Napisz do nas

TechPolska.pl

Znajdziesz nas

Zainteresowanie konsolą PlayStation 5 nieustannie rośnie. Już w dniu premiery urządzenie wyprzedało się na pniu, a każde kolejne nowe dostawy znikały w mgnieniu oka. Oprócz potężnej mocy obliczeniowej i graficznych możliwości skalowania treści do 4K fenomenem okazał się kontroler DualSense z funkcją Edge. Co to tak naprawdę jest? Sprawdźmy to.

Nostalgiczne wakacje

Właśnie wróciłeś z apelu kończącego rok szkolny. Mama przygotowała Twój ulubiony obiad, za oknem 30°C w cieniu, a Ty już wiesz, że czekają Cię godziny spędzone przed Crashem Bandicoot. Jutro przyjdzie kolega, z którym zmierzycie się w Tekkena 3.

PlayStation zadebiutowało w grudniu 1994 roku i niemalże od razu podbiło rynek konsolowy. Japońskie przedsiębiorstwo odważnie wyznaczało trendy i pokazywało, że żeby grać, nie trzeba wydać kroci na i tak już bardzo drogi w tamtym czasie sprzęt komputerowy.

Twórcy gier natychmiast zaczęli przyłączać się do wydawania gier na wspomniane urządzenie, dzięki czemu wybór dostępnych tytułów był naprawdę pokaźny. Konsola pozwalała na odtwarzanie płyt z muzyką i filmami, co tylko dodatkowo zwiększyło jej atrakcyjność. Do dziś wiele osób dorastających w tamtym okresie ma ciarki na dźwięk ikonicznego już intra wyświetlanego podczas uruchamiana konsoli.

Era PlayStation 5 – oto, dlaczego wciąż kochamy konsole Sony

Wysokiej jakości grafika, skalowanie do 4K, obsługa VR i możliwość uruchomienia gier z PS4 to tylko jedne z wielu powodów, przez które nawet 30 lat później konsole Sony mają się świetnie.

Każdy nowy przedstawiciel spod szyldu japońskiego producenta prezentował coraz to nowsze możliwości. Nie inaczej jest w przypadku PlayStation 5. Uwagę milionów graczy zwrócił kontroler Sony DualSense Edge.

Okej, ale o co chodzi z funkcją Edge i dlaczego Dual Sense?

Fani konsol Sony z pewnością zauważyli, że po raz pierwszy w historii serii kontrolery PlayStation nie należą już do serii DualShock. Kupując PS5, mamy bowiem do czynienia z DualSense. Skąd ta zmiana?

Głównym powodem różnicy w nazwie jest to, że DualSense posiada nowe funkcje, które nie są dostępne w DualShock, takie jak funkcja haptyki czy adaptacyjne przyciski. Sony zdecydowało się na zmianę nazwy, aby podkreślić różnice między kontrolerami i zaznaczyć, że jest to nowe zaawansowane urządzenie dostosowane do kolejnej generacji konsoli.

Kolizje, duże prędkości i wybuchy

DualSense jest zaprojektowany, aby zwiększyć immersję gracza w świecie gry poprzez nowe funkcje haptyczne i adaptacyjne przyciski. Część opcji rozbudowano względem pada DualShock 4, a część z nich jest zupełnie nowa:

  • Haptyka: dzięki niej odczujesz różne tekstury, takie jak powierzchnie i materiały, a także różnego rodzaju siły, takie jak uderzenia, kolizje czy odczuwanie prędkości.
  • Adaptacyjne przyciski: kontroler ma adaptacyjne przyciski pozwalające na wyczucie oporu różnych sił podczas naciskania. Uzyskano to dzięki silnikom elektromagnetycznym, które reagują na różne sytuacje w grze, dając graczom jeszcze bardziej interaktywne doświadczenie.
  • Czujniki ruchu: DualSense posiada również czujniki ruchu, które pozwalają na interakcję z grą za pomocą ruchów ciała, takie jak skręcanie czy przechylanie.

Poznaj polecane tytuły na PlayStation5

Planujesz zakup PlayStation5 albo masz już tę konsolę i nie wiesz, w co grać? Zobacz polecane gry na PS5! To uwielbiane przez społeczność pozycje, które dostarczą Ci rozrywki na wiele godzin. To co, zaczynamy?

Demon’s Souls

Gra akcji RPG, która została przywrócona i przeprojektowana na konsolę PS5. Gracze wcielają się w bohatera próbującego pokonać potężnego demona i odzyskać utracone dusze. Trudna i bogata rozgrywka, z fenomenalną oprawą audiowizualną.

Spider Man: Miles Morales

Wciel się w Milesa Moralesa, młodego człowieka, który niedawno odkrył swoje supermoce, eksploruj Nowy Jork, walcz z przestępcami, rozwiązuj zagadki i korzystaj z nowych zdolności głównego bohatera.

Ghost of Tsushima

Jin’a Sakai, samuraj walczący, by ocalić swoją wyspę przed mongolskimi najeźdźcami, eksploruje otwarty świat w celu zdobycia nowych umiejętności. Wojownik nieustraszenie przemierza Japonię i mierzy się z coraz to trudniejszymi wyzwaniami. Gra szczególnie ceniona za ścieżkę dźwiękową i zapierającą dech w piersiach grafikę.

God of War: Ragnarok

Nie lada gratka dla fanów mitologii i jedna z najbardziej rozpoznawalnych serii na świecie. God of War debiutuje na PlayStation 5 z częścią Ragnarok. Dopracowany do perfekcji i niezwykle rozbudowany system walk, poruszająca fabuła i ewoluująca więź ojca z synem bezpardonowo grają tu pierwsze skrzypce.

The Last of Us: Part II

Post apokaliptyczny świat opanowany przez zombie i z pozoru niewinna Ellie, poszukująca zemsty. Gra skupia się na relacjach międzyludzkich, emocjach i konfliktach moralnych, a także na trudnych rozgrywkach, w których gracze muszą walczyć z zombiakami i innymi przeciwnikami.

Udostępnij

administrator

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *