A to jeszcze nie wszystko! Jeżeli interesują was gry na PC za darmo, to będziecie wniebowzięci! Starcraft 2 Starter Edition jest dostępny za darmo! W dodatku to bardzo bogata wersja. W jej ramach możecie zagrać w:

  • Pełną kampanię Wings of Liberty (kampania fabularna Terran, czyli podstawowy Starcraft 2 bez dodatków).
  • Trzech komandorów do gry w co-opie.
  • Pełny dostęp do trybu Arcade, gdzie znajdziecie mnóstwo minigierek i wariacji różnych map.
  • Nierankingowy multiplayer.
  • Po zdobyciu 10 poziomu komandora lub 15 poziomu rasy odblokujecie dostęp do publicznego czatu. Dokonanie jakiegokolwiek zakupu odblokowuje możliwość publikowania własnych map.

Jeżeli interesują was gry strategiczne, nie możecie wybrać źle, sprawdzając Starcrafta!

Anno 1800

Anno 1800

Anno 1800 to siódma część serii city-builderów połączonych z RTS. Po dwóch futurystycznych odsłonach (Anno 2070 i 2205) wracamy do czasów historycznych: setting rozgrywa się podczas XIX-wiecznej Rewolucji Przemysłowej.

Kojarzycie serię Anno? Jeśli ktoś kojarzy Starcrafta, to nazwę Anno też powinien kojarzyć. Pierwsza część wyszła w 1998 roku! Oczywiście nie musicie cofać się do niej, żeby zrozumieć fabułę – każda gra to samodzielny tytuł, z tą samą bazową mechaniką rozgrywki.

Rozgrywka sama w sobie toczy się z reguły wokół postaci gracza, która zostaje wciągnięta w poważne wydarzenie, w wyniku którego musi budować siłę swojego miasta-państwa od zera. Następne działania to prowadzenie eksploracji regionu, nawiązywanie kontaktów dyplomatycznych i handlu, a także walki morskie. Wszystko to połączone z tradycyjnym elementem każdej strategii: zarządzaniu zasobami.

Age of Empires IV

Age of Empires IV

Kolejna gra będąca kontynuacją znakomitej serii. Pierwsze Age of Empires ujrzało światło dzienne aż 25 lat temu, czyli w 1997 roku! Nie jest to zresztą specjalnie dziwne. Strategie współcześnie mają problem, żeby przebić się do świadomości graczy, a to oznacza nawet większy problem dla kompletnie nowych marek. Przyzwyczajcie się: większość pozycji w zestawieniu “najlepsze gry strategiczne” to kontynuacje.

Age of Empires to pierwsza gra, która swój setting opierała na prawdziwej historii, a dla samych twórców miała być czymś na kształt połączenia Warcrafta i Cywilizacji. Najnowsza czwarta część pokrywa czasy od początków średniowiecza do wczesnego renesansu, dając do dyspozycji gracza osiem różnych cywilizacji do gry (w podstawowej wersji).

Age of Empires 4 zebrało bardzo pozytywne opinie tak wśród graczy, jak i wśród krytyków, więc jeśli lubicie historyczne klimaty, możecie śmiało ściągać grę na dysk. Wydany w 2021 tytuł nie odstrasza ani grafiką, ani przestarzałymi mechanikami. W dodatku, jeśli nostalgia was chwyci mocno: w ostatnich latach wyszły remastery wcześniejszych części, a to oznacza wiele godzin grania, za przystępne pieniądze.

Civilization VI

Civilization VI

Stara gamingowa prawda mówi: “nie kupuj Civilization, zanim nie wyjdą wszystkie DLC”. Jest w tym dużo ironii, ale też dużo prawdy: każda Cywilizacji to gigantyczna gra sama w sobie, ale ilość mniejszych lub większych dodatków wypuszczanych później też robi wrażenie.

Na szczęście w tym momencie nie musimy się zastanawiać. Ostatnia, szósta część, wyszła już kilka lat temu, co oznacza, że teraz dostaniecie bez problemu wydanie zbiorcze. Jakby tego było mało, to właśnie Cywilizacja (po części z Heroes of Might and Magic) jest odpowiedzialna za słynny “syndrom jeszcze jednej tury”.

Czym jest syndrom jeszcze jednej tury? To proste, grasz jeszcze jedną turę przed snem, a gdy świta słońce zauważasz, że to wcale nie była jedna tura. Aczkolwiek na pewno była to miło spędzona noc.

Z racji tego, że Civilization raczej nie jest grą bazującą na grafice, starsze części wcale się tak mocno nie zestarzały. Jak zapytacie fana serii, która z nich to najlepsza gra strategiczna, to wcale niekoniecznie usłyszycie, że to Civilization 6. Jeśli interesują was gry strategiczne, bez problemu możecie zaopatrzyć się w część numer 5 (oczywiście z wszystkimi dodatkami!), a nawet 4.

Czym właściwie jest Civilization? Waszym zadaniem jest rozwój wybranej cywilizacji od czasów plemienny do współczesności i trochę dalej. Waszymi przeciwnikami na mapie są inne cywilizacje kontrolowane przez AI. Poszczególne misje odzwierciedlają okresy rozwoju. To gracz decyduje, czy postawi na rozwój technologii, kulturę, rozwój wojska lub dyplomację.

Małym dodatkowym smaczkiem może być to, że w jednym z pierwszych DLC została dodana polska cywilizacja kierowana przez Jadwigę.

Total War: Warhammer 3

Total War: Warhammer 3

Total War: Warhammer 3 to trzecia i ostatnia część tej serii RTS. Jej celem jest nie tylko zwieńczenie fabuły, ale również złączenie trzech gier w jedną, tak by ostatecznie dało się grać w multiplayer wszystkimi rasami z trylogii. To się jednak nie stało w podstawowej wersji i grać musi czekać na dodatki i dlc.

Na pierwszy rzut oka Total War: Warhammer 3 bliżej do strategii pokroju Heroes of Might and Magic niż typowego RTS. Naszym wybranym bohaterem przemierzamy mapę świata, kolekcjonując surowce i rozbudowując miasta. Różnice znajdziecie dopiero po wejściu do bitwy: to tam kryje się prawdziwy RTS.

“Bitwa” to w tym przypadku w sumie nie jest dobre określenie. Pod kątem liczby jednostek i głębi taktycznej mamy do czynienia z prawdziwą wojną, gdzie odpowiednie rozstawienie armii przed rozpoczęciem zmagań, może mieć kluczowe znaczenie.

Twórcy zastosowali oryginalny twist w formule gry, żeby się jakoś wyróżnić: co określoną liczbę tur na mapie pojawi się portal do innego wymiaru. Jest to mini wyzwanie, których musicie ukończyć kilka, żeby mieć w ogóle szansę na wygraną.

Czy to się sprawdza? Sprawdź w naszej recenzji: czy Total War: Warhammer 3 dorównuje swoim poprzednikom?

Warcraft 3: Reforged

Warcraft 3: Reforged

Pozycja, która dla wielu może być kontrowersyjna. Warcraft 3 to świetna, choć wiekowa gra, która na pewno zasługuje na miejsce w rankingu “najlepsze gry strategiczne”. Problem z remasterem jest taki, że Blizzard.. nie dowiózł.

Warcraft 3: Reforged na premierę było w fatalnym stanie: mnóstwo bugów i niedociągnięć graficznych to chleb powszedni. Największy problem był jednak gdzie indziej: w grze brakowało zapowiedzianego contentu. W porównaniu do wysoko ocenionego remasteru Starcrafta Warcraft 3: Reforged był cieniem prawdziwego Warcrafta 3.

Czego ludzie mogą nie wiedzieć, to, że Blizzard wziął się do roboty i większość problemów została poprawiona i w tym momencie można już śmiało ją polecić.

Czym jest zaś sam Warcraft 3? To gra strategiczna najwyższych lotów. Dopiero ta część przyniosła odpowiedni rozgłos tej marce (pierwsze dwie części wyszły jeszcze przed Starcraftem) i pozwoliła na stworzenie całego uniwersum w postaci World of Warcraft.

Jeśli Starcraft to science-fiction RTS osadzony w dalekiej przyszłości, tak Warcraft to jego odpowiednik osadzony w realiach magii i miecza. Do wyboru dostajecie jedną z czterech ras:

  • Ludzie.
  • Nieumarli.
  • Orkowie.
  • Nocne elfy.

Każda ma swoją ciekawą historię, która ostatecznie łączy się w klimatycznym finale. Mało? Warcraft 3: Reforged oczywiście ma w zestawie dodatek Frozen Throne z kolejnymi czterema epickimi kampaniami.

Might & Magic Heroes VII

Might & Magic Heroes VII

Seria, której nie mogło w tym zestawieniu zabraknąć, chociaż bardziej za przeszłe zasługi niż za faktyczny aktualny gameplay. W świecie, gdzie miejsca na rynku gier jest coraz mniej, znana i zasłużona marka to ważna rzecz. Ubisoft udowodnił, że to jednak nie wszystko. Porządne gry strategiczne wymagają teraz czegoś więcej niż odgrzewanego kotleta.

Ponieważ tym tak naprawdę jest siódma część serii. Serii, z której trzecia część to dla wielu fanów najlepsza gra strategiczna.

Nie przesadzajmy jednak z czarnowidzeniem. Might & Magic Heroes VII nie jest złą grą: po prostu nie wnosi nic ciekawego do wybitnie wyświechtanej formuły. Do tego jest mocno zbugowana.

Sytuacji serii nie poprawił remaster wspomnianej trzeciej części: był niczym więcej jak leniwym wyciągnięciem ręki po pieniądze fanów. Fanów, którzy prywatnymi modami do oryginału tworzyli lepsze dzieła niż oficjalny remaster. Ta historia niestety jest bez happyendu.

Dune: Spice Wars

Dune: Spice Wars

Dune: Spice Wars to kompletnie nowa gra, chociaż i tak osadzona w znanym uniwersum. W dodatku znanym nie tylko dzięki fantastycznym książkom Franka Herberta, ale też grom z wczesnych lat 90. Gra strategiczna Dune 2 jest powszechnie uznawana za tytuł, który przyczynił się do popularyzacji gatunku RTS. Jest również uważana za jedną z najbardziej wpływowych gier wszechczasów.

Co robimy w grze? Z grubsza dokładnie to, co przedstawia nazwa. Każdy, kto przeczytał książki, wie, o co chodzi. Jeśli nie czytałeś: akcja dzieje się na planecie Arrakis, znanej z przypraw. Przypraw tak ważnych, że toczą się o nie wojny. Do wyboru mamy jedną z pięciu frakcji.

Warto zauważyć, że Dune: Spice Wars to gra we wczesnym dostępie. Premiera pełnej gry jest planowana na rok 2023.

Gry strategiczne a gry 4X

“4X” to określenie, które można często spotkać przy opisach gier strategicznych. Nie oznacza to jakiegoś innego subgatunku, a raczej tego, co będziecie robić w danej grze. Termin “4X” to skrót od explore, expand, exploit, exterminate, czyli odkrywaj, rozprzestrzeniaj się, eksploatuj i likwiduj.

W przybliżeniu może się wydawać, że dotyczy to prawie każdej gry strategicznej. Tak jednak nie jest. 4X współcześnie określa gry z rozbudowaną dyplomacją, a nierzadko również i kontrolą nad gospodarką kontrolowanego imperium. Najlepszym przykładem gry 4X będzie Civilization.

Gry strategiczne: co ominęliśmy?

Jeśli chcecie pograć w gry strategiczne, PC jest pewnie waszą platformą. A to oznacza, że macie dostęp do wielu tytułów, których nie daliśmy rady zmieścić w tym zestawieniu. Jakie są inne gry strategiczne na PC?

  • Command and Conquer.
  • The Settlers.
  • Black and White.
  • Europa Universalis.
  • Hearts of Iron IV.
  • Mount & Blade II: Bannerlord.

Gry strategiczne na PC: podsumowanie.

Najlepsze gry strategiczne to takie, które kontroluje się za pomocą myszki i klawiatury, a to oznacza, że prawie każda gra strategiczna to gra strategiczna na PC.

Ranking gier strategicznych oczywiście nie jest w stanie pokryć całej branży. Jakie są wg was najlepsze gry strategiczne?

WARTO PRZECZYTAĆ:

marvel's midnight suns wymagania na pc Jakie ma Marvel’s Midnight Suns wymagania na PC? Sprawdź!
Marvel’s Midnight Suns zadebiutowało… i przeszło jakby bez większego echa. Wydaje się, że obecnie najgłośniejszą grą z uniwersum Marvela jest… mobilne Marvel SNAP, co jest
stellaris wymagania Stellaris wymagania na PC – wszystko, co warto wiedzieć!
Stellaris to jedna z najpopularniejszych gier Paradoxu, znanego z wielu cenionych serii strategii. W tym przypadku jednak nie kierujemy królami czy głowami państw z XIX
Starcraft 2 za darmo? Odpowiadamy!
Bardzo dobrze znana Nam wszystkim gra strategiczna StarCraft 2 przechodzi na model FREE TO PLAY! Wielu z Was zadaje sobie pytanie: Ale po co? Jak?
Udostępnij

Administrator

Nasza redakcja składa się z zapalonych pasjonatów gamingu i technologii. Każdy ma swoją niszę, dzięki czemu razem możemy zaproponować Wam szeroki przekrój eksperckich materiałów. Dzielimy się najświeższymi wiadomościami, recenzjami i poradami, aby nasi czytelnicy byli na bieżąco z tym, co najważniejsze w świecie techu i gier.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *