Kontroler do gier to jedno z codziennych narzędzi wielu PC’towych graczy. Zamieniając klawiaturę i myszką na pada, zyskujemy kilka nowych możliwości. Możemy np. położyć się na kanapie i stamtąd komfortowo sterować naszą postacią. W niektóre gry (przez łatwiejsze sterowanie) też po prostu lepiej gra się na kontrolerze.
Dzięki otwartości platformy komputerowej i wysiłkach setek programistów większość nawet najbardziej egzotycznych padów zadziała na PC. Nie każdy z nich będzie jednak równie dobry. W tym artykule przedstawimy naszą listę najlepszych padów do PC.
PowerA Xbox Series Pad
Pierwszym padem w naszym rankingu jest budżetowy pad PowerA przeznaczony dla konsol Xbox Series i komputerów stacjonarnych. Ten oficjalnie licencjonowany przez firmę Xbox kontroler jest łudząco podobny, do oryginalnego pada znanego z Xbox’a one. Dzięki temu bardzo dobrze leży on zarówno w mniejszych, jak i większych dłoniach.
Jakość użytych plastików oraz przycisków jest w porządku (zwłaszcza patrząc na cenę), ale nie oczekujmy to jakości z najdroższych kontrolerów. Na pochwałę zasługuje również zastosowanie przez producenta gniazda mini jack, które pozwala w łatwy sposób podłączyć słuchawki do pada powerA.
Największą wadą tego kontrolera jest bez wątpienia brak trybu bezprzewodowego. Ten pad do PC podłączymy do komputera za pomocą długiego, 3-metrowego i odpinanego kabla z końcówką USB. Jest to kabel wysokiej jakości, ale wiadomo, że nie gwarantuje on takiej samej swobody, jak przy połączeniu Bluetooth.
Zalety
- Niska cena
- Niezła jakość wykonania i przycisków
- Dobry kształt znany z padów Xbox
- Wyjście słuchawkowe
- Długi, odczepiany kabel
Wady
- Brak trybu bezprzewodowego
PowerA Wireless Gamecube Controller
Kolejny kontroler na naszej liście (także od firmy PowerA) to bardziej “specjalny” i specyficzny pad do pc. PowerA Wireless Gamecube Controller, jak sama nazwa wskazuje, replikuje wygląd i funkcjonalność kontrolera konsoli Nintendo GameCube. Na pierwszy rzut oka może wydawać się on dziwaczny. Jednak dla wielu ludzi jest to najlepszy pad do bijatyk w stylu Super Smash Bros (jak np. bardzo popularne MultiVersus). Oczywiście będzie to odpowiedni wybór jako kontroler do ogrywania (czy też emulowania) gier z samej konsoli GameCubr.
Sama jakość wykonania stoi na wysokim poziomie. Wciąż nie jest to jakość znana z droższych padów, ale nie jest to ogromna różnica.
Dużym plusem PowerA Wirelles GameCube Controller jest fakt, że posiada on wbudowany moduł bluetooth. Z tego powodu nie tylko łatwo podłączymy tego pada do PCt’a, ale również do konsoli Nintendo Switch.
Kontroler jest zasilany z wykorzystaniem dwóch standardowych baterii AA. Trochę szkoda, że zabrakło opcji podłączenia kontrolera po kablu. Na tym padzie PowerA nie znajdziemy gniazda słuchawkowego.
Zalety
- Dość specyficzny, ale wygodny kształt
- W miarę wysoka jakość wykonania i przycisków
- Idealny do bijatyk w stylu Super Smash Bros i gier z ery GameCub’a
- Dwa standardowe baterie AA do zasilania
- Działa także z Nintendo Switch
- Niewygórowana cena
Wady
- Raczej nieprzystosowany do nowszych gier wymagających dwóch analogów
- Brak możliwości podłączenia po kablu i złącza mini jack
8 BitDo Pro 2 Wired/Wireless
Firma 8 BitDo znana jest głównie z produkcji wysokiej jakości retro kontrolerów ze świetnym D-Padem. 8 BitDo Pro 2 w wersji przewodowej i bezprzewodowej to próba na wejście producenta na rynek standardowych budżetowych kontrolerów. Trzeba przyznać, że próba udana i jest to świetny pad do PC.
Oba modele zostały wykonane z dobrej jakości plastików, które są praktycznie na tym samym poziomie co oficjalne pady od PlayStation czy Xbox’a. Do wszystkich standardowych przycisków również nie można się przyczepić. Dodatkowo z przodu znajdziemy przycisk do tzw. “makr”, a z tyłu dwa dodatkowe, mapowalne guziki, które częściej pojawiają się w kontrolerach klasy premium. Jak się rozumie mamy tu też element popisowy firmy 8 BitDO, czyli genialny D-pad.
Wersja bezprzewodowa posiada wbudowany żyroskop oraz przychodzi do nas dość wytrzymałym akumulatorem, który naładujemy przez złącze USB-C. Jeśli chcemy, dołączony akumulator łatwo wymienimy na dwie standardowe baterie AA. Przewodowy pad do PC 8BitDo Pro 2 pozbywa się tych funkcji, ale jest za to sporo tańszy.
Oba modele możemy podłączyć do komputera stacjonarnego, konsoli Nintendo Switch, czy telefonu z androidem. W wersji przewodowej do podłączenia urządzeń mobilnych może być wymagana odpowiednia przejściówka.
Ten pad do komputera nie posiada niestety złącza mini jack do podłączenia słuchawek. Problemem dla niektórych może być też oznakowanie przycisków dostosowane pod konsole Nintendo, a nie Xbox’a czy PC.
Zalety
- Dobra jakość wykonania i przycisków
- Komfortowy kształt
- Świetny D-Pad
- Możliwość stworzenia profili z dostosowanymi skrótami
- Dwa dodatkowe przyciski z tyłu
- Możliwość tworzenia makr z kombinacji przycisków
- Wejście USB-C (wersja bezprzewodowa)
- W wersji bezprzewodowej możliwość wykorzystania dołączonego akumulatora, jak i klasycznych baterii AA
- Obecność żyroskopu
- Kontroler do komputera, telefonów z systemem Android lub iOS oraz Nintendo Switch
- Bardzo niska cena wersji przewodowej i dość dobra cena wersji bezprzewodowej
Wady
- Kontroler nie ma złącza minijack do podłączenia słuchawek
- Żyroskop działa tylko w trybie dla Nintendo Switch (a wersja przewodowa w ogóle go nie posiada)
- Oznakowanie przycisków znane z konsol Nintendo, a nie z Xbox’a
- Brak odpinanego kabla w wersji przewodowej
Microsoft Xbox Series Controller
Ten pad do komputera chyba nie wymaga przedstawienia. Kontrolery Xbox’a już od czasów konsoli Xbox 360 są utożsamiane z komfortem i wysoką jakością wykonania. Poza tym dlatego, że marka Xbox jest córką firmy Microsoft, to zawsze możemy liczyć na bezproblemową konfigurację tych padów na każdym PC.
Microsoft Xbox Series Controller to ewolucja pada dołączanego do konsoli Xbox One. Wciąż zachowano tu bardzo wysoką jakość wykonania i przycisków, ale zmodernizowano kilka rzeczy, aby uczynić ten pad jeszcze lepszym.
Z nowości mamy tutaj np. ulepszony D-Pad. Bardzo przypomina on ten użyty w kontrolerze Xbox Elite. Leciwe złącze micro USB zastąpiono aktualnym USB-C, a na froncie znalazło się miejsce dla nowego przycisku share. U dołu standardowo znajdziemy złącze do podłączenia słuchawek.
Pad Xbox Series Controller zadziała oczywiście z komputerami i konsolami Xbox One/Series. Dodatkowo dzięki bluetooth powinien on zadziałać na większości telefonów z Androidem.
Pad zasilany jest przez dwie baterie AA lub oficjalny akumulator. Trochę szkoda, że ten drugi nie jest dodawany do zestawu i trzeba go zakupić osobno.
Dla wielu zaletą będzie też fakt, że pada Xbox Series możemy kolorystycznie dostosować pod swój gust za drobną dopłatą na oficjalnej stronie Xbox’a.
Zalety
- Bardzo wysoka jakość wykonania i przycisków
- Wysoce wygodny kształt
- Dobry D-Pad
- Wejście USB-C
- Możliwość wykorzystania standardowych baterii AA
- Pad do PC, który współpracuje również z konsolami Xbox one i Xbox Series oraz smartfonami
- Funkcja przełączania się pomiędzy konsolą a komputerem
- Wiele wersji kolorystycznych oraz opcja dostosowania wyglądu pada za dodatkową opłatą
- Akceptowalna cena
Wady
- Oficjalny akumulator do dokupienia osobno
Nintendo Switch Pro Controller
Nintedno Switch Pro Controller to kolejny pad od znanego producenta konsol goszczący w naszym rankingu. Ten dedykowany dla Nintendo Switch kontroler ma bardzo podobną budowę do Xbox’owego pada. Przez to możemy być pewni, że świetnie wpasuje się on w nasze ręce.
Tak jak powinniśmy oczekiwać tego od oficjalnych akcesoriów Nintendo, jakość wykonania stoi na bardzo wysokim poziomie. Zarówno analogi, jak i wszystkie przyciski godnie reprezentują pułap cenowy naszego bohatera.
Nintendo switch Pro Controller wyposażony jest w dokładny żyroskop oraz genialny system wibracji HD Rumble. Zintegrowana bateria trzyma bardzo długo, a naładujemy ją dzięki złączu USB-C. Za pomocą tego samego złącza możemy podłączyć kontroler po przewodzie. Nintendo Switch Pro Controller bez problemu zadziała też z komputerem po Bluetooth.
Największymi wadami, jakie ma ten pad do PC to z pewnością brak portu słuchawkowego i oznaczenia przycisków, które mogą być trochę mylące.
Zalety
- Dobry, praktyczny kształt
- Świetna jakość wykonania i przycisków
- Przyzwoity D-Pad
- Zintegrowany wewnętrzny akumulator
- Żyroskop i genialne wibracje
- Kontroler do PC, który działa również z Nintendo Switch
Wady
- Brak możliwości podłączenia słuchawek
- Oznaczenia przycisków Nintendo, co może mylić w niektórych grach
- Nie ma opcji skorzystania ze standardowych baterii AA
- Dość wysoka cena
Sony Dual Sense
Kontroler Sony Dual Sense doczekał się sporej przebudowy względem swoich poprzedników. Wciąż zachowano tu co prawda symetrycznie ułożenie analogów, jednak tym razem pad Playstation jest zauważalnie większy. Dzięki temu lepiej wpasuje się on w większość dłoni.
Sporego ulepszenia doczekały się też wibracje. Przy odpowiednio zaprojektowanej grze kontroler DualSense jest nawet w stanie oddać różne odczucia przy spacerowaniu po danej powierzchni. Oznacza to, że inny rodzaj wibracji poczujemy, chodząc np. po lodzie, a jeszcze inny, gdy nasza postać pobiegnie po piasku.
Takiej samej rewolucji doczekały się triggery, które w danych grach dostosowują opór do wybranego oręża. Przez to będą one trochę trudniejsze do naciśnięcia podczas korzystania z kuszy, niż by to było przy wykorzystaniu łuku.
Sony Dual Sense nie będzie tylko bardzo dobrym kontrolerem do PS5, PS4 i PC, ale także spełni się w roli świetnego pada do telefonu (jaki pad do telefonu wybrać doradzaliśmy w innym rankingu).
Zalety
- Świetna jakość wykonania
- Dość dobry D-Pad
- Wybitny system wibracji i adaptacyjne triggery ze zmiennym oporem
- Złącze USB-C do podłączenia po kablu i ładowania
- Obecność złącza słuchawkowego
- Żyroskop i Touchpad
- Głośnik oraz Mikrofon wbudowane bezpośrednio w pada Dual Sense
- To nie tylko pad do PC czy konsoli PlayStation świetnie sprawdzi się także z telefonami
- Dobry wbudowany akumulator
Wady
- Trochę wysoka cena
- Brak możliwości skorzystania z baterii AA
8BitDo Ultimate
8BitDo Ultimate to pad do PC, który ma w swoim zanadrzu bardzo ciekawą broń. A jest nią użycie analogów z efektem Halla zamiast wykorzystania standardowego potencjometru. To jedyny model w tym rankingu posiadający taką funkcję i jej znaczenie wyjaśniamy dokładnie w akapicie poniżej. W skrócie: pozwala to zupełnie zniwelować tzw. analog drift. Czyli sytuację, w której postać na ekranie porusza się sama, mimo że nie dotykamy w tym momencie kontrolera.
Poza tą specjalnością otrzymujemy dokładnie to, czego można się spodziewać za tę cenę. Czyli bardzo dobry pad do PC ze świetną jakością wykonania, wysokiej jakości przyciskami (w tym dwa dodatkowe tylne) i wyrazistymi wibracjami.
Dodatkowo kontroler do PC 8BitDo Ultimate posiada żyroskop, a samego pada, podłączymy również do Nintendo Switch, czy telefonu. Miłym dodatkiem jest obecność dedykowanej stacji ładującej w zestawie.
Niestety temu modelowi wciąż brakuje złącza do podłączenia słuchawek. Nie ma też możliwości włożenia standardowych baterii AA.
Zalety
- Zastosowanie analogów wykorzystujących efekt Halla, a nie potencjometr (brak driftu)
- Bardzo dobra jakość wykonania i przycisków
- Świetny D-pad
- Dwa dodatkowe przyciski z tyłu oraz możliwość tworzenia “makr”
- Zintegrowany akumulator
- Żyroskop
- Odpowiednie wibracje
- Złącze USB-C
- Ten pad do PC zadziała również z telefonami i konsolą Nintendo Switch
- Podstawka ładująca dodawana do zestawu
Wady
- Brak złącza słuchawkowego
- Nie włożymy do niego zwykłych baterii po rozładowaniu
- Oznaczenia przycisków Nintendo, a nie te z PC/Xbox
- Wysoka cena
Microsoft Xbox Elite Series 2
Pad do PC Microsoft Xbox Elite Series 2 to klasyczny kontroler od Xboxa z funkcjami podkręconymi do maksimum. Dodatkowe ogumienie na polepszenie chwytu, wymienialne gałki analogów i D-pad, oraz cztery opcjonalne przyciski z tyłu. Lista ciągnie się i ciągnie. Dzięki czemu można absolutnie dostosować ten kontroler pod swoje własne preferencje.
Nie pominięto tu też podstaw związanych z jakością wykonania. Kontroler Microsoft Xbox Elite Series 2 jest genialnie wykonany a interakcja z przyciskami to przyjemność.
Zintegrowany akumulator trzyma bardzo długo, bo aż do 40 godzin a naładujemy go za pomocą złącza USB-C, lub dostarczonej stacji dokującej. Z innych dostarczanych akcesoriów mamy tu mocne etui i zestaw wymiennych przycisków/analogów. Trochę szkoda, że w tym modelu zniknęła opcja wykorzystania dwóch baterii AA.
Jeśli jesteśmy w stanie wydać takie pieniądze na kontroler, to Microsoft Xbox Eliter Series 2 będzie bardzo dobrym i konfigurowalnym padem do PC.
Zalety
- Genialna jakość wykonania i przycisków
- Bardzo dobry D-pad
- Regulowany opór analogów
- Etui, stacja dokująca i akcesoria wymienne w zestawie
- Aż cztery dodatkowe tylne przyciski
- Do trzech spersonalizowanych profili z przypisanymi skrótami
- Kontroler do PC, działający również z konsolami Xbox i telefonami
- Gniazdo słuchawkowe
- Bardzo dobra wewnętrzna bateria
- Dobre wibracje
- Możliwość dostosowania wyglądu na stronie Xbox Desgin Lab
Wady
- Bardzo wysoka cena.
- Brak możliwości skorzystania z baterii AA.
Największa wada dzisiejszych kontrolerów — analog drift
Pad do PC to bardzo dobre narzędzie pozwalające na komfortowe granie w gry. Niestety mimo wciąż rosnącej jakości wykonania i setkach dodatkowych funkcji nie można pominąć faktu, że większość kontrolerów jest podatna na sporą wadę. Mowa tu oczywiście o drifcie (niestety nie takim samochodowym).
Analog drift to przypadłość, w której nie dotykamy analogu, lecz pad wciąż wykrywa akcję. Kontrolerów dotkniętych driftem praktycznie nie da się używać. Chcemy iść w prawo? Otóż nie tym razem, bo drift może sprawić, że pójdziemy w lewo, lub w górę. Nawet proste poruszanie się po menu konsoli czy gry to spore wyzwanie, gdy mamy w dłoniach pad dotknięty driftem.
Analog drift jest niestety bardzo rozpowszechniony. Największy problem w ostatnich latach miały z nim kontrolery Joy-Con dodawane do Nintendo Switch. Drift nie jest jednak przypadłością jednego producenta. Sam posiadam co najmniej jeden pad do pc, którego analogi po kilku latach zaczęły driftować. Mam także prawie 10-letni kontroler, który wciąż działa poprawnie, więc nie do końca zależy to od wieku. Jeśli nie spotkaliście się jeszcze z analog driftem, to zapewne na wystawie sklepowej znajdziecie co najmniej jeden driftujący pad.
Większość padów używa w swoich analogach potencjometru i to właśnie on odpowiedzialny jest za drift. Po jakimś czasie w potencjometrze następuje zużycie materiału lub dostają się do niego drobne zabrudzenia, przez co nie jest on w stanie pracować poprawnie. Może to się zdarzyć po dwóch, pięciu, dziesięciu, a nawet dwudziestu latach. Pewne jest jednak, że kiedyś to nastąpi i często jedynym rozwiązaniem tej sytuacji jest zwrócenie kontrolera do producenta lub wymiana analogu w serwisie.
Już prawie 30 lat temu firma Sega zaprezentowała kontroler, który kompletnie niwelował możliwość zaistnienia driftu. Zamiast potencjometru wykorzystywał on w analogach magnesy i czujnik Halla. Przez takie rozwiązanie nie było mowy o zużyciu materiałów, a zabrudzenia nie miały żadnego wpływu na te analogi. W 2022 roku analogi w padach wykorzystujące efekt Halla wciąż są rzadkością. Oferują je tylko bardziej niszowe firmy jak 8BitDo w kontrolerze Ultimate, czy GuliKit. Ta druga posiada w swoim asortymencie nawet wymienne joysticki z efektem Halla dla konsoli Steam Deck.
Giganci, tacy jak Microsoft, Nintendo, czy Sony (nawet w swoim kontrolerze DualSense Edge za 1200 zł) wciąż korzystają jednak z potencjometrów. I mimo tego, że koszty dwóch rozwiązań są porównywalne, to pewnie jeszcze przez długi czas nie zobaczymy czujnika Halla w bardziej popularnym padzie. Nie oznacza to, że są to kontrolery słabe, ale pewnie minie jeszcze parę lat, zanim kompletnie rozwiążemy problem analog driftu.
WARTO PRZECZYTAĆ: